Obraz Jana Matejki sprzedany za rekordową kwotę!

Obraz Jana Matejki pt. "Zabicie Wapowskiego podczas koronacji Henryka Walezego" sprzedano za prawie 3, 7 mln złotych. W ten sposób pobito dotychczasowych rekord na polskim rynku sztuki. W czasie licytacji, która odbyła się w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum, szybko przebito cenę wyjściową (2,3 mln złotych). Nowy właściciel obrazu pozostaje anonimowy. Warto zaznaczyć, że pierwszeństwo w nabyciu tego dzieła sztuki otrzymały polskie muzea. Obraz Matejki ma niesamowitą historię. Od lat 30 XX wieku uznany był za zaginiony. Odnaleziono go dopiero w 2012 roku w Ameryce Południowej. Po sprowadzeniu do kraju prezentowano go na Wawelu w Krakowie. Być może wkrótce nowy właściciel ponownie udostępni obraz dla miłośników sztuki oraz twórczości Jana Matejki.

Matejkosprzedanysztukapolskierekordy

Pod Warszawą powstaje największy park rozrywki w Polsce. W Europie większy jest tylko Disneyland!

Zaledwie 60 km od Warszawy powstanie największy w Polsce i (drugi po Disneylandzie w Europie!) park rozrywki. Obiekt w Mszczonowie będzie ogromnym aquaparkiem przypominającym stylem tropikalną wyspę. Oprócz pływalni, park rozrywki obfity będzie również w inne atrakcje. Obok wielkiego basenu z rozsuwanym dachem, plan inwestycji zakłada także budowę strefy odnowy biologicznej oraz kolejki górskiej. Park wodny będzie liczył 62 tysiące metrów kwadratowych! Też nie możecie się doczekać? Pierwsi szczęśliwcy przekonają się na własnej skórze o wspaniałościach tego kompleksu za dwa lata - mniej więcej tyle potrwa budowa parku. Kompleksy hotelowe powstaną nieco później - za osiem lat.

największyparkrozrywkirozrywkapolskierekordy

Ratownik TOPR nominowany do tytułu Podróżnika Roku National Geopraphic

Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) Krzysztof Starnawski został nominowany do tytułu Podróżnika Roku 2016 magazynu National Geographic. W konkursie o nagrodę Adventure of the Year Polak bierze udział po tym, jak we wrześniu tego roku odkrył najgłębszą jaskinię podwodną na świecie. Przypominamy, że w 2014 roku prestiżowy tytuł przypadł innemu naszemu rodakowi, Aleksandrowi Dobie. Autor książki "Na fali i pod prąd" jest pierwszym na świecie kajakarzem, który dwukrotnie przepłynął Atlantyk od kontynentu do kontynentu. Mamy nadzieję, że Starnawski powtórzy ten sukces! Na ratownika TOPR można glosować codziennie do 16 grudnia na stronie, którą znajdziecie poniżej.

polskierekordytatryNationalGeographic