Pierwszy taki ślub w historii Wielkiej Brytanii. "Można być jednocześnie gejem i muzułmaninem!"

W Urzędzie Stanu Cywilnego w miasteczku Walsall ślub wzięli 24-letni Jahed Choudhury oraz 19-letni Sean Rogan. To pierwszy w historii związek małżeński muzułmańskich gejów zawarty w Wielkiej Brytanii. Małżonkowie symboliczne "tak" wypowiedzieli w tradycyjnych islamskich strojach, sprawiając, że ten przełomowy moment stał się jeszcze bardziej wyjątkowy (poniżej znajdziecie link do ślubnego wideo). Historia pierwszego jednopłciowego związku dwóch muzułmanów nie zawsze jednak była usłana różami. Odmienność seksualna w konserwatywnym otoczeniu często bywa powodem wykluczenia społecznego, a nawet odrzucenia ze strony rodziny. Nie inaczej było w przypadku Jaheda, któremu najbliżsi kazali się "leczyć z homoseksualizmu". Kiedy znalazł sobie partnera, grożono mu śmiercią. 24-letni obecnie chłopak miał myśli samobójcze i depresję. Od targnięcia się na swoje życie uratowała go znajomość z Seanem. Tak zaczęła się wielka miłość. Ich ślub udowodnił, że "można być jednocześnie gejem i muzułmaninem".

pierwszytakiślubrównouprawnieniezakochani

Pierwsze dziecko na świecie bez przypisanej płci. Transseksualna matka walczy o kolejne zmiany

Searyl Atli jest pierwszym na świecie dzieckiem, którego karta zdrowia nie ma wypisanej określonej płci. W odpowiedniej rubryce znajduje się jedynie litera "U", co ma oznaczać "nieokreślona" (undertermined) lub "nieprzypisana" (unassigned). Matka dziecka Kori Doty, transseksualna Kanadyjka, walczy o podobny zapis w akcie urodzenia. Według niej płci nie da się określić poprzez spojrzenie na genitalia, a przypisanie komuś cech kobiecych lub męskich tuż po urodzeniu jest naruszeniem praw człowieka. Pragnie, by jej dziecko dojrzewało i poznawało siebie bez narzuconych przez normy kulturowe wzorców. W rozmowie z CNC News Kori Doty wyjaśnia, że chce wychować Searyl w sposób, jaki samo wybierze po osiągnięciu świadomości dotyczącej swojej płci - bez ograniczeń wynikających z bycia dziewczynką lub chłopcem. Do walki z lekarzami i sądami matka zaangażowała prawniczkę barbarę findlay - która swoje nazwisko każe pisać małymi literami. Wyrok sądu odnośnie do karty lekarskiej był jasny - dziecko może być wpisane jako "bezpłciowe". Kanadyjskie media podają, że to pierwszy taki przypadek na całym świecie. My jesteśmy pewni, że nie ostatni... Więcej informacji na ten temat znajdziecie w materiałach zamieszczonych poniżej.

dzieckobezpłcidzieckorównouprawnienie

Córka Angeliny i Brada rozpoczęła kurację. 11-latka nigdy nie stanie się kobietą

Córka najpopularniejszej pary Hollywood już niedługo zostanie chłopcem. 11-letnia Shiloh Pitt, za przyzwoleniem rodziców, rozpoczęła kurację hormonalną, dzięki której zmieni płeć. Angelina Jolie i Brad Pitt zaakceptowali transseksualnośc dziecka 6 lat temu, kiedy dziewczynka zaczęła wybierać chłopięce ubrania. Mała Shilon ubiera się w garnitury, nosi krótkie włosy i chce, by rodzice nazywali ją John lub Peter. "Nigdy nie zabronię komukolwiek z moich dzieci być tym, kim chcą. Ja i Brad zawsze będziemy dawać im wolność wyboru" - niejednokrotnie podkreślała Angelina. Decyzja 11-letniej Shilon, a przede wszystkim zgoda jej rodziców na tak istotne i nieodwracalne zmiany, wywołała liczne dyskusje na temat transseksualności wśród dzieci. Środowiska prawicowe podkreślają, że dziecko nie powinno w tak młodym wieku decydować o swoim całym życiu.

brangelinadzieckorównouprawnienie

Wmawiano im, że to tylko chwilowe zauroczenie. Minęło 25 lat, a oni wciąż się kochają

54-letni Nick Cardello i 2 lata od niego młodszy Kurt English są parą od 25 lat. Kiedy 24 lat temu uczestniczyli w paradzie równości w Waszyngtonie, inni próbowali wmówić im, że homoseksualizm jest jedynie pewną "fazą" w ich życiu, a ich poglądy jeszcze ulegną zmianom. Tego samego dnia mężczyźni zrobili sobie wspólne zdjęcie. Pokazanie go znajomym miało być "drugim coming outem", jak wspomina Nick. Para wzięła ślub w 2008 roku i nadal udowadnia, że ich miłość jest czymś więcej, niż chwilowym zauroczeniem. Podczas tegorocznej parady mężowie odtworzyli zdjęcie sprzed 24 lat. Zestawienie fotografii podbija media społecznościowe i cieszy się dużym szacunkiem. Historię Nicka i Kurta opisują media na całym świecie. Droga ich życia przywraca wiarę w prawdziwą miłość :)

równouprawnienieLGBTQ

Tęczowe opakowania w McDonald's wywołują skrajne reakcje. Nie wszystkim się spodobały

Z okazji Miesiąca Dumy na Facebooku pojawiły się tęczowe reakcje, a w McDonald's tęczowe opakowania na frytki. Poparcie społeczności LGBTQ przez giganta fast-foodu wywołało skrajne emocje. Wśród wielu popierających tę ideę znaleźli się też tacy, których akcja popularnej sieci barów szybkiej obsługi zbulwersowała. "To obrzydliwe! McDonald's wypuścił dziś TĘCZOWE FRYTKI na cześć GEJOWSKIEJ DUMY! (...) Ich jedzenie i tak jest do niczego" - to jeden z komentarzy oburzonych internautów.

MiesiącDumyrównouprawnienieMcDonalds

Kupując w tym sklepie, nie masz rozmiaru 34 czy 44. Jesteś "wspaniała" lub "oszałamiająca"

Brytyjska marka bieliźniana walczy ze stereotypowym obrazem kobiecego piękna i rezygnuje z tradycyjnej rozmiarówki swoich produktów. Kupując w Neon Moon, nie opisujesz siebie przez pryzmat rozmiaru, jaki nosisz. Jesteś "wspaniała", "śliczna", "piękna" lub "oszałamiająca" - wymiarowi bielizny odpowiada konkretny przymiotnik. Marka rezygnuje także z komputerowego "upiększania" modelek. W ich kampaniach reklamowych zamiast ingerencji photoshopa, zobaczymy naturalne, "prawdziwe" kobiecie piękno - kobiety pozują często z widocznym, cellulitem lub nadmiernym owłosieniem. Ponadto twórcy marki zwracają uwagę na prawa człowieka - także osób zatrudnionych w firmie. Pracownicy przebywają w atmosferze wolnej od seksizmu, uprzedmiotowienia oraz wyzysku ekonomicznego.

niejesteśrozmiaremkobietarównouprawnienie

Ludzie na całym świecie całują się, by wesprzeć społeczność LGBT w Rosji

Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT jest tematem nieustającego sporu w Rosji. W ostatnich dniach szczególnie dużo mówi się o nieludzkim traktowaniu gejów. Jak podaje Nowa Gazieta, homoseksualiści są przetrzymywani i torturowani w tajnych czeczeńskich więzieniach. Rzecznik prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa nazwał owe doniesienie kłamstwem, ponieważ "nie można zatrzymywać i prześladować kogoś, kogo po prostu nie ma" (więcej informacji w linkach poniżej). W geście solidarności z rosyjskimi przedstawicielami ruchu LGBT ruszyła globalna kampania #kiss4lgbtqrights. Ludzie z całego świata publikują w sieci zdjęcia, do których chętnie pozują, całując przedstawicieli tej samej płci.

LGBTinstagramrównouprawnienie

Pozując jako kobieta i mężczyzna, obnaża prawdę o naszym postrzeganiu płciowości [GALERIA]

Rain Dove Dubilewski to androgyniczna modelka, która swoim wyglądem budzi liczne kontrowersje. Jej profil na Instagramie obserwuje prawie 100 tysięcy osób i wśród osób zafascynowanych jej nietypową urodą, znajdują się też tacy, których widok niesprecyzowanej płci oburza. Kiedyś Rain uwagi hejterów przyjmowała bardzo osobiście i uważała się za "bardzo brzydką kobietę", ale dzisiaj swoją inność traktuje jako atut. Na wybiegach mody prezentuje zarówno ubrania dla pań, jak i dla panów. Przed obiektywami znanych fotografów chętnie pozuje w podobnych sceneriach jako kobieta oraz mężczyzna. Jak przyznaje w wywiadach, problemy społeczeństwa z określeniem jej płci często wykorzystuje na swoją korzyść. "Płciowość nie istnieje, to wymysł społeczeństwa" - mówi modelka. Obejrzyjcie naszą galerię 13 zdjęć, którymi Rain próbuje udowodnić, że osobowość i charakter ważniejsze są od płci.

kobietaczymężczyznainstagramrównouprawnienie

"Z czego zrobione są dziewczynki?" - Nike odpowiada w nowej kampanii

Chłopcy zrobieni są z baterii, energii i innych ważnych rzeczy, dziewczynki zaś z kwiatków, dzwoneczków, plotek i marmolady - to słowa tradycyjnej, rosyjskiej piosenki. Do innych wniosków dochodzi Nike, reinterpretując utwór nadal śpiewany podczas szkolnych apeli. Mała bohaterka nowej kampanii sportowej marki odzieżowej zmienia słowa krzywdzącej piosenki. Do działania inspirują ją rosyjskie lekkoatletki. Dziewczynki są zrobione także z metalu, ambicji, siły, odwagi, umiejętności i osiągnięć. Są tym, czego same dokonają - przekonuje Nike.

równouprawnieniekobietareklamy

"Oto przyszłość, jakiej chcą liberałowie". Poznaj historię zdjęcia, o którym mówią wszyscy!

O fotografii przedstawiającej drag queen i siedzącą obok niej muzułmankę już w dniu opublikowania zrobiło się głośno. W tę środę użytkownik Twittera o nicku @polNewsNetwork1 udostępnił zdjęcie w sieci, tytułując je wymownie: "Oto przyszłość, jakiej chcą liberałowie". Uwiecznione podczas wspólnej podróży środkiem publicznego transportu postaci skłoniły internautów do dyskusji i zadawania pytań. Odpowiedzi na większość z nich znaleźliśmy w serwisie Wired (link do artykułu poniżej). Widoczna na fotografii drag queen to Samuel Themer występujący na scenie jako Gilda Wabbit. 19 lutego mężczyzna wsiadł do metra, którym miał dojechać do centrum Manhattanu, gdzie pracuje. Na to, że usiadł obok kobiety w burce, nawet nie zwrócił uwagi. Nie wydawało mi się to w żadnym wypadku "niespotykane". Inaczej jednak pomyślała Boubah Barry, imigrantka z Gwinei. Studentka chciała udokumentować tę chwilę świadectwa tolerancji i zrobiła zdjęcie. Obrazek zamieściła na Instagramie. "Siedzą obok siebie i nikogo to nie obchodzi" - napisała. Barry nie utożsamia się z konserwatystami ani liberałami, ale przeciwna jest polityce Donalda Trumpa. Emocjonalne zdanie "Oto przyszłość, jakiej chcą liberałowie" jest pomysłem News Network. Ponieważ zdjęcie miało publiczny status, szybko obiegło świat i sprowokowało do dyskusji. Stało się też memem!

liberalizmTwitterrównouprawnienie

"Skupmy się na tym, co nas łączy". Wzruszająca kampania podbija sieć

"Łatwo jest szufladkować ludzi. Jesteśmy my i oni. Bogaci i ci, którzy zarabiają by przetrwać. Ci, którym ufamy i ci, których staramy się unikać" - tymi słowami zaczyna się trzyminutowy spot reklamowy duńskiej telewizji TV2. Wideo poruszyło nie tylko Duńczyków. W zaledwie kilka dni wersję angielską oraz oryginalną wyświetlono ponad 20 mln razy. Jego autorzy pokazali, jak błędne jest posługiwanie się stereotypami. W momencie poznania drugiego, z pozoru zupełnie innego człowieka, pierwotne podziały szybko tracą aktualność. "Być może łączy nas więcej, niż myślimy"...

równouprawnieniekampaniaspołecznastereotypy

Pierwszy mężczyzna w kampanii Maybelline!

Marka Maybelline stworzyła nową kampanię reklamową maskary. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że wystąpił w niej mężczyzna! W reklamie obok znanej blogerki Shayli Mitchell pojawił się autor makijażowych tutoriali Manny Gutierrez, znany szerzej jako MannyMua733. Jego konta na Instagramie i YouTubie obserwują miliony użytkowników. To pierwszy mężczyzna zaproszony do współpracy reklamowej z tą marką kosmetyczną. Nie jest on jednak jedynym mężczyzną reklamującym kosmetyki. Niedawno głośno było o udziale Jamesa Charlesa w kampanii Cover Girl. Co myślicie o jego występie?

równouprawnieniemakijażkosmetyki

"Jesteśmy kobietami, nie przedmiotami" - to wideo obrazuje problem seksizmu w reklamach

"Uwielbiam sypiać z mężczyznami, którzy nie znają mojego imienia", "Lubię dostawać drinki kosztem mojej godności", "Sprzedałabym swoje ciało za burgera" - brzmi absurdalnie? Mniej więcej w ten sposób przedstawiane są kobiety w reklamach, które oglądamy codziennie - w internecie, w przerwach między odcinkami serialu telewizyjnego, a także na ulicy, w miejscach publicznych... Seksizm w reklamach stał się tak naturalny, że przestał bulwersować... Dlatego tak ważne jest uzmysłowienie, szczególnie dzieciom, że obraz kobiety kreowany przez marketingowców to często krzywdzący stereotyp. "Jestem twoją matką, córką, siostrą, współpracowniczką, kierowniczką, dyrektorką" - tymi słowami kończy się wideo zatytułowane "We Are #WomenNotObjects". Mimo że zostało nakręcone prawie rok temu, jego przesłanie nie traci na aktualności. Obejrzyjmy je jeszcze raz.

seksizmkobietarównouprawnienie

W Holandii można grozić homoseksualistom śmiercią. Pod jednym warunkiem...

Finansowana z podatków holenderska instytucja antydyskryminacyjna uznała, że jeśli życzenie śmierci osobom homoseksualnym to wyraz religijnej ekspresji, jest ono usprawiedliwione (oficjalne źródło poniżej). Według Koranu kara pozbawienia życia za homoseksualizm jest normą. Groźby śmierci wobec gejów to wyraz religii, kultury i wolności słowa muzułmanów? Co będzie następne? Przyznanie prawa do zabijania homoseksualistów, bo tak głosi Koran?

islamreligiarównouprawnienie

Tęczowe światełka przeciwko homofobii

Amerykanka postanowiła "uświadomić" sąsiadów... Ozdobiła swój dom 10 tys. tęczowych światełek, tłumacząc na Facebooku skąd pomysł na tę akcję. Rosey Crotch jest byłą Mormonką. Z Kościoła odeszła m.in. ze względu na dyskryminacyjne traktowanie ludzi LGBT. Jej "pasywna agresja" wobec sąsiadów-bigotów ma na celu zwrócenie uwagi na problem braku akceptacji osób prowadzących "inny tryb życia". Kobieta szczególnie wstrząśnięta jest zachowaniem sąsiadki, która przeniosła swoje dzieci do innej szkoły, ponieważ w poprzedniej nie podobało jej się to, że prowadzono w niej edukację antydyskryminacyjną, a nauczyciele opowiadali uczniom o transpłciowości... Grudzień nie jest przypadkowym momentem, kiedy Rosey zorganizowała swój osobisty protest. Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia powinny być czasem jednoczenia i pojednania, na co szczególnie zwraca uwagę .

niehomofobiirównouprawnienieLGBT

"To nie jest tradycyjna rodzina". Nauczyciele i rodzice oburzeni zadaniem próbnej matury z WOS

"Rozstrzygnij, czy zdjęcie ilustruje tradycyjny model rodziny. Swoje zdanie uzasadnij, odwołując się do fotografii" - z takim problemem musieli zmierzyć się uczniowie podczas próbnej matury z wiedzy o społeczeństwie. Zadanie egzaminacyjne wywołało falę krytyki wśród nauczycieli oraz rodziców. Prawdziwe oburzenie wzbudza jednak przykładowa odpowiedź, jakiej powinien, według autora, udzielić maturzysta. Okazuje się, że większość uczniów odpowiedziała niepoprawnie... Punkt zdobyli ci, którzy napisali: "Nie, to nie jest rodzina tradycyjna. Rodzina tradycyjna, inaczej patriarchalna, to rodzina, w której opieka nad dziećmi jest zadaniem kobiety. Natomiast mężczyzna zapewnia byt materialny i reprezentuje ją na zewnątrz”...

równouprawnienieedukacjarodzicielstwo

Sieć supermarketów łamie stereotypy - chłopiec w kobiecej roli?

Wchodzisz do sklepu z artykułami dla dzieci. Z jednej strony znajdują się samochodziki, gumowe młotki, czołgi i spodnie moro. Wszystko w niebieskich barwach - to dział chłopięcy. Po drugiej widzisz lalki, plastikowe kuchenki i tiulowe spódniczki. Różowa część sklepu to dział dla dziewczynek. A gdyby nie było takiego podziału? Gazetka promocyjna supermarketów Leclerc przedstawia reklamę wózka dla lalek, przy którym pozuje mały chłopiec. Łamiąca stereotypy fotografia to burzenie naturalnego porządku czy krok w kierunku równouprawnienia, który już dawno powinien zostać postawiony?

genderdzieckorównouprawnienie

Równouprawnienie przyczyną śnieżnego paraliżu miasta!

Zaczyna nam brakować słów, żeby opisywać kolejne pomysły polityków nie tylko z naszego, ale też zagranicznego podwórka. Tym razem przenosimy się do stolicy Szwecji, gdzie rok temu wprowadzono politykę odśnieżania opartą na... równości płci! Rządzący w państwie socjaldemokraci i Zieloni, podążając za statystykami (i skargami kobiet), doszli do wniosku, że mężczyźni częściej korzystają z samochodów poruszających się po drogach, dlatego trzeba zaangażować więcej środków w odśnieżanie chodników i ścieżek rowerowych przemierzanych przez płeć piękną. Podróżujące częściej pieszo kobiety ślizgały się na oblodzonych chodnikach, co doprowadziło do ​​skarg, że system był seksistowski. Efektem nowego "pięknego" zapisu, jak twierdzi opozycja, był paraliż miasta po ostatnich opadach śniegu! Przez odwołane kursy autobusów i pociągów dzieci nie mogły dotrzeć do szkoły, a ich rodzice do pracy. Dotąd sprzyjające władzom Sztokholmu media z dziennikiem „Dagens Nyheter” na czele skrytykowały rozwiązania w miejskiej polityce odśnieżania. Przedstawiciel Zielonych, Daniel Hellden, stwierdził, że nie należy winić obowiązujących metod odśnieżania, gdyż w praktyce... nie były one stosowane! Nic dodać, nic ująć.

równouprawnienietransportpolityka

Bono z U2 został "Kobietą roku"

Magazyn Glamour od trzydziestu lat publikuje listy "Kobiet roku". Tym razem w zestawieniu pojawił się także mężczyzna. Bono, lider legendarnego zespołu U2, na tytuł zasłużył sobie działalnością na rzecz walki o równouprawnienie kobiet. Po opublikowaniu pierwszego męskiego nazwiska w historii tej kategorii naczelna amerykańskiego Glamour zmieniła nazwę nagrody na "Kobieta i Mężczyzna Roku". Irlandzki muzyk w 2003 i 2005 roku otrzymał także nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla.

równouprawnieniekobietau2

H&M walczy o równouprawnienie kobiet. Nowa kampania promuje... brzydotę?

W nowej reklamie firmy odzieżowej H&M nie zobaczysz idealnie wyglądających modelek z perfekcyjnym makijażem i wymarzoną sylwetką. Szwedzka marka postawiła na autentyczność. Jej nowa kampania reklamowa przedstawia zwyczajnie kobiety z prawdziwymi niedoskonałościami. Transgenderowy model Hari Nef, bokserka Fatima Pinto ubrana w lekką, satynową sukienkę i ikona lat 70. Lauren Hutton reprezentują "prawdziwe piękno". Walka o równouprawnienie kobiet to ostatnio gorący temat, szczególnie w świecie mody. Niedawno stereotypowy obrazy idealnej kobiety przełamywała także firma Nike (linki znajdziecie poniżej).

równouprawnieniekobietareklama