Zmiany dla kobiet w ciąży! Zatajono ustawę?

Fundacja "Rodzić po Ludzku" poinformowała, że w ustawie o działalności leczniczej z 10 czerwca 2016 roku dokonano także zmian dotyczących praw kobiet w opiece okołoporodowej. "Zmiany, wprowadzone na wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej, nie były konsultowane z żadnym środowiskiem zaangażowanym w opiekę okołoporodową, a co więcej - zostały wprowadzone do ustawy już po konsultacjach społecznych i zatajone (Art. 22 ust.5)" czytamy na stronie Fundacji. Przez wprowadzone przepisu kobiety w ciąży i podczas porodu nie będą mogły bez pozwolenia lekarza chodzić, korzystać z wanny lub prysznica, pić w trakcie porodu, wybrać dogodnego dla siebie sposobu parcia i zmiany pozycji. Dodatkowo ustawa pozbawia kobiety dostępu do intymnej sali do porodu oraz nieprzerwanego kontaktu matki z dzieckiem zaraz po nim. "Likwidacja standardów pozbawi kobiety możliwości wniesienia skargi, ponieważ nie będą miały do czego się odwołać. Jakość opieki, jaką otrzyma rodząca, będzie zależna od decyzji ordynatora lub lekarza, zwyczajów i rutyn panujących w danej placówce". Już teraz kobiety pragną złożyć petycję do premier Szydło, w której będą bronić dotychczasowych standardów opieki medycznej i protestować wobec wprowadzenia zmian, które mają wejść w życie do 31 grudnia 2018 roku.

kobietawciązykobietyustawa

Koniec z paleniem e-papierosów w miejscach publicznych

W życie weszła ustawa dotycząca sprzedaży i palenia e-papierosów przez osoby niepełnoletnie. Zakaz dotyczy również miejsc publicznych jak np. przystanki czy szkoły, gdzie nie można będzie już palić. E-papierosy znikną ze sklepów internetowych oraz licytacji w internecie. Ci, którzy nie będą chcieli przestrzegać tych zasad mogą słono zapłacić, aż 200 tys. zł. Natomiast osoby palące w miejscach publicznych 500 zł. Produkty będzie można znaleźć w specjalnych sklepach, przez co papieros ma być niedostępny dla dzieci. Jeśli sprzedawca będzie miał jakiekolwiek wątpliwości co do wieku klienta, może poprosić o dokumenty potwierdzające tożsamość. Na wszelakich opakowaniach wyrobów tytoniowych i e-papierosów pojawiać się od tej pory będą komunikaty informujące, że "palenie zabija".

epapierosustawapalenie

Chorzy w Kanadzie będą mogli hodować marihuanę!

Kanadyjskie ministerstwo zdrowia ogłosiło, że pacjenci korzystający z medycznej marihuany będą mieli pozwolenie na hodowlę "ograniczonej ilości" rośliny na własny użytek! Chorzy, aby uprawiać marihuanę muszą zarejestrować się w ministerstwie zdrowia. Nie będą musieli jednak sami zajmować się roślinami. Rząd umożliwi im wyznaczenie kogoś, kto im w tym pomoże. Jeśli chorzy nie zdecydują się na uprawę, będą mogli sprowadzać medyczną marihuanę od jednego z 34 wyznaczonych przez ministerstwo producentów! To przełomowa decyzja, za którą pójdą być może inne państwa! Ustawa wejdzie w życie 24 sierpnia!

marihuanaustawa

Przypominamy: Zarejestruj swoją kartę!

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa antyterrorystyczna zawiera zapis nakazujący rejestrację kart SIM numerów prepaid (tzw. na kartę). Mamy czas do 1 lutego 2017 roku. Jeżeli nie zdążymy zarejestrować karty, wszystkie usługi z jakich korzystamy, zostaną nam wyłączone! W celu rejestracji wystarczy odwiedzić najbliższy salon operatora i podać imię i nazwisko lub nazwę firmy oraz PESEL bądź REGON lub NIP, a także potwierdzić swoje dane poprzez okazanie dowodu osobistego lub paszportu. Dla tych, którzy są zbyt leniwi na spacer do salonu, stworzono możliwość załatwienia wszystkich formalności przez internet. Więcej przydatnych informacji znajdziecie w linkach poniżej. Jeśli zależy Wam na numerze telefonu, koniecznie go zarejestrujcie!

telefonyustawakartaSIM