"PolandJa" - ulepszony plakat i pierwszy zwiastun

"PolandJa", reżyserski debiut Cypriana T. Olenckiego w iście gwiazdorskiej obsadzie, zaliczył wpadkę już na samym początku promocji. Pamiętacie jak pisaliśmy Wam o plakacie filmu, który pretenduje do miana najgorszego plakatu w historii polskiego kina? Chyba wzięto pod uwagę krytyczne komentarze, gdyż miesiąc przed premierą zaprezentowano nowy, poprawiony poster. Ale czy lepszy? Przede wszystkim jednak pojawił się pierwszy zwiastun! Czy hasło promujące komedię "Life is brutal i full of zasadzkas" okaże się prorocze i będzie to wielka "zasadzkas" dla twórców? Premiera już 17 lutego! Zobaczcie zwiastun!

PolandJapolskiekinokomedia

W Berlinie pokazano "Smoleńsk". Jak zareagowali widzowie?

Klub Polskich Nieudaczników (działająca w Berlinie instytucja polsko-niemieckiej wymiany kulturalnej) zorganizował w stolicy Niemiec pierwszy pokaz głośnego filmu "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauze. Do popularnego kina Babylon w dzielnicy Mitte przybyło ponad 500 osób. Przeważali mieszkający w Niemczech Polacy, którzy na własne oczy chcieli zobaczyć film, o którym tyle słyszeli. Jakie były ich reakcje po premierze? "Czytałam, że jest fatalny, ale o tym, co zobaczyłam, trudno nawet cokolwiek powiedzieć. To nieudolna propaganda antyrosyjska, która jest straszna i prymitywna. Nie ma żadnej akcji, żadnego sensownego dialogu" - mówiła "Deutsche Welle" mieszkająca od 10 lat w Berlinie Urszula. Komentarzy utrzymanych w podobnym tonie było znacznie więcej. Niektórzy szczerze przyznawali, że trudno im było powstrzymać się od śmiechu. Po pokazie miała miejsce również dyskusja, której przewodniczył Adam Gusowski z Klubu Polskich Nieudaczników. Biorący w niej udział dyskutanci nie zostawili na filmie suchej nitki. Zabrakło jednak typowych dla dyskusji sporów, co nie umknęło czujnym słuchaczom. Gdzie następnie zostanie pokazany "Smoleńsk" i z jakimi reakcjami tam się spotka?

pokazSmoleńskapolskiekinoSmoleńsk

"Łódź, k**wa", czyli Cezary Pazura w reklamie łódzkiego dworca

Pamiętacie, jak witał się z Łodzią Adaś Miauczyński w kultowym filmie Marka Koterskiego "Ajlawju"? Jeśli nie, to spot promujący odnowiony dworzec kolejowy Łódź Fabryczna na pewno Wam tę scenę przypomni. W roli głównej oczywiście Cezary Pazura. Ostatnio do równie popularnej kwestii Bogusława Lindy z filmu "Psy" nawiązała jedna z sieci telefonii komórkowych. A co myślicie o występie Pazury? Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii!

CezaryPazurapolskiekinoreklama

"Bo to dobra oferta była" - Bogusław Linda w reklamie T-Mobile

T-Mobile prezentuje nową ofertę na kartę, a do jej kampanii promocyjnej angażuje m.in. Bogusława Lindę. Gwiazda filmu Władysława Pasikowskiego w 30-sekundowym spocie parafrazuje jedną ze słynnych kwestii - "Bo to zła kobieta była". Noworoczna reklama operatora sieci telefonii komórkowej ma przekonać o gwarancji prostoty oraz wygodzie nowej oferty. Co myślicie o występie Lindy?

BogusławLindapolskiekinoreklama

2016 rok w polskim kinie - zjawiskowe filmy i smutne pożegnania

Mijający rok pozostawi po sobie wspaniały ślad w polskiej kinematografii. Rodzime produkcje przyciągały do kin rzesze spragnionych prawdziwych emocji widzów, którzy po seansach nie wychodzili zawiedzeni. "Wszystkie nieprzespane noce", "Zjednoczone stany miłości", "Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham", "Moje córki krowy", "Jestem mordercą", "Wołyń" i "Ostatnia rodzina" to zdecydowanie najlepsze polskie filmy 2016 roku! Urzekł nas Andrzej Seweryn w roli Zdzisława Beksińskiego, który za swoją kreację otrzymał Złotego Lamparta na 69. festiwalu filmowym w Locarno. Nie szczędziliśmy też ochów i achów nad Mirosławem Haniszewskim wcielającym się w Janusza Jasińskiego w filmie Macieja Pieprzycy o "Wampirze z Zagłębia". Prawdziwym fenomenem okazała się druga część trylogii Patryka Vegi! "Pitbull. Niebezpieczne kobiety" wszedł do kin 11 listopada i z wynikiem ponad 700 tys. widzów zaliczył najlepszy weekend otwarcia w tym roku, a tym samym również najlepszy wynik, jaki po 1989 roku osiągnął polski film! Jak co roku przyszło nam niestety pożegnać też znakomitych aktorów i reżyserów. Odszedł Andrzej Wajda, Bohdan Smoleń, Andrzej Żuławski, Andrzej Kotkowski, Jerzy Próchnicki, Waldemar Dziki, Marian Kociniak, Halina Skoczyńska czy Andrzej Kopiczyński. Co przyniesie następny rok? Być może upłynie on pod znakiem polskiej premiery "Powidoków", ostatniego filmu Andrzeja Wajdy, który nie powtórzy niestety sukcesu "Idy" Pawła Pawlikowskiego... A Wy jak oceniacie 2016 rok w naszym kinie?

podsumowaniewkiniepolskiekinofilmowenagrody

Nowy "Pitbull" pobił rekord wszech czasów. O czym będzie trzecia część?

Kontynuacja hitu „Pitbull. Nowe porządki” zanotowała najlepsze otwarcie w historii polskiego kina. Należący do tej pory polski rekord wszech czasów do "Pięćdziesięciu twarzy Greya" został pobity. Film Patryka Vegi "Pitbull. Niebezpieczne kobiety" po premierowym weekendzie osiągnął spektakularny sukces frekwencyjny - do kin przyciągnął 835 265 widzów. Według zapowiedzi reżysera "Pitbull" będzie trylogią. Druga część skupiła się na kobietach. Z wypowiedzi Vegi możemy wnioskować, że trzecia obierze nieco inny kierunek: "Możemy zdradzić, że tym razem będzie to absolutnie wyjątkowe spojrzenie na gatunek policyjny, na które nikt w Polsce jeszcze się nie odważył. Mamy silne przeświadczenie, że to, co w dzisiejszym świecie decyduje o powodzeniu filmu, to przede wszystkim doskonale opowiedziana historia. Fanom ‘Pitbulla’ i tym razem gwarantujemy, opartą w 100% na dokumentacji, znakomitą rozrywkę, pełną napięcia połączonego z charakterystycznym dla marki poczuciem humoru. Jednocześnie głęboko wierzymy, że nasz nowatorski pomysł na film przeciągnie do kin liczne rzesze nowych fanów. A wszystko za sprawą wyjątkowego bohatera, jakiego w kinie jeszcze nie było".

PitbullVegipolskiekinofilmywprodukcji

"Powidoki" - ostatni film Andrzeja Wajdy

Ostatni film niedawno zmarłego Andrzeja Wajdy został polskim kandydatem do Oscara. Produkcja opowie historię malarza Władysława Strzemińskiego. Tytuł filmu nawiązuje do chwilowych efektów optycznych wywołanych spojrzeniem na słońce po odwróceniu wzroku, które artysta uwieczniał na swoich obrazach. Polska premiera "Powidoków" zapowiedziana jest na 13 stycznia przyszłego roku. Wczoraj poznaliśmy oficjalny zwiastun dystrybutora.

PowidokipolskiekinoAndrzejWajda

Co o nowym "Pitbullu" mówi reżyser Patryk Vega?

"Historia była autoryzowana prze gangsterów", "to wszystko jest wzięte z życia" - o swoim nowym filie mówi Patryk Vega. "Pitbull. Niebezpieczne kobiety" na ekrany kin wejdzie już w piątek, 11 listopada. Druga część filmowej trylogii zostanie przedstawiona z punktu widzenia kobiet, które w 2015 roku stanowiły aż 40 proc. funkcjonariuszy policji. Filmoznawcy, którzy mieli okazje widzieć ten film przedpremierowo, wypowiadają się na jego temat w samym superlatywach. Vega w nowej produkcji miał "dać z siebie wszystko" i stworzyć "doskonałego czarnego bohatera". O tym, czy sukces "Niebezpiecznych kobiet" przerośnie powodzenie "Nowych porządków", okaże się już w weekend.

PitbullVegipolskiekinokinowepremiery

Ściągnąłeś ten film? Możesz być wezwany przez policję na komisariat

Policja zarekwirowała już 40 tys. komputerów w ramach "wojny z piratami". Akcja dotyczyła osób, które w 2014 roku pobrały z torrentów film "Wkręceni". Działania skierowane były głównie w internatów rozpowszechniających produkcję i na tym zarobili, ale wezwanie na komisariat, zabezpieczenie komputera przez policję oraz pieniężna kara spotkała również tych, którzy jedynie film pobrali i obejrzeli w domowym zaciszu. Podobna sprawa zaczyna dotyczyć osób, które pobrały "Drogówkę" Wojciecha Smarzowskiego. Polskie prawo jest szczególnie restrykcyjne względem torrentów i to właśnie użytkownicy tej strony mogą być wezwani na przesłuchanie, a także karani za rozpowszechnianie cudzej własności intelektualnej. Mówi się, że cała sprawa nie jest związana z tzw. copyright trollingiem.

piraciwneciepolskiekinoprawo

"Ostatnia rodzina" odsłoniła karty - efekty specjalne w filmie

Od 30 września "Ostatnią rodzinę" opowiadającą historię rodziny Beksińskich można zobaczyć niemal w każdym kinie. Film zachwyca widzów i krytyków i bez wątpienia można powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych rodzimych produkcji ostatnich lat - znakomici aktorzy, świetny scenariusz, a także...niezwykłe efekty specjalne! Czy będąc na seansie, zwróciliście na nie uwagę? Teraz będziecie mogli dokładnie zobaczyć, w których momentach filmu posłużono się komputerem dla uzyskania lepszego efektu. Do sieci trafił bowiem filmik, który pokazuje, jak studio Lightcraft poradziło sobie z "Ostatnią rodziną". Dodajmy: to jedynie mała część wszystkich trików - producenci zdradzili, że w filmie jest ich aż 150! Zobaczcie kilka najlepszych!

efektyspecjalnepolskiekinoOstatniaRodzina

Arkadiusz Jakubik Wampirem z Zagłębia w nowym filmie Macieja Pieprzycy

Arkadiusz Jakubik, Agata Kulesza, Małgorzata Popławska, Piotr Adamczyk - to część obsady nowego filmu Macieja Pieprzycy, reżysera nagradzanego (Orły, Złote Lwy, Netia OFF Camera) "Chce się żyć". Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film "Jestem mordercą" opowiada wstrząsającą historię brutalnych zabójstw lat 70. Peerelowska propaganda długo nie pozwala na ujawnianie niepowodzeń dochodzenia w sprawie Wampira z Zagłębia. Śledztwem w końcu zajmuje się młody oficer milicji. "To, co w filmie jest najważniejsze, a zarazem bardzo współczesne, to człowiek; jak funkcjonuje poddany presji odniesienia sukcesu. To film o uwikłaniu i deprawacji moralnej jednostki, która działając w dobrych intencjach, zachowując przyzwoitość, musi skonfrontować się ze swoimi słabościami, ambicjami i systemem społeczno-politycznym, w którym przyszło jej żyć i pracować" - mówił reżyser. Thriller psychologiczny wejdzie na ekrany kin 4 listopada 2016 roku.

JestemMordercąpolskiekinofilmowepremiery

Ten rok dla polskiego kina może być rekordowy

Co prawda mamy dopiero październik, ale według niektórych analityków wyniki sprzedaży biletów po trzech kwartałach 2016 roku sugerują, że ten rok dla polskiego kina zakończy się rekordowo! Do tej pory w całej Polsce sprzedano 36 milionów biletów, ale jest szansa, że do końca grudnia wynik ten powiększy się o kolejne 16 milionów! Polacy coraz częściej chodzą do kina! Jakie produkcje cieszyły się największą popularnością wśród polskich widzów? Przede wszystkim produkcje z naszego podwórka - "Planeta singli", "Pitbull. Nowe porządki", czy "7 rzeczy, których nie wiecie o facetach". Do tego dochodzą jeszcze filmy takie jak: "Epoka lodowcowa: Mocne uderzenie", "Zwierzogród", "Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy", a także "Legion Samobójców", "Gdzie jest Dory" i "Angry Birds Film". Filmowi analitycy przewidują, że jesienne premiery także przyciągną do kin tłumy. Szansę na sporą widownię upatrują oni przede wszystkim na filmie "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Po 1989 najlepszym okresem dla polskiego kina był miniony rok - sprzedano wtedy niemal 45 milionów biletów. Jak będzie tym razem?

kinowyrekordpolskiekinofilm

Rodzina Beksińskich - jaka naprawdę była?

Premiera filmu o Beksińskich "Ostatnia rodzina" odbiła się szerokim echem nie tylko w świecie kinomanów, ale w całej Polsce, a także poza jej granicami. Kolejne recenzje zachwalają grę aktorską, scenariusz i zrównoważenie pomiędzy humorem a patetycznością. Tymczasem na YouTube'ie znajduje się dużo autentycznych nagrań z życia sanockiego malarza, jego syna Tomasza oraz żony Zofii. Jeśli nie byliście jeszcze w kinie, zamieszczone poniżej widea pozwolą Wam na poznanie rodziny Zdzisława Beksińskiego z tej faktycznej strony i będą należytym wstępem do wizji reżysera Jana P. Matuszyńskiego. Jeżeli widzieliście już "Ostatnią rodzinę", oceńcie pracę reżysera porównując bohaterów filmu do prawdziwych osób. Jak Wam się podobała produkcja?

ZdzislawBeksinskipolskiekinoOstatniaRodzina

"Smoleńsk" w największej bazie filmowej na świecie - przygodowy film fantasy

Internet Movie Database (IMDb), największa międzynarodowa baza filmów, obrazowi Antoniego Krazue'ego "Smoleńsk" przyporządkowała trzy kategorie: dramat, przygodowy i fantasy. Trudno określić, czy to żart, czy polityczna manifestacja - serwis tworzony jest w dużej mierze przez internautów. "Błąd" szybko poprawiono i aktualnie na stronie IMDb "Smoleńsk" jest skwalifikowany jedynie jako dramat. Film miał już swój pokaz przedpremierowy w Teatrze Wielkim w Warszawie (oficjalnie do kin wejdzie 9 września). Pierwsi widzowie w scenie finałowej mogli obejrzeć wybuch, w którym giną pasażerowie tupolewa. Produkcja wywołuje kontrowersje nie tylko wśród polityków i dziennikarzy, ale także wśród zwykłych obywateli. Podczas pokazu doszło do bijatyk i awantur (linki poniżej). Jarosław Kaczyński uznał, że "to jest film, który po prostu mówi prawdę. Mówi prawdę poprzez zręczną intrygę fabularną, ale przede wszystkim mówi prawdę o Smoleńsku. I to jest coś niesłychanie ważnego".

Smoleńskpolskiekinopolitykawkinie

"Body/Ciało" z szansą na kolejną prestiżową nagrodę

Film "Body/Ciało" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej ("W imię...", "Sponsoring") został nominowany do Nagrody Publiczności w ramach Europejskich Nagród Filmowych. O nagrodę publiczności People’s Choice Award walczy 11 innych europejskich produkcji. O zwycięzcy zadecydują widzowie, który swój głos do 31 października oddadzą w internecie. Czy Szumowska powtórzy sukces Pawła Pawlikowskiego ("Ida")? "Body/Ciało" to opowieść o cynicznym prokuratorze (Janusz Gajos) i jego córce cierpiącej na anoreksję (Justyna Suwała), którzy dzięki pomocy terapeutki (Maja Ostaszewska) próbują odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Produkcja zdobyła uznanie w Polsce i za granicą. W 2015 roku została doceniona w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszego reżysera.

polskiekinofilmowenagrodyBodyCiało

Najpopularniejsze filmy z Lechem Dyblikiem

Dzisiaj 60. rocznicę swoich urodzin obchodzi Lech Dyblik, aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, znany z filmu "Kiler" jako Wstrętny ;) Pomimo odgrywania ról drugoplanowych, na swoim koncie ma wiele zapadających w pamięć epizodów. Kilkakrotnie wystąpił w filmach Wojciecha Smarzowskiego, w których wcielał się w charakterystyczne postaci pijaków. Aktor przyznaje, że sam od ponad dwudziestu lat jest niepijącym alkoholikiem. Poniżej przedstawiamy Wam 10 najpopularniejszych filmów z Lechem Dyblikiem. Który z nich jest Waszym ulubionym?

toptenpolskiekinoLechDyblik

Najlepsze filmy z Anną Dymną

Dzisiaj swoją 65. rocznicę urodzin obchodzi wybitna aktorka filmowa i teatralna, Anna Dymna. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie jest także założycielką i prezeską Fundacji Mimo Wszystko, która zajmuje się niepełnosprawnymi intelektualnie dorosłymi osobami. Poniżej przedstawiamy Wam listę najpopularniejszych filmów, w jakich wystąpiła artystka.

AnnaDymnapolskiekinopolskiteatr