Był zbyt ambitny, za dobrze się uczył, miał za wysokie stypendium. MOPS żąda od niepełnosprawnego pana Edwarda 13 tysięcy złotych!

Edward Tril to niepełnosprawny z Wrocławia, były geodeta, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku samochodowego niemal stracił wzrok. Wypadek przyczynił się również do tego, że mężczyzna musi poruszać się przy użyciu kuli. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej postanowił mu pomóc - zaproponowano mu studia, dzięki którym miał znaleźć nową pracę, a także usługi opiekunki, która miała zająć się domem, zakupami i przygotowywaniem posiłków. Oczywiście wszystko za darmo... Pan Edward rozpoczął więc studia w Wyższej Szkole Bankowej na kierunku gospodarka nieruchomościami. Uczył się tak dobrze, że po pierwszym roku uzyskał najwyższą średnią ocen (utrzymuje ją do dzisiaj) i otrzymał stypendium naukowe w wysokości 1200 zł. Uczelnia przyznała mu także stypendium związane z jego niepełnosprawnością. Pan Edward długo nie cieszył się jednak z przyznanych świadczeń. Gdy MOPS dowiedział się, że mężczyzna otrzymuje od uczelni tak duże pieniądze, postanowiono obciążyć go najwyższą kwotą opłaty za usługi opiekuńcze. Dochód niepełnosprawnego studenta przekroczył kryterium dochodowe 2200 zł, dlatego za każdą godzinę opieki musi zapłacić 17 zł. Wyliczono, że jego dług to 13 tysięcy zł! - O nic nie prosiłem, to miała być darmowa pomoc socjalna, a zostałem z wielkim długiem. Gdybym wiedział, że tak to skończy, nigdy nie wpuściłbym tych hien przez próg. Trzeba być miernym i marnym, a wtedy jest spokój - mówi. Pana Edwarda nie stać na opłacenie czesnego, a w czerwcu ma bronić pracę licencjacką. Zależy mu też na studiach magisterskich, dlatego wystosował prośbę do prezydenta Wrocławia o anulowanie długu. Urzędnicy z wrocławskiego ratusza obiecali zaprosić go na rozmowę. Jaki będzie finał tej absurdalnej sprawy?

absurdMOPSpolskarzeczywistośćstudent

Nieograniczone loty od WizzAir dla studentów!

Niemal na każdym lotnisku w Europie możemy dostrzec wyraźnie wyróżniające się różowe samoloty WizzAir - jednej z najlepiej rozwiniętych tanich linii lotniczych na Starym Kontynencie. Oprócz nietypowego koloru, charakteryzują się one również niestandardowymi pomysłami, jak na przykład nielimitowane loty przez cały rok. Co trzeba zrobić, aby latać bez ograniczeń? Wystarczy wziąć udział w pierwszej edycji Wizz Youth Challenge, międzynarodowego konkursu dla studentów dotyczącego tematyki lotniczej i marketingowej. Zapisy chętnych grup trwają do 5 kwietnia 2017 roku. Wszyscy uczestnicy otrzymają szczegółowe wytyczne wraz z materiałami i zadaniami do wykonania typu "case study". Finał konkursu ma odbyć się na żywo, 17 maja w Budapeszcie.

lotydlastudentówpodróżestudent

Studenci wyjdą na ulice! Ogólnopolski protest już 25 stycznia!

Co najmniej dwanaście uczelni wyższych z całego kraju zadeklarowało już chęć wzięcia udziału w ogólnopolskim "Proteście studentów i studentek", który zaplanowany został na 25 stycznia 2017 roku! Młodzi wyjdą na ulicę w ramach sprzeciwu wobec poczynań obecnej władzy. Będą protestować przeciwko reformie edukacji, ograniczaniu praw obywatelskich, ustawie o zgromadzeniach, łamaniu Konstytucji, czy ograniczeniom nakładanym na wolne media. "(....) nie jesteśmy z ramienia żadnej partii, ani nie jesteśmy przez nikogo sponsorowani. Nie idziemy walczyć o czyjąś wygraną tylko za siebie! My polityków 'zatrudniamy' i mamy prawo im powiedzieć czego chcemy! - wyjaśniają. Manifest studentów możecie przeczytać na oficjalnej stronie wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/233765517058562/ .

proteststudentówedukacjastudent

Politechnika Rzeszowska wyrzuca studentów z akademika!

Reorganizacja zakwaterowania - to oficjalny powód jaki podają władze Politechniki Rzeszowskiej studentom, którzy do końca lutego muszą opuścić jeden z należących do uczelni akademików! Dla wielu z nich opuszczenie Arcusa (tak nazywa się owy akademik) wiąże się z ogromnymi problemami! Większość żaków może bowiem zostać bez mieszkania, ponieważ liczba wolnych miejsc w innych budynkach Politechniki Rzeszowskiej nie wystarczy do ich zakwaterowania! A znalezienie mieszkania czy pokoju w lutym nie należy do najłatwiejszych... Studenci zwrócili się już do rektora z prośbą o przesunięcie terminu opuszczenia Arcusa do końca roku akademickiego, jednak nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu. Anna Worosz, rzecznik rzeszowskiej uczelni, tłumaczy, że studenci nie pozostaną całkiem na lodzie - przenoszeni są już do innych akademików, w których doliczono się 80 wolnych miejsc, a w planach jest także akcja "Pokój dla żaka" mająca pomóc im w znalezieniu zakwaterowania. Czy to nie prawda, że z uczelniami studenci zawsze mają pod górkę?

akademikPRzpolskarzeczywistośćstudent

Tylko jedno polskie miasto na liście najprzyjaźniejszych dla studentów miast w Europie

Rok akademicki trwa w najlepsze. Wielu studentów już w ciągu tych trzech tygodni zdążyło zmienić kierunek, a także uczelnię! Są jednak i tacy, którzy jeszcze nie wiedzą, gdzie studiować, z jakim miastem związać swoją przyszłość, którzy chodzą jeszcze do liceów i techników i intensywnie myślą o późniejszej edukacji. Właśnie dla tych niezdecydowanych, ale i dla tych, którzy chcą choć na chwilę wyrwać się ze swojej Alma Mater został przygotowany przez portal collegemagazine.com ranking 10 najprzyjaźniejszych w Europie miast dla studentów! W wyborze kierowano się tym, co żakom dane miasto może zapewnić pod względem edukacji, sztuki i oczywiście nocnego życia. Prócz Edynburga, Barcelony czy Paryża na liście znalazło się jedno polskie miasto - nie Kraków, nie Warszawa, a Lublin! Zaskoczeni? Lublin został doceniony za możliwości kształcenia cudzoziemców, przyjazną atmosferę i zabytki! Całą listę możecie zobaczyć w pierwszym poniższym materiale!

miastadlastudentóweuropastudent

Wykładowca UŚ powiedział do ziewającej studentki: "Mój by się nie zmieścił"

Wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach grozi kara dwóch lat pozbawienia prawa wykonywania zawodu. Studentki oskarżają nauczyciela akademickiego o werbalne molestowanie. Naukowiec miał mówić podczas wykładów np.: "człowiek i kobieta powinni mieć równe prawa", "kobieta należy przez swoje nazwisko do ojca lub męża. Kobiety z podwójnymi nazwiskami muszą mieć schizofrenię" lub "chciałbym posiadać sześć Syryjek. Chętnie je przyjmę do siebie. Jedna będzie od gotowania, druga od sprzątania, trzecia do łóżka. One są w sumie obrzezane, ale to nie im seks ma sprawiać przyjemność". Podczas jednego z wykładów pracownik Uniwersytetu Śląskiego powiedział także do ziewającej studentki: "no, mój by się nie zmieścił". Wykładowca poniesie stosowną karę - obiecuje rzecznik uczelni.

dyskryminacjastudentseksizm

"6 typów studentów". Którym jesteś?

Rok akademicki właśnie się zaczął, więc od teraz prawie codziennie będziemy oglądać twarze naszych towarzyszy niedoli... tzn. kolegów i koleżanki z roku! YouTuberka, która prowadzi kanał "wobecobiektywu" przygotowała filmik, w którym przedstawia 6 typów studentów. Kim Wy jesteście na studiach? My to oczywiście ten trzeci typ!

studiaYouTubestudent