Ten zakład pogrzebowy prowadzi warsztaty z pozytywnego umierania. Jego celem jest oswojenie śmierci!

Czy można uporać się ze śmiercią bliskiej osoby? Lepiej poradzić sobie z żałobą? By pomóc rodzinom i bliskim zmarłego oswoić się z jego odejściem, zakład pogrzebowy "Lebensnah" w Berlinie (nazwę zakładu tłumaczy się jako "Bliżej życia") postanowił prowadzić warsztaty z pozytywnego umierania. Poprzez zaangażowanie najbliższych w organizację ceremonii pochówku, pracownicy chcą pomóc im przejść przez te pierwsze, najtrudniejsze chwile po śmierci bliskiej osoby. Dekorowanie trumny kolorowymi malunkami, kontakt z ciałem zmarłego, projektowanie całego otoczenia pogrzebu to tylko kilka punktów z oferty niemieckiego zakładu, które mają sprawić, że ceremonia pogrzebowa będzie jak najbardziej indywidualna, a przez to oczyszczająca. W warsztatach pozytywnego umierania biorą udział przede wszystkim dzieci. To tam uczą się m.in. jak pielęgnować pamięć o zmarłym z rodziny lub jak pocieszyć przyjaciela po śmierci bliskiej mu osoby. Za całym przedsięwzięciem stoi Eric Wrede, który konsekwentnie, od 7 lat (tyle istnieje już "Lebensnah"), przybliża ludziom śmierć. Według niego pogrzeb może być głębokim i jednocześnie radosnym przeżyciem. Zgadzacie się z nim?

warsztatyzpozytywnegoumieraniapogrzebrodzina

Rodzina i znajomi pożegnali sir Rogera Moore’a. Aktor odszedł po "krótkiej, ale odważnej walce z rakiem"

Sir Roger Moore znany głównie z fenomenalnej roli Jamesa Bonda zgodnie ze swoim życzeniem został pochowany w zeszłą sobotę w Monte Carlo. Aktor zmarł 23 maja w Szwajcarii na raka. Miał 89 lat. Śmierć legendy kina wstrząsnęła nie tylko fanami przygód o agencie 007. Jak podaje portal imdb.com, aktor miał na koncie blisko 100 ról filmowych i telewizyjnych, ale to właśnie słynnego Bonda grał najdłużej. Daniel Craig, ostatni jak do tej pory agent 007, w swoim pożegnaniu Moore’a zacytował słowa jednej piosenki towarzyszącej "Szpiegowi, który mnie kochał" - "Nobody Does It Better", Pierce Brosnan z kolei podzielił się wspólną fotografią na Instagramie, a sir Sean Connery wspominał długą przyjaźń z aktorem. Na prywatnym pogrzebie oprócz najbliższych aktorowi osób pojawiła się także m.in. Joan Collins, która pożegnała aktora na Twiterrze pisząc: "One last drink. Goodbye, dear @sirrogermoore”.

RogerMoorepogrzebaktorzy

Przestaną prowadzić, dostaną zniżkę na pogrzeb. Nietypowa oferta domu pogrzebowego

W Japonii wiele wypadków drogowych wydarza się z winy starszych kierowców, którzy z powodu swojego sędziwego wieku nie powinni już prowadzić pojazdów. By temu zaradzić, rząd zachęca seniorów do dobrowolnego oddawania prawa jazdy. Inicjatywę wspiera jeden z japońskich domów pogrzebowych - Heiankaku Company z prefektury Aichi w środkowej części kraju, który od 1 marca tego roku oferuje 15-procentową zniżkę dla tych starszych osób, które same zdecydują się oddać dokument potwierdzający ich uprawnienia do prowadzenia pojazdów i które przedstawią potwierdzenie tego faktu przez policję. Zniżka ta ma obowiązywać w 89 oddziałach tej firmy. Ile seniorzy zaoszczędzą na oddaniu prawa jazdy? Kwota jaką podaje dom pogrzebowy to 450 tys. jenów, a więc ponad 3,7 tys. euro. Co myślicie o tej propozycji? Dobry sposób na zapobieganie wypadkom?

ofertadlasenioraprawojazdypogrzeb

Rytuał Voodoo na Haiti - galeria

Przedstawiamy wam galerię zdjęć, pochodzącą ze święta Voodoo na Haiti. Co roku mieszkańcy wyspy mieszają religię chrześcijańską z różnymi rytuałami z religii afrykańskich. Cały obrzęd polega na wywoływaniu duchów, które mają wchodzić w ciała osób znajdujących się w transie. Wyznawcy voodoo przebrani są w specjalne stroje, ofiarowują swoim bogom różne dania i alkohole. Zdjęcia pochodzą z galerii Daily News Online.

rytualyreligijnepogrzebswietanaswiecie

Ma'nene. Niezwykłe święto zmarłych

Czy pozowalibyście do zdjęć z ciałami waszych zmarłych? Brzmi dziwacznie, ale właśnie taki rytuał istnieje w Sulawesi w Indonezji. Tamtejsi mieszkańcy od ponad stu lat pielęgnują rytuał związany z odkopywaniem zwłok zmarłych przodków. Co 3 lata w sierpniu ekshumują ciała, przebierając je w różne ubrania. Ceremonia ta nosi nazwę "Czyszczenia zwłok" (Ma'nene). Oprócz pielęgnacji zmarłych, mieszkańcy wymieniają stare trumny na nowe. Ma to zapobiec szybkiemu rozkładaniu się ciała. Dla mieszkańców wyspy pogrzeb jest ważnym elementem przejścia duszy.

postmortemzdjęciapogrzeb