Ta miesięczna dziewczynka ważyła niespełna dwa kilogramy. Jej rozdzierające serce zdjęcie obiegło cały świat!

34 dni. Tyle liczy sobie Sahar Dofday, dziewczynka ze zdjęcia. W niczym nie przypomina zdrowego niemowlęcia. Wystające kości, szara skóra, na twarzy grymas bólu, a w oczach przeraźliwa pustka. Waga - zaledwie 1, 925 kg, dwa razy mniej niż średnio waży miesięczne dziecko... Rozdzierająca serce fotografia została zrobiona w dniu, w którym umarła. Z powodu skrajnego niedożywienia Sahar miała trudności z oddychaniem, nie miała siły płakać. Jak to możliwe, że znalazła się w tak ciężkim stanie? Dziewczynka urodziła się w pogrążonej wojną Syrii. Jej rodzice są skrajnie niedożywieni, matka nie miała pokarmu, żeby karmić ją piersią, a zamienniki w tych rejonach nie są dostępne. Lekarze ze szpitala w Ghoucie nie mogli nic dla niej zrobić, na pomoc było za późno... O tej tragedii mówi dziś cały świat. Rodzina Sahar nie jest jednak jedyna. Wiele mieszkańców Syrii zmaga się z głodem. Codziennie umierają dorośli i dzieci. "W szpitalach w Ghoucie w ostatnich trzech miesiąca przyjęto 9700 dzieci. Z tego 4000 było niedożywionych, 200 cierpiało na ostre niedożywienie, a 80 skrajne ostre niedożywienie" - mówił francuskiej agencji prasowej (AFP) lekarz Yahya Abu Yahya. Walka o przeżycie trwa tam każdego dnia. Dlaczego dopiero takie zdjęcia nam o tym przypominają?

zagłodzoneniemowlęciewSyriisyriadziecko

Rok temu zdjęcie zakrwawionego chłopca z Aleppo obiegło cały świat. Syryjskie media pokazały go po upływie roku!

Rok temu zdjęcie Omrana Daqneesha obiegło media na całym świecie. Zakrwawiony 5-latek z pustym spojrzeniem siedział w drzwiach karetki, oczekując na kogoś ze swoich bliskich. Przed wykonaniem fotografii, która z miejsca stała się symbolem cierpienia ludności w Syrii, Omran został wyciągnięty z gruzów swojego zbombardowanego domu w Aleppo. Chłopiec po roku od tego traumatycznego wydarzenia znów pojawił się w mediach. Reportaż o nim i o jego rodzinie zrealizowała dziennikarka Kinana Allouche z syryjskiej stacji Sama TV. Na przygotowanym przez nią materiale ojciec chłopca mówi, że jego historia miała być wykorzystana przez rebeliantów do propagandowego ataku na władze. Mężczyzna wyjawił, że w zamian za potwierdzenie, że jego syn ucierpiał w wyniku syryjskiego bądź rosyjskiego bombardowania oferowano mu pieniądze i mieszkanie za granicą. Nie wiadomo jednak czy ojciec chłopca mówi prawdę. Kinana Allouche jest bowiem krytykowana za popieranie rządu al-Assada i stronniczość swoich materiałów, a rząd syryjski niejednokrotnie zmuszał do kłamstw na wizji swoich obywateli, zastraszając ich bądź oferując im złote góry. Najważniejsze jednak jest to, że mały Omran zdaje się być zdrowy. Ale czy szczęśliwy?

chłopieczAlepposyriadziecko

Co zniszczyło ISIS - wizualizacja 3D

Francuska firma Iconem stworzyła w ramach projektu "Syrian heritage" specjalną wizualizację 3D. Pokazują na niej zniszczenia jakich dokonali bojownicy z Państwa Islamskiego. Syria to kolebka naszej cywilizacji, znajdowało się w niej wiele zabytków starożytnego świata, jednak ISIS niszczy wszystko: grobowce, łuki triumfalne, pozostałości świątyń. Archeolodzy z całego świata próbują to co zostało w jakiś sposób ratować. W lipcu w Stambule odbyć się ma posiedzenia komisji światowego dziedzictwa. tedy również wszyscy poznają dokładny raport na temat zniszczonych zabytków. Miejmy nadzieję, ze mimo kosztów i długiego czasu uda się ocalić pozostałości kultury. Teraz możecie obejrzeć skalę zniszczeń.

ISISsyriakultura

Czym różni się dziecko z Syrii od uchodźcy z czasów II wojny światowej?

"To będą najlepsze 2 minuty, które dzisiaj spędzisz na Facebooku. Po prostu obejrzyj" - UNICEF zachęca do obejrzenia dwuminutowego filmu "Wspólna historia Harry'ego i Ahmeda". Nowa kampania organizacji porównuje doświadczenia syryjskiego chłopca ze wspomnieniami uchodźcy z czasów II wojny światowej. Poruszające wideo kończy się zdaniem wypowiedzianym równocześnie przez ich obydwu: "ŻYJĘ. Jestem jednym z tych, którzy mieli szczęście". Historie Harry'ego i Ahmeda dzieli 80 lat, ale łączą podobne przeżycia. Krótkie wideo jest szczególnie istotne w czasach, kiedy politycy "w obawie przed terroryzmem" nie zgadzają się na udzielanie pomocy uchodźcom. 27 stycznia władze Polski odmówiły prezydentowi Sopotu przyjęcia na czas określony 10 (!) sierot z Aleppo. Więcej na ten temat w linkach poniżej.

HarryandAhmedsyriaUNICEF

7-latka z Syrii odpowiada Trumpowi. Jej wpis robi furorę w sieci!

"Wszyscy się spierają, czy to jest ZAKAZ czy nie. Nazywajcie to jak chcecie, ale chodzi o trzymanie złych ludzi (ze złymi intencjami) z dala od tego kraju" - napisał na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w nawiązaniu do wydanego dekretu w sprawie uchodźców. Rozporządzenie dotyczy zakazu wydawania wiz obywatelom siedmiu państw arabskich. Trump podjęcie decyzji tłumaczył względami bezpieczeństwa i obroną przed terroryzmem. Na jego wpis odpowiedziała 7-letnia Syryjka: "Czy jestem terrorystką?". Bana Alabed stała się znana po tym, jak relacjonowała przebieg walk w Aleppo. Tydzień temu napisała do Donalda Trumpa list otwarty, w którym za pomoc dzieciom w Syrii obiecała prezydentowi USA... swoją przyjaźń. Więcej w linkach poniżej.

ograniczeniaTrumpasyriadziecko

Syryjka ze ŚDM z kolejnym przesłaniem dla Polaków

Pamiętacie Ritę, młodą Syryjkę z Aleppo, która przyjechała do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży? Dziewczyna zdobyła ogromną sympatię Polaków po krótkim wywiadzie, jakiego udzieliła dziennikarzowi stacji TVN, w którym apelowała o modlitwę za nią i jej rodaków. Teraz za sprawą Dariusza Malejonka, założyciela i lidera zespołu Maleo Reggae Rockers, wiemy, że Rita po wizycie w Polsce wróciła do rodzinnej Syrii mimo toczącej się tam wojny, żyje i...ma dla nas kolejne przesłanie! Malejonek przyjechał do Aleppo z salezjańską misją Młodzi Światu, pod skrzydłami której znajduje się właśnie Rita. Nagrany przez niego apel młodej Syryjki umieścił na Facebooku. Warto się z nim zapoznać, nie pomijając opisu, w którym informuje o syryjskiej tragedii. Na jego profilu oprócz tego nagrania znajdziecie więcej filmów z Aleppo, które na pewno głęboko Was poruszą...

przesłanieRityzAlepposyriaŚDM2016

"Damy mu rodzinę i będzie moim bratem" - wzruszający list 6-latka do Baracka Obamy

Na pewno wszyscy widzieliście zdjęcie rannego Omrana Daqneesha z Aleppo, które wstrząsnęło światem. Zobaczyliście je i o czym wtedy pomyśleliście, co zrobiliście? Pomyśleliście o tym, że na świecie źle się dzieje? Że miło by było, gdyby ktoś w końcu zadbał o żyjące tam dzieci? Przekazaliście jakąś darowiznę na fundacje, które zajmują się pomocą humanitarną? Może tak, może nie...Jednak znalazł się na świecie 6-latek (!), który napisał list do samego prezydenta USA Baracka Obamy, aby zaproponować pomoc małemu Syryjczykowi. Alex, bo tak ma na imię autor listu, mieszka w stanie Nowy Jork, w Scarsdale, i napisał do Obamy, żeby ktoś pojechał po jego rówieśnika do Syrii i przywiózł go do jego domu, w którym mógłby zamieszkać. Chłopiec podkreślił, że pozwoliłby mu nawet bawić się swoimi zabawkami...Prezydent Barack Obama był pod tak dużym wrażeniem listu Alexa, że odczytał go publicznie podczas szczytu ONZ. "Nie nauczył się jeszcze być cyniczny, podejrzliwy i pełen strachu. Wszyscy powinniśmy być bardziej jak Alex. Powinniśmy wyobrazić sobie, ile cierpienia moglibyśmy w ten sposób uniknąć, oraz ile żyć moglibyśmy uratować". Filmik stworzony przez Biały Dom na podstawie listu momentalnie podbił sieć i na prawdę się temu nie dziwimy!

syriaBarackObamachłopieczAleppo

Syria: Kolejne nagranie przedstawiające tragedię dzieci

Uwaga opinii publicznej zwróciła się ponownie w kierunku rozgrywającej się od kilku lat tragedii w Syrii, kiedy w internecie rekordy oglądalności biło nagranie kilkulatka wyciągniętego spod gruzów (filmik znajdziecie w materiałach powiązanych poniżej). Od tamtej pory media społecznościowe coraz częściej informują o sytuacji dzieci w bombardowanym Aleppo. Kilka dni temu na YouTubie pojawiło się nagranie przedstawiające dwóch syryjskich chłopców rozpaczających po stracie brata. Udostępnianie podobnych filmów ma na celu uświadomienie ludziom bezsensu wojny oraz reagowanie na to, co spotyka bezbronne dzieci z powodu decyzji dorosłych.

syriadzieckowojna

Syria: Zdjęcie chłopca, który przeżył bombardowanie, symbolem piekła wojny

Świat internetu obiegło nagranie, na którym widać oszołomionego, rannego chłopca. Pięciolatek jest przykryty kurzem, ma zakrwawioną twarz i puste spojrzenie. Nie płacze, podnosi tylko rączkę, by otrzeć z twarzy krew. Wyciągnięty z gruzów zbombardowanej przed chwilą dzielnicy Aleppo, Omran Daqneesh, jest jednym z kilkorga potrzebujących natychmiastowej pomocy dzieci. Fotografia siedzącego w karetce pogotowia chłopca stała się symbolem piekła wojny w Syrii. Akcji ratunkowej przygląda się liczna grupa gapiów. Prawie każdy ma w ręce urządzenie nagrywające całe zdarzenie i osamotnionego kilkulatka.

syria

"Przyjdź i uratuj mnie"- poruszająca akcja z Pokemonami

"Przyjdź i uratuj mnie" to akcja zorganizowana przez biuro prasowe Rewolucyjnych Sił Zbrojnych, które od lat walczą z wojskami Baszara al-Asada w Syrii. Na fotografiach udostępnionych w różnych mediach społecznościowych widzimy zatrważający obraz tragedii tamtejszych dzieci, o których świat chyba zapomniał...Każde zdjęcie przedstawia syryjskie dziecko z kartką, na której widnieje apel z prośbą o ratunek, a także postać Pokemona. Dzięki tej akcji, która wykorzystuje fenomen gry Pokemon Go, świat znowu skierował uwagę na rozgrywający się w Syrii dramat. Koniecznie zobaczcie zdjęcia!

PokemonGosyriawojna

Uwolniono hiszpańskich dziennikarzy uprowadzonych w Syrii

W ubiegłym roku w Syrii uprowadzonych zostało trzech hiszpańskich dziennikarzy. Dziś podano do wiadomości ze zostali uwolnieni. Według rzeczniczki rządu w Madrycie, uwolnienie uprowadzonych było możliwe dzięki interwencji Turcji, Kataru „oraz innych sojuszników i przyjaciół". P.o. wicepremiera Soraya Saenz de Santamaria rozmawiała z uwolnionymi przez telefon. Ja podaje portal Onet.

syriadziennikarzeporwania