Księżyc zostanie planetą? Naukowcy spierają się o definicje

Kirby Runyon z Johns Hopkins University twierdzi, że pojęcie planety powinno zostać zmienione. W 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna zdecydowała, iż Pluton nie będzie należał do obecnie 8 planet znajdujących się w Układzie Słonecznym. Wszystko przez to, iż według Unii Pluton to tylko duży, kulisty obiekt kosmiczny, a w jego wnętrzu nie zachodzą żadne reakcje termojądrowe. Runyon i inni naukowcy twierdzą, iż o tym czy dany obiekt jest planetą powinny decydować cechy takie jak orbita badanego ciała niebieskiego, a także cechy innych obiektów wokół niego. Dodatkowo obiekt musi oddziaływać z sąsiadującymi obiektami oraz ze Słońcem i mieć grawitację, żeby utrzymać kształt . Status planety według naukowców powinien być zwrócony Plutonowi, a także m.in Księżycowi ziemskiemu! Definicja planety miałaby się odnosić do obecnych planet i obiektów znajdujących się obok nich.

naukaplanety

Nowe kratery na Księżycu

Naukowcy odkryli dwa nowe kratery na Księżycu. O odkryciu poinformował amerykański Southwest Research Institute z San Antonio w Teksasie. Kratery znajdują się w najciemniejszej części, blisko południowego bieguna Księżyca. Są one trudne do zbadania, ponieważ nie docierają do nich promienie słoneczne. Jeden z kraterów jest jaśniejszy, że pozwoliło to oszacować jego wiek na 16 milionów lat. Drugi zaś ma co najmniej 75 milionów lat.

WszechświatKsiężycplanety

Odkryli "egzotyczną planetę"

Międzynarodowy zespół, kierowany przez prof. Andrzeja Niedzielskiego z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, odkrył nową tzw. egzotyczną planetę. -To ciepły Jowisz. Jest to obiekt o średnicy sześciokrotnie większej niż Słońce i 30 razy jaśniejszy. Znajduje się w gwiazdozbiorze Kasjopei, oddalonym o ok. 1600 lat świetlnych od Słońca.

planetyastronomiajupiter