Czy reklama Nivea była rasistowska?

Marka Nivea wypościła ostatnio nową reklamę swojego produktu z serii Invisible For Black&White.Jej hasłem było "Biel to czystość" ("White is purity"). "Ma być czysto. Ma być jasno. Niech nic tego nie zrujnuje". Jednak internauci zinterpretowali tą reklamę na własny sposób. Wielu z nich uznało, że jest ona rasistowska i marginalizuje osoby o czarnym i ciemnym kolorze skóry. Rasa biała odebrana została tu za najlepszą. Najprawdopodobniej reklama była też skierowana do osób z Bliskiego Wschodu. Dodatkowo na profilu na Facebooku, niektórzy użytkownicy zaczęli dodawać zdjęcia Hitlera, aby wyrazić swoje skojarzenia z kampanią. Marka wycofała reklamę. Przedstawiciel Nivea powiedział natomiast: "To zdjęcie było niewłaściwe i nie odzwierciedla wartości, które wyznajemy jako marka. Bardzo za to przepraszamy, post został już usunięty".

kosmetykimodarasizm

Rasizm w domu mody Versace?

Niejaki Christopher Sampiro był pracownikiem znanej marki odzieżowej Versace. Pracował w jednym z salonów w Kalifornii. Został zwolniony po dwóch tygodniach, a pracodawca twierdzi, iż nie potrafił on zrozumieć czym jest panujący tam luksus. Jednak fakty podane przez Sapiro są znacznie bardziej szokujące. Pracownik postanowił walczyć o swoje racje. W sklepie istnieje "kod D410", którym pracownicy mają oznaczać czarne ubrania. Sampiro miał tym kodem informować na głos również resztę personelu, kiedy w sklepie pojawił się czarnoskóry klient. Odmówił. Zaznaczył, iż sam ma korzenie afroamerykańskie, a podejście do klientów w taki sposób to rasizm. Od tej pory miał być traktowany inaczej niż reszta pracowników i na końcu zwolniony ze swojej pracy. Christopher Sampiro złożył do sądu wniosek, w którym oskarża dom Versace o rasizm, nieuczciwe praktyki handlowe, niezgodne z prawem zwolnienie i niewypłacenie wynagrodzenia. Pracodawca na razie odrzucił oskarżenia.

modarasizm

Czarnoskóry mężczyzna zamknięty w trumnie

Rasizm to bardzo niebezpieczny w naszych czasach zespół poglądów, który doprowadza zarówno do dyskryminacji jak i nienawiści. W Republice Południowej Afryki, gdzie mieszkają ludzie o białym i czarnym kolorze skóry, jest to powszechnie znane i spotykane na co dzień zachowanie. W sieci pojawił się dość kontrowersyjny film, na którym zobaczyć możemy czarnoskórego młodzieńca, który leży w czymś bardzo podobnym do trumny. Chłopak próbuje się z niej wydostać, jednak nad nim stoi starszy mężczyzna o białym kolorze skóry. Siłą wsadza chłopaka do środka, gdy ten stara się bronić i przeraźliwie krzyczy - chce pokazać swoją siłę i wyższość swojej rasy. W ostatnim roku takie zachowania były dość powszechne w tym kraju. Coraz więcej czarnoskórych osób buntuje się przeciwko polityce "białych". Strajki urządzane są na uczelniach wyższych. Eksperci są jednak zdania, że pozbycie się problemu rasizmu w Afryce to jeszcze bardzo długa droga (zarówno z jednej jak i z drugiej strony). Jednak czy należy tak postępować z ludźmi, pomimo że mają inny kolor skóry?

rasizmczarnoskorywtrumnie