Wstrząsające wspomnienia z Auschwitz. To wideo obejrzało prawie 200 milionów osób

Na fanpage'u serwisu BuzzFeed opublikowano we wrześniu krótki film, w którym Eva Mozes Kor opisuje doświadczenia związane z jej życiem podczas holokaustu. Wideo obejrzało ponad 180 milionów widzów na Facebook'u, a na YouTubie ponad 4,5 miliona. Kobieta swoją opowieść zaczyna od własnych doświadczeń, kiedy trafiła razem z całą rodziną w maju 1944 roku do Auschwitz. "Nigdy dotąd nie widziałam czegoś podobnego. Kiedy wróciłam, zorientowałam się, że mój ojciec i moje dwie starsze siostry zniknęły. Nigdy więcej ich już nie zobaczyłam" – mówi Eva. Nazistom najbardziej zależało na bliźniętach. Uważali, że są to wyjątkowi ludzie. Eva i jej siostra Miriam były bliźniaczkami. Matka, chcąc chronić córki i myśląc, że uratuje dziewczynki, powiedziała nazistom, że to bliźnięta. Dziewczynki stały się obiektami eksperymentów dra Mengle, znanego później jako "Anioł Śmierci", który prowadził eksperymenty z zakresu medycyny, patologii i genetyki. Kobieta wspomina, że dostawała wiele zastrzyków. Po jednej z dawek zachorowała i została przeniesiona do szpitala, gdzie Mengle stwierdził, że dziewczyna umrze po 2 tygodniach. Diagnoza jednak nie była prawidłowa, a Eva przeżyła.. Gdy wyzdrowiała, odnalazła swoją siostrę, która nie chciała powiedzieć, co jej zrobiono. W styczniu 1945 roku Eva i Miriam opuściły Auschwitz. Ich historia poruszy każdego. Warto obejrzeć cały film i zwrócić uwagę na to, jak byłe więźniarki i więźniowie opisują Auschwitz.

wspomnieniazAuschwitzhistoriawojna

W ataku bombowym straciła rodziców i sześcioro rodzeństwa. Jej zdjęcie ze szpitalnego łożka stało się symbolem!

Od 2011 w Jemenie toczą się walki. Konflikt nasilił się ponad dwa lata temu, kiedy interwencję w kraju rozpoczęła Arabia Saudyjska, która chce, by władzę przejął całkowicie prezydent Abd ar-Rab Mansur al-Hadi. Według Światowej Organizacji Zdrowia tylko od marca 2015 roku zginęło tam 8400 osób, a 48 tysięcy zostało rannych, w tym wielu cywilów, także dzieci. Podczas nalotu bombowego przeprowadzonego 25 sierpnia na przedmieściach stolicy Jemenu, Sany, zaledwie kilkuletnia Bouthaina al-Rimi (po prawej) straciła obojga rodziców i sześcioro rodzeństwa. Sama odniosła poważne rany i trafiła do szpitala. Dokumentujący konflikt zbrojny w Jemenie fotograf zrobił dziewczynce zdjęcie, na którym pozuje ona na szpitalnym łóżku, a następnie udostępnił je w sieci, by pokazać całemu światu, jak naprawdę wygląda jemeński konflikt. Bouthaina na fotografii próbuje otworzyć paluszkami swoje poparzone, zapuchnięte oko. Na całej jej twarzy można dostrzec liczne obrażenia... Zdjęcie z miejsca obiegło media społecznościowe, stając się symbolem tamtejszej wojny domowej. Dziesiątki osób na znak solidarności z mieszkańcami Jemenu wrzucają fotografie, na których naśladują gest dziewczynki, dając tym samym znak, by świat otworzył oczy na cierpienia cywilnej ludności w politycznych konfliktach. Opatrują je hashtagami: #Bouthaina_The_Eye_Of_Humanity i #I_SPEAK_FOR_BUThINA, a także ich arabskimi odpowiednikami. Tak jak kiedyś zdjęcie małego Omrana z Aleppo pokazało, czym jest wojna domowa w Syrii, tak dziś kilkuletnia Bouthaina zdaje się rozpaczliwie krzyczeć w imieniu swoich rodaków, prosząc o pomoc.

symbolwojnydomowejdzieckowojna

Pomoc Bohaterom. 5-letnia dziewczynka spotyka się z weteranem wojennym

"Facing it Together" to pomysł stworzony z myślą o ludziach chorych i niepełnosprawnych, którzy aktualnie żyją w Wielkiej Brytanii. W serii kilkunastu filmów pokazane zostają osoby dotknięte jakąś tragedią oraz wolontariusze, którzy właśnie dla nich zbierają pieniądze i inne rzeczy pomagające w życiu codziennym. W filmiku obok widzimy jedną z najmłodszych osób, które wspierają fundację "Help for Heroes". Jest nią 5-letnia Tempy Pattinson. Od około dwóch lat dzięki pływaniu i zdobywaniu nagród wspomaga chorych. Spotkała się ona z Simonem Brownem, który jest byłym wojskowym. Brał udział w wojnie Iraku. Został on postrzelony przez irackiego snajpera. po tym wydarzeniu doznał wielu urazów. Został zostawiony przez bardzo długi czas w samotności. Na filmie widać, że Simon ma zniekształconą twarz. Przebył bowiem aż 25 ciężkich operacji. "Przez lata Simon okazał się inspiracją nie tylko dla mnie, ale wielu innych, którzy go spotkali, podobnie jak Tempy." mówi ambasador fundacji Mark Elliott. Twórcy kampanii chcą pokazać innym ludziom, że różne osoby z rożnych kręgów mogą łączyć się we wspaniałej inicjatywie i wspierać poszkodowanych. Tempy jest doskonałym przykładem, że nawet wiek nie ma większego znaczenia. Zobaczcie sami ten filmik!

kampaniaspołecznawojnaweterani

Brutalna zabawa nastolatek z Polski. Chciały zdobyć popularność znęcając się na zwierzętach

Dzięki aplikacji Sanpchat internet dowiedział się jak brutalne potrafią być młode osoby, oraz w jaki sposób wykorzystują wiedzę historyczną. Dwie młode dziewczyny pochodzące z województwa lubuskiego nagrały materiał filmowy i udostępniły go publicznie. Na filmiku widać jak jedna z nich pali papierosa, a następnie wciągnięty dym wdmuchuje do pudełka trzymanego w rękach. Najprawdopodobniej w pudełku znajdowała się żywa mysz. Dziewczyna używa zwrotu "no to się, k***a, w Hitlera pobawię" co ma być nawiązaniem do komór gazowych gdzie w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej zabijano ludzi. Tym nagraniem dziewczyny chciały zdobyć większą popularność. Jednak chyba należy znać pewne granice.

prawazwierząthistoriawojna

Amerykanie podają instrukcje na wypadek wybuchu bomby atomowej

Przez rosnące napięcie na linii USA-Korea Północna wiele zagranicznych, choć głównie amerykańskich mediów pokazuje, co zrobić na wypadek wybuchu wojny. Mimo iż wielu ekspertów zapewnia, że konflikt nie jest aż tak straszny, w mediach pojawiają się informacje, które zawierają wskazówki dla obywateli. Obydwa państwa posiadają dostęp do broni jądrowej. Instrukcję na wypadek wybuchu bomby podaje w aż 11 punktach Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego. Najważniejszy jest zapas wody i przynajmniej trzydniowego jedzenia. Istotne stają się takie akcesoria jak radio do odsłuchiwania komunikatów, latarka z zapasem baterii oraz gwizdek, worki na śmieci i wilgotne ręczniki. Jeśli ktoś planuje robić zapasy z żywnością z puszki warto zaopatrzyć się w otwieracz do puszek. Przypomnijmy, że w odpowiedzi na "niemądre" groźby Kim Dzong Una, Donald Trump powiedział, że amerykanie są "gotowi do strzału"

wojnaUsainstrukcja

Ten aktor porzucił Hollywood, by walczyć z ISIS. Chce pomścić ofiary ataków terrorystycznych!

"Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka", "Stare wygi" czy "Wybuchowa para" to tytuły tylko niektórych produkcji, w których zagrał brytyjski aktor Michael Enright, obecnie jeden z walczących z tzw. Państwem Islamskim. 53-letni gwiazdor już w 2015 roku zadeklarował chęć walki z terrorystami i od tego czasu konsekwentnie realizuje swój cel. Przyjemne ulice Hollywood zamienił na miasto Ar-Raqqa w Syrii, gdzie po przeszkoleniu wojskowym, z karabinem w ręku, działa w ramach Syryjskich Sił Demokratycznych. Przez swoich kurdyjskich kolegów nazywany jest Mustafa Rojava. Motywacją do codziennej walki są dla niego liczne ataki na niewinnych ludzi, których dopuszczają się islamiści. Zamachy na London Bridge, a zwłaszcza zamach w jego rodzinnym mieście, Manchesterze, przelały czarę goryczy. "Jestem gotowy umrzeć za sprawę" - deklaruje Enright, który za wszelką cenę postanowił pomścić ofiary ataków terrorystycznych. Dziś jego odważna postawa jest podziwiana na całym świecie, jednak początkowo mężczyzna musiał zmierzyć się z oskarżeniami, że przebywa w Syrii tylko po to, by zrobić wokół siebie szum, a potem nakręcić film o swoich wojennych doświadczeniach. "Nie będę miał dla nich litości i sam jej nie oczekuję - to mogę Wam obiecać" - mówi.

aktorkontraISISwojnamężczyzna

Odrzucony obraz okrucieństwa wojny. Żadna agencja nie chciała kupić tych zdjęć, dlatego fotograf udostępnił je w sieci za darmo

Kainoa Little jest fotografem specjalizującym się w tematyce wojennej. W kwietniu 2017 roku był w Mosulu (północny Irak), gdzie toczą się bitwy mające na celu odbicie miasta z rąk dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Udokumentowane przez fotografa sceny wojny przedstawiają okrutny obraz tamtejszej rzeczywistości. Jego zdjęcia pełne są emocji i niezrozumiałego dla cywili okrucieństwa. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych Kainoa na próżno szukał agencji, która chciałaby kupić efekty jego pracy. Nie znalazł nikogo, kto byłby zainteresowany zapłaceniem za fotografie, dlatego postanowił udostępnić je w sieci. Dzięki tej decyzji do zdjęć ma dostęp nieograniczona liczba internautów i każdy może je obejrzeć. Zapoznajcie się z niezwykłą galerią, której "nikt nie chciał". Jesteśmy pewni, że Was poruszy.

wojennafotografiawojnafotografia

Sfotografowali żołnierzy, którzy wrócili z wojen w Iraku i Afganistanie. Ich zdjęcia są przerażająco prawdziwe! [GALERIA]

Dla nich wojna nigdy się nie skończy. Chociaż wrócili do rodzin, chociaż nie biorą już udziału w akcjach zbrojnych, nie trzymają karabinów w dłoniach, nie prowadzą czołgów, to do końca swojego życia zmuszeni są żyć z wojennym piętnem. Ludzie na całym świecie chwalą ich odwagę, ich służbę krajowi, ale zapominają, bądź nie chcą myśleć o tym, że pociski i bomby wpłynęły nie tylko na ich ciało, ale też umysł. Właśnie z tego powodu fotografowie - David Jay i James Nachtwey - postanowili przybliżyć w jednym ze swoich projektów młodych, ciężko rannych amerykańskich żołnierzy, którzy wrócili z wojen w Iraku i Afganistanie. Na ich czarno-białych fotografiach widzimy byłych żołnierzy bez nóg, bez rąk, z okropnymi bliznami, żołnierzy na wózkach inwalidzkich, często z dziećmi u boku. Za każdym zdjęciem, które znalazło się w projekcie o nazwie "Nieznany żołnierz", kryje się osobna historia. "Fotografie są okazją do tego, by rozpocząć dyskusję na temat kwestii, które są dla nas niekomfortowe, i za które jesteśmy odpowiedzialni. Zdjęcia mogą być trudne w odbiorze. To zmusza nas do konfrontacji z naszymi lękami i przekonaniami na temat życia, śmierci, seksualności, chorób czy relacji międzyludzkich. Rzeczywistość nie zawsze jest ładna" – mówi David Jay. Zobaczcie ich wyjątkowe zdjęcia!

weteraniwojennizdjęciawojna

Licealiści z Łomży zachwycili coverem utworu The Black Eyed Peas. Chcą walczyć z cierpieniem i ksenofobią

"Co się dzieje ze światem mamo? Ludzie żyją tak jakby nie mieli mam. Uważam, że cały świat jest uzależniony od dramatu. Podoba mu się tylko to, co przynosi szok (...). Ludzie zabijają, ludzie umierają, dzieci cierpią. Słyszysz ich płacz. Czy umiesz potwierdzać słowa czynem? Czy nadstawiłbyś drugi policzek? Ojcze, Ojcze, Ojcze pomóż nam, przyślij z góry jakieś wskazówki, bo ludzie powodują, powodują że pytam: Gdzie jest miłość?" - śpiewał zespół The Black Eyed Peas w jednym ze swoich najbardziej znanych utworów "Where Is The Love". Niezwykły cover tej piosenki nagrali telefonem komórkowym w szkolnej auli uczniowie I LO w Łomży, by zwrócić uwagę na cierpienie spowodowane wojną i konfliktami na tle rasowym. Ich poruszający teledysk, w którym co rusz pojawiają się dramatyczne fotografie obrazujące dramat wojny, do tej pory na YouTube odtworzono ponad 140 tysięcy razy! "Piękne", "Ogromny szacunek dla Was. Świetne! I ogromnie inspirujące. Dzięki, że pokazujecie młodym ludziom, że kreatywność może wspierać ważne wartości.", "Jeszcze jest nadzieja, skoro są wśród nas tak wrażliwi młodzi ludzie. To Wy uratujecie ten świat." - to tylko niektóre komentarze, które pojawiły się pod klipem. Uwierzcie, warto poświęcić chwilę, żeby zobaczyć ich wzruszający przekaz!

WhereIsTheLovewojnacover

Już jest! Nowy zwiastun filmu Nolana!

Fani filmów Nolana mogą już obejrzeć zwiastun jego najnowszej produkcji! "Dunkierka" to film opowiadający o Operacji Dynamo. W jej wyniku znajdujący się na froncie II wojny światowej brytyjscy żołnierze, musieli zostać ewakuowani. Film pokazuje również wielką brutalność wojny i dramatyczne losy żołnierzy Korpusu. Cała produkcja wydaje się być bardzo wstrząsająca. Muzykę do "Dunkierki" tworzył Hans Zimmer- zdobywca Oscara. W obsadzie będziemy mogli zobaczyć m.in.: Tom Hardy, Mark Rylance, Kenneth Branagh oraz Cillian Murphy. Polska premiera filmu została zaplanowana na 21 lipca 2017.

filmywprodukcjiwojnapremiery

Najpierw Niemcy, teraz Rosja... Zapasy żywności na wypadek wojny

Pierwsi w gromadzeniu żywności i wody pitnej w obawie przed wybuchem wojny byli Niemcy. Niemiecki rząd od ponad miesiąca zachęca do robienia zapasów produktów potrzebnych do przeżycia przynajmniej 10 dni podczas ewentualnego kryzysu. Teraz normy żywnościowe wprowadza także Petersburg... Gubernator podpisał dekret "o zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego i o wspieraniu produkcji rolnej". W razie działań wojennych mieszkańcy Rosji mają mieć zagwarantowane wydawanie 300 g chleba dziennie przez 20 dni. Jak donoszą lokalne media, podobne normy ustalono ostatnio podczas II wojny światowej. Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Waleter Steinmeier przekonywał w sobotę, że napięcia między USA a Rosją są bardziej niebezpieczne niż podczas zimnej wojny.

konfliktypolitycznewojnaUSARosja

Syria: Kolejne nagranie przedstawiające tragedię dzieci

Uwaga opinii publicznej zwróciła się ponownie w kierunku rozgrywającej się od kilku lat tragedii w Syrii, kiedy w internecie rekordy oglądalności biło nagranie kilkulatka wyciągniętego spod gruzów (filmik znajdziecie w materiałach powiązanych poniżej). Od tamtej pory media społecznościowe coraz częściej informują o sytuacji dzieci w bombardowanym Aleppo. Kilka dni temu na YouTubie pojawiło się nagranie przedstawiające dwóch syryjskich chłopców rozpaczających po stracie brata. Udostępnianie podobnych filmów ma na celu uświadomienie ludziom bezsensu wojny oraz reagowanie na to, co spotyka bezbronne dzieci z powodu decyzji dorosłych.

syriadzieckowojna

Dziś oddajemy cześć bohaterom Powstania Warszawskiego!

1 sierpnia 1944 roku to pamiętna data w polskim kalendarzu, data wybuchu Powstania Warszawskiego. Wymierzony przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim zryw to 63 dni nieustannej walki i bohaterska śmierć prawie 200 tys. ludzi...Dzisiaj obchodzimy jego 72. rocznicę. Przez cały dzień w różnych miastach naszego kraju będą odbywać się msze, apele pamięci, liczne wystawy i koncerty, o godz. 17 wybrzmią dźwięki syren, a na ulicach zatrzyma się ruch. Zatrzymaj się i Ty! Pamiętaj!

PowstanieWarszawskiewojnapamięć

"Przyjdź i uratuj mnie"- poruszająca akcja z Pokemonami

"Przyjdź i uratuj mnie" to akcja zorganizowana przez biuro prasowe Rewolucyjnych Sił Zbrojnych, które od lat walczą z wojskami Baszara al-Asada w Syrii. Na fotografiach udostępnionych w różnych mediach społecznościowych widzimy zatrważający obraz tragedii tamtejszych dzieci, o których świat chyba zapomniał...Każde zdjęcie przedstawia syryjskie dziecko z kartką, na której widnieje apel z prośbą o ratunek, a także postać Pokemona. Dzięki tej akcji, która wykorzystuje fenomen gry Pokemon Go, świat znowu skierował uwagę na rozgrywający się w Syrii dramat. Koniecznie zobaczcie zdjęcia!

PokemonGosyriawojna