Artystka dzieli się smakiem swojego życia. Dosłownie!

Marina Abramović znana szerszej publiczności z performance'u zorganizowanego 7 lat temu w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku "The Artist is Present", podczas którego spędziła w bezruchu ok. 700 godzin (więcej w linkach zamieszczonych poniżej), po raz kolejny daje odbiorcom swojej sztuki możliwość przeżycia tego, co ona. Tym razem serbska artystka pragnie podzielić się z innymi smakiem swojego życia. I to dosłownie! Dzięki współpracy z łączącym cukiernictwo i sztukę konceptem Kreëmart stworzyła makaroniki (małe ciasteczka bezowe), które mają smakować jak jej doświadczenia i ciało. Inspiracjami do stworzenia tego projektu były przede wszystkim wspomnienia dzieciństwa Mariny oraz zapachy, jakie towarzyszyły jej podczas podróży po całym świecie. Zapamiętane przez nią smaki i zapachy zamknęła w jednym makaroniku. Cukier ma być narzędziem jej wypowiedzi. Wyroby cukiernicze są z kolei nośnikiem jej sztuki. Tak jak doświadczenie twórczości artystycznej popularnej performerki jest ulotne, tak chwilowa ma być konsumpcja jej makaroników. Jaki konkretnie jest to smak? Abramović przyznaje, że na pewno nie dla każdego.

jaksmakujeartystkasztukajedzenie

W wieku 8 lat została nazwana "artystycznym geniuszem". Jej prace warte są miliony dolarów! [GALERIA]

Nie wszyscy wielcy artyści odkrywają w sobie pasję tuż przed ukończeniem 30. roku życia jak Vincent van Gogh. Talent zazwyczaj dostrzega się już u najmłodszych dzieci. Autumn de Forest po pędzel sięgnęła mając zaledwie 5 lat. 3 lata później Discovery Channel określił ją mianem "artystycznego geniusza". Jej obrazy zaczęły być porównywane do dzieł takich artystów jak Andy Warhol, Jackson Pollock czy Pablo Picasso. Prace urodzonej w 2001 roku dziewczyny odbiły się głośny echem w świecie sztuki. Jej obrazy wystawiane są w licznych galeriach, w dziedzinie malarstwa i sztuki otrzymała nagrodę Giuseppe Sciacca, a wybitne osiągnięcia doprowadziły do jej spotkania z papieżem. Oceniony na "najwybitniejszy" obraz Autumn został wyceniony na 7 milionów dolarów. 15-latka dzięki części kwoty ze sprzedaży swoich prac udziela się charytatywnie. Jej główną motywacją jest uwrażliwienie dzieci na piękno sztuki. Obejrzyjcie galerię jej obrazów - robią wrażenie!

artystycznygeniuszsztukadziecko

Stu grafficiarzy z tego akademika uczyniło najbardziej kolorowy budynek na świecie. Wygląda jak muzeum sztuki ulicznej! [GALERIA]

Studenckie życie zmienia akademiki nie do poznania. Na ścianach oprócz artystycznych smug z piwa i drinków nie brakuje dekoracji niewiadomego (chociaż przypuszczamy, że "wewnętrznego") pochodzenia. W co przemieniłyby się pokoje żaków, gdyby wkroczyli do nich uliczni artyści? W to, co widzicie na tych zdjęciach! Władze Cité Internationale Universitaire, jednego z największych francuskich kampusów dla studentów oraz pracowników naukowych, w ramach festiwalu Rehab 2 postanowiły oddać budynek przed generalnym remontem w ręce setki graficiarzy, którzy jego wnętrza wypełnili fascynującymi kolorami. To teraz zdecydowanie najbardziej kolorowy budynek na świecie! Przez trzy tygodnie grafficiarze traktowali akademik jak swój osobisty plac zabaw, przekształcając go w żywy, porywający labirynt barw, obrazów i znaczników. Budynek był otwarty dla publiczności od 16 czerwca do 16 lipca. Niestety wkrótce rozpoczną się remonty, więc arcydzieła znikną, a ściany, sufity i podłogi znów pokryje monotonia. Zobaczcie zdjęcia wykonane przez francuskiego fotografa Jonka i przyznajcie, że w tych wnętrzach studenci na pewno czuliby się tak, jakby przebywali w kompletnie innej rzeczywistości! Ależ czy studia nie są dla nas jak z kosmosu? ;)

kolorowyakademiksztukastudent

50. rocznica powstania kultowej bajki. W Suwałkach powstał mural z Reksiem

W Suwałkach na jednym z bloków mieszkalnych przy ulicy Emilii Plater powstał wyjątkowy mural. Jest to obrazek przedstawiający jedną z kultowych postaci z wieczorynek dla dzieci - psa Reksia. Powstał on w 50. rocznicę powstania bajki! Twórcą był Lechosław Marszałek, który pochodził właśnie z Suwałk. Dzieło ma oficjalnie zostać odsłonięte w sierpniu podczas odbywających się Dni Suwałk. "Reksio" emitowany był w latach 1967-90. Powstający mural rozczula wiele osób, które wychowały się na starych kreskówkach. Niewątpliwie, Reksio przywraca wiele wspomnień z dzieciństwa.

starebajkisztukakreskówki

Dzieła sztuki przewracają się jak kostki domina

Nagrania z monitoringu pochodzące z 14th Factory w Los Angeles pokazują niefortunne zdarzenie. Pewna amerykanka zwiedzała wystawę w galerii. Postanowiła, że zrobi sobie na tle ekspozycji zdjęcia. Jednak w momencie kiedy chciała się do nich ustawić oparła się o jeden z filarów, na których wystawione były dzieła sztuki. Wszystko przewróciło się jak w dominie. Kobieta była w wielkim szoku. Zniszczenia jakich dokonała w wyniku tego wypadku wynoszą około 200 tysięcy dolarów! Niezaprzeczalnie to będzie jej najdroższe wyjście do galerii!

sztukawypadki

"Gra o Tron" malowana piaskiem

Tetiana Galitsyn to zwyciężczyni 6.edycji programu mam Talent. Otworzyła też pierwszą w Polsce szkołę malowania piaskiem. Kobieta w bardzo twórczy sposób korzysta z tego surowca. Poprzez rozsypany piach maluje niezwykłe portrety, a także tworzy bajeczne historie. Jednym z jej ostatnich dzieł jest przedstawienie postaci z serialu "Gra o Tron". W krótkim, aczkolwiek efektywnym filmiku znaczyć możemy jak tworzy obraz bardzo znanych bohaterów. Wszystko przy akompaniamencie muzyki z serialu. Podczas malowania piaskiem pokazują się nam herby rodzin, a także następujący bohaterowie: Cersei Lannister, Daenerys Targaryen, Jon Snow, Tyrion Lannister czy przywódca Umarłych. A już 16 lipca odbędzie się premiera 7. sezonu "Gry o Tron".

malowaniepiaskiemGraoTronsztuka

Pies na występie orkiestry symfonicznej. Gromkie brawa dla zwierzaka!

Podczas festiwalu muzyki poważnej w Efezie w Turcji widzowie mogli być świadkami zabawnego zdarzenia. Kiedy na scenie pojawiła się Wiedeńska Orkiestra Kameralna zaczęto grać 4 symfonię Mendelssohna. W tym momencie z lewej strony wyszedł pies. Zwierzak nie wiedział co się dookoła niego dzieje. Publiczność przywitała go gromkimi brawami. Zwierzak usiadł też przy pierwszych skrzypcach, i po chwili bardzo wymownie ziewną. Ludzie skwitowali wszystko brawami i śmiechem. Również sami muzycy nie kryli rozbawienia. Trzeba przyznać, ze nie zawsze zdarza się na scenie taki gość.

piesworkiestrzesztukamuzykapoważna

Film, który stał się obrazem. 10-minutowa owacja na stojąco dla "Loving Vincent"

Polska koprodukcja "Loving Vincet" to pierwszy na świecie film animowany stworzony techniką farby olejnej. Dzięki niej najsłynniejsze obrazy Van Gogha niemal dosłownie zostały przeniesione na ekran. Prace nad filmem trwały ponad 4 lata. Nad 80 minutami jego trwania pracowało 100 malarzy z 20 krajów. Artyści stworzyli 65 tysięcy klatek-ilustracji, które "przywróciły holenderskiego artystę do życia" (tak przynajmniej twierdzą ci, którzy obejrzeli już "Loving Vincent"). Animacja miała swoją premierę podczas Annecy International Film Festival we Francji. Twórców obrazu witano owacjami na stojąco przez 10 minut. Dorota Kobiela, pomysłodawczyni i reżyser filmu o Van Goghu, mówiła: "Pomysł wziął się z potrzeby połączenia dwóch mediów: malarstwa i filmu i opowiedzenia historii o artyście za pomocą jego sztuki, malarstwa, które zostaje ożywione poprzez animacje". Koprodukcję Miasta Wrocław, Dolnośląskiego Funduszu Filmowego oraz Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu obejrzymy 13 października, kiedy film trafi na ekrany polskich kin. Tymczasem obejrzyjcie zwiastun tego niesamowitego obrazu!

polskiekinosztukaanimacje

Pasją tej 5-latki jest malowanie. Swoje prace sprzedaje, by wesprzeć potrzebujących!

Jej rówieśnicy biegają po placach zabawach, grają na komputerach, jeżdżą na rowerowe wycieczki, a ona w zaciszu swego domu tworzy sztukę nie z tej ziemi. 5-letnia Cassandra Gee, znana jako Cassie, jest cudownym dzieckiem. Zaczęła malować w wieku zaledwie 3 lat! Od tego momentu jej zdolności wyraźnie się rozwinęły, a jej prace zdobywają coraz to szersze grono wielbicieli. Na płótnach niemal tak wielkich jak ona, maluje swoje wyobrażenia kosmosu. Do tworzenia niepowtarzalnych kompozycji używa nie tylko pędzla, ale także swoich dłoni, szpikulca czy nawet widelca! Po odkryciu unikalnego talentu córki, jej mama założyła stronę internetową (www.cassieswirls.com), za pomocą której sprzedaje jej obrazy, a zebrane pieniądze przeznacza na rzecz fundacji charytatywnych. Mała artystka sprzedała ich już ponad 100! Jej prace przypominają innym, że nikt nie jest za młody, by swoim talentem nieść pomoc potrzebującym! Bierzmy z niej przykład!

małaartystkasztukadziecko

Obraz Jana Matejki sprzedany za rekordową kwotę!

Obraz Jana Matejki pt. "Zabicie Wapowskiego podczas koronacji Henryka Walezego" sprzedano za prawie 3, 7 mln złotych. W ten sposób pobito dotychczasowych rekord na polskim rynku sztuki. W czasie licytacji, która odbyła się w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum, szybko przebito cenę wyjściową (2,3 mln złotych). Nowy właściciel obrazu pozostaje anonimowy. Warto zaznaczyć, że pierwszeństwo w nabyciu tego dzieła sztuki otrzymały polskie muzea. Obraz Matejki ma niesamowitą historię. Od lat 30 XX wieku uznany był za zaginiony. Odnaleziono go dopiero w 2012 roku w Ameryce Południowej. Po sprowadzeniu do kraju prezentowano go na Wawelu w Krakowie. Być może wkrótce nowy właściciel ponownie udostępni obraz dla miłośników sztuki oraz twórczości Jana Matejki.

Matejkosprzedanysztukapolskierekordy

"Pod skórą każdy z nas jest taki sam". Projekt australijskich artystów [GALERIA]

Artyści Alex Wadelton i Marcus Byrne stworzyli przerażające portrety światowych przywódców politycznych. Zostały wykonane w ramach projektu mającego na celu motywowanie widzów do spoglądania pod powierzchnię, pomijając płeć, czy pochodzenie etniczne. Co to oznacza? Wadelton powiedział, że wszyscy ludzie są tacy sami. Skóra to zaledwie jeden milimetr, bez niej wszyscy stają się takimi samymi ludźmi. Politycy uwolnieni ze skóry stają się istotami tej samej jednej rasy. Artyści długo zastanawiali się nad projektem, aż w końcu wymyślili, że stworzą taki eksperymentalny portret. Za pomocą różnych programów i zdjęć kawałków mięsa powstały portrety m. in: Donalda Trumpa, Theresy May, Putina czy nawet Angeli Merkel. Rozpoznajecie ich na tych fotografiach?

politycysztuka

Ananas na wystawie. Żart studentów, czy prawdziwa sztuka?

Podczas trwającej wystawy na Robert Gordon University w Aberdeen jeden ze studentów - Ruairi Gray - wpadł na pewien zabawny pomysł. Razem z kolegą ze studiów kupił w lokalnym sklepie ananasa. Później postawił go pośrodku wystawy "Look Again". Skąd ten pomysł? Chciał zobaczyć jak długo owoc będzie stał w danym miejscu, i czy ktoś uzna go za sztukę. Studenci nie spodziewali się, że ananas wzbudzi tak wielki zachwyt. Co więcej owoc został przeniesiony do szklanej gabloty, aby nie uległ uszkodzeniu. Przez bardzo długi czas nikt nie domyślił się, że jest to żart. Kuratorzy wystawy twierdzą, że nie wiedzieli o całym zdarzeniu. Ananas zostanie w gablocie już do końca wystawy, gdyż pasuje do całości swoim "żartobliwym duchem".

sztukastudenciżart

Barista tworzy prawdziwą sztukę w filiżankach kawy. Obejrzyjcie galerię 10 niezwykłych zdjęć!

Kangbin Lee jest 26-letnim baristą z Korei. Robiąc kawę, tworzy prawdziwą sztukę. Przy użyciu naturalnych, jadalnych składników kofeinowy napój z mleczną pianką przemienia w kolorowe obrazy, które chce się podziwiać bez końca! Dzieła sztuki, filmowe postaci, egzotyczne zwierzęta i bajkowe krajobrazy to tylko niektóre z niezwykłych prac tego baristy. Obejrzyjcie galerię i tak jak my zachwyćcie się sztuką w filiżankach kawy! Więcej niesamowitych obraów Kangbina znajdziecie na jego instagramowym profilu (link poniżej).

sztukawkawieinstagramsztuka

Architekt zobrazował 16 chorób psychicznych. Jego prace to "chore domy"

Potrafiłbyś wyobrazić sobie choroby psychiczne jako domy? Architekt Federico Babina nie tylko wykreował podobne obrazy w swojej głowie, ale również przeniósł je na papier i opublikował w sieci. Jego 16 budynków przedstawionych jest w różnych stanach - niektóre złowieszczo grożą zawaleniem, inne są wręcz natrętnie perfekcyjne. Z każdym z nich jest jednak coś nie tak... Projekt zatytułowany "Archiatric" (połączenie angielskich słów architecture oraz psychiatric) łączy kilkanaście przypadłości natury psychicznej zobrazowanych w postaci czarnych budynków. Prace artysty nie tylko pokazują różnice między chorobami, ale pozwalają zrozumieć, z czym na co dzień borykają się ludzie na nie cierpiący. Obejrzyjcie naszą galerię 16 zdjęć. Są naprawdę niezwykłe!

archiatricsztukachoroba

Brad Pitt opowiedział o swoich problemach i kulisach rozwodu z Angeliną Jolie

Najsłynniejszy hollywoodzki aktor - Brad Pitt - udzielił bardzo długiego i wyczerpującego wywiadu dla magazynu "GQ Style", w którym odniósł się do swojego rozwodu z Angeliną Jolie i problemów z jakimi się boryka. Rozstaniem pary żył cały świat. Zarówno fani jak i media nie mogły uwierzyć, że ten idealny związek się kończy. Jednak czy był aż tak idealny? Pitt opowiedział o tym, że od dłuższego czasu zmagał się z problemem alkoholu. Pił codziennie. Dodatkowo palił też za dużo marihuany. Kiedy Angelina złożyła pozew o rozwód sam był bardzo zaskoczony. Wtedy dotarło do niego, że zachowuje się źle. Aktor był w rozsypce. Nie przypuszczał, że taka sytuacja zdarzy się akurat w jego rodzinie. Od ponad pół roku korzysta z pomocy specjalistów i terapeuty. Wszystko, jak mówi dla dobra dzieci, którym z dnia na dzień rozpadła się rodzina. Zapewnia też, że chodzi trzeźwy. Ulubione wino i wódkę zamienił na sok żurawinowy i wodę gazowaną. Ukojenie znajduje w lepieniu gliny i wytwarzaniu różnych dzieł z drewna, gipsu i metalu.

bragelinazdrowiesztuka

Sztuka jest jego sposobem na walkę z depresją. Prace Dawida są podziwiane na całym świecie [GALERIA]

Dawid Planeta mieszkający obecnie w Krakowie tworzy mroczne i tajemnicze, ale niezwykle ujmujące prace. Na większości z nich widać niedużą postać w ciemnej dżungli zamieszkanej przez ogromne, przerażające istoty. Stworzenia przypominające najróżniejsze zwierzęta niepokoją wyróżniającymi się na szarym tle ślepiami i nienaturalnymi rozmiarami. Dawid swoje rysunki udostępnia w sieci, dzięki czemu podziwiać je może cały świat. O zmagającym się z depresją w niecodzienny sposób Polaku piszą już zagraniczne media. Obejrzyjcie naszą galerię 10 zdjęć i dajcie się przenieść w niezwykły świat Dawida. Aby lepiej go przedstawić, każda z prac opisana jest wymownym cytatem. Więcej dzieł znajdziecie na facebookowym profilu Dawida: Mini people.

depresjawsztucesztukachoroba

Sztuka na ciele - dosłownie! Zainspiruj się jednym z 10 niezwykłych tatuaży

Liczba wzorów tatuaży jest tak nieskończona, jak nasza wyobraźnia. We współpracy z artystą tworzymy małe dzieła, które chcemy nosić na swojej skórze jako jedyni. Są też tacy, którym wcale nie zależy na posiadaniu niepowtarzalnego, jedynego wzoru. Uwieczniają na sobie fragmenty popularnych obrazów lub inspirują się znanymi klasykami. W ten sposób ponadczasowe dzieła sztuki zyskują nowe życia, a ludzkie ciała stają się ich nośnikami. Obejrzyjcie naszą galerię 10 zdjęć, a być może i Wy zainspirujecie się obrazami Van Gogha, Leonarda da Vinci, Fridy Kahlo lub Salvadora Dali!

tatuażeinspirowanesztukąsztukatatuaż

W bodypaintingu jest prawdziwym mistrzem. Jego pracom trzeba przyglądać się bystrym okiem!

Malowanie na ciele farbami uważane jest za jedną z najstarszych form sztuki. Niezwykle kolorowe, geometryczne czy pofalowane malunki umieszczone na ludzkich sylwetkach od dawien dawna przykuwały uwagę, a sztuka bodypaintingu z biegiem lat rozwinęła się w oszałamiający sposób. Pędzle w rękach prawdziwych mistrzów tego fachu potrafią dokonać cudów! Od 25 lat sztuką malowania ciała zajmuje się pochodzący z Niemiec Jörg Düsterwald, który w 2008 roku został nawet oficjalnie uznany mistrzem swego kraju w tej dziedzinie. Na jego pracach trudno niekiedy dopatrzeć się zakamuflowanych modelek! Zobaczcie przygotowaną przez nas galerię jego najciekawszych zdjęć. Czy na każdym z nich łatwo było odnaleźć pozującą mu kobietę?

bodypaintingsztukaciało

Schizofrenię zdiagnozowano u niej w wieku 17 lat. Rysując to, co widzi, walczy z chorobą [GALERIA]

Kate Fenner jest 18-latką zmagającą się z depresją, napadami leku i schizofrenią. Zaburzenia psychiatryczne zdiagnozowano u niej rok temu. Od tamtej pory dziewczyna stara się walczyć ze swoimi problemami, przelewając swoje wizje na papier. Jak publicznie wyznaje, ma halucynacje, słyszy głosy, widzi przerażające twarze. Czasem wydaje jej się, że po jej ciele pełzają robaki i pająki... Z negatywnymi uczuciami i potwornymi obrazami powstającymi w jej głowie próbuje walczyć, rysując. Brytyjka udostępnia zdjęcia swoich prac na Instagramie. Robi to, by zmienić postrzeganie innych na temat schizofreników. Sama długo była wykluczana ze społeczeństwa. Znajomi nie rozumieli jej choroby i nie wspierali jej, przez co nastolatka zaczęła mieć myśli samobójcze. Teraz próbuje wytłumaczyć, z czym boryka się na co dzień. Jej profil obserwuje ponad 34 tysiące osób.

oczamischizofrenikasztukachoroba

Zamienia brudne samochody w dzieła sztuki. Jego prace powalają na kolana! [GALERIA]

Najczęściej na pojazdach, które pilnie potrzebują wizyty w myjni możemy spotkać napisy: "Umyj mnie" czy "Brudas". Zdarzają się jednak sytuacje, że ktoś pokusi się o coś więcej niż zabawny tekst. Kimś takim jest z pewnością rosyjski artysta Nikita Golubev, który nie tylko maluje, szkicuje i wykonuje grafiki komputerowe, ale też zamienia jeżdżące po drogach pojazdy w prawdziwe dzieła sztuki! Niestety z góry są one skazane na zniszczenie. Nawet jeśli ktoś będzie chciał takie arcydzieło zatrzymać, pogoda może nie być wobec niego łaskawa. Zobaczcie kilka prac Nikity i przyznajcie, że ma talent! Chcielibyście zobaczyć coś takiego na swoim pojeździe?

brudnasztukasztukasamochody