Film, który stał się obrazem. 10-minutowa owacja na stojąco dla "Loving Vincent"

Polska koprodukcja "Loving Vincet" to pierwszy na świecie film animowany stworzony techniką farby olejnej. Dzięki niej najsłynniejsze obrazy Van Gogha niemal dosłownie zostały przeniesione na ekran. Prace nad filmem trwały ponad 4 lata. Nad 80 minutami jego trwania pracowało 100 malarzy z 20 krajów. Artyści stworzyli 65 tysięcy klatek-ilustracji, które "przywróciły holenderskiego artystę do życia" (tak przynajmniej twierdzą ci, którzy obejrzeli już "Loving Vincent"). Animacja miała swoją premierę podczas Annecy International Film Festival we Francji. Twórców obrazu witano owacjami na stojąco przez 10 minut. Dorota Kobiela, pomysłodawczyni i reżyser filmu o Van Goghu, mówiła: "Pomysł wziął się z potrzeby połączenia dwóch mediów: malarstwa i filmu i opowiedzenia historii o artyście za pomocą jego sztuki, malarstwa, które zostaje ożywione poprzez animacje". Koprodukcję Miasta Wrocław, Dolnośląskiego Funduszu Filmowego oraz Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu obejrzymy 13 października, kiedy film trafi na ekrany polskich kin. Tymczasem obejrzyjcie zwiastun tego niesamowitego obrazu!

polskiekinosztukaanimacje

Pasją tej 5-latki jest malowanie. Swoje prace sprzedaje, by wesprzeć potrzebujących!

Jej rówieśnicy biegają po placach zabawach, grają na komputerach, jeżdżą na rowerowe wycieczki, a ona w zaciszu swego domu tworzy sztukę nie z tej ziemi. 5-letnia Cassandra Gee, znana jako Cassie, jest cudownym dzieckiem. Zaczęła malować w wieku zaledwie 3 lat! Od tego momentu jej zdolności wyraźnie się rozwinęły, a jej prace zdobywają coraz to szersze grono wielbicieli. Na płótnach niemal tak wielkich jak ona, maluje swoje wyobrażenia kosmosu. Do tworzenia niepowtarzalnych kompozycji używa nie tylko pędzla, ale także swoich dłoni, szpikulca czy nawet widelca! Po odkryciu unikalnego talentu córki, jej mama założyła stronę internetową (www.cassieswirls.com), za pomocą której sprzedaje jej obrazy, a zebrane pieniądze przeznacza na rzecz fundacji charytatywnych. Mała artystka sprzedała ich już ponad 100! Jej prace przypominają innym, że nikt nie jest za młody, by swoim talentem nieść pomoc potrzebującym! Bierzmy z niej przykład!

małaartystkasztukadziecko

Obraz Jana Matejki sprzedany za rekordową kwotę!

Obraz Jana Matejki pt. "Zabicie Wapowskiego podczas koronacji Henryka Walezego" sprzedano za prawie 3, 7 mln złotych. W ten sposób pobito dotychczasowych rekord na polskim rynku sztuki. W czasie licytacji, która odbyła się w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum, szybko przebito cenę wyjściową (2,3 mln złotych). Nowy właściciel obrazu pozostaje anonimowy. Warto zaznaczyć, że pierwszeństwo w nabyciu tego dzieła sztuki otrzymały polskie muzea. Obraz Matejki ma niesamowitą historię. Od lat 30 XX wieku uznany był za zaginiony. Odnaleziono go dopiero w 2012 roku w Ameryce Południowej. Po sprowadzeniu do kraju prezentowano go na Wawelu w Krakowie. Być może wkrótce nowy właściciel ponownie udostępni obraz dla miłośników sztuki oraz twórczości Jana Matejki.

Matejkosprzedanysztukapolskierekordy

"Pod skórą każdy z nas jest taki sam". Projekt australijskich artystów [GALERIA]

Artyści Alex Wadelton i Marcus Byrne stworzyli przerażające portrety światowych przywódców politycznych. Zostały wykonane w ramach projektu mającego na celu motywowanie widzów do spoglądania pod powierzchnię, pomijając płeć, czy pochodzenie etniczne. Co to oznacza? Wadelton powiedział, że wszyscy ludzie są tacy sami. Skóra to zaledwie jeden milimetr, bez niej wszyscy stają się takimi samymi ludźmi. Politycy uwolnieni ze skóry stają się istotami tej samej jednej rasy. Artyści długo zastanawiali się nad projektem, aż w końcu wymyślili, że stworzą taki eksperymentalny portret. Za pomocą różnych programów i zdjęć kawałków mięsa powstały portrety m. in: Donalda Trumpa, Theresy May, Putina czy nawet Angeli Merkel. Rozpoznajecie ich na tych fotografiach?

politycysztuka

Ananas na wystawie. Żart studentów, czy prawdziwa sztuka?

Podczas trwającej wystawy na Robert Gordon University w Aberdeen jeden ze studentów - Ruairi Gray - wpadł na pewien zabawny pomysł. Razem z kolegą ze studiów kupił w lokalnym sklepie ananasa. Później postawił go pośrodku wystawy "Look Again". Skąd ten pomysł? Chciał zobaczyć jak długo owoc będzie stał w danym miejscu, i czy ktoś uzna go za sztukę. Studenci nie spodziewali się, że ananas wzbudzi tak wielki zachwyt. Co więcej owoc został przeniesiony do szklanej gabloty, aby nie uległ uszkodzeniu. Przez bardzo długi czas nikt nie domyślił się, że jest to żart. Kuratorzy wystawy twierdzą, że nie wiedzieli o całym zdarzeniu. Ananas zostanie w gablocie już do końca wystawy, gdyż pasuje do całości swoim "żartobliwym duchem".

sztukastudenciżart

Barista tworzy prawdziwą sztukę w filiżankach kawy. Obejrzyjcie galerię 10 niezwykłych zdjęć!

Kangbin Lee jest 26-letnim baristą z Korei. Robiąc kawę, tworzy prawdziwą sztukę. Przy użyciu naturalnych, jadalnych składników kofeinowy napój z mleczną pianką przemienia w kolorowe obrazy, które chce się podziwiać bez końca! Dzieła sztuki, filmowe postaci, egzotyczne zwierzęta i bajkowe krajobrazy to tylko niektóre z niezwykłych prac tego baristy. Obejrzyjcie galerię i tak jak my zachwyćcie się sztuką w filiżankach kawy! Więcej niesamowitych obraów Kangbina znajdziecie na jego instagramowym profilu (link poniżej).

sztukawkawieinstagramsztuka

Architekt zobrazował 16 chorób psychicznych. Jego prace to "chore domy"

Potrafiłbyś wyobrazić sobie choroby psychiczne jako domy? Architekt Federico Babina nie tylko wykreował podobne obrazy w swojej głowie, ale również przeniósł je na papier i opublikował w sieci. Jego 16 budynków przedstawionych jest w różnych stanach - niektóre złowieszczo grożą zawaleniem, inne są wręcz natrętnie perfekcyjne. Z każdym z nich jest jednak coś nie tak... Projekt zatytułowany "Archiatric" (połączenie angielskich słów architecture oraz psychiatric) łączy kilkanaście przypadłości natury psychicznej zobrazowanych w postaci czarnych budynków. Prace artysty nie tylko pokazują różnice między chorobami, ale pozwalają zrozumieć, z czym na co dzień borykają się ludzie na nie cierpiący. Obejrzyjcie naszą galerię 16 zdjęć. Są naprawdę niezwykłe!

archiatricsztukachoroba

Brad Pitt opowiedział o swoich problemach i kulisach rozwodu z Angeliną Jolie

Najsłynniejszy hollywoodzki aktor - Brad Pitt - udzielił bardzo długiego i wyczerpującego wywiadu dla magazynu "GQ Style", w którym odniósł się do swojego rozwodu z Angeliną Jolie i problemów z jakimi się boryka. Rozstaniem pary żył cały świat. Zarówno fani jak i media nie mogły uwierzyć, że ten idealny związek się kończy. Jednak czy był aż tak idealny? Pitt opowiedział o tym, że od dłuższego czasu zmagał się z problemem alkoholu. Pił codziennie. Dodatkowo palił też za dużo marihuany. Kiedy Angelina złożyła pozew o rozwód sam był bardzo zaskoczony. Wtedy dotarło do niego, że zachowuje się źle. Aktor był w rozsypce. Nie przypuszczał, że taka sytuacja zdarzy się akurat w jego rodzinie. Od ponad pół roku korzysta z pomocy specjalistów i terapeuty. Wszystko, jak mówi dla dobra dzieci, którym z dnia na dzień rozpadła się rodzina. Zapewnia też, że chodzi trzeźwy. Ulubione wino i wódkę zamienił na sok żurawinowy i wodę gazowaną. Ukojenie znajduje w lepieniu gliny i wytwarzaniu różnych dzieł z drewna, gipsu i metalu.

bragelinazdrowiesztuka

Sztuka jest jego sposobem na walkę z depresją. Prace Dawida są podziwiane na całym świecie [GALERIA]

Dawid Planeta mieszkający obecnie w Krakowie tworzy mroczne i tajemnicze, ale niezwykle ujmujące prace. Na większości z nich widać niedużą postać w ciemnej dżungli zamieszkanej przez ogromne, przerażające istoty. Stworzenia przypominające najróżniejsze zwierzęta niepokoją wyróżniającymi się na szarym tle ślepiami i nienaturalnymi rozmiarami. Dawid swoje rysunki udostępnia w sieci, dzięki czemu podziwiać je może cały świat. O zmagającym się z depresją w niecodzienny sposób Polaku piszą już zagraniczne media. Obejrzyjcie naszą galerię 10 zdjęć i dajcie się przenieść w niezwykły świat Dawida. Aby lepiej go przedstawić, każda z prac opisana jest wymownym cytatem. Więcej dzieł znajdziecie na facebookowym profilu Dawida: Mini people.

depresjawsztucesztukachoroba

Sztuka na ciele - dosłownie! Zainspiruj się jednym z 10 niezwykłych tatuaży

Liczba wzorów tatuaży jest tak nieskończona, jak nasza wyobraźnia. We współpracy z artystą tworzymy małe dzieła, które chcemy nosić na swojej skórze jako jedyni. Są też tacy, którym wcale nie zależy na posiadaniu niepowtarzalnego, jedynego wzoru. Uwieczniają na sobie fragmenty popularnych obrazów lub inspirują się znanymi klasykami. W ten sposób ponadczasowe dzieła sztuki zyskują nowe życia, a ludzkie ciała stają się ich nośnikami. Obejrzyjcie naszą galerię 10 zdjęć, a być może i Wy zainspirujecie się obrazami Van Gogha, Leonarda da Vinci, Fridy Kahlo lub Salvadora Dali!

tatuażeinspirowanesztukąsztukatatuaż

W bodypaintingu jest prawdziwym mistrzem. Jego pracom trzeba przyglądać się bystrym okiem!

Malowanie na ciele farbami uważane jest za jedną z najstarszych form sztuki. Niezwykle kolorowe, geometryczne czy pofalowane malunki umieszczone na ludzkich sylwetkach od dawien dawna przykuwały uwagę, a sztuka bodypaintingu z biegiem lat rozwinęła się w oszałamiający sposób. Pędzle w rękach prawdziwych mistrzów tego fachu potrafią dokonać cudów! Od 25 lat sztuką malowania ciała zajmuje się pochodzący z Niemiec Jörg Düsterwald, który w 2008 roku został nawet oficjalnie uznany mistrzem swego kraju w tej dziedzinie. Na jego pracach trudno niekiedy dopatrzeć się zakamuflowanych modelek! Zobaczcie przygotowaną przez nas galerię jego najciekawszych zdjęć. Czy na każdym z nich łatwo było odnaleźć pozującą mu kobietę?

bodypaintingsztukaciało

Schizofrenię zdiagnozowano u niej w wieku 17 lat. Rysując to, co widzi, walczy z chorobą [GALERIA]

Kate Fenner jest 18-latką zmagającą się z depresją, napadami leku i schizofrenią. Zaburzenia psychiatryczne zdiagnozowano u niej rok temu. Od tamtej pory dziewczyna stara się walczyć ze swoimi problemami, przelewając swoje wizje na papier. Jak publicznie wyznaje, ma halucynacje, słyszy głosy, widzi przerażające twarze. Czasem wydaje jej się, że po jej ciele pełzają robaki i pająki... Z negatywnymi uczuciami i potwornymi obrazami powstającymi w jej głowie próbuje walczyć, rysując. Brytyjka udostępnia zdjęcia swoich prac na Instagramie. Robi to, by zmienić postrzeganie innych na temat schizofreników. Sama długo była wykluczana ze społeczeństwa. Znajomi nie rozumieli jej choroby i nie wspierali jej, przez co nastolatka zaczęła mieć myśli samobójcze. Teraz próbuje wytłumaczyć, z czym boryka się na co dzień. Jej profil obserwuje ponad 34 tysiące osób.

oczamischizofrenikasztukachoroba

Zamienia brudne samochody w dzieła sztuki. Jego prace powalają na kolana! [GALERIA]

Najczęściej na pojazdach, które pilnie potrzebują wizyty w myjni możemy spotkać napisy: "Umyj mnie" czy "Brudas". Zdarzają się jednak sytuacje, że ktoś pokusi się o coś więcej niż zabawny tekst. Kimś takim jest z pewnością rosyjski artysta Nikita Golubev, który nie tylko maluje, szkicuje i wykonuje grafiki komputerowe, ale też zamienia jeżdżące po drogach pojazdy w prawdziwe dzieła sztuki! Niestety z góry są one skazane na zniszczenie. Nawet jeśli ktoś będzie chciał takie arcydzieło zatrzymać, pogoda może nie być wobec niego łaskawa. Zobaczcie kilka prac Nikity i przyznajcie, że ma talent! Chcielibyście zobaczyć coś takiego na swoim pojeździe?

brudnasztukasztukasamochody

Przodek Roberta De Niro na obrazie w Muzeum we Wrocławiu? Zapraszenie dla aktora

Oglądając jeden z XVII-wieczny portretów znajdujących się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, nie sposób nie zastanowić się, kogo owa postać na nim przypomina. Dzieło autorstwa Bartłomieja Strobla przedstawia portret Johanna Vogta, a powstał w 1628 roku. Władze muzeum dopatrzyły się w mężczyźnie podobieństw do znanego aktora Roberta Deniro. Ta dwójka posiada kilka charakterystycznych cech. Jedną z nich jest brodawka na policzku, która jednak znajduje się w trochę innym miejscu, a także podobieństwo nosa, zmarszczek, brwi czy też błysk w oku. Oczywiście może być to zwykły przypadek, że mężczyźni są do siebie podobni, ale naukowcy nie wykluczają, że być może ta dwójka ma wspólne geny. Jak wiadomo potomkowie obecnych Amerykanów to ludzie z całej Europy. Dyrekcja postanowiła w związku z tym zaprosić aktora do muzeum, aby sam zainteresowany zobaczył na własne oczy portret. Czy myślicie, ze Vogot to przodek De Niro?

sztukahistoriageny

Coca-Cola o smaku kawy, lasagne od Colgate... W Szwecji powstaje Muzeum Porażki!

Na 7 czerwca w szwedzkim mieście Helsingborg zaplanowano otwarcie Museum of Failure (Muzeum Porażki). Znajdą się w nim te przedmioty, które, jak zdradza już sama nazwa miejsca, okazały się totalną klapą i solą w oku wielu producentów. Zupełnie zbyteczne, niefunkcjonalne, nieprzydatne, pozostawiające wiele do życzenia pod względem wizualnym eksponaty to kolekcja psychologa Samuela Westa. W muzeum znajdziemy m.in. perfumy marki Harley Davidson, długopis Bic stworzony specjalnie dla kobiet, Coca-Colę o smaku kawy, wersję Monopoly z Donaldem Trumpem, lasagne z wołowiną od Colgate czy maskę upiększającą, którą użytkownik miał przykładać sobie do twarzy i dobrowolnie poddawać się delikatnym wstrząsom elektrycznym! Skąd pomysł na stworzenie Muzeum Porażki? "Zauważyłem, że sukces zawsze stawiany jest na piedestale, podczas gdy porażki szybko zamiatane są pod dywan. Jednak ja wiem, i wie to też większość ludzi, że 90 procent innowacji nie udaje się" - tłumaczy West. Muzealna kolekcja jest więc świetnym dowodem na to, że potrzeba wielu prób i błędów, by coś osiągnąć! Na pewno tak nietypowe miejsce na kulturalnej mapie Szwecji przyciągnie niejednego zaciekawionego turystę.

MuzeumPorażkisztukazwiedzanie

Z miłości do teatru. Aktor wystąpił przed pustą widownią

We włoskim teatrze w Gallarate - "Teatro del Popolo" - dyrektor grupy artystycznej Giovanni Mongiano wystawić miał swoją sztukę. "Improwizacje aktora, który czyta" to sztuka szeroko reklamowana w miasteczku, jednak nikt nie kupił na nią biletu. Kiedy przed samym występem, ktoś z obsługi zapytał Mongiano, czy w związku z pustą salą może iść do domu, aktor zrobił coś niesamowitego. Wyszedł na scenę i zaczął swój godzinny monolog. Wszystko, cała sztuka odbyła się normalnie. Sytuację obserwowali tylko inni aktorzy i ludzie z obsługi znajdujący się w teatrze. Jak mówi sam główny bohater, poczuł w sobie coś, co mimo wszystko kazało mu wystawić tą sztukę. Zrobił to z miłości i wielkiej pasji do teatru.

teatrsztukaaktor

Najpopularniejszy statek znów można zobaczyć! Niesamowita wystawa austriaciego artysty

Dla fanów "Titanica" ta wystawa to coś niesamowitego- "Titanic: The Promise of Modernity". I nie chodzi tu o obrazy pokazujące to, co już widzieliśmy w melodramacie Jamesa Camerona. Austriacki artysta Yadegar Asisi's stworzył w jednej ze starych niemieckich rotund dzieło, które zaskakuje widzów ogromem i realnością. Oglądający mogą podziwiać dzięki umieszczonym w budynku wielkim ekranom wrak 'Titanica' znajdujący się na dnie oceanu Atlantyckiego. Autor pozwala im zanurzyć się ponad 3800 metrów pod poziom morza i przeżywać każdemu z osobna tą historię. Asisi mówi, że wystawę przygotował z własną interpretacją tego wydarzenia. "W 'Titanicu' nie mówię ci o upadku z 1912 r. Nie mówię nic o samej tragedii. 'Titanic' ma być obrazem męstwa człowieka, który zawsze stara się zdominować naturę i ostatecznie nie udaje się mu to". Niedługo, bo 14 kwietnia minie 104. rocznica katastrofy statku pasażerskiego Titanic.

titanichistoriasztuka

Miniatury zaniedbanych budynków. Dzieła sztuki?

Rzeźbiarz z Australii Joshua Smith tworzy niezwykłe dzieła. Przez 16 lat projektował szablony, które następnie wykorzystywane były na muralach w miastach. Ostatnio znany został ze swoich miniaturowych prac. Od 2015 roku tworzy on małe, miniaturowe budynki. Temple Street to najnowszy projekt Smitha. Wzorowany jest na jednej z chińskich kamienic. Z precyzyjną dokładnością, artysta wykonał malutkie zardzewiałe rury, brudne chodniki, zniszczone plakaty, czy graffiti. Smith chce, aby ludzie oglądający jego dzieło, wykonane w skali 1:20, myśleli, że patrzą na prawdziwy budynek.

sztukarzeźbabudynki

Kontrowersyjna wystawa na Śląsku. Przedstawia anatomię ludzkiego ciała

Zachwycali się nią Dustin Hoffman, Jean-Paul Gaultier, Tina Turner, czy Nicole Kidman. Właśnie na niej rozgrywała się jedna z kluczowych scen "Casino Royal". "BODY WORLDS VITAL" to najliczniej odwiedzana wystawa na świecie. Do tej pory zobaczyło ją ponad 43 milionów odwiedzających w Europie, Azji, Afryce Południowej i Ameryce. Od 10 lutego do 14 maja można ją podziwiać na Śląsku, a dokładniej w Katowicach na drugim piętrze galerii Supersam. W czym kryje się sekret jej popularności? To pierwsza publiczna wystawa dotycząca anatomii człowieka! Pokazuje, jak działa ludzkie ciało, odkrywa jego największe sekrety. Zwiedzający m.in. będą mogli porównać zdrowe i chore organy! "BODY WORLDS VITAL" zrealizowano dzięki ciałom, które zostały za życia dobrowolnie przekazane przez dawcę, dlatego dla wielu wystawa jest nie do przyjęcia. Jej twórcą jest dr Gunther von Hagens, niemiecki lekarz, patomorfolog i anatom, który opracował metodę preparowania ludzkich zwłok zwaną plastynacją, dzięki której ciało człowieka po śmierci może zostać przekształcone w niezwykły anatomiczny wzorzec. To wystawa, która sprawi, że "inaczej zaczniesz postrzegać swoje ciało". Za bilet szkolny zapłacimy 30 zł, cena biletu ulgowego to 40 zł, a 50 zł wydamy na bilet normalny. W weekendy cenny są wyższe odpowiedni o 10 zł. 180 eksponatów czeka!

wystawaciałsztukakontrowersje

Chciał zrobić sobie selfie z rzeźbą. Uszkodził ją

Przy Akademii Sztuk Pięknych w Mediolanie znajduje się XIX-wieczna replika słynnej rzeźby "Śpiący Satyr". Właśnie tam jeden ze studentów zafascynowany tym dziełem postanowił zrobić sobie z nim selfie. Usiadł on na kolanach repliki. Niestety nie były one zbyt mocne i pod ciężarem mężczyzny rzeźbie złamały się nogi. Student uciekł z miejsca zdarzenia, a wszystko zarejestrowały kamery monitoringu uczelni. Jak widać dążenie do zrobienia dobrego zdjęcia spowodowało zniszczenie dzieła sztuki. czy było warto? Oryginał powstał w II w p.n.e. i obecnie znajduje się w muzeum w Monachium.

sztukamuzeumrzeźba