Wózkiem inwalidzkim po placu manewrowym. Ta kampania uczy odpowiedzialności za kierownicą!

Prawo jazdy to szczególnie dla młodych przepustka do wolności, niezależności, furtka do dorosłości z prawdziwego zdarzenia. Niestety dokument ten potwierdza jedynie znajomość przepisów ruchu drogowego i opanowanie podstawowych manewrów, a nie zdolność do zachowania się na drodze w przypadkach, których nie obejmuje egzamin. Nie oznacza on więc, że jest się dobrym kierowcą... Wielu niestety o tym zapomina. Wystarczy spojrzeć na liczby. Raport Komendy Głównej Policji z 2016 roku pokazuje, że młodzi kierowcy byli sprawcami ponad 5800 wypadków, w których zginęły 542 osoby, a obrażenia odniosło prawie 8 tysięcy... O odpowiedzialności za kierownicą przypominać ma nowa akcja - "Godzina jazdy na wózku". W spocie zobaczymy kursantów, którzy poruszają się wózkami inwalidzkimi najpierw na placu manewrowym, a następnie na ulicy. Nie jest im łatwo. Wideo z pewnością da do myślenia każdemu, nawet temu, kto zasiada codziennie tylko na fotelu pasażera. W kampanię zaangażowali się Rafał Sonik, Małgorzata Rdest i Klaudia Podkalicka. Zobaczcie spot!

nawózkuprawojazdykampaniaspołeczna

Przestaną prowadzić, dostaną zniżkę na pogrzeb. Nietypowa oferta domu pogrzebowego

W Japonii wiele wypadków drogowych wydarza się z winy starszych kierowców, którzy z powodu swojego sędziwego wieku nie powinni już prowadzić pojazdów. By temu zaradzić, rząd zachęca seniorów do dobrowolnego oddawania prawa jazdy. Inicjatywę wspiera jeden z japońskich domów pogrzebowych - Heiankaku Company z prefektury Aichi w środkowej części kraju, który od 1 marca tego roku oferuje 15-procentową zniżkę dla tych starszych osób, które same zdecydują się oddać dokument potwierdzający ich uprawnienia do prowadzenia pojazdów i które przedstawią potwierdzenie tego faktu przez policję. Zniżka ta ma obowiązywać w 89 oddziałach tej firmy. Ile seniorzy zaoszczędzą na oddaniu prawa jazdy? Kwota jaką podaje dom pogrzebowy to 450 tys. jenów, a więc ponad 3,7 tys. euro. Co myślicie o tej propozycji? Dobry sposób na zapobieganie wypadkom?

ofertadlasenioraprawojazdypogrzeb

Planujesz zrobić prawo jazdy? Przeczytaj o zmianach!

Jeśli jesteś w trakcie robienia prawa jazdy, albo dopiero planujesz zapisać się na kurs, to powinieneś zapoznać się ze zmianami, które weszły w życie 1 stycznia. A jest ich niemało! Przez pierwsze 8 miesięcy od otrzymania dokumentu kierowca będzie musiał respektować limity prędkości większe niż kierowcy z długoletnim stażem. Między 4 a 8 miesiącem od pomyślnego zdania egzaminu kierowca będzie musiał wziąć udział w doszkoleniu teoretycznym i praktycznym. Przez wspomniane 8 miesięcy nie można także podjąć pracy w charakterze kierowcy. Trzy wykroczenia w okresie próbnym bądź jedno przestępstwo drogowe skutkują utratą prawa jazdy, więc warto przestrzegać wszystkich tych reguł.

prawojazdypolskaprzepisy