Chłopiec z ośmioma kończynami. Pierwsza taka operacja

Siedem miesięcy temu do jednej z klinik w Indiach został przywieziony z Iraku mały chłopiec, który urodził się z ośmioma kończynami. W Dheli przeprowadzono pierwszą trzystopniową operację, która miała na celu usunięcie u dziecka zbędnych nóg. Rodzice dziecka byli początkowo bardzo przerażeni stanem zdrowia swojego synka. Syn jest ich pierworodnym. Jednak ojciec dziecka miał powiedzieć władzom szpitala i mediom, że pokłada w nim wielkie nadzieje, a ta trudna operacja jest jedyną szansą dla niego na normalne, późniejsze życie. Dziecko posiadało jedną krótszą nogę, a druga podzielona była na dwie części wyglądające jak dwie osobne kończyny. Poza tym dwie kończyny - jedna jak noga, druga jak ręka - wysuwały się z żołądka. Normalna noga dziecka była również lekko zakrzywiona. Wszystko to przez bardzo rzadkie zaburzenia macicy, gdzie w wyniku polimeryzacji zarodek jakby przeją części ciała innego zarodka, który się nie wykształcił. Obecnie lekarze pozbyli się kończyn, ale dziecko wciąż będzie potrzebowało innych zabiegów.

zdrowiedziecko

Sklep z papierosami dla dzieci? Cała akcja ma uświadamiać o istotnym problemie

Niedawno pisaliśmy o zapowiedziach otwarcia pierwszego w Polsce sklepu z papierosami... dla dzieci. Okazuje się, że cała akcja jest zorganizowaną prowokacją mającą na celu zwrócenie naszej uwagi na bardzo poważny problem. Umiejętnie poprowadzona kampania społeczna zdążyła już skłonić do przemyśleń i wstrząsnąć opinią publiczną, a kiedy zaczęliśmy podejrzewać jej prawdziwe przesłanie, twórcy ujawnili się. Przedstawiciele stowarzyszenia Miasto Jest Nasze po raz kolejny alarmują: "Każdy z nas przez tydzień wdycha równowartość paczki papierosów". Zapowiadane otwarcie sklepu SMOK miało zwrócić naszą uwagę na SMOG - "Smog to jak papierosy dla dzieci".

papierosydladziecizdrowiesmog

"Pionowe lasy" nie tylko upiększą miasta, ale pokonają także ich największy problem?

Ok. 23 gatunków roślin wspartych o konstrukcje drapaczy chmur, produkujących 60 kg tlenu dziennie - to pomysł włoskiego architekta Stefano Boeri. Jego "pionowe lasy" upiększają, ale przede wszystkim walczą z zanieczyszczeniami Mediolanu. Wielokrotnie nagradzany projekt innowacyjnego rozwiązania architektonicznego już niedługo będzie miał szansę zaistnieć także w innych wielkich miastach. Dla silnie zurbanizowanych metropolii koncepcja Włocha to sposób walki ze smogiem. Pyłolubna roślinność na piętrzących się budynkach to inwestycja, która mogłaby sprawdzić się również w Polsce. Podobne ekologiczne rozwiązanie niedługo odnajdzie zastosowanie w Krakowie. W stolicy Małopolski testowane będą zwalczające smog panele z mchu.

pionowelasyzdrowieinnowacje

Codzienna kąpiel jest zła dla naszego ciała?

Kąpiesz się codziennie? Możesz robić wielki błąd. Naukowcy udowadniają, że codzienny prysznic może negatywnie wpływać na kondycję naszego ciała. Wszystko przez niszczenie naszego mikrobiomu, czyli bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów, które żyją na ciele człowieka i są niezwykle ważne dla zdrowia. Niszczone są poprzez używanie mydła oraz innych chemicznych środków. Co więcej bez nich, układ odpornościowy, trawienny i serce mogą przestać działać! W 2013 roku opublikowano artykuł na temat bakterii żywiących się potem. Według autorów, mogą one lepiej wpływać na problem z trądzikiem, niż jakiekolwiek specjalistyczne kremy. U grupy badanych, w której nie używano mydła, stan skóry miał znacząco się poprawić. Naukowcy twierdzą, że nieprzyjemny zapach potu to poprostu wydzielany przez bakterie chemiczny zapach. Badacz James Hamblin postanowił nie brać prysznica przez dwa lata. Doszedł do wniosku, że po pewnym czasie nasz ekosystem osiąga stan równowagi, a człowiek przestaje pachnieć źle. Według niego nieprzyjemne zapachy powstają również przez kąpiel. Czy zatem codzienny prysznic jest nam zbędny?

zdrowie

Oto czym oddychamy. Tak wygląda filtr powietrza po 5 miesiącach używania

Mówi się, że trzy dni spędzone w Krakowie są tak szkodliwe, jak wypalenie paczki papierosów. Z powodu zanieczyszczenia powietrza co roku w Polsce przedwcześnie umiera 44 tys. osób - informuje komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa. Najwyższe stężenie pyłu zawieszonego występuje w południowej części Polski. Aby minimalizować skutki smogu, władze największych miast oferują darmową komunikację miejską, natomiast ich mieszkańcy ochraniają drogi oddechowe maseczkami przeciwpyłowymi, a mieszkania specjalnymi urządzeniami filtrującymi powietrze w domu. Czy takie sposoby są skuteczne? O ile pierwsze z nich dla wielu są wątpliwe, ten trzeci powinien najlepiej chronić nas przed smogiem. Obejrzyjcie wideo, które obrazuje, ile zanieczyszczeń przez pięć miesięcy zatrzymuje skuteczny filtr. To, co zobaczycie, aktualnie znajduje się w powietrzu, którym oddychamy...

smogzdrowiepowietrze

"Piwna joga" - sposób na łączenie przyjemnego z pożytecznym!

Chciałabyś wpłynąć na swoją sylwetkę i zadbać o zdrowie, ale od wyjść na siłownię wolisz wieczory spędzone przy barze? Istnieje miejsce, w którym możesz łączyć te dwie aktywności! "Piwna joga" to idealny sposób na zadbanie o swoje ciało i duszę bez konieczności rezygnacji z chmielowego napoju. Korzyści płynące z łączenia jogi i piwa to przede wszystkim redukcja codziennego stresu - przekonały się już o tym kobiety i mężczyźni (!) w Niemczech. Czy takie miejsce ma szanse na powstanie również w Polsce?

piwnajogazdrowiealkohol

3 latek uratował życie swojej mamie!

W Łańcucie (woj. Podkarpackie) mały Kubuś pomógł uratować swoją mamę. Kobieta zasłabła w łazience. Dziecko zaniepokojone nieobecnością matki zaczęło ją wołać. Ta jednak nie dawała żadnych oznak życia. Dziecko złapało telefon i wybrało numer swojego ojca. Chłopiec powiedział tacie, że coś stało się mamie. Kiedy mężczyzna wypytywał synka o to co się dzieje, chłopiec się rozłączył. Ojciec dziecka natychmiast pojechał do domu. W międzyczasie Kubuś powiadomił o wydarzeniu także swoją babcię, a ta wezwała pogotowie. Przed przyjazdem pomocy medycznej, dziecko klepało mamę po twarzy, dzięki czemu kobieta odzyskała też przytomność. Na miejsce przybyli także strażacy, którzy sprawdzili mieszkanie pod kątem obecności tlenku węgla, nie wykryli jednak obecności czadu. Rodzice małego Kuby twierdzą, że nigdy nie tłumaczyli mu, jak korzystać z telefonu, aby wezwać pomoc. W niewielkim zakresie również pozwalają mu z niego korzystać do zabawy. Jednak obycie dziecka z nowymi technologiami pozwoliło na uratowanie kobiety.

dzieckoratujeżyciezdrowiepomoc

PiS chce wprowadzić leczniczą marihuanę?

W ciągu kilku najbliższych tygodni do sejmu ma trafić projekt ustawy o leczniczym zastosowaniu marihuany. Taką decyzję podjął wiceszef sejmowej komisji zdrowia. Do użytku miałyby zostać wprowadzone preparaty z pochodnymi oleju marihuany. Są jednak pewne zastrzeżenia. Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas podkreśla, że "są one preparatami narkotycznymi i tak będą traktowane". Ich stosowanie przez pacjentów miałoby zostać potwierdzone pełną diagnozą oraz zaleceniami lekarskimi. Rzecznik PiS Beata Mazurek powiedziała "My, jako Prawo i Sprawiedliwość, opowiadamy się za tym, aby lecznicza marihuana była dostępna na receptę w aptekach". Czy dojdzie do przyjęcia ustawy? Cała sprawa wróciła po śmierci byłego rzecznika SLD Tomasza Kality, który walczył o zalegalizowanie leczniczej marihuany. Olej z konopi miał pomóc w walce z nowotworami, była to tzw. "ustawa Kality".

marihuanazdrowieleki

Chcesz być szczupły? Nie zapominaj o śniadaniu!

Nie od dziś wiadomo, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Mimo to badania wykazują, że od 10 do nawet 40 proc. dorosłych Polaków nie jada rano. Tendencja jest zatrważająca - im młodsza osoba, tym większe prawdopodobieństwo zaczynania dnia bez jedzenia. Dlaczego poranny posiłek jest tak ważny? Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie tłumaczą, że dzięki śniadaniu zmienia się funkcjonowanie naszego układ hormonalno-nerwowego. Wczesny posiłek to ok. 25 proc. energii całego dnia. Śniadanie zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, przygotowuje go do przyjęcia kolejnych racji żywnościowych (a tych powinno być aż 5!). Pamiętajcie, że odpowiednie rozłożenie posiłków w ciągu dnia wpływa korzystnie na utrzymywanie odpowiedniej wagi.

dietazdrowiejedzenie

Czy maski antysmogowe są skuteczne?

Ze smogiem borykają się nie tylko największe miasta w Polsce. Przy złym stanie powietrza noszenie masek antysmogowych może stać się normą. Czy jednak są one skuteczne i faktycznie chronią przed wdychaniem zanieczyszczeń? Producenci i eksperci przekonują, że tak. Jak zatem wybrać tą odpowiednią? "Ważne jest, aby maska posiadała odpowiedni filtr HEPA, który chroni przed przedostaniem się szkodliwych substancji do organizmu" - opowiadała magazynowi Newsweek Marlena Kropidłowska z organizacji Health and Alliance. Co ważne, tego warunku nie spełniają maski chirurgiczne! Przed zakupem odpowiedniej maski odstraszać mogą jedynie ceny - to koszt ok. 300 zł. Obecnie widok przechodniów noszących maski może jeszcze dziwić, jednak eksperci przewidują, że w najbliższym czasie stanie się to normą. Tymczasem władze miast apelują o przesiadanie się do transportów miejskich.W dniach, gdy stężenie PM10 jest rekordowo wysokie, podróżowanie tramwajami i autobusami najczęściej jest bezpłatne.

maskaantysmogowazdrowiesmog

Jabłko, wiśnia, borówka i inne owoce na Facebooku. O co chodzi?

Od kilku dni na Facebooku pojawiają się posty z nazwami owoców w opisie. Jabłko, wiśnia, borówka i... nic więcej. Kobiety komentują krótko - wklejają tajemnicze serduszka. O co chodzi? Okazuje się, że nowy trend jest częścią zorganizowanej akcji, która ma za zadanie wzbudzać świadomość zagrożenia rakiem piersi. Pamiętacie, jak kilka lat temu dziewczyny pisały na swoich tablicach nazwy kolorów? Losowe barwy, jak mogło się wydawać mężczyznom, miały oznaczać odcienie bielizny. Tym razem akcja odnosi się do statusu życia miłosnego. I tak np. borówka oznacza "wolna", ananas – "to skomplikowane", malina – "nie chcę się angażować", jabłko – "zaręczona", wiśnia – "w związku". Cel jest jednak ten sam! Poprzednio sprawa szybko trafiła do mediów. Mamy nadzieję, że w bieżącym roku będzie podobnie!

owocenaFacebookuzdrowiekobieta

Leki na przeziębienie będą trudniej dostępne!

Leki, które możemy kupić bez recepty na przeziębienie, katar lub kaszel mają stać się teraz trudniej dostępne! Wprowadzenie ograniczeń ma na celu uniemożliwienie zakupu leków osobom, które używają ich do odurzania się. Lekarstwa te zawierają często substancję psychoaktywne. Do tej pory ograniczenie w sprzedaży dotyczyło tylko osób niepełnoletnich. Teraz, każdy aptekarz musi sprawdzać skład leku. Jednorazowo klientowi przysługuje tylko 720 miligramów pseudoefedryny, 240 mg kodeiny, 360 mg dekstrometorfanu. Wprowadzona ma zostać także nowelizacja prawa farmaceutycznego, przez które nowo powstałe apteki mają mieć między sobą odległość 500 metrów. Ma to zniechęcić ludzi do udania się po drugą dawkę do innej apteki. Ograniczenia w sprzedaży dotyczą leków, które weszły do sprzedaży po 1 stycznia 2017 roku. Pozostałe sprzedawane są bez kontroli substancji, aż do wyczerpania zapasów. Aptekarzowi, który sprzeda więcej niż jedno opakowanie takiego leku grozi kara finansowa do 500 tys. zł.

lekarstwazdrowieapteki

Polska herbata wycofana ze sprzedaży. Ma zawierać substancje halucynogenne

Czeska Państwowa Inspekcja Rolno-Spożywcza jest zdania, że ziołowa herbata Loyd powoduje niepożądane skutki uboczne. Zawarte w niej atropina oraz skopolamina mogą wywoływać halucynacje, zachowania agresywne, a nawet depresję. Każdy, kto kupił w Czechach pochodzącą z Polski herbatę o smaku żurawinowym, może ubiegać się o zwrot pieniędzy. Produkt firmy Mokate został wycofany ze sklepów sieci Albert na terenie całego kraju. U nas herbata jest nadal obecna na sklepowych półkach i nic nie wskazuje na to, by coś w tej kwestii się zmieniło. Niektórzy próbują dowodzić, że chęć ukarania producenta za "wprowadzenie do sprzedaży substancji zakazanych" to kontynuowanie wojny z polską żywnością. Kilka tygodni temu Czesi zdecydowali, że należy wycofać z obrotu i zniszczyć 5 mln jaj pochodzących z Polski (więcej w materiale poniżej - "Czesi idą na wojnę z naszą żywnością? Właśnie zniszczyli 5 milionów jaj z Polski").

halucynogennaherbatazdrowienarkotyki

Mniej reklam o lekach? Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany

Ministerstwo Zdrowia zakończyło właśnie prace nad ustawą, która ma regulować ilość reklam leków wydawanych bez recepty oraz suplementów diety. Działania rządzących trwały od czerwca ubiegłego roku. Początkowo większość polityków była za całkowitym zakazem emitowania reklam środków medycznych, lecz byłoby to niezgodne z prawem unijnym i zasadami swobody działalności gospodarczej. Znaleziono jednak inny sposób na ograniczenie promowania medykamentów. Otóż, jeżeli organ administracji zauważy, że reklama wprowadza w błąd odbiorcę, lub podaje fałszywe informacje, zostanie ona natychmiast wycofana z emisji. Na producenta zostanie też nałożona kara w wysokości 10 proc. rocznego obrotu. Pomysłodawcy mają nadzieję, że dzięki takiemu zabiegowi zmniejszy się odsetek osób, które trafiają co roku do szpitala ze względu na skutki nieodpowiednio przyjmowanych leków.

ministerstwozdrowiazdrowiemniejreklam

Pamiętacie spot o dopalaczach? Raper Gisu powraca

Z okazji nadchodzących świąt Gisu przestał rapować! Zamiast tego... śpiewa! I to w rytmie "Jingle Bells"! Odejście od poprzedniego stylu nie sprawiło jednak, że brak talentu wolnego Marka Posobkiewicza jest mniej zauważalny... Może nie wykonanie a sprawa, dla której tym razem Raper Gisu przebrał się za świętego Mikołaja, jest istotna? Mimo raczej nieprzychylnych komentarzy spot cieszy się w internecie dużą popularnością. Edukacyjny film ma zachęcać do szczepień przeciwko grypie: "Każdy mądry wie - jeśli grypy nie chcesz mieć, to zabezpiecz się".

Gisuzdrowiechristmas

Naturalne sposoby na grype

Czujesz, że zaraz zachorujesz? Oto niezawodne naturalne sposoby, które pozwolą szybko wyjść z przeziębienia. Musisz zacząć reagować już przy pierwszych oznakach kataru, bólu głowy i gardła. Na początku możesz zacząć od medycyny naturalnej . Jeśli masz katar zalecana jest gorąca kąpięl, w szczególności rozgrzewanie nóg. Można również stosować zioła pitne (na przykład rumianek) oraz robic inhalację. Podczas gorączki istotne jest wypicie dużej ilości płynów. W szczególności naparów ziołowych, które przyspieszają pocenie się oraz działają relaksacyjnie. Wskazane jest picie rumianku oraz kwiatu lipy. Przy leczeniu bólu gardła wypij herbate malinową wraz z witaminą C. Warto równiez płukać gardło ziołami z szałwi lekarskiej lub tymianku. Gdy medycyna naturalna nie skutkuje warto udać się do internisty. Możlwie jest, że potrzebne są silniejsze leki.

zdrowieprzeziębieniegrypa

Polka zmarła po zabiegu medycyny naturalnej. Modny rytuał ma "oczyszczać" organizm

Kambo nazywane "szczepionką", "rytuałem" czy "terapią" polega na podaniu człowiekowi silnej neurotoksyny pochodzącej z puszczy amazońskiej chwytnicy zwinnej. Rytuał kosztujący ok. 250 zł rozpoczyna się nadpaleniem naskórka rozżarzonym patyczkiem i podaniem w miejsce ran wydzieliny pozyskiwanej od amazońskiej żaby. W efekcie prowadzi to do gwałtownych wymiocin, a czasem także biegunki, które trwają ok. pół godziny. Silna toksyna ma mieć na człowieka wpływ oczyszczający. W rzeczywistości zabieg może okazać się jednak zabójczy. Tragiczną dla 30-letniej Haliny T. była terapia Kambo, która odbyła się 20 listopada w Grodzisku Mazowieckim. Warszawianka straciła przytomność, trafiła do szpitala, a po dwóch dniach zmarła. Sprawą zajmuje się prokuratura. Organizator warsztatów medycyny alternatywnej przyznał, że zabiegi wykonuje już ponad rok.

ceremoniaKambozdrowiemedycyna

Najpierw rzeźba, potem...? Kobieta bez tłuszczu?

Bycie fit to dzisiaj stały trend. Media społecznościowe zalewają nas masą informacji o zdrowym odżywianiu, ćwiczeniach, wzorowym stylu życia. Co jakiś czas poznajemy także nowych trenerów fitness, którzy stają się celebrytami... Ale czy niektórzy z nas nie przesadzają z byciem fit? W internecie pojawiło się nagranie, na którym widzimy pewną kobietę. Nie wiemy o niej zbyt wiele, a to co prezentuje może świadczyć o tym, że może jest mega fanką kulturystyki. Kobieta pokazuje nam napięte mięśnie swojego ciała. Praktycznie brak u niej tłuszczu, jej ciało składa się z samych mięśni! Zobaczcie ten krótki film i zastanówcie się czy ćwiczenia mają dać Wam taki efekt? Czy kobieta przesadziła z rzeźbieniem sylwetki?

braktkankitluszczowejzdrowiefitness

Kobieta zasnęła z telefonem. Rano była przerażona

Mieszkanka Sydney Melanie Tan Pelaez, która była w ciąży trafiła do szpitala z poparzeniami dugiego stopnia. Wszystko za sprawą jej iPhona7. Wieczorem kobieta oglądała na swoim urządzeniu film. Aby nie przerywać seansu podłączyła telefon do ładowarki. W trakcie oglądania jednak zasnęła. Rano obudziła się z bolącą ręką, na której miała ślady poparzenia. Po wizycie u lekarza, który stwierdził poważne poparzenie, miała poszukać czegoś co znajdowało się obok niej w nocy. Na podstawie zostawionych na ręce śladów wynika, że wszystko stało się przez ładowarkę oraz telefon. Bądźcie ostrożni, kiedy idziecie spać. Nie zostawiajcie telefonów blisko ciała!

poparzonatelefonemzdrowienoweiPhony

Palący ojcowie narażają swoje przyszłe dzieci na poważne choroby?

Według najnowszych badań dzieci, których ojcowie palili przed ich poczęciem, są ponad trzy razy bardziej narażone na astmę. Na rozwój dziecka wpływa nie tylko styl życia matki podczas ciąży i przed nią, ale również i styl życia ojca. Naukowcy uważają, że plemniki palaczy są uszkodzone przez nikotynę. Według badań ojcowie, którzy zaczęli palić przed 15 rokiem życia zwiększają ryzyko uszkodzenia genów u swojego przyszłego dziecka. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że środowisko życia ojca ma wpływ na rozwój późniejszych pokoleń. Również palenie marihuany częściej niż raz w tygodniu obniża o około 29 procent męską płodność. Według badaczy nawyki żywieniowe mogą wpłynąć na sposób w jaki jego potomstwo metabolizuje glukozę i radzi sobie z cholesterolem. Panowie, rzucicie palenie? :)

paleniezdrowiemarihuana