Roboty przejmą kontrolę nad światem! Co wydarzyło się na konferencji w Hongkongu?

Podczas odbywającej się konferencji technologicznej Rise w Hongkongu, poruszany był istotny temat sztucznej inteligencji. Czy roboty zastąpią ludzi? Na konferencji rozmowa toczyła się między przystojnym męskim robotem Hanem i jego siostrą Sophie, wzorowaną na postać Audrey Hepburn. Dotyczyła ona wszechświata, życia, science fiction oraz miłości. Maszyny wynalezione zostały przez Bena Goertzeal i Hanson Robotics. Obydwoje naukowców było dumnych ze swoich dzieł. Robot Han podczas prezentacji stwierdził: "Za dziesięć czy dwadzieścia lat roboty będą mogły wykonywać każdą pracę ludzką". Sophie dopowiedziała natomiast, ze pragnie współpracować z ludźmi. Nie obyło się bez żartu, ze strony jej "brata", który stwierdził, ze celem robotów jest przecież przejęcie świata. Maszyny zostały zaprogramowane tak, aby drażnić się i uczyć od siebie nawzajem. Przeszkolono je też z odbierania filmów z YouTube. Ich zmatowiona skóra jest kontrolowana przez dziesiątki silników, a komputery w ich torsach pomagają w wizji i ruchu. Mogą też połączyć się z siecią WiFi w celu korzystania z cloud computing, gdzie będą wzajemnie dzieliły się ogromną wiedzą. Roboty na scenie były oczywiście zaprogramowane według scenariusza, dzięki któremu opowiadały o wszystkich wcześniej wymienionych rzeczach. Robot Sophia pozwoliła sobie już na sesję w magazynie modowym, śpiewała na koncertach pop i pojawiła się w programach telewizyjnych.

robotyTechnologie

Turniej piłkarski w wykonaniu robotów! Czy w przyszłości pokonają mistrzów świata?

W lipcu w Japonii odbędzie się specjalny turniej - RoboCup. Na boisku do piłki nożnej obejrzeć będzie można piłkarzy - roboty. Zmierzą się najlepsi zawodnicy! Już teraz odbywają się specjalne zgrupowania na których zawodnicy ci ćwiczą. W chińskim mieście Rizhao kibice mogli zobaczyć jak rozgrzewają się roboty. Drużyny będą mieć kolorowe plastikowe koszulki i hełmy. Na rozgrywki przyjadą oni z całego świata. Aby roboty mogły grać muszą posiadać odpowiednie cechy, w tym sztuczną inteligencję, dzięki czemu wiedzą, kto w ich kierunku biegnie i jak najlepiej pokonać przeciwnika, muszą posiadać też wyrafinowane czujniki. W 1997 roku powstał międzynarodowy konkurs robotyki. Został utworzony w celu stworzenia zespołu robotów humanoidalnych. Badacze chcą aby do 2050 roku urządzenia te były w stanie pokonać w zawodach piłki nożnej najlepszych ludzkich zawodników na świecie! Czy im się uda?

robotypiłkanożna

W przyszłości zamiast niani dziećmi zajmować będą się roboty!

IPAL to robot stworzony w Chinach aby zająć się małymi dziećmi w wieku od 3 do 8 lat. Dzięki niemu wielu rodziców będzie miało czas dla siebie, bo roboty będą towarzyszyć dzieciom nawet przez cały dzień. Mają one rozmawiać z nimi dzięki wbudowanej autonomicznej maszynie learningowej. Roboty mają być zaprogramowane tak, aby posiadać wszystkie informacje o zainteresowaniach dziecka. Naukowcy jednak zastanawiają się czy kontakt od najmłodszych lat z robotem, a nie z matką, czy inną ludzką postacią nie wpłynie źle na rozwój malucha. Czy w przyszłości roboty staną się najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci?

robotytechnologia