Tiger "chrzani" Powstanie Warszawskie. Klienci bojkotują, marka odpowiada

W sieci zawrzało po tym, jak na instagramowym profilu Tigera pojawiła się oburzająca grafika - środkowy palec przyozdobiony kokardą. Obrazek podpisany słowami: "Chrzanić to, co było. Ważne to, co będzie", pojawił się w mediach społecznościowych 1 sierpnia, w dzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Internauci nie pozostawili na producencie popularnego napoju energetycznego suchej nitki, a klienci rozpoczęli bojkot. Po fali krytycznych komentarzy zdjęcie zniknęło z Instagrama, a Tiger odniósł się do zaistniałej sytuacji na Facebooku. W oficjalnym oświadczeniu firma przeprosiła za skandaliczna reklamę: "Jest nam ogromnie przykro z powodu publikacji grafiki, która pojawiła się w dniu 1 sierpnia na profilu instragramowym marki. Bardzo przepraszamy za ten błąd, który nie powinien się wydarzyć". Ponad to marka przystała na propozycję Filipa Chajzera i wsparła zbiórkę na Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. "Kwota, którą przelaliśmy, jest tak wielka, jak nasze poczucie wstydu" - komentuje Tiger. Forma pokuty wyniosła aż pół miliona złotych.

wpadkaTigerareklamypatriotyzm

Polska flaga jako wycieraczka do butów - oferta Amazonu oburzyła internautów

W ofercie jednego z najpopularniejszych sklepów internetowych Amazon znalazła się wycieraczka do butów w formie... polskiej flagi. Jej koszt wynosi od kilkunastu do ponad 30 dolarów. Użytkownicy serwisu zwracają uwagę na "obrzydliwe" i "haniebne" wykorzystanie symbolu narodowego, domagając się interwencji polskich władz. Wielu internautów twierdzi, że można mówić o znieważeniu biało-czerwonej flagi, powołując się na artykuł 137 Kodeksu Karnego: "Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku". Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia zapowiedział, że sprawa trafi do prokuratury. Oprócz polskiej flagi na Amazonie można było zaopatrzyć się także w wycieraczki w barwach m.in. Rosji, USA czy Indii. Kwestia tej ostatniej wywołała największy odzew. W sprawie interweniował już indyjski rząd. Władze w Delhi zagroziły, że jeżeli produkt nie zostanie usunięty ze sklepu, to cofną wizy przedstawicielom Amazona. Wycieraczki szybko zniknęły z oferty.

znieważeniepolskiejflagiAmazonpatriotyzm

"Prawdziwy Kebab u Prawdziwego Polaka"

Kebab to danie wywodzące się z Turcji, bardzo znane w naszym kraju. Zwykle miejsca gdzie się je podaje, zlokalizowane są w małych ulicznych budkach. Właściciele, nawet jeśli nie mają wśród swoich pracowników osób z Turcji, swoje lokale utożsamiają właśnie z tym krajem. W Lublinie natomiast powstał jak najbardziej patriotyczny kebab- Polski! Właściciel ma wielką nadzieje, że jego klientami będą Polacy, którzy cenią polską kuchnię i polską żywność. To ludzie, którzy nie chcą jadać w zagranicznych lokalach, które wypierają nasze rodowite przysmaki. Sam właściciel mówi: " Jestem patriotą, ale lubię jeść kebaby i dlatego je robię", jednak podkreśla, że nie jest wrogo nastawiony do innych kultur, wręcz przeciwnie. Czy taki pomysł przeciągnie wielu klientów?

restauracjapatriotyzm