Karmiła sieroty w rękawiczkach. Modelce zarzucono rasizm

Demi-Leigh Nel-Peters to tegoroczna miss RPA. Ostatnio wokół jej osoby zrobiło się dosyć głośno. Wszystko za sprawą zdjęcia, na którym modelka karmi małe, czarnoskóre dzieci w białych rękawiczkach. Miss w ramach swojego programu odwiedziła jako wolontariuszka jeden z wielu domów dziecka. Fotografią podzieliła się na Instagramie. Jej obserwatorzy zarzucili jednak kobiecie rasizm, oraz to, że nie chce dotykać tych sierot rękami. Według wielu, brzydzi się czarnoskórych dzieci i woli podchodzić do nich w specjalnych ochronnych rękawiczkach. W sprawie głos zabrała sama Demi-Leigh. Powiedziała, że noszenie rękawiczek było wymogiem, który ma spełniać każda pracująca tam osoba. Przy podawaniu posiłków jest to sytuacja wręcz konieczna, głównie ze względów zdrowotnych. W obronie modelki stanęła również rzeczniczka ośrodka dla sierot Carol Dyantyi, która potwierdziła, że noszenie białych rękawiczek jest konieczne, kiedy podaje się tam jedzenie. Miss przeprosiła osoby, które mogły zostać urażone tym zdjęciem.

missRPAisierotymodarasizm

Czy reklama Nivea była rasistowska?

Marka Nivea wypościła ostatnio nową reklamę swojego produktu z serii Invisible For Black&White.Jej hasłem było "Biel to czystość" ("White is purity"). "Ma być czysto. Ma być jasno. Niech nic tego nie zrujnuje". Jednak internauci zinterpretowali tą reklamę na własny sposób. Wielu z nich uznało, że jest ona rasistowska i marginalizuje osoby o czarnym i ciemnym kolorze skóry. Rasa biała odebrana została tu za najlepszą. Najprawdopodobniej reklama była też skierowana do osób z Bliskiego Wschodu. Dodatkowo na profilu na Facebooku, niektórzy użytkownicy zaczęli dodawać zdjęcia Hitlera, aby wyrazić swoje skojarzenia z kampanią. Marka wycofała reklamę. Przedstawiciel Nivea powiedział natomiast: "To zdjęcie było niewłaściwe i nie odzwierciedla wartości, które wyznajemy jako marka. Bardzo za to przepraszamy, post został już usunięty".

kosmetykimodarasizm

Rasizm w domu mody Versace?

Niejaki Christopher Sampiro był pracownikiem znanej marki odzieżowej Versace. Pracował w jednym z salonów w Kalifornii. Został zwolniony po dwóch tygodniach, a pracodawca twierdzi, iż nie potrafił on zrozumieć czym jest panujący tam luksus. Jednak fakty podane przez Sapiro są znacznie bardziej szokujące. Pracownik postanowił walczyć o swoje racje. W sklepie istnieje "kod D410", którym pracownicy mają oznaczać czarne ubrania. Sampiro miał tym kodem informować na głos również resztę personelu, kiedy w sklepie pojawił się czarnoskóry klient. Odmówił. Zaznaczył, iż sam ma korzenie afroamerykańskie, a podejście do klientów w taki sposób to rasizm. Od tej pory miał być traktowany inaczej niż reszta pracowników i na końcu zwolniony ze swojej pracy. Christopher Sampiro złożył do sądu wniosek, w którym oskarża dom Versace o rasizm, nieuczciwe praktyki handlowe, niezgodne z prawem zwolnienie i niewypłacenie wynagrodzenia. Pracodawca na razie odrzucił oskarżenia.

modarasizm

Czarnoskóry mężczyzna zamknięty w trumnie

Rasizm to bardzo niebezpieczny w naszych czasach zespół poglądów, który doprowadza zarówno do dyskryminacji jak i nienawiści. W Republice Południowej Afryki, gdzie mieszkają ludzie o białym i czarnym kolorze skóry, jest to powszechnie znane i spotykane na co dzień zachowanie. W sieci pojawił się dość kontrowersyjny film, na którym zobaczyć możemy czarnoskórego młodzieńca, który leży w czymś bardzo podobnym do trumny. Chłopak próbuje się z niej wydostać, jednak nad nim stoi starszy mężczyzna o białym kolorze skóry. Siłą wsadza chłopaka do środka, gdy ten stara się bronić i przeraźliwie krzyczy - chce pokazać swoją siłę i wyższość swojej rasy. W ostatnim roku takie zachowania były dość powszechne w tym kraju. Coraz więcej czarnoskórych osób buntuje się przeciwko polityce "białych". Strajki urządzane są na uczelniach wyższych. Eksperci są jednak zdania, że pozbycie się problemu rasizmu w Afryce to jeszcze bardzo długa droga (zarówno z jednej jak i z drugiej strony). Jednak czy należy tak postępować z ludźmi, pomimo że mają inny kolor skóry?

rasizmczarnoskorywtrumnie