Nowe leki na raka zmieniają również kolor włosów!

W Autonomous University w Barcelonie prowadzone są obecnie badania nad nowymi immunologicznymi lekarstwami przeciwnowotworowymi. U jednego pacjentów chorego na raka płuc po podaniu leków zauważono, że jego kolor włosów -naturalnie posiwiałe- zmienił się na brązowy. Lekarze myśleli, że to odosobniony przypadek. Jednak kiedy podjęto badania na 52 innych osobach, z czego około 13 zmienił się kolor włosów zaczęto zastanawiać się nad powodem tej zmiany. Ludzie, którzy mieli nawet 70 lat otrzymywali po lekach brązowe, a nawet i czarne włosy! Zwykle chemioterapia powoduje wypadanie włosów, w tym wypadku jednak stało się zupełnie inaczej. Lek najprawdopodobniej ma inne działanie,, a naukowcy pragną dowiedzieć się dlaczego. Może to być skutek uboczny działania leku. Jeśli badania wykażą przyczynę będzie można stworzyć na tej podstawie nowy - pomagający w siwieniu włosów.

zdrowienowotwór

Karetka na sygnale zablokowana przez wyprzedzającego tira. Nieodpowiedzialność kierowców

Jadąca na sygnale karetka z Wrocławia do Legnicy przewoziła krew do transplantacji. Sprawa była bardzo pilna, bo potrzebował jej noworodek. W takich przypadkach każde sekundy są bardzo ważne, ponieważ gdyby nie dostarczono jej na czas dziecko mogłoby umrzeć. Ambulans poruszał się po autostradzie. Jednak nie mógł jechać szybciej, bo został zablokowany przez wyprzedzające się tiry. Jeden z kierowców ciężarówki rozpoczął manewr wymijania innych pojazdów, co uchwyciła kamera samochodowa innego auta. W momencie, kiedy wyraźnie słychać, i zapewne też widać doskonale w lusterkach ambulans, kierowca tira nie zamierza skręcać na prawy pas, lecz kontynuować wymijanie. Manewr trwał około 20 sekund - które dla kogoś w szpitalu są na wagę złota. Według autora nagrania kierowcy ciężarówek - wymijającej i wymijanej - mogli zachować się inaczej. Jeden mógł zwolnić i wpuścić szybciej drugiego. Dyspozytorzy pogotowia podkreślają, że takie zachowania to problem wielu kierowców, wynikający ze złej nauki jazdy.

wymijanietirówzdrowietransport

Pies z wielkim duchem walki! Wygrał kolejne życie!

Kiedy kilka tygodni temu do szpitala Harmsworth Animal Hospital w Londynie przywieziono 18-miesięcznego Rexa nikt nie dawał mu szans na przeżycie. Pies od prawie 8 tygodni był głodzony. Jego ciało to sama skóra wisząca na odstających kościach. Lekarze w klinice rozkładali bezradnie ręce. Funkcjonariusz policji, która przyniosła tam psa stwierdziła, ze nigdy jeszcze nie widziała żadnego zwierzęcia w tak złym stanie. Sami weterynarze mówią, że widząc Rexa po raz pierwszy płakali nad nim. Pies nie mógł sam wstać, ani podnieść głowy. Weterynarz Amy Limbert, która zajmowała się Rexem mówiła, że początkowo rozważała uśpienie psa, gdyż nikt nie dawał mu szans na przeżycie najbliższych 48 godzin. Jednak zdecydowała się tego nie robić i zająć się psem. Swoją decyzję wyjaśnia tym, że kiedy zwróciła się do psa i zaczęła do niego mówić, ten ruszał ogonem, tak jakby jakiś wojowniczy duch ogarnął jego ciało. Rex w bardzo szybkim tempie zaczął dochodzić do siebie, przybierając na wadze. Weterynarze nazywają go "małym wojownikiem". Po kilku tygodniach jego stan znacznie się poprawił. "To jest kompletnie inne zwierze. Z dnia na dzień jest coraz silniejszy" mówiła weterynarz Limbert. Faktem jest, że głodzenie i doprowadzenie do takiego stanu psa jest wielką obrzydliwością i świadczy o braku empatii do drugiego stworzenia

chorezwierzętazdrowiePies

Dopochwowy brokat erotycznym hitem. Kobiety aplikują go dla silniejszych doznań

Rynek gadżetów erotycznych ogranicza jedynie ludzka wyobraźnia... a ta jest niemal nieskończona. W sieci dostępnych jest coraz więcej udziwnionych przedmiotów mających służyć zaspokajaniu naszych potrzeb seksualnych czy urozmaicaniu życia łóżkowego. Ostatnio coraz popularniejsze stają się erotyczne... kapsułki z brokatem. "Intymne szaleństwo" rozpoczyna się po wprowadzeniu gadżetu do pochwy, gdzie pod wpływem ciepła i wilgoci kapsułki rozpuszczają się, uwalniając błyszczące drobinki. Brokat o nazwie Passion Dust ma słodki zapach i cukierkowy smak. Jego cena wynosi 10 dolarów. Obietnice niezapomnianych wrażeń sprawiły, że dopochwowy brokat stał się prawdziwym hitem. Jak podają zagraniczne media, zainteresowanie gadżetem jest tak duże, że producent wstrzymał na razie przyjmowanie zamówień. Na ogromne zainteresowanie produktem z przerażeniem patrzą ginekolodzy. Specjaliści alarmują o bolesnych infekcjach i zakażeniach, jakie może wywołać słodki brokat. Jego użycie negatywnie wpływa na naturalną florę bakteryjną oraz pH miejsc intymnych. Wyniki sprzedaży oraz ciągłe zainteresowanie kapsułkami dowodzą, że w poszukiwaniach silniejszych doznań nie ma czasu na myśli o zdrowiu...

erotycznybrokatzdrowiedladorosłych

Antyglutenowa rewolucja zmierza do Kościoła. Watykan mówi "nie"

Coraz bardziej popularne stają się parafie "przyjazne bezglutenowcom". W sieci dostępne są listy kościołów, w których uczuleni katolicy mogą przyjąć bezpieczne dla nich komunie święte o obniżonej zawartości glutenu. Wystarczy, że 10 min przed rozpoczęciem mszy udadzą się do księdza w zakrystii i zgłoszą swoją prośbę. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej tej mieszaniny białek roślinnych nie toleruje 1 proc. Polaków. Jeden opłatek zawiera 25 mg glutenu, tymczasem tolerancja osób chorych kończy się, kiedy stężenie przekracza 20 mg/1kg produktu. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z polecenia papieża Franciszka wydała list, którym informuje: "Hostie całkowicie pozbawione glutenu są materią eucharystyczną nieważną. Materią ważną są hostie częściowo pozbawione glutenu i te, w których jest obecna wystarczająca ilość glutenu do otrzymania wypieku chleba bez dodatku substancji obcych i bez konieczności odwoływania się do metod, które zmieniłyby istotę chleba”. Wszechobecna rewolucja antyglutenowa nie odnalazła się więc w Kościele. Jak zaznaczają biskupi, osoby chore na celiakię mają jednak możliwość przyjmowania komunii świętej pod postacią niskoglutenowych opłatków. Gdyby to kogoś nie przekonywało, zawsze może przyjąć eucharystię w formie... wina.

bezglutenowakomuniazdrowiereligia

Po ugryzieniu przez jadowitego pająka, lekarze musieli amputować nogę młodej dziewczynie

21-letnia Chey Alvarez z Surrey w Kanadzie została ugryziona w swoim domu przez brązowego i dużego pająka - pustelnika brunatnego. Ugryzienie miało miejsce w prawą kostkę. Jednak kolejnego dnia po zdarzeniu doszło do bakteryjnych powikłań tzw.martwiczego zapalenia powięzi. Rodzina przewiozła dziewczynę do szpitala, a tam lekarze wprowadzili ją w stan śpiączki farmakologicznej. Musieli amputować prawą kończynę poniżej kolana. Stan w którym znalazła się 21-latka był ciężki. Ugryzienie mogło doprowadzić nawet do śmierci dziewczyny. Matka Chey była przerażona. Jej córka znajdowała się w śpiączce przez około dwa tygodnie.Po wybudzeniu się pacjentka od razu zorientowała się, że coś jest nie tak z jej ciałem. Jeszcze nie pełna sił poprosiła o kartkę i długopis, po czym napisała: "Mamo, czy ja nie mam stopy?". Rodzina jeszcze przez pewien czas ukrywała przed dziewczyną wiadomość o amputacji, wszystko dlatego, by mogła ona w spokoju dojść do pełni sił. W tym momencie zbierają pieniądze na protezę dla 21-latki. Pająk, który ugryzł dziewczynę jest jadowitym i niebezpiecznym pająkiem, groźniejszym nawet od czarnej wdowy. Jego charakterystyczną cechą jest czarny znak w postaci skrzypiec i trzy pary oczu. Jad pająka wywołuje martwice tkanek.

amputacjanogizdrowiepająk

Lek na kaca skuteczny u 80 proc. badanych. Stworzył go inżynier Tesli!

Sisun Lee, 26-letni były inżynier Tesli, odszedł od przedsiębiorstwa motoryzacyjnego Elona Muska na rzecz własnej firmy, która ma szansę wpisania się na stałe na listę największych wynalazków ludzkości. Tak przynajmniej mogą uważać ci, którzy choć raz w życiu doświadczyli nieprzyjemnych skutków "dnia następnego" ;) "Morning Recovery" ma być ostatecznym narzędziem w walce z kacem. Cudotwórczy lek powinien trafić na rynek już 5 lipca. Na czym polegało opracowanie receptury, nad którą ludzkość głowi się praktycznie od początku istnienia? Sekretnym składnikiem ma być dihydromyricetyna pozyskiwana z howenii słodkiej zwanej też japońskim drzewem rodzynkowym. Podobno przyspiesza metabolizm i pozwala pozbyć się z organizmu nadmiaru aldehydu octowego - głównej przyczyny bólu głowy czy nudności. Oprócz tego napój zawiera również taurynę, elektrolity, ekstrakt z opuncji i ostropestu plamistego. Pierwsze badania dotyczące faktycznego wpływu "Morning Recovery" na skacowany organizm Sisun przeprowadził na sobie. Pozytywnie zaskoczony wynikami, w doświadczenie zaangażował także znajomych - 80 proc. badanych stwierdziło, że specyfik pomaga. Kolejno produkt znalazł się na stronie polecającej nowe rozwiązania (głównie technologiczne) - Product Hunt. Pierwszego dnia aż 10 tysięcy osób zapisało się na listę oczekujących do wypróbowania "leku na kaca". O remedium zrobiło się głośno na całym świecie. Trzeba to przyznać, że przez Koreańczykiem ważne zadanie. W jego rękach leży przyszłość wielu osób ;)

leknakacazdrowiepoalkoholu

Modelka cierpi na rzadką chorobę genetyczną. Ma w sobie podwójne DNA

Taylor Muhl 33-letnia modelka cierpi na rzadką chorobę genetyczną. Doskonale widoczna jest ona na jej brzuchu, gdzie jedna jego część jest inna od drugiej. Dotyczy to różnicy w karnacji i jak dowiedziała się w 2009 roku jest to pozostałość po jej siostrze bliźniaczce, która zmarła jeszcze podczas ciąży matki. W życiu płodowym Taylor była jedną z dwóch zapłodnionych komórek. Pewnego dnia modelka oglądała w telewizji program o zdrowiu. Zobaczyła tam osobę z podobną przypadłością i stąd dowiedziała się, że cierpi na chimeryzm. Badania potwierdziły jej przypuszczenia. Okazało się, że w organizmie kobieta ma dwa kody DNA i dwa układy odpornościowe, dlatego też np. jedna część ciała Muhl jest uczulona na niektóre metale, a druga nie reaguje na nie alergicznie. Taylor Muhl podzieliła się informacją o swoim zdrowiu na portalach społecznościowych, gdyż nie chce już ukrywać swojego ciała. Czyż mimo tej jednej wady w różnicy koloru nie wygląda pięknie?

podwójneDNAzdrowiemoda

Mężczyzna zmarł po ukąszeniu przez wampira nietoperza!

W Brazylii od marca tego roku według Stacji Epidemiologicznych około 40 osób zostało ugryzionych przez nietoperze wampiry. Zwierzęta do tej pory nie były uważane za niebezpieczne dla ludzi, ponieważ żywiły się tylko ptakami lub bydłem. Jednak niedawno po ugryzieniu przez jednego z wampirów zmarł młody mężczyzna. Nietoperze przenoszą groźną chorobę, którą jest wścieklizna i właśnie na nią zmarł ten człowiek. Należy uważać na miejsca, w których natknąć możemy się na nietoperze.

zwierzętazdrowienietoperzwampir

Najpierw papierosy, teraz słodycze. Na opakowaniach pojawią się drastyczne ostrzeżenia?

Drastyczne zdjęcia na opakowaniach z papierosami miały odstraszyć potencjalnych palaczy oraz przestrzec nałogowców. Podobne ostrzeżenia mogą znaleźć się również na opakowaniach... słodyczy. Eksperci z Wielkiej Brytanii w walce z nadwagą i próchnicą chcą zniechęcić dzieci do spożywania produktów z wysoką zawartością cukru. Kontrowersyjny pomysł dotyczy umieszczenia drastycznych zdjęć zepsutych zębów oraz otyłych dzieci z informacją o skutkach ubocznych spożywania chipsów, ciastek i napojów słodzonych. Więcej na ten temat znajdziecie w materiałach powiązanych. Linki poniżej.

drastycznezdjęcianasłodyczachzdrowiedziecko

Dieta Śpiącej Królewny zbiera żniwo wśród młodych kobiet. Na czym polega przerażająca moda?

Jesteś głodny, ale chcesz schudnąć? Napij się niegazowej wody, aby chwilowo oszukać żołądek i połóż się spać! To przecież logiczne - im więcej śpisz, tym mniej jesz... To sposób na jedną z najbardziej niebezpiecznych diet odchudzających, która nie tylko wyniszcza organizm, ale może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci. Dieta Śpiącej Królewny staje się coraz bardziej popularna wśród młodych kobiet. Modę o niewinnie brzmiącej nazwie podchwyciły środowiska pro-anorektyczne, które dzieląc się w sieci informacjami o jej "zbawiennych właściwościach", zdołały przekonać do jej stosowania tysiące kobiet na całym świecie. Dziewczyny łykają tabletki uspokajające i nasenne w przewyższających normy dawkach i śpią po kilkanaście, a nawet 20 (!) godzin na dobę. "Odchudzanie przez spanie" po raz pierwszy zostało opisane przez psychologa klinicznego, dr Michaela Breusa. Jego plan zakładał jednak rezygnację z napojów kofeinowych i alkoholowych, a także 7-9 godzinny sen. Interpretacja zaleceń dr Breusa poszła za daleko i wymknęła się spod kontroli...

DietaŚpiącejKrólewnyzdrowiekobieta

Mężczyźni zakładają spódnice. Strajk w korporacjach i szkołach

Fala upałów jaka przetacza się przez Europę jest bardzo dokuczliwa szczególnie dla niektórych mężczyzn. Ci, którzy do swoich firm muszą przychodzić ubrani w garniturach mają już tego dość. Jednak dress code jaki panuje w wielu korporacjach nie pozwala mężczznom na założenie na siebie krótkich spodenek i koszulek. Zakaz ten postanowił obejść jeden z pracowników call center - 20-letni Joey Barge z Aylesbury w Wielkiej Brytanii, który po przyjściu w szortach został odesłany do domu za brak odpowiedniego stroju. Postanowił założyć wtedy sukienkę swojej mamy, bo na taki strój regulamin firmy pozwalał. W końcu dzięki temu udało się zmienić zalecenia dotyczące spodni u pracowników płci męskiej. W ślad za nim inni mężczyźni zaczęli nosić spódnice i sukienki. Podobna sytuacja miała miejsce w jednej z brytyjskich szkół w Exeter. Temperatura sięgała 30 stopni Celcjusza, a nauczyciele nie pozwolili chłopcom założyć letnich ubrań (ich szkolne mundurki nie posiadają wersji z krótkimi spodenkami). Około 50 chłopców postanowiło pożyczyć spódniczki od swoich koleżanek. Czy w takich warunkach instytucje powinny naginać zasady dress codu i pozwolić mężczyznom na lżejsze stroje?

zdrowiestrajkupaływEuropie

Śmiertelnie chora 5-latka wzięła ślub ze swoim przyjacielem

Kiedy mała Eileidh dowiedziała się, że jest chora na neuroblastomie - nowotwór występujący tylko u dzieci - postanowiła spełnić wraz z rodziną swoje największe marzenia. Jednym z nich było poślubienie swojego najlepszego przyjaciela Harrisona. Rodziny dzieci stworzyły im bajkowy ślub i wesele. Para ślubowała sobie "najlepszą przyjaźń na zawsze" i wymieniła się naszyjnikami. Mały Harrison, wiedział, że jest to ważne dla dziewczynki, jak mówił jego ojciec, nigdy niczego nie ślubował i było to dla niego naprawdę wielkim przeżyciem. Podczas uroczystości obecna była także Zara Grant - organizatorka różnych dziecięcych imprez, która dowiedziawszy się o małej Eiledh napisała baśń o jej chorobie, raka nazywając "złą bestią". Siostra dziewczynki odczytała tą baśń kończąc ją słowami: "nawet jeśli zostaniemy rozłączeni, zawsze będę z tobą". Na przyjęciu w bajkowych strojach pojawili się ludzie z różnych stron świata, którzy przemierzyli kilometry by tylko wesprzeć małą dzielną 5-latkę.

dzieckozdrowie

"Szczęśliwa wątroba, szczęśliwy ty" - kampania uświadamiająca Polaków jak ważna jest wątroba w organizmie

Już od jakiegoś czasu trwa kampania "Szczęśliwa wątroba". Ma ona na celu przybliżenie Polakom, jak ważną funkcję w naszym organizmie pełni ten narząd. Według raportu GFK tylko połowa z naszych rodaków wie, że neutralizuje ona toksyny w naszym ciele. Animowany filmik pokazujący Wątrobę i Janusza w bardzo jasny i czytelny sposób ujawnia jakie funkcje spełnia wątroba. Przetwarza cukry, białka i tłuszcze, wytwarza żółć, pełni funkcje odpornościowe. Jeśli człowiek odżywia się zdrowo, a także prowadzi zdrowy tryb życia, wątroba może służyć mu bardzo długo, jeśli natomiast jest inaczej, łatwo zniszczyć ten narząd. A czy Ty dbasz o swoją wątrobę?

zdrowiekampaniaspołeczna

Lekarze usunęli 13 kg kału z jego ciała. 22-latek myślał, że to zwykłe zaparcia

22-letniemu mężczyźnie z Chin usunięto jelito pełne kału. Fekalia miały ważyć ponad 13 kg. Przyjęty w szanghajskim szpitalu Tenth People's pacjent myślał, że jego dolegliwości trawienne związane są ze zwykłymi zaparciami. Przez lata przybierał na wadze, a jego brzuch miał wyglądać, jakby mężczyzna był w dziewiątym miesiącu ciąży. Jak podaje serwis Daily Mail (link do artykułu znajdziecie poniżej), 22-latek cierpi na chorobę Hirschsprunga, rzadką przypadłość dotykającą 1 na 5000 dzieci. Jej objawy pojawiają się już u noworodków. Chorzy skarżą się na zaparcia i przybieranie na wadze, kiedy w ich organizmie kumulowane są niewydalone w prawidłowy sposób fekalia. Jelita nie radzą sobie z ich transportem i wskutek magazynowania ekskrementów w ciele chorego powstaje niebezpieczne zgrubienie. Najczęściej jedyną szansą dla chorego jest interwencja chirurgiczna i usunięcie fragmentu jelita.

usuniętejelitozdrowienauka

W tej restauracji to DNA podpowie Ci, co zamówić!

Londyńska restauracja Vita Mojo oferuje spersonalizowane posiłki, pozwalając klientom decydować o ilości kalorii, wielkości posiłku oraz ilości poszczególnych składników. Teraz jej właściciele chcą także, aby jej klienci mogli jeść zgodnie nie tylko ze świadomymi preferencjami, ale i DNA! W tym celu w lokalu pobierane są próbki śliny klientów, aby na ich podstawie zaproponować im idealnie dobrany posiłek. Badanie DNA określa wymogi dietetyczne gości oraz ich ewentualne alergie pokarmowe. Dobrany posiłek może nie być tym ulubionym, ale z pewnością będzie zdrowy i uzupełni niedobory witamin. Takie będą restauracje przyszłości?

posiłekwgDNAzdrowiejedzenie

Przez 100 dni jadł tylko lody. Efekt? Schudł 5 kg!

Amerykanin Anthony Howard-Crow postanowił podjąć się dziwnego eksperymentu. Mężczyzna trenując na co dzień nagle zmienił swoją dietę. Postanowił sprawdzić jak jego organizm zareaguje, kiedy on będzie jadł niezdrowe jedzenie - a dokładniej lody popijane piwem. Jego dieta trwała przez 3 miesiące. Połączona była początkowo z intensywnym treningiem, który z czasem mężczyzna odpuścił. Jakie skutki przyniosło jej zastosowanie? Mężczyzna schudł 5 kg. Jednak zauważył, że czuł się po posiłkach zmęczony i rozdrażniony nie dostarczając organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Anthony chciał tym sposobem udowodnić, że nie tylko dzięki rygorystycznemu odchudzaniu możemy zrzucić kilka kg. Nie są też aż tak ważne proporcje węglowodanów do tłuszczów i białek, ale najważniejsze jest to aby spalać więcej kalorii, niż spożyło się w ciągu dnia. Mężczyzna po eksperymencie wrócił do normalnych ćwiczeń i diety. Dodatkowo nie poleca nikomu, aby go naśladował, pomimo, że schudł, wie że dobre ciało i kondycja wymaga zróżnicowanej diety.

modazdrowiedieta

Nastolatek dostał nowe serce. Zobacz jak się cieszył po operacji

Amari Hall to 16-letni chłopiec mieszkający Maryland. Urodził się z wadą serca, a w wieku 2 lat przeszedł już trzy operacje. Przez kolejne 13 lat narząd sprawował się dobrze. jednak pod koniec ubiegłego roku podczas wizyty u kardiologa chłopiec dowiedział się, że niezbędna będzie kolejna operacja - tym razem dotycząca przeszczepu serca. W grudniu Amari został skierowany do o Centrum Medycznego Uniwersytetu Maryland w Baltimore, gdzie czekał na znalezienie dawcy. Po kilku miesiącach znaleziono odpowiedni narząd. Amari przeszedł operację, która zakończyła się pomyślnie. Kiedy obudził się i poczuł lepiej zaczął tańczyć na łóżku. Cieszył się z tego powodu, ze będzie żył! Razem z chłopcem tańczyły jego pielęgniarki, a rodzina wiwatowała ciesząc się, że syn czuje się dobrze. Bliscy twierdzą, że 16- latek jest bardzo dzielny. Kiedy dowiedział się o przeszczepie pocieszał swoja matkę mówiąc, że wszystko będzie dobrze, że musi stawić temu czoła. Zobaczcie jak cieszył się z nowego serca.

przeszczepzdrowie

Masz stresujący dzień? Posłuchaj najbardziej uspokajającego utworu na świecie

Stres często motywuje nas do pracy i pobudza naszą kreatywność, ale kiedy bierze górę nad emocjami i odruchami, musimy nauczyć się go kontrolować. W sieci można znaleźć mnóstwo porad dotyczących metod opanowywania stresu i uspokajania nerwów. Dla jednych najlepszym sposobem odreagowania na codzienne trudności jest wysiłek fizyczny i sport, dla innych wyciszenie się i relaksacja. Jeśli należycie do grupy tych drugich, mamy dla Was sprawdzony sposób na stresujący dzień! Przeprowadzone badania wskazują na trwający 8 minut utwór muzyczny - właśnie tyle czasu potrzeba, by obniżyć poziom stresu aż o 65 procent! Relaksacyjny kawałek należy słuchać w sytuacji, podczas której nikt nie będzie zakłócał naszego spokoju. Praca serca po 5 minutach uspokoi się, ale dzięki niepowtarzalności melodii, nasz mózg nie będzie wiedział, czego się spodziewać. Podczas eksperymentu badano oddziaływanie utworu na ludzkie sensory. Obserwacja oddechu, różnice ciśnienia krwi, tętna, a także odruchy mózgu badanych potwierdzały, że to naprawdę działa!

muzykarelaksacyjnazdrowieodpoczynek

Sezon na truskawki w pełni! Dlaczego warto się nimi zajadać?

Rozpoczął się sezon truskawkowy. Spożywamy je w dużych ilościach, na różne sposoby, ale czy wiemy jakie dobrocie w sobie kryją? Truskawki są źródłem wielu minerałów: potasu, magnezu, żelaza, wapnia oraz kwasu foliowego, a także witamin z grupy B oraz A i E. Istotnym aspektem jest proces mycia truskawek: należy myć je razem z szypułkami, unikniemy wtedy wypłukania cennych składników odżywczych. Ponadto nie tylko sam owoc posiada zbawienne dla naszego organizmu składniki, w szypułkach i liściach znajduje się chlorofil, który oczyszcza nasz organizm z toksyn i reguluje poziom cukru we krwi. Dodatkowo w liściach znajdują się witaminy z grupy B i A oraz kwas krzemowy. Jaki z tego wniosek? Jedzmy truskawki w całości! Smacznego! ;)

sezontruskawkowyzdrowiedieta