Nie zapinasz pasów siedząc z tyłu? To nagranie może zmienić twoją decyzję

Jeżdżąc samochodem, wiele osób siedząc na tylnych siedzeniach jako pasażerowie, nie zapina pasów. Nie zdają sobie oni nawet sprawy jak poważne konsekwencje mogą ich czekać. Nie chodzi tu tylko o otrzymanie mandatu za brak zapiętych pasów. Instytut IIHS wypuścił materiał wideo, który obrazuje co dzieje się z człowiekiem w momencie wypadku, kiedy ma on niezapięte pasy. O ile kierowcę może zabezpieczyć poduszka powietrzna, siedzący z tyłu pasażer nie ma takiego komfortu. Jego ciało z siłą zostaje wyrzucone do przodu, by potem odbić się znów do tyłu. Nagranie jest tylko symulacją, ale tak właśnie wygląda człowiek w chwili wypadku. Nagranie pokazuje moment zderzenia przy prędkości 60 km/h.

transportprawowypadki

Dzieła sztuki przewracają się jak kostki domina

Nagrania z monitoringu pochodzące z 14th Factory w Los Angeles pokazują niefortunne zdarzenie. Pewna amerykanka zwiedzała wystawę w galerii. Postanowiła, że zrobi sobie na tle ekspozycji zdjęcia. Jednak w momencie kiedy chciała się do nich ustawić oparła się o jeden z filarów, na których wystawione były dzieła sztuki. Wszystko przewróciło się jak w dominie. Kobieta była w wielkim szoku. Zniszczenia jakich dokonała w wyniku tego wypadku wynoszą około 200 tysięcy dolarów! Niezaprzeczalnie to będzie jej najdroższe wyjście do galerii!

sztukawypadki

4-latek potrącony na pasach. "Płakał i wołał, że chce żyć"

W niedzielę koło południa w Nowej Soli (woj. lubuskie) 20-letni kierowca potrącił czterolatka. Chłopiec siedział na pchanym przez ojca rowerku. Mężczyzna z synem byli na pasach. Auto przejechało dziecku po nodze i brzuchu, a później ciągnęło po jezdni kilkadziesiąt metrów. Czterolatek trafił do szpitala w ciężkim stanie. "Dziecko bardzo płakało i wołało, że chce żyć i wszystko go bardzo boli" - mówi jeden ze świadków wypadku. Kierowca opla był trzeźwy i nie posiadał prawa jazdy. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

wypadeknapasachdzieckowypadki

Ten spray uratuje życie na drodze?

Szwedzka firma TrackInvent stworzyła unikalny spray odblaskowy Albedo100, który jak zakładają, przyczyni się do zmniejszenia ilości wypadków na drogach. Spray można rozpylić na całe ubranie, kiedy ciemną nocą ludzie będą jeździć na rowerach lub biegać, światła samochodu zbliżającego się do nich oświetlą ich. Dzięki sprayowi pieszy lub rowerzysta będzie widoczny z dużej odległości. Do tej pory pomocne były światełka odblaskowe i odblaski noszone na różnych częściach ciała. Teraz widoczny będzie cały człowiek. Wcześniej firma swoje badania przeprowadziła na reniferach, które spryskane nim dawały niesamowity efekt. Miało to pomóc w zapobieganiu wypadków z ich udziałem. Czy ten wynalazek uratuje życie tysiącom ludzi, którzy nocami, przez złą widoczność na drogach ulegają wypadkom, często śmiertelnym? Mamy nadzieje, że teraz kierowcy będą ich zauważać.

sprayratujacyzyciekierowcywypadki