Od 6 lat zmaga się z egzaminem teoretycznym na prawo jazdy. Liczba podejść robi wrażenie!

960 razy - tyle wynosi światowy rekord podejść do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Niechlubny wynik należy do niejakiej Cha Sa-soon z Korei Południowej, która swoją przygodę z testami zaczęła w 2005 roku, a skończyła 5 lat później z pozytywnym wynikiem. Jej determinacja zrobiła wrażenie na ludziach z całego świata. Bo czy bylibyście w stanie mimo tylu prób dalej podchodzić do egzaminu? Osób tak zdeterminowanych jak Cha Sa-soon jest jednak więcej i to także na "naszym podwórku". Portal dziennikwschodni.pl opisał ostatnio historię pewnego kursanta z gminy Wola Uhruska (woj. lubelskie), który w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Chełmie od sześciu lat walczy o upragniony dokument kategorii B (link do artykułu poniżej). Pechowiec oczekuje właśnie na... 86 egzamin teoretyczny! Za każdym wcześniejszym podejściem brakowało mu niestety wymaganej liczby punktów (wymagane minimum to 68 punktów na 74 możliwych). Mimo tak wielu niepowodzeń kursant dalej próbuje i to konsekwentnie w tym samym ośrodku. Kierownik tamtejszego Działu Egzaminowania w rozmowie z portalem dziennikwschodni przyznaje, że oblewający darzy pracowników ośrodka sympatią, a po niezdanych testach, w ramach nieoficjalnych lekcji, może liczyć na wspólne analizowanie niepoprawnych odpowiedzi. Życzymy mu powodzenia w następnej próbie! Jesteśmy pewni, że tym razem się uda! A Wy ile razy zmagaliście się z tymi testami?

6lategzaminównaprawojazdyprawojazdy

Wózkiem inwalidzkim po placu manewrowym. Ta kampania uczy odpowiedzialności za kierownicą!

Prawo jazdy to szczególnie dla młodych przepustka do wolności, niezależności, furtka do dorosłości z prawdziwego zdarzenia. Niestety dokument ten potwierdza jedynie znajomość przepisów ruchu drogowego i opanowanie podstawowych manewrów, a nie zdolność do zachowania się na drodze w przypadkach, których nie obejmuje egzamin. Nie oznacza on więc, że jest się dobrym kierowcą... Wielu niestety o tym zapomina. Wystarczy spojrzeć na liczby. Raport Komendy Głównej Policji z 2016 roku pokazuje, że młodzi kierowcy byli sprawcami ponad 5800 wypadków, w których zginęły 542 osoby, a obrażenia odniosło prawie 8 tysięcy... O odpowiedzialności za kierownicą przypominać ma nowa akcja - "Godzina jazdy na wózku". W spocie zobaczymy kursantów, którzy poruszają się wózkami inwalidzkimi najpierw na placu manewrowym, a następnie na ulicy. Nie jest im łatwo. Wideo z pewnością da do myślenia każdemu, nawet temu, kto zasiada codziennie tylko na fotelu pasażera. W kampanię zaangażowali się Rafał Sonik, Małgorzata Rdest i Klaudia Podkalicka. Zobaczcie spot!

nawózkuprawojazdykampaniaspołeczna

Przestaną prowadzić, dostaną zniżkę na pogrzeb. Nietypowa oferta domu pogrzebowego

W Japonii wiele wypadków drogowych wydarza się z winy starszych kierowców, którzy z powodu swojego sędziwego wieku nie powinni już prowadzić pojazdów. By temu zaradzić, rząd zachęca seniorów do dobrowolnego oddawania prawa jazdy. Inicjatywę wspiera jeden z japońskich domów pogrzebowych - Heiankaku Company z prefektury Aichi w środkowej części kraju, który od 1 marca tego roku oferuje 15-procentową zniżkę dla tych starszych osób, które same zdecydują się oddać dokument potwierdzający ich uprawnienia do prowadzenia pojazdów i które przedstawią potwierdzenie tego faktu przez policję. Zniżka ta ma obowiązywać w 89 oddziałach tej firmy. Ile seniorzy zaoszczędzą na oddaniu prawa jazdy? Kwota jaką podaje dom pogrzebowy to 450 tys. jenów, a więc ponad 3,7 tys. euro. Co myślicie o tej propozycji? Dobry sposób na zapobieganie wypadkom?

ofertadlasenioraprawojazdypogrzeb

Planujesz zrobić prawo jazdy? Przeczytaj o zmianach!

Jeśli jesteś w trakcie robienia prawa jazdy, albo dopiero planujesz zapisać się na kurs, to powinieneś zapoznać się ze zmianami, które weszły w życie 1 stycznia. A jest ich niemało! Przez pierwsze 8 miesięcy od otrzymania dokumentu kierowca będzie musiał respektować limity prędkości większe niż kierowcy z długoletnim stażem. Między 4 a 8 miesiącem od pomyślnego zdania egzaminu kierowca będzie musiał wziąć udział w doszkoleniu teoretycznym i praktycznym. Przez wspomniane 8 miesięcy nie można także podjąć pracy w charakterze kierowcy. Trzy wykroczenia w okresie próbnym bądź jedno przestępstwo drogowe skutkują utratą prawa jazdy, więc warto przestrzegać wszystkich tych reguł.

prawojazdypolskaprzepisy