Chcesz być szczupły? Nie zapominaj o śniadaniu!

Nie od dziś wiadomo, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Mimo to badania wykazują, że od 10 do nawet 40 proc. dorosłych Polaków nie jada rano. Tendencja jest zatrważająca - im młodsza osoba, tym większe prawdopodobieństwo zaczynania dnia bez jedzenia. Dlaczego poranny posiłek jest tak ważny? Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie tłumaczą, że dzięki śniadaniu zmienia się funkcjonowanie naszego układ hormonalno-nerwowego. Wczesny posiłek to ok. 25 proc. energii całego dnia. Śniadanie zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, przygotowuje go do przyjęcia kolejnych racji żywnościowych (a tych powinno być aż 5!). Pamiętajcie, że odpowiednie rozłożenie posiłków w ciągu dnia wpływa korzystnie na utrzymywanie odpowiedniej wagi.

dietazdrowiejedzenie

Czy maski antysmogowe są skuteczne?

Ze smogiem borykają się nie tylko największe miasta w Polsce. Przy złym stanie powietrza noszenie masek antysmogowych może stać się normą. Czy jednak są one skuteczne i faktycznie chronią przed wdychaniem zanieczyszczeń? Producenci i eksperci przekonują, że tak. Jak zatem wybrać tą odpowiednią? "Ważne jest, aby maska posiadała odpowiedni filtr HEPA, który chroni przed przedostaniem się szkodliwych substancji do organizmu" - opowiadała magazynowi Newsweek Marlena Kropidłowska z organizacji Health and Alliance. Co ważne, tego warunku nie spełniają maski chirurgiczne! Przed zakupem odpowiedniej maski odstraszać mogą jedynie ceny - to koszt ok. 300 zł. Obecnie widok przechodniów noszących maski może jeszcze dziwić, jednak eksperci przewidują, że w najbliższym czasie stanie się to normą. Tymczasem władze miast apelują o przesiadanie się do transportów miejskich.W dniach, gdy stężenie PM10 jest rekordowo wysokie, podróżowanie tramwajami i autobusami najczęściej jest bezpłatne.

maskaantysmogowazdrowiesmog

Jabłko, wiśnia, borówka i inne owoce na Facebooku. O co chodzi?

Od kilku dni na Facebooku pojawiają się posty z nazwami owoców w opisie. Jabłko, wiśnia, borówka i... nic więcej. Kobiety komentują krótko - wklejają tajemnicze serduszka. O co chodzi? Okazuje się, że nowy trend jest częścią zorganizowanej akcji, która ma za zadanie wzbudzać świadomość zagrożenia rakiem piersi. Pamiętacie, jak kilka lat temu dziewczyny pisały na swoich tablicach nazwy kolorów? Losowe barwy, jak mogło się wydawać mężczyznom, miały oznaczać odcienie bielizny. Tym razem akcja odnosi się do statusu życia miłosnego. I tak np. borówka oznacza "wolna", ananas – "to skomplikowane", malina – "nie chcę się angażować", jabłko – "zaręczona", wiśnia – "w związku". Cel jest jednak ten sam! Poprzednio sprawa szybko trafiła do mediów. Mamy nadzieję, że w bieżącym roku będzie podobnie!

owocenaFacebookuzdrowiekobieta

Leki na przeziębienie będą trudniej dostępne!

Leki, które możemy kupić bez recepty na przeziębienie, katar lub kaszel mają stać się teraz trudniej dostępne! Wprowadzenie ograniczeń ma na celu uniemożliwienie zakupu leków osobom, które używają ich do odurzania się. Lekarstwa te zawierają często substancję psychoaktywne. Do tej pory ograniczenie w sprzedaży dotyczyło tylko osób niepełnoletnich. Teraz, każdy aptekarz musi sprawdzać skład leku. Jednorazowo klientowi przysługuje tylko 720 miligramów pseudoefedryny, 240 mg kodeiny, 360 mg dekstrometorfanu. Wprowadzona ma zostać także nowelizacja prawa farmaceutycznego, przez które nowo powstałe apteki mają mieć między sobą odległość 500 metrów. Ma to zniechęcić ludzi do udania się po drugą dawkę do innej apteki. Ograniczenia w sprzedaży dotyczą leków, które weszły do sprzedaży po 1 stycznia 2017 roku. Pozostałe sprzedawane są bez kontroli substancji, aż do wyczerpania zapasów. Aptekarzowi, który sprzeda więcej niż jedno opakowanie takiego leku grozi kara finansowa do 500 tys. zł.

lekarstwazdrowieapteki

Polska herbata wycofana ze sprzedaży. Ma zawierać substancje halucynogenne

Czeska Państwowa Inspekcja Rolno-Spożywcza jest zdania, że ziołowa herbata Loyd powoduje niepożądane skutki uboczne. Zawarte w niej atropina oraz skopolamina mogą wywoływać halucynacje, zachowania agresywne, a nawet depresję. Każdy, kto kupił w Czechach pochodzącą z Polski herbatę o smaku żurawinowym, może ubiegać się o zwrot pieniędzy. Produkt firmy Mokate został wycofany ze sklepów sieci Albert na terenie całego kraju. U nas herbata jest nadal obecna na sklepowych półkach i nic nie wskazuje na to, by coś w tej kwestii się zmieniło. Niektórzy próbują dowodzić, że chęć ukarania producenta za "wprowadzenie do sprzedaży substancji zakazanych" to kontynuowanie wojny z polską żywnością. Kilka tygodni temu Czesi zdecydowali, że należy wycofać z obrotu i zniszczyć 5 mln jaj pochodzących z Polski (więcej w materiale poniżej - "Czesi idą na wojnę z naszą żywnością? Właśnie zniszczyli 5 milionów jaj z Polski").

halucynogennaherbatazdrowienarkotyki

Mniej reklam o lekach? Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany

Ministerstwo Zdrowia zakończyło właśnie prace nad ustawą, która ma regulować ilość reklam leków wydawanych bez recepty oraz suplementów diety. Działania rządzących trwały od czerwca ubiegłego roku. Początkowo większość polityków była za całkowitym zakazem emitowania reklam środków medycznych, lecz byłoby to niezgodne z prawem unijnym i zasadami swobody działalności gospodarczej. Znaleziono jednak inny sposób na ograniczenie promowania medykamentów. Otóż, jeżeli organ administracji zauważy, że reklama wprowadza w błąd odbiorcę, lub podaje fałszywe informacje, zostanie ona natychmiast wycofana z emisji. Na producenta zostanie też nałożona kara w wysokości 10 proc. rocznego obrotu. Pomysłodawcy mają nadzieję, że dzięki takiemu zabiegowi zmniejszy się odsetek osób, które trafiają co roku do szpitala ze względu na skutki nieodpowiednio przyjmowanych leków.

ministerstwozdrowiazdrowiemniejreklam

Pamiętacie spot o dopalaczach? Raper Gisu powraca

Z okazji nadchodzących świąt Gisu przestał rapować! Zamiast tego... śpiewa! I to w rytmie "Jingle Bells"! Odejście od poprzedniego stylu nie sprawiło jednak, że brak talentu wolnego Marka Posobkiewicza jest mniej zauważalny... Może nie wykonanie a sprawa, dla której tym razem Raper Gisu przebrał się za świętego Mikołaja, jest istotna? Mimo raczej nieprzychylnych komentarzy spot cieszy się w internecie dużą popularnością. Edukacyjny film ma zachęcać do szczepień przeciwko grypie: "Każdy mądry wie - jeśli grypy nie chcesz mieć, to zabezpiecz się".

Gisuzdrowiechristmas

Naturalne sposoby na grype

Czujesz, że zaraz zachorujesz? Oto niezawodne naturalne sposoby, które pozwolą szybko wyjść z przeziębienia. Musisz zacząć reagować już przy pierwszych oznakach kataru, bólu głowy i gardła. Na początku możesz zacząć od medycyny naturalnej . Jeśli masz katar zalecana jest gorąca kąpięl, w szczególności rozgrzewanie nóg. Można również stosować zioła pitne (na przykład rumianek) oraz robic inhalację. Podczas gorączki istotne jest wypicie dużej ilości płynów. W szczególności naparów ziołowych, które przyspieszają pocenie się oraz działają relaksacyjnie. Wskazane jest picie rumianku oraz kwiatu lipy. Przy leczeniu bólu gardła wypij herbate malinową wraz z witaminą C. Warto równiez płukać gardło ziołami z szałwi lekarskiej lub tymianku. Gdy medycyna naturalna nie skutkuje warto udać się do internisty. Możlwie jest, że potrzebne są silniejsze leki.

zdrowieprzeziębieniegrypa

Polka zmarła po zabiegu medycyny naturalnej. Modny rytuał ma "oczyszczać" organizm

Kambo nazywane "szczepionką", "rytuałem" czy "terapią" polega na podaniu człowiekowi silnej neurotoksyny pochodzącej z puszczy amazońskiej chwytnicy zwinnej. Rytuał kosztujący ok. 250 zł rozpoczyna się nadpaleniem naskórka rozżarzonym patyczkiem i podaniem w miejsce ran wydzieliny pozyskiwanej od amazońskiej żaby. W efekcie prowadzi to do gwałtownych wymiocin, a czasem także biegunki, które trwają ok. pół godziny. Silna toksyna ma mieć na człowieka wpływ oczyszczający. W rzeczywistości zabieg może okazać się jednak zabójczy. Tragiczną dla 30-letniej Haliny T. była terapia Kambo, która odbyła się 20 listopada w Grodzisku Mazowieckim. Warszawianka straciła przytomność, trafiła do szpitala, a po dwóch dniach zmarła. Sprawą zajmuje się prokuratura. Organizator warsztatów medycyny alternatywnej przyznał, że zabiegi wykonuje już ponad rok.

ceremoniaKambozdrowiemedycyna

Najpierw rzeźba, potem...? Kobieta bez tłuszczu?

Bycie fit to dzisiaj stały trend. Media społecznościowe zalewają nas masą informacji o zdrowym odżywianiu, ćwiczeniach, wzorowym stylu życia. Co jakiś czas poznajemy także nowych trenerów fitness, którzy stają się celebrytami... Ale czy niektórzy z nas nie przesadzają z byciem fit? W internecie pojawiło się nagranie, na którym widzimy pewną kobietę. Nie wiemy o niej zbyt wiele, a to co prezentuje może świadczyć o tym, że może jest mega fanką kulturystyki. Kobieta pokazuje nam napięte mięśnie swojego ciała. Praktycznie brak u niej tłuszczu, jej ciało składa się z samych mięśni! Zobaczcie ten krótki film i zastanówcie się czy ćwiczenia mają dać Wam taki efekt? Czy kobieta przesadziła z rzeźbieniem sylwetki?

braktkankitluszczowejzdrowiefitness

Kobieta zasnęła z telefonem. Rano była przerażona

Mieszkanka Sydney Melanie Tan Pelaez, która była w ciąży trafiła do szpitala z poparzeniami dugiego stopnia. Wszystko za sprawą jej iPhona7. Wieczorem kobieta oglądała na swoim urządzeniu film. Aby nie przerywać seansu podłączyła telefon do ładowarki. W trakcie oglądania jednak zasnęła. Rano obudziła się z bolącą ręką, na której miała ślady poparzenia. Po wizycie u lekarza, który stwierdził poważne poparzenie, miała poszukać czegoś co znajdowało się obok niej w nocy. Na podstawie zostawionych na ręce śladów wynika, że wszystko stało się przez ładowarkę oraz telefon. Bądźcie ostrożni, kiedy idziecie spać. Nie zostawiajcie telefonów blisko ciała!

poparzonatelefonemzdrowienoweiPhony

Palący ojcowie narażają swoje przyszłe dzieci na poważne choroby?

Według najnowszych badań dzieci, których ojcowie palili przed ich poczęciem, są ponad trzy razy bardziej narażone na astmę. Na rozwój dziecka wpływa nie tylko styl życia matki podczas ciąży i przed nią, ale również i styl życia ojca. Naukowcy uważają, że plemniki palaczy są uszkodzone przez nikotynę. Według badań ojcowie, którzy zaczęli palić przed 15 rokiem życia zwiększają ryzyko uszkodzenia genów u swojego przyszłego dziecka. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że środowisko życia ojca ma wpływ na rozwój późniejszych pokoleń. Również palenie marihuany częściej niż raz w tygodniu obniża o około 29 procent męską płodność. Według badaczy nawyki żywieniowe mogą wpłynąć na sposób w jaki jego potomstwo metabolizuje glukozę i radzi sobie z cholesterolem. Panowie, rzucicie palenie? :)

paleniezdrowiemarihuana

Nowy wirus na Karaibach

Naukowcy z Uniwersytetu Florydzkiego potwierdzili, że na Haiti zakażono się nowym rodzajem wirusa. Nazywa się Mayaro. Jego objawy są bardzo podobne do tropikalnej choroby Chikungunya, która powoduje bóle stawów i mięśni oraz wysypkę na skórze. Często również towarzyszą jej bóle żołądkowe. Wirus początkowo zaobserwowany był tylko w lasach Amazonii, jednak teraz podobnie jak Zika przenoszony jest przez komary. Narazie wciąż trwają badania dotyczące tego jak zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, oraz kwestii dostania się wirusa na Haiti.

zdrowiewiruskaraiby

Australijska modelka pokazuje swoją chorobę

Australijska modelka Lara Kitchen rozpoznawana jest dzięki swoim pięknymi, długim blond włosom. Jednak niedawno kobieta wyjawiła skrywaną tajemnicę na swój temat. W wieku 14 lat zaczęły wypadać jej włosy, przez co dziewczyna zaczęła łysieć. Stwierdzono u niej tzw. łysienie plackowate. Po 6 latach od początku tej przypadłości straciła wszystkie włosy. To co dziś widzimy na jej głowie to tylko peruka. Modelka niedawno sfotografowała się bez włosów, a zdjęcia udostępnił jeden z producentów peruk. Lara zachęca młode dziewczyny do pokonania swoich wad i zaakceptowania niedoskonałości. Na Instagramie nagrała specjalny filmik, w którym p[przekonuje wszystkich do tego, bo sama bała pokazać się bez włosów.

modazdrowieuroda

Mali wojownicy - sesja zdjęciowa dzieci z bliznami

Dzieci, które doznały różnych poważnych obrażeń z powodu wypadku lub choroby, z dumą pokazują swoje blizny. Children’s Healthcare w Atlancie przy współpracy z fotografką Kate T. Parker, stworzyło zdjęcia, które mają promować akceptacje swojego okaleczonego ciała przez najmłodszych. Autorzy mówią: "Dla dzieci, które walczyły z chorobami lub mają uraz, blizny są odznaką honoru, znakiem przetrwania." Zdjęcia te mają przełamywać istniejące bariery, aby nie wstydzić się swoich okaleczeń. Mają one też być wzorem dla innych dzieci, które przechodzą przez podobną walkę. Każde zdjęcie stało się inspirujące dla autorów, ponieważ dzieci i ich rodzice opowiadali, czym dla nich są te pozostawione na ciele ślady.

zdrowiekampaniaspołecznadzieci

Groźne larwy tasiemca w mięsie!

Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży odkrył, iż zwierzęta w Puszczy Białowieskiej posiadają tasiemca z rodzaju Spirometra. Ten gatunek może być bardzo niebezpieczny dla ludzi. Jeśli spożywane mięso, które było zarażone, będzie surowe lub niedogotowane możemy zachorować na sparganozę. Choroba ta wcześniej praktycznie nie występowała w Europie. Pierwsze larwy tasiemca w Puszczy wykryto u martwego borsuka w 2013 roku. Pasożyty dostają się pod skórę człowieka, a ich usunięcie wymaga konsultacji chirurgicznej. Aktualnie trwają badania weterynaryjne mające na celu zabezpieczyć mięso ze zwierząt z Białowieży.

zdrowiepuszczabiałowieskatasiemiec

Sportowiec przeznaczył swój medal na ratowanie oka małego chłopca

Wicemistrz z Igrzysk Olimpijskich w Rio w rzucie dyskiem Piotr Małachowski przeznaczył swój srebrny medal na licytację, aby pomóc w leczeniu małego Olka. Po Igrzyskach do sportowca napisali rodzice chłopca, którzy prosili go o podarowanie na licytację jakiegoś gadżetu. Piotr nie zastanawiał się długo i podarował im właśnie zdobyty medal. Pieniądze z licytacji mają zostać przeznaczone na leczenie 3-letniego Olka, który cierpi na nowotwór oka. Specjalistyczne leczenie jest bardzo drogie. Zbiórkę prowadzi fundacja Siepomaga (http://charytatywni.allegro.pl/listing?charityOrganizationPurposeId=2093)

zdrowieIgrzyskaOlimpijskie2016

Przeszczep penisa w Stanach Zjednoczonych

w Massachusetts General Hospital w Bostonie przeprowadzono pierwszy w USA zabieg przeszczepu penisa. Pacjent to 64-letni Thomas Manning, który z powodu raka prostaty stracił swój narząd. przeszedł w dniach 8-9 maja 15 godzinną operację, gdzie przeszczepiono mu od zmarłego dawcy tą część ciała. Według lekarzy za kilka tygodni Manning będzie mógł oddawać mocz, a za kilka kilka miesięcy mężczyzna odzyska sprawność seksualną.Mężczyzna czuje się dobrze i twierdzi, że nie czuł prawie żadnego bólu. W szpitalu planowane są już kolejne zabiegi.

przeszczeprakzdrowie

Stworzyli spermę z komórek skóry!

W środę 27 kwietnia 2016 r dziennik "Telegraph" poinformował, iż naukowcy z Hiszpanii stworzyli ludzką spermę z komórek skóry. To odkrycie stanowi przełom w leczeniu niepłodności, może pomóc aż około 15 proc. par na całym świecie, które nie mogą mieć dzieci. Badanie i metoda opracowana przy współpracy z Uniwersytetem Standford w USA została szczegółowo opisane w pracy opublikowanej na łamach "Scientific Reports".

niepłodnośćzdrowieodkrycia

Próchnica i rak piersi?

Najnowsze badania naukowe wykazały, że osoby, których jama ustna nie jest w idealnym stanie cierpią częściej na choroby serca, cukrzycę oraz różne rodzaje chorób nowotworowych- w tym raka piersi. Według badań na związek pomiędzy nieprawidłowym stanem jamy ustnej a rakiem piersi wpływ mają bakterie powodujące uszkodzenia w chorych dziąsłach, z których prawdopodobnie przedostają się do tkanek piersi doprowadzając do zmian nowotworowych. Specjaliści doszli do tych wniosków badając około 73 tys. kobiet.

zdrowienowotworyzeby