5 kilometrowy budynek, który pochłonie smog? Pomysł przyszłości!

Na pomysł zbudowania tak wielkiego wieżowca, wpadli specjaliści z Arconic. Firma zajmuje się projektowaniem i użyciem materiałów do nowych technologii. Głównym założeniem budowy takiego budynku jest wykorzystanie druku 3D. Cała akcja ukrywa się pod kryptonimem "The Jestsons". Kojarzy się Wam to z popularną kreskówką? I macie racje! Projekt wybiega daleko w przyszłość- aż do 2062 roku, czyli tego, w którym toczy się akcja z bajki. Budynek ma mieć m.in. wysuwane balkony, które w przeciągu minuty mogą zamienić się również w okno oraz materiały, które będą w stanie pochłaniać z powietrza smog. W przyszłości nie brakować będzie ( według firmy) terenów zielonych, które samoistnie wytwarzać będą energię. Ciekawym jest tu, zastosowanie specjalnych hologramów, które mają tworzyć przeróżne wizje miejsc, a nawet i tworzyć obrazy ludzi! Ciekawe, czy w przyszłości będziemy żyć jak Jetsonowie?

smogprzyszłośćnowebudynki

Czy maski antysmogowe są skuteczne?

Ze smogiem borykają się nie tylko największe miasta w Polsce. Przy złym stanie powietrza noszenie masek antysmogowych może stać się normą. Czy jednak są one skuteczne i faktycznie chronią przed wdychaniem zanieczyszczeń? Producenci i eksperci przekonują, że tak. Jak zatem wybrać tą odpowiednią? "Ważne jest, aby maska posiadała odpowiedni filtr HEPA, który chroni przed przedostaniem się szkodliwych substancji do organizmu" - opowiadała magazynowi Newsweek Marlena Kropidłowska z organizacji Health and Alliance. Co ważne, tego warunku nie spełniają maski chirurgiczne! Przed zakupem odpowiedniej maski odstraszać mogą jedynie ceny - to koszt ok. 300 zł. Obecnie widok przechodniów noszących maski może jeszcze dziwić, jednak eksperci przewidują, że w najbliższym czasie stanie się to normą. Tymczasem władze miast apelują o przesiadanie się do transportów miejskich.W dniach, gdy stężenie PM10 jest rekordowo wysokie, podróżowanie tramwajami i autobusami najczęściej jest bezpłatne.

maskaantysmogowazdrowiesmog

Mapa trucicieli w Legionowie!

Aktualnie problem smogu to jeden z głośniejszych tematów w naszym kraju. Normy przekraczane o kilkaset procent stwarzają niebezpieczeństwo dla zdrowia mieszkańców poszczególnych miast. Co można zrobić, aby zmniejszyć występowanie tego problemu? Czy odstawienie samochodów da zamierzony efekt? Wiadome jest, że same pojazdy nie są jego główną przyczyną. Nie można wykluczyć ich z naszego życia. Większość mieszkańców miast i wsi używa ich, aby dostać się do swoich miejsc pracy. Największym problemem staje się jednak palenie w piecach różnymi śmieciami, a w pewnym stopniu i węglem. Unoszące się do atmosfery opary sprawiają, że truje się nie tylko osoba paląca, ale również otoczenie. W Legionowie mieszkańcy stworzyli unikalną mapę, dzięki której zaznaczają "trucicieli"- sąsiadów palących śmieciami, gumą, plastikiem lub innymi paliwami o niskiej jakości. Jak można przeczytać na stronie alarm.legionowo.info.pl: "To co się wydobywa z kominów przydomowych (i nie tylko) kotłowni MUSIMY wdychać wszyscy. Zatem w interesie wszystkich jest piętnowanie i karanie osób, które najbardziej przyczyniają się do produkcji morderczego smogu. Są to posiadacze stało paliwowych kotłów, które są opalane niskiej jakości paliwami stałymi i/lub są rozpalane w sposób nieumiejętny i/lub opalają swoje kotły zabronionymi substancjami. Te osoby: skryci, cykliczni, cisi truciciele, sukcesywnie i powoli zabijają siebie i swoich sąsiadów. Mapa powstała, by truciciele przemyśleli swoje postępowanie i w poczuciu wstydu zmienili je". Co myślicie o tej akcji? Czy oznaczenie sąsiadów da efekt zmienienia pieca i zmniejszenia ilości smogu?

mapatrucicielismogalarmsmogowy

Odwołane lekcje i przerwane zajęcia - takiego smogu jeszcze nie było!

Normy dotyczące zanieczyszczenia powietrza w kilku miastach Polski zostały dzisiaj przekroczone o ponad 2000 proc. W wielu z nich wprowadzono darmową komunikację miejską, by ograniczyć wydzielanie spalin samochodowych. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera poszedł o krok dalej i rozporządził odwołanie zajęć dydaktycznych we wszystkich szkołach i przedszkolach. Uczniowie we wtorek i środę nie będą musieli uczestniczyć w lekcjach (dzieci, których rodzice zdecydują się na zaprowadzenie do placówek, będą miały zapewnioną opiekę nauczycieli). O słuszności podjętej decyzji prezydenta Rybnika świadczy ewakuacja w jednej ze szkół podstawowych w Knurowie (woj. śląskie). Dzisiaj rano 430 uczniów zostało odesłanych do domów po tym, jak część z nich skarżyła się na złe samopoczucie. Według pomiarów dokonanych przez wezwanych do szkoły strażaków, powodem było wysokie stężenie tlenku węgla.

odwołanelekcjeedukacjasmog

Mini las w wagonach metra

W chińskim mieście Hangzhou władze miasta postanowiły promować zieleń oraz zredukować niską emisję. Z tego względu w jednym z wagonów metra postanowiono stworzyć minilas, przestrzeń, w której ludzie mogą poczuć się, jakby znajdowali się poza granica miasta. Do stworzenia tego projektu wykorzystali mnóstwo roślin w wielkich donicach. Siedzenia dla pasażerów pokryte były mchem, a wokół metalowych poręczy pięły się liście. Mieszkańcy, którzy mogli skorzystać z tego transportu, mówili: " Jest to orzeźwiające, kiedy widzisz tyle zielonych roślin i jesteś zmęczony". Czy ta ciekawa promocja zieleni pomoże w jakiś sposób zredukować spaliny i zmusić mieszkańców do jazdy komunikacją miejską zamiast samochodami?

laswmetrzeakcjasmog