W Zakopanem otwarto śnieżny labirynt. Jest największy na świecie!

Kiedy, jak nie właśnie zimą wybrać się w góry i zażyć białego szaleństwa? To idealna pora roku! Wyjazdom, nawet krótkim, sprzyjają ferie młodszych i tych nieco starszych, za którymi idą często urlopy rodziców, czy przerwa międzysemestralna u studentów. Niewątpliwie najczęściej kierujemy się do Zakopanego, który dumnie nazywany jest "zimową stolicą Polski". W tym roku dla turystów właśnie tam, tuż pod Wielką Krokwią, w bezpośrednim sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego, przygotowano wyjątkową atrakcję (niektórym jest jednak znana, gdyż to już kolejny jej sezon). Mowa o Śnieżnym Labiryncie - największej tego typu budowli nie tylko w Polsce, ale i na świecie! Lodowa konstrukcja liczy sobie aż 2,5 tys. metrów kwadratowych i składa się z 60 tys. bloków śnieżnych. Pokonanie jej zaułków zajmuje kilkadziesiąt minut! Na tych, którzy przejdą pomyślnie całą trasę czekają inne, równie fascynujące rozrywki. Przy Śnieżnym Labiryncie powstało bowiem mini zoo "Zwierzogród", a także tor saneczkowy i śnieżny zamek. Śnieżny Labirynt czeka na wszystkich chętnych codziennie od godziny 10 do 22. Pakujcie walizki! ;)

śnieżnylabiryntwZakopanemtatryturystyka

W Tatrach otwarto ogromną lodową świątynię. Będą w niej organizowane koncerty i... śluby!

Już po raz piąty w samym sercu słowackich Wysokich Tatr (na wysokości 1285 m n.p.m.), blisko polskiej granicy, otwarta została Tatrzańska Świątynia Lodowa - zbudowana z lodowych bloków i brył bazylika, która wśród turystów, również z naszego kraju, cieszy się ogromną popularnością. Nic dziwnego! Jej imponująca konstrukcja i zachwycające wnętrza pełne rzeźb i witraży na każdym robią piorunujące wrażenie! W tym roku do jej budowy posłużyło ponad 190 ton lodu - dwukrotnie więcej niż rok temu! Pozostałe elementy również są większe niż zwykle. Aż trudno uwierzyć, że wzniesie świątyni trwało zaledwie 2 tygodnie! Autorem oraz głównym architektem tegorocznego projektu jest pochodzący ze Słowacji Adam Bakoš, a pomagali mu rzeźbiarze m.in. z Czech i Hiszpanii. Inspiracją stała się Sagrada Familia (najsłynniejszy kościół w Barcelonie), a motywem przewodnim został "Hołd rodzinie". Idealną okazją do odwiedzenia tego bajkowego miejsca będą koncerty (podczas nich na pewno poczujecie się jak w zamku z bajki o Królowej Śniegu, a przy okazji posłuchacie dobrej muzyki). Pary marzące o ślubie w zimowej scenerii będą mogły zorganizować tu swoją ceremonię. Tatrzańską Świątynię Lodową będzie można oglądać do marca przyszłego roku. Wstęp jest bezpłatny! Nie przegapcie okazji!

TatrzańskaŚwiątyniaLodowarozrywkatatry

Na szczycie Giewontu błąkał się pies. Turyści przeprowadzili akcję ratunkową! [WIDEO]

Warunki w górach o tej porze roku są już bardzo trudne. Minusowe temperatury, silny wiatr, oblodzone szczyty to tylko kilka zjawisk, przed którymi ostrzegają toprowcy. Oni też przypominają, że wchodzenie ze zwierzętami w wysokie góry jest zabronione... Nie wszyscy jednak się do tego zakazu stosują. Karol Adamski, student z Krakowa, który razem z dwoma kolegami w niedzielne popołudnie zdobył Giewont, spotkał na szczycie... psa - czarnego labradora! Samotne zwierzę chętnie podchodziło do ludzi, ale bało się samodzielnie zejść na dół. By dowiedzieć się, jak sprowadzić psa w bezpieczne miejsce, studenci zadzwonili do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Po otrzymaniu wskazówek przystąpili do trudnej akcji ratunkowej. Pomocna okazała się przynęta z kabanosa! Panowie ściągali go przez łańcuchy, kilkakrotnie musieli brać też go na ręce. "Schodziliśmy stromszą stroną, co w połączeniu z wyślizganymi i zaśnieżonymi kamieniami i dość "żywym" zachowaniem psa, momentami było dość trudne" - czytamy pod wideo z akcji opublikowanym w serwisie YouTube. Mimo problemów udało się sprowadzić psa w bezpieczne miejsce! Labrador trafił do schroniska na Hali Kondratowej. Tam pewna kobieta powiedziała, że sprowadzi go do Zakopanego i powiadomi straż miejską, ale zwierzę uciekło jej w kierunku Kaltówek. Miało obrożę, więc mamy nadzieję, że znalazło drogę do domu. Odważnym studentom należą się gratulacje!!!

piesnaGiewoncietatryzwierzęta

W Tatrach zaobserwowano niezwykłe zjawisko. Wiąże się z nim przerażający przesąd!

O niektórych zjawiskach mających pojawić się na niebie wiemy z wyprzedzeniem, ale większość z nich pojawia się niespodziewanie. I w tym właśnie tkwi piękno przyrody! Ostatnio turystów w Tatrach, którzy licznie wykorzystują ostatnie słoneczne dni, zaskoczyło tzw. widmo Brockenu. To zjawisko optyczne zwane też mamidłem górskim to własne odbicie obserwowane w wysokich górach. Powstaje ono, gdy promienie słoneczne padają na obserwatora, który następnie rzuca cień na znajdujące się poniżej niego chmury czy mgłę, powodując powstanie specyficznej tęczy. Widmo Brockenu choć piękne i niezwykle rzadkie, jest źródłem wielu przesądów (i to straszliwych). Według taterników, ten, kto zobaczy owe zjawisko, poniesie śmierć w górach. Za przykład podawany jest Mieczysław Karłowicz, wielbiciel Tatr, który sfotografował widmo Brockenu w 1907 roku, a dwa lata później zginął przysypany lawiną śnieżną. Legenda głosi, że dopiero trzecie spotkanie z tym rzadkim zjawiskiem może znieść górską klątwę. Brrr, mamy ciarki na plecach!

widmoBrockenuwTatrachtatryniebo

Kładka z widokiem na Tatry i Pieniny umożliwia spacer w koronach drzew. Niedługo otwarcie!

Wszystkich miłośników gór z pewnością ucieszy wiadomość o nowo wybudowanej konstrukcji, która zwiedzanie malowniczych terenów wznosi na zupełnie nowy poziom. Prawie kilometrowa drewniana kładka została zamontowana na wysokości ok. 30 metrów nad ziemią, aby umożliwić turystom obserwację dzikiej natury i zapierających dech w piersiach krajobrazów. "Chodnik" znajduje się w miejscowości Zdziar na Słowacji, zaledwie 10 km od granicy z Polską. Z pomostu rozpościera się widok na Tatry i Pieniny, a spacer po nim umożliwia relaks (niemal dosłownie) w koronach drzew. O takiej atrakcji turystycznej jeszcze nie słyszeliśmy! Oficjalne otwarcie już 23 września!

kładkanadgóramitatryturystyka

W Zakopanem powstanie miejska linia autobusowa do Kuźnic

Jak poinformował burmistrz miasta Zakopanego Leszek Dorula, powstanie miejska linia autobusowa do Kuźnic. Dodatkowo wraz z prywatnymi przewoźnikami uruchomiona zostanie linia autobusowa do Doliny Strążyskiej. W udostępnionej informacji prasowej burmistrz informuje, że linia rozpocznie się z parkingu zaporowego na Spyrkówce i pójdzie przez dworzec, ulicę Kościuszki, Tetmajera, Grunwaldzką, Makuszyńskiego, Piłsudskiego, Bronisława Czecha do Kuźnic. W tej sprawie zostaną przeprowadzone dwa spotkania konsultacyjne w sali obrad Urzędu Miasta, które odbędą się 14 marca o godzinie 13:00 (dla przewoźników) oraz 21 marca o godzinie 18:30 (dla przedstawicieli firm, stowarzyszeń oraz podhalańskich instytucji).

Zakopanetatrytransport

Tatry w czterech porach roku! Najpiękniejszy film z gór

Adam Brzoza, fotograf National Geographic Polska, fascynuje się fotografią gór. Zwłaszcza naszych Polskich Tatr. Właśnie tam narodziła się jego pasja do wykonywania zdjęć. A trzeba przyznać, że zapierają dech w piersiach! Niedawno pan Adam opublikował na YouTube swój film pt. "Four seasons with my camera". Przedstawia on rozległe panoramy gór i górskich szczytów o każdej porze roku. Nad swoim projektem autor pracował od 3 lat, zbierając materiały to produkcji. W końcu się udało, a efekt jest powalający! Obejrzyjcie sami!

górytatryturystyka

PKL zapłacą za akcje ratownicze z użyciem śmigłowca w Tatrach

Akcje ratownicze z użyciem śmigłowca na terenach narciarskich nie będą już opłacane ze środków finansowych TOPR. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zawarło w tej sprawie porozumienie z władzami Polskich Linii Kolejowych. Teraz to PKL będą finansować akcje tatrzańskich ratowników na stokach. W sytuacji wypadków turystycznych na górskich szlakach lot maszyny opłaca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Co roku ratownicy podejmują ok. 200 działań ratunkowych z wykorzystaniem śmigłowca. Przeciętny koszt takiej akcji wynosi 5 tys zł. "Na szczęście lotów na stoki narciarskie nie jest szczególnie wiele, ale czasem to konieczność w przypadku zagrożenia życia poszkodowanego narciarza, kiedy liczy się każda sekunda" - powiedział naczelnik TOPR Jan Krzysztof.

tatrybezpieczeństwotopr

Ratownik TOPR nominowany do tytułu Podróżnika Roku National Geopraphic

Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) Krzysztof Starnawski został nominowany do tytułu Podróżnika Roku 2016 magazynu National Geographic. W konkursie o nagrodę Adventure of the Year Polak bierze udział po tym, jak we wrześniu tego roku odkrył najgłębszą jaskinię podwodną na świecie. Przypominamy, że w 2014 roku prestiżowy tytuł przypadł innemu naszemu rodakowi, Aleksandrowi Dobie. Autor książki "Na fali i pod prąd" jest pierwszym na świecie kajakarzem, który dwukrotnie przepłynął Atlantyk od kontynentu do kontynentu. Mamy nadzieję, że Starnawski powtórzy ten sukces! Na ratownika TOPR można glosować codziennie do 16 grudnia na stronie, którą znajdziecie poniżej.

polskierekordytatryNationalGeographic

Tatry w jesiennych barwach [GALERIA]

Powoli mija piękna jesień w Tatrach. Przygotowaliśmy dla Was galerię przedstawiającą jak pięknie podczas tej pory roku jest w polskich górach. Zdjęcia robione są m.in. z drogi na Halę Gąsienicową, Zawrat oraz Świnicy. Czy nasze góry nie są piękne?

tatryturystyka

Opłata za wjazd samochodem do Zakopanego?

Wojciech Tatara, radny Zakopanego zaproponował, aby za wjazd do miasta pobierano opłatę w wysokości 5 zł! Pomysł ten ma rozwiązać problem zakorkowanego miasta oraz polepszyć stan powietrza. Jak wyliczył sam radny w szczytowym momencie sezonu pozwoliłoby to na wzbogacenie budżetu miasta o półtora miliona złotych miesięcznie. Pieniądze te zostałyby przekazane m.in. na dalszy rozwój komunikacji miejskiej. Z opłat byliby zwolnione samochody z rejestracjami KTT oraz turyści, którzy od kwaterowcy otrzymają specjalne naklejki zwalniające z opłat.

tatrysamochodyZakopane

Krzyż na Giewoncie "zdobyty"!

Niestety, ale to co widzicie na zdjęciu wydarzyło się na prawdę! Pewien mężczyzna zdobył nie tylko Giewont, ale i mieszczący się na jego szczycie krzyż! To chyba szczyt głupoty w Tatrach! Zdjęcie pobija filmik o kąpieli w Morskim Oku, ale też liczne zdjęcia turystów w "górskiej" odmianie japonek i obcasów! Dodamy tylko, że Giewont ma 1894 m n.p.m., a sam krzyż aż 15 metrów! Co myślicie o tego typu akcjach?

tatryGiewontturystyka

Kąpiel w Morskim Oku? Rosyjski turysta łamie zakazy

Do sieci trafiło nagranie, na którym widać jak pewien turysta z Rosji kąpie się w Morskim Oku w Tatrach. Mężczyzna pomimo zaazu kąpieli w tamtym miejscu wszedł do wody. Za kąpiel w znajdujących się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego stawach i jeziorach, grozi mandat w wysokości 500 zł. Władze parku apelują aby przestrzegać panujących tam zasad, a najczęściej łamią je niestety zagraniczni turyści. Co wy sądzicie o tym zdarzeniu? Było to celowe, czy może turysta nie wiedział o panującym zakazie?

tatryturystykamorskieoko

Zamontowano metalowe schody na szlaku na Rysy!

Na Facebookowym fanpagu "Aktualne warunki w górach" pojawiło się zdjęcie szlaku na Rysy od strony słowackiej. Lekko ponad nim pojawiły się na stałe zamontowane dodatkowe metalowe schodki, mające ułatwić turystom zdobycie szczytu! Czy to nie jest już przesada? Czyli od teraz od strony słowackiej na jeden z wierzchołków Rysów będzie wchodzić coraz więcej osób w sandałach i innej nieodpowiedniej odzieży? Przypomnijmy, szlak na Rysy od strony Słowackiej jest dużo łatwiejszy, niż ten którym podchodzi się od strony polskiej.

tatrygóraSłowacja

W Tatrach przywrócą kontrolę graniczne

W okresie między 4 lipca a 2 sierpnia 2016 roku przywrócone zostaną kontrole graniczne. Przejść można będzie tylko przez Łysą Polanę z przejściem drogowym oraz Rysy przejściem pieszym. Przejście szlakiem z Polski na Słowację będzie w tym okresie wykroczeniem, zagrożonym mandatem do 500 złotych.

tatryrysygranica