Cristiano Ronaldo dla dzieci w Syrii

Jeden z najbardziej znanych piłkarzy świata, Cristiano Ronaldo, nagrał poruszający materiał filmowy, w którym skierował się do dzieci w Syrii. Od 2011 panuje tam stan wojenny, wiele rodzin stara się uciec, jednak wiele z nich jednak tam zostaje. Ronaldo zwrócił się ze słowami otuchy do najmłodszych - "Jestem bardzo znanym piłkarzem, ale to wy jesteście prawdziwymi bohaterami. Nie traćcie nadziei. Świat jest z wami. Troszczymy się o Was. Ja jestem z wami!". Piłkarz jest członkiem kampanii charytatywnej, która dostarcza jedzenie, środki medyczne i pomoc psychologiczną dla dzieci w Aleppo i innych syryjskich miast. W materiałach poniżej znajduje się filmik z nagraniem.

wojnawsyriiCR7ronaldo

Nowa wersja kolędy "Jezus Malusieńki"

Znana polska kolęda "Jezus Malusieńki" wzbogaciła się niedawno o kilka nowych zwrotek. Wszystko za sprawą Caritas! Pierwsza część kolędy brzmi tradycyjnie, lecz dalej zaczyna się opowieść o wojnie w Syrii. Autorem tekstu jest Paweł Kęska. Caritas tłumaczy, że tak jak prawie 2000 lat temu Maryja i Józef byli pozbawieni noclegu, tak teraz z powodu trwającej wojny tysiące rodzin nie będzie miało swojego dachu nad głową w ten szczególny czas jakim są święta. Kolędę śpiewa Violetta Brzezińska.

christmaswojnawsyriikolędy

Bombardowania szpitali w Aleppo. Wstrząsające nagrania

Wojska Baszara el-Asada w Syrii prowadzą walki aby odzyskać wschodnią część miasta Aleppo. Naloty trwają już od wtorku. W ich wyniku zginęło prawie 100 cywilów. Bombardowane jest wszystko, łącznie ze szkołami i placówkami opieki medycznej. Co najgorsze, w mieście przestały działać wszystkie szpitale. Taką informacje podała Światowa Organizacja Zdrowia. W sieci pojawiło się wstrząsające nagranie, na którym widać jak personel medyczny w ciemnym i zakurzonym pomieszczeniu wyjmuje wcześniaki z inkubatorów. Lekarze i pielęgniarki przykrywają dzieci kocami i starają się w ten sposób je ratować i utrzymywać przy życiu. Dzieci leżą na podłodze. Skala zniszczeń i ofiar jest przerażająca, zwłaszcza, że teraz w mieście nie ma dostępu do opieki medycznej. USA potępiły naloty i wezwały do zaprzestania nalotów. Według szacowanych danych we wschodniej części miasta może znajdować się wciąż ponad 250 tys ludzi. W linkach poniżej znajdziecie nagrania.

bombywszpitaluwojnawsyriialeppo