Zima zbliża się wielkimi krokami!

W ostatnich dniach zawitały do Polski przelotne opady śniegu. Wiele osób było zaskoczonych białym puchem na ulicach, jednak śnieg szybko stopniał. Obawy, co do rychłego nadejścia zimy odeszły w niepamięć, lecz... dziś ponownie zaatakowały nas spore opady. Gęste płatki spadające z nieba zakryły drogi. Niestety towarzyszy im deszcz, co powoduje znienawidzą przez kierowców i pieszych chlapę. Co mówią na temat takiego obrotu spraw eksperci? Na początku jesieni słyszeliśmy o najmroźniejszej i śnieżnej zimie. Dzisiaj metrolodzy uspokajają. Przypuszczenia te okazały się bowiem błędne. Bardzo możliwe, że tegoroczna zimna będzie dla nas łaskawa, a temperatury będą nam sprzyjać.

pierwszeopadyśniegupolskapogoda

Irma zmierza ku Florydzie. Polska Youtuberka opowiada jak razem z rodziną przygotowali się na nadejście huraganu

Anna Gretkowska znana bardziej jako Kretka, mieszka już od sześciu lat w USA na Florydzie. Ania na Youtubie prowadzi dwa kanały. Pierwszy The Kretka1, gdzie opowiada o życiu w USA, o modowych trendach i nowościach zakupowych oraz drugi The Kretka2 nakierowany na tematykę związaną z rodzicielstwem i życiem dzieci. Anna razem ze swoim mężem Markiem są rodzicami małej Victorii. Ze względu na zbliżający się do Florydy huragan Irma, Kretka nakręciła vlog na temat tego, jak przygotować się na to zdarzenie. Kieruje te słowa do swoich stałych widzów, a także osób, które może kiedyś w przyszłości palnują zamieszkać właśnie w tym miejscu. W związku z tym, że Florydę odwiedzają co roku różne silne wiatry i huragany, Ania ma już sporą wiedzę dotyczącą tego zjawiska. Kretka mieszka w hrabstwie Palm Beach, tam Irma ma uderzyć w niedzielę o 8 rano polskiego czasu. W filmiku pokazane są sytuacje kuriozalne, lecz prawdziwe. W całym mieście nie ma już paliwa, półki w sklepach są opustoszałe, wszyscy mieszkańcy robią gigantyczne zapasy. Ania i Marek mieszkają w domu nowego budownictwa, dlatego nie muszą się ewakuować. Dzięki Kretce dowiadujemy się też, że ewakuacja przebiega tylko dla mieszkańców, którzy mieszkają w "mobilnych" domkach lub bardzo blisko oceanu. Do godziny 15 mieszkańcy Florydy mogą wychodzić jeszcze bezpiecznie z domów. Później muszą zachować ostrożność i nie mogą opuszczać budynków. Według obecnych doniesień i samych informacji jakie podaje Kretka, huragan z największą siłą ma uderzyć w zachodnią część Florydy. Irma wciąż utrzymuję kategorię 5. Wszelkie informacje możecie znaleźć na profilu Ani na Instagramie w relacji instastory - @thekretka1.

huraganIrmaUsapogoda

Jak wyglądałby Twój dom po przejściu huraganu? Ta animacja pokazuje straszliwą prawdę! [WIDEO]

Nie tak dawno bardzo silny huragan Harvey doprowadził do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej w Teksasie, a już teraz inny amerykański stan szykuje się na uderzenie kolejnego straszliwego żywiołu. Synoptycy z całego świata ostrzegają Florydę przed Irmą, która uważana jest za najgroźniejszy huragan na Atlantyku. Irma (o najwyższej kategorii w pięciostopniowej skali Simpsona-Saffira) doprowadziła do ogromnych zniszczeń i śmierci co najmniej 24 osób na wyspach karaibskich, dlatego nie dziwi, że władze Florydy wezwały do ewakuacji ponad 5,6 milionów mieszkańców. Patrząc na zdjęcia ruin, które kiedyś były potężnymi budynkami, trudno wyobrazić sobie, jak wyglądało ich starcie z wiatrem i deszczem o tak potężnej sile. Meteorolog Mark Elliot z The Weather Channel wziął pod lupę huragany zaliczane do różnych kategorii pod względem intensywności i za sprawą sprytnej animacji pokazał, jak wypadłby zwykły dom w konfrontacji z takim żywiołem! Chociaż wideo pochodzi z 2014 roku to w obliczu dzisiejszych wydarzeń jest jak najbardziej aktualne! Zobaczcie sami!

dompodczashuraganuanimacjepogoda

Arktyczne mrozy w Polsce. Padł rekord!

11 stycznia 1940 roku w Siedlcach termometry na stacji meteorologicznej odnotowały aż -41°C. Teraz siarczyste mrozy znów zawitały do naszego kraju i padł kolejny rekord! Należąca do Arnolda Jakubczyka stacja pomiarowa znajdująca się na Biegunie Zimna Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, na Puściźnie Rękowiańskiej koło Czarnego Dunajca, pokazała w nocy z 7 na 8 stycznia -38,7°C! Przy gruncie temperatura była jeszcze niższa - termometry zanotowały -42,9°C! Z powodu tak wysokich mrozów władze gminy Czarny Dunajec odwołały zajęcia w szkołach. Kiedy nastąpi ocieplenie? Serwis tvnmeteo.tvn24.pl podaje, że dopiero w czwartek napłynie do nas nieco cieplejsze powietrze, ale mróz do -6°C w ciągu dnia będzie się utrzymywał nawet do 19 stycznia.

mrózpolskapogoda

Prezenterzy pogody alarmują! "Zginiecie!"

U wybrzeży Stanów Zjednoczonych szaleje potężny huragan Matthew. Do tej pory w jego wyniku zginęło co najmniej 340 osób. W stanach Floryda, Karolina Południowa i Georgia ogłoszony został stan wyjątkowy. Ludzie zmuszeni są do ewakuacji, jednak nie wszyscy chcą opuścić swoje domy. Osoby te lekceważą zbliżające się zagrożenie. Takich śmiałków do opuszczenia mieszkań, zmuszają nawet prezenterzy pogody w stacjach telewizyjnych. Jeden z nich mówił: "Widzicie to? Jeśli przesunie się 20 mil na zachód, to nie żyjecie. Bo nie jesteście w stanie tego przetrwać. I wasze dzieci też zginą". Mamy nadzieję, że wszelkie prośby pomogą w ewakuacji i ofiar będzie znaczniej mniej.

HuraganMatthewpogodahuragan