Tym żyła Wikipedia w 2016 roku!

Za nami podsumowanie 2016 roku przygotowane przez Google (wiemy, że najbardziej interesowały nas pokemony i 500+), a także podsumowanie wideohitów przygotowane przez YouTube. Przyszła więc pora na Wikipedię! O tym, czym żyła internetowa encyklopedia w 2016 roku mówi oficjalne zestawienie najczęściej edytowanych w niej haseł w mijającym roku. Wynika z niego, że systematycznie uzupełniano informacje o znanych osobistościach, z którymi niestety przyszło nam się pożegnać - to pierwsza pozycja owego rankingu. Najpopularniejszym tematem (mimo że pierwsza lokata została zajęta) okazały się być wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych - artykuły na ten temat zajęły aż 5 pozycji w pierwszej dziesiątce rankingu. Prawdziwą niespodzianką jest jednak obecność na liście tanecznego show z Argentyny - Bailando, które pod względem liczby wprowadzonych zmian uplasowało się na 7 miejscu. Pełny ranking zobaczycie po kliknięciu w ten link: https://meta.wikimedia.org/wiki/Research:Top_edited_English_Wikipedia_articles_in_2016. Zaskoczeni?

Wikipedia2016technologiawyboryUSA

Czego w tym roku szukaliśmy w Google?

Koniec roku to zdecydowanie czas podsumowań. Przypominamy sobie, co nas najbardziej rozbawiło, co zaskoczyło, a co niestety przygnębiło. Podsumowanie roku przygotował także Google, który stworzył ranking najczęstszych wyszukiwań. Jak myślicie, czego szukaliśmy w Google w tym roku? Niekwestionowanym zwycięzcą okazały się... Pokemony! Najpopularniejsze pytania Polaków wpisane w najbardziej znaną wyszukiwarkę to: "Jak pobrać Pokemon Go" i "Jak grać w Pokemon Go". Nie zabrakło także pytania o 500+ i rejestrację karty "Moja Biedronka". Co zadziwia? Pytaliśmy również o to, jak wymawiać nazwę "Avon" i... jak przyrządzić świeży szpinak! Cały ranking znajdziecie w pierwszym powiązanym linku! A Wy o co pytaliście w tym roku?

rankingGoogletechnologiaPolacy

iPhone 7 kontra najsilniejszy kwas na świecie

Kwas fluoroantymonowy jest najsilniejszym kwasem na świecie. Jego krótkotrwały kontakt ze skórą może spowodować poważne obrażenia, a nawet doprowadzić do śmierci! Groźne jest dla nas także wdychanie jego oparów! Znalazł się jednak ktoś, kto postanowił sprawdzić jak na jego działanie zareaguje iPhonie 7. To znany YouTuber z kanału TechRax, którego eksperyment odtworzono już ponad 6 milionów razy! Czy iPhone 7 przetrwał starcie z tak trudnym przeciwnikiem? Przekonajcie się sami!

iPhone7kontrakwastechnologiaYouTube

W przyszłości zamiast niani dziećmi zajmować będą się roboty!

IPAL to robot stworzony w Chinach aby zająć się małymi dziećmi w wieku od 3 do 8 lat. Dzięki niemu wielu rodziców będzie miało czas dla siebie, bo roboty będą towarzyszyć dzieciom nawet przez cały dzień. Mają one rozmawiać z nimi dzięki wbudowanej autonomicznej maszynie learningowej. Roboty mają być zaprogramowane tak, aby posiadać wszystkie informacje o zainteresowaniach dziecka. Naukowcy jednak zastanawiają się czy kontakt od najmłodszych lat z robotem, a nie z matką, czy inną ludzką postacią nie wpłynie źle na rozwój malucha. Czy w przyszłości roboty staną się najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci?

robotytechnologia

Zdradził sekret wykonania złącza na słuchawki. Ludzie dali się nabrać!

Niedawno do sieci trafił filmik pokazujący jak w nowym iPhonie wywiercić złącze na słuchawki. Film pojawił się zaraz po wyjściu nowego iPhona7 na rynek. Najnowszy produkt Apple nie posiadał wtyczki jack. W nowym iPhonie istnieje możliwość słuchania dźwięków tylko poprzez słuchawki bezprzewodowe, co wywołało falę krytyki. Bloger w swoim filmie pokazuje w jaki sposób wiercić prawidłowo dziurę, dzięki której słuchawki można podpiąć do sprzętu. Oczywiście był to tylko żart, ale sporo z użytkowników uwierzyło w możliwość wyposażenia swojego telefonu w takie złącze i naśladowali blogera. Ci którzy dali się nabrać mają teraz iPhone7 z niepotrzebną dziurą!

appletechnologiaiphone

Pasek do spodni, który pomoże Ci schudnąć!

Samsung wprowadza na rynek nowy produkt, który będzie rejestrował progres odchudzania. Wygląda jak zwykły pasek do spodni, jest dostępny w wersji dla kobiet i dla mężczyzn, o różnych kolorach i strukturze. Na pierwszy rzut oka nie przypomina elektronicznego urządzenia, jednak dzięki wbudowanemu mechanizmowi sprawi, że będziemy mogli kontrolować naszą wagę i rezultaty aktywności fizycznej! Welt obliczy ilość przemierzonych przez nas kroków, obwód pasa oraz czas, w którym siedzimy. Ostrzeże nas także przed przejedzeniem się! Powiązany ze specjalną aplikacją mobilną zmotywuje nas do "zaciskania pasa" gdy poczujemy efekty ćwiczeń i diety. Nie wiemy, czy wynalazek będzie lepszym pomysłem od popularnych opasek na rękę, ale idea jest chwytliwa i oryginalna!

fittechnologia

Nowoczesna przymierzalnia

Coraz większą popularnością cieszą się aplikacje, dzięki którym można nie przymierzając ubrań, zobaczyć czy będą one pasować. Wszystko za sprawą avatrów, które robią zdjęcia w 3D, a następnie po podaniu rozmiaru pokazują jak dana rzecz wygląda na osobie. Furorę robią też wirtualne lustra. Dzięki nim możemy zmierzyć się i przeglądać dostępne ubrania. Za pomocą ruchu rąk dostępne są opcje pomagające w doborze garderoby. Stojąc przed takim lustrem, widzimy jak dane ubranie leży na nas, z możliwością obrotu o 360 stopni. Dzięki nim nie będzie trzeba tracić wiele czasu na przebieranie się w przymierzalniach i czekanie w długich kolejkach. A co wy myślicie o takiej technologii?

modatechnologiawirtualnelustro

Oetzi w technologii 3D

Dzięki technice 3D naukowcy zaprezentowali w środę w muzeum w Bolzan replikę Oetziego- człowieka żyjącego 5300 lat temu. Zakonserwowana mumia Oetziego została wiernie zrekonstruowana w żywicy dzięki tomografii komputerowej, a następnie wydrukowana w technologii 3D. Całość pomalował amerykański artysta Gary Staab.

archeologiatechnologiaotezi

Creepy Robot!

Tegoroczne targi CES zaskoczyły miłośników technologii niewiarygodnymi urządzeniami. MOTHER: Creepy Robot powstał by kontrolować życie i zachowanie właściciela i jego rodziny. Sensor obserwuje jak dobrze umyjesz zęby, jak dużo wypiłeś, czy babcia zażyła leki a nawet obserwuje cię podczas snu rejestrując twoje nawyki. Wynalazek z założenia ma służyć całkowitemu kontrolowaniu twojego mieszkania i pełnieniu funkcji troskliwej mamy.

creepymothertechnologiadziwnewynalazki