"Z czego zrobione są dziewczynki?" - Nike odpowiada w nowej kampanii

Chłopcy zrobieni są z baterii, energii i innych ważnych rzeczy, dziewczynki zaś z kwiatków, dzwoneczków, plotek i marmolady - to słowa tradycyjnej, rosyjskiej piosenki. Do innych wniosków dochodzi Nike, reinterpretując utwór nadal śpiewany podczas szkolnych apeli. Mała bohaterka nowej kampanii sportowej marki odzieżowej zmienia słowa krzywdzącej piosenki. Do działania inspirują ją rosyjskie lekkoatletki. Dziewczynki są zrobione także z metalu, ambicji, siły, odwagi, umiejętności i osiągnięć. Są tym, czego same dokonają - przekonuje Nike.

równouprawnieniekobietareklamy

"Oto przyszłość, jakiej chcą liberałowie". Poznaj historię zdjęcia, o którym mówią wszyscy!

O fotografii przedstawiającej drag queen i siedzącą obok niej muzułmankę już w dniu opublikowania zrobiło się głośno. W tę środę użytkownik Twittera o nicku @polNewsNetwork1 udostępnił zdjęcie w sieci, tytułując je wymownie: "Oto przyszłość, jakiej chcą liberałowie". Uwiecznione podczas wspólnej podróży środkiem publicznego transportu postaci skłoniły internautów do dyskusji i zadawania pytań. Odpowiedzi na większość z nich znaleźliśmy w serwisie Wired (link do artykułu poniżej). Widoczna na fotografii drag queen to Samuel Themer występujący na scenie jako Gilda Wabbit. 19 lutego mężczyzna wsiadł do metra, którym miał dojechać do centrum Manhattanu, gdzie pracuje. Na to, że usiadł obok kobiety w burce, nawet nie zwrócił uwagi. Nie wydawało mi się to w żadnym wypadku "niespotykane". Inaczej jednak pomyślała Boubah Barry, imigrantka z Gwinei. Studentka chciała udokumentować tę chwilę świadectwa tolerancji i zrobiła zdjęcie. Obrazek zamieściła na Instagramie. "Siedzą obok siebie i nikogo to nie obchodzi" - napisała. Barry nie utożsamia się z konserwatystami ani liberałami, ale przeciwna jest polityce Donalda Trumpa. Emocjonalne zdanie "Oto przyszłość, jakiej chcą liberałowie" jest pomysłem News Network. Ponieważ zdjęcie miało publiczny status, szybko obiegło świat i sprowokowało do dyskusji. Stało się też memem!

liberalizmTwitterrównouprawnienie

"Skupmy się na tym, co nas łączy". Wzruszająca kampania podbija sieć

"Łatwo jest szufladkować ludzi. Jesteśmy my i oni. Bogaci i ci, którzy zarabiają by przetrwać. Ci, którym ufamy i ci, których staramy się unikać" - tymi słowami zaczyna się trzyminutowy spot reklamowy duńskiej telewizji TV2. Wideo poruszyło nie tylko Duńczyków. W zaledwie kilka dni wersję angielską oraz oryginalną wyświetlono ponad 20 mln razy. Jego autorzy pokazali, jak błędne jest posługiwanie się stereotypami. W momencie poznania drugiego, z pozoru zupełnie innego człowieka, pierwotne podziały szybko tracą aktualność. "Być może łączy nas więcej, niż myślimy"...

równouprawnieniekampaniaspołecznastereotypy

Pierwszy mężczyzna w kampanii Maybelline!

Marka Maybelline stworzyła nową kampanię reklamową maskary. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że wystąpił w niej mężczyzna! W reklamie obok znanej blogerki Shayli Mitchell pojawił się autor makijażowych tutoriali Manny Gutierrez, znany szerzej jako MannyMua733. Jego konta na Instagramie i YouTubie obserwują miliony użytkowników. To pierwszy mężczyzna zaproszony do współpracy reklamowej z tą marką kosmetyczną. Nie jest on jednak jedynym mężczyzną reklamującym kosmetyki. Niedawno głośno było o udziale Jamesa Charlesa w kampanii Cover Girl. Co myślicie o jego występie?

równouprawnieniemakijażkosmetyki

"Jesteśmy kobietami, nie przedmiotami" - to wideo obrazuje problem seksizmu w reklamach

"Uwielbiam sypiać z mężczyznami, którzy nie znają mojego imienia", "Lubię dostawać drinki kosztem mojej godności", "Sprzedałabym swoje ciało za burgera" - brzmi absurdalnie? Mniej więcej w ten sposób przedstawiane są kobiety w reklamach, które oglądamy codziennie - w internecie, w przerwach między odcinkami serialu telewizyjnego, a także na ulicy, w miejscach publicznych... Seksizm w reklamach stał się tak naturalny, że przestał bulwersować... Dlatego tak ważne jest uzmysłowienie, szczególnie dzieciom, że obraz kobiety kreowany przez marketingowców to często krzywdzący stereotyp. "Jestem twoją matką, córką, siostrą, współpracowniczką, kierowniczką, dyrektorką" - tymi słowami kończy się wideo zatytułowane "We Are #WomenNotObjects". Mimo że zostało nakręcone prawie rok temu, jego przesłanie nie traci na aktualności. Obejrzyjmy je jeszcze raz.

seksizmkobietarównouprawnienie

W Holandii można grozić homoseksualistom śmiercią. Pod jednym warunkiem...

Finansowana z podatków holenderska instytucja antydyskryminacyjna uznała, że jeśli życzenie śmierci osobom homoseksualnym to wyraz religijnej ekspresji, jest ono usprawiedliwione (oficjalne źródło poniżej). Według Koranu kara pozbawienia życia za homoseksualizm jest normą. Groźby śmierci wobec gejów to wyraz religii, kultury i wolności słowa muzułmanów? Co będzie następne? Przyznanie prawa do zabijania homoseksualistów, bo tak głosi Koran?

islamreligiarównouprawnienie

Tęczowe światełka przeciwko homofobii

Amerykanka postanowiła "uświadomić" sąsiadów... Ozdobiła swój dom 10 tys. tęczowych światełek, tłumacząc na Facebooku skąd pomysł na tę akcję. Rosey Crotch jest byłą Mormonką. Z Kościoła odeszła m.in. ze względu na dyskryminacyjne traktowanie ludzi LGBT. Jej "pasywna agresja" wobec sąsiadów-bigotów ma na celu zwrócenie uwagi na problem braku akceptacji osób prowadzących "inny tryb życia". Kobieta szczególnie wstrząśnięta jest zachowaniem sąsiadki, która przeniosła swoje dzieci do innej szkoły, ponieważ w poprzedniej nie podobało jej się to, że prowadzono w niej edukację antydyskryminacyjną, a nauczyciele opowiadali uczniom o transpłciowości... Grudzień nie jest przypadkowym momentem, kiedy Rosey zorganizowała swój osobisty protest. Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia powinny być czasem jednoczenia i pojednania, na co szczególnie zwraca uwagę .

niehomofobiirównouprawnienieLGBT

"To nie jest tradycyjna rodzina". Nauczyciele i rodzice oburzeni zadaniem próbnej matury z WOS

"Rozstrzygnij, czy zdjęcie ilustruje tradycyjny model rodziny. Swoje zdanie uzasadnij, odwołując się do fotografii" - z takim problemem musieli zmierzyć się uczniowie podczas próbnej matury z wiedzy o społeczeństwie. Zadanie egzaminacyjne wywołało falę krytyki wśród nauczycieli oraz rodziców. Prawdziwe oburzenie wzbudza jednak przykładowa odpowiedź, jakiej powinien, według autora, udzielić maturzysta. Okazuje się, że większość uczniów odpowiedziała niepoprawnie... Punkt zdobyli ci, którzy napisali: "Nie, to nie jest rodzina tradycyjna. Rodzina tradycyjna, inaczej patriarchalna, to rodzina, w której opieka nad dziećmi jest zadaniem kobiety. Natomiast mężczyzna zapewnia byt materialny i reprezentuje ją na zewnątrz”...

równouprawnienieedukacjarodzicielstwo

Sieć supermarketów łamie stereotypy - chłopiec w kobiecej roli?

Wchodzisz do sklepu z artykułami dla dzieci. Z jednej strony znajdują się samochodziki, gumowe młotki, czołgi i spodnie moro. Wszystko w niebieskich barwach - to dział chłopięcy. Po drugiej widzisz lalki, plastikowe kuchenki i tiulowe spódniczki. Różowa część sklepu to dział dla dziewczynek. A gdyby nie było takiego podziału? Gazetka promocyjna supermarketów Leclerc przedstawia reklamę wózka dla lalek, przy którym pozuje mały chłopiec. Łamiąca stereotypy fotografia to burzenie naturalnego porządku czy krok w kierunku równouprawnienia, który już dawno powinien zostać postawiony?

genderdzieckorównouprawnienie

Równouprawnienie przyczyną śnieżnego paraliżu miasta!

Zaczyna nam brakować słów, żeby opisywać kolejne pomysły polityków nie tylko z naszego, ale też zagranicznego podwórka. Tym razem przenosimy się do stolicy Szwecji, gdzie rok temu wprowadzono politykę odśnieżania opartą na... równości płci! Rządzący w państwie socjaldemokraci i Zieloni, podążając za statystykami (i skargami kobiet), doszli do wniosku, że mężczyźni częściej korzystają z samochodów poruszających się po drogach, dlatego trzeba zaangażować więcej środków w odśnieżanie chodników i ścieżek rowerowych przemierzanych przez płeć piękną. Podróżujące częściej pieszo kobiety ślizgały się na oblodzonych chodnikach, co doprowadziło do ​​skarg, że system był seksistowski. Efektem nowego "pięknego" zapisu, jak twierdzi opozycja, był paraliż miasta po ostatnich opadach śniegu! Przez odwołane kursy autobusów i pociągów dzieci nie mogły dotrzeć do szkoły, a ich rodzice do pracy. Dotąd sprzyjające władzom Sztokholmu media z dziennikiem „Dagens Nyheter” na czele skrytykowały rozwiązania w miejskiej polityce odśnieżania. Przedstawiciel Zielonych, Daniel Hellden, stwierdził, że nie należy winić obowiązujących metod odśnieżania, gdyż w praktyce... nie były one stosowane! Nic dodać, nic ująć.

równouprawnienietransportpolityka

Bono z U2 został "Kobietą roku"

Magazyn Glamour od trzydziestu lat publikuje listy "Kobiet roku". Tym razem w zestawieniu pojawił się także mężczyzna. Bono, lider legendarnego zespołu U2, na tytuł zasłużył sobie działalnością na rzecz walki o równouprawnienie kobiet. Po opublikowaniu pierwszego męskiego nazwiska w historii tej kategorii naczelna amerykańskiego Glamour zmieniła nazwę nagrody na "Kobieta i Mężczyzna Roku". Irlandzki muzyk w 2003 i 2005 roku otrzymał także nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla.

równouprawnieniekobietau2

H&M walczy o równouprawnienie kobiet. Nowa kampania promuje... brzydotę?

W nowej reklamie firmy odzieżowej H&M nie zobaczysz idealnie wyglądających modelek z perfekcyjnym makijażem i wymarzoną sylwetką. Szwedzka marka postawiła na autentyczność. Jej nowa kampania reklamowa przedstawia zwyczajnie kobiety z prawdziwymi niedoskonałościami. Transgenderowy model Hari Nef, bokserka Fatima Pinto ubrana w lekką, satynową sukienkę i ikona lat 70. Lauren Hutton reprezentują "prawdziwe piękno". Walka o równouprawnienie kobiet to ostatnio gorący temat, szczególnie w świecie mody. Niedawno stereotypowy obrazy idealnej kobiety przełamywała także firma Nike (linki znajdziecie poniżej).

równouprawnieniekobietareklama

Kobiety chcą prawa "legalnej aborcji" dla mężczyzn

"Mężczyźni powinni mieć takie samo prawo do aborcji, jak kobiety" - postuluje młodzieżówka szwedzkiej Ludowej Partii Liberalnej. Prawna, męska aborcja miałaby zakładać zbycie się praw i obowiązków rodzicielskich, w tym uniknięcia obowiązku płacenia alimentów, do 18 tygodnia ciąży. Jest to okres, w którym Szwedki mogą legalnie poddać się zabiegowi. Za pomysłem kolejnego kroku ku równouprawnieniu stoją... kobiety. Żeńska część młodzieżówki chce mieć pewność, że partner seksualny jest gotowy na bycie ojcem. Innymi postulatami szwedzkich liberałów była m.in. legalizacja kazirodczych stosunków seksualnych (gry rodzeństwo ma ukończone 15 lat) oraz nekrofilia (jeśli osoba nieżyjąca wyraziła wcześniej pisemne pozwolenie).

aborcjadzieckorównouprawnienie

Roxette zachwyceni parą gejów z Polski!

Kuba i jego partner Dawid nagrali tego lata wideo do piosenki "Some Other Summer" grupy Roxette. Klip trafił do Pera Gessle, lidera grupy. Szwedowi nagranie spodobało się na tyle, że udostępnił je na oficjalnym profilu zespołu na Facebooku. Wakacyjny teledysk urzekł także internautów, którzy zapomnieli o uszczypliwości i hejcie :) Obejrzyjcie polską wersję "Some Other Summer"!

YouTuberównouprawnienieRoxette

Hollywood dyskryminuje homoseksualistów?

O tym, że Oscary dyskryminują homoseksualistów, rok temu mówił już Ian McKellen, który w życiu prywatnym jest aktywistą na rzecz praw LGBT. Filmowy Gandalf zaznaczył, że problem, który kiedyś dotyczył kobiet, dziś odnosi się do Afroamerykanów i mniejszości seksualnych. Podobne zdanie na temat Hollywood wygłosił ostatnio Jared Leto. W jednym z wywiadów obnażył prawdę o Fabryce Snów mówiąc, że to nadal bardzo konserwatywny biznes i ogranicza szanse zaistnienia jego homoseksualnym kolegom. Wyniki przeprowadzonych w ubiegłym roku badań pokazują, że 60% widzów nie poszłoby do kina na film, którego postać głównego bohatera lub bohaterki należy do osoby orientacji homoseksualnej.

równouprawnienieHollywooddyskryminacja

"D*** za kasę dają nie tylko dresiary"

"Masz oczywiście rację, ziomek, kobietę można kupić. Możesz ją kupić na 15 minut, kiedy stoi przy drodze, możesz ją kupić na godzinę, gdy pracuje z koleżankami w wynajmowanym mieszkaniu, możesz ją kupić jak kupujesz flaszkę na imprezę i dwa kilogramy truchła z kury na grilla. Naoliwić, posolić, popieprzyć i do piekarnika. Możesz wyrwać ją na to, że zabierzesz ją na drogie zagraniczne wakacje, na to, że kupisz jej perfumy za pięć paczek i kiecę za dwa tysiące, a jak jest mało wymagająca (a uwierz mi, koleżko, są takie i to wiele) to wystarczy pięć czy siedem drinków żeby obciągnęła ci w klubowym kiblu. I nie zależy to wcale od jej pozycji w systemie stratyfikacji społecznej, statusu materialnego, deklarowanej religii czy wykształcenia. Zbyt skomplikowane? Dupy za kasę dają nie tylko dresiary"- odpowiada swojemu czytelnikowi Piotr, autor książki i bloga o tym samym tytule: "Pokolenie Ikea". Jego wpisy są żywo komentowane na wielu forach i portalach społecznościowych. Mężczyźni zazwyczaj chwalą go za trafne spostrzeżenia i cenne porady, kobiety (!) również. Kim jest i jakie ma zdanie na temat relacji damo-męskich, możecie dowiedzieć się z zamieszczonych poniżej materiałów.

pokolenieikeafeminizmrównouprawnienie