Wprowadzili sześć dodatkowych dni urlopu dla niepalących. To rekompensata za pracę bez przerw

Ile zajmuje przerwa na przysłowiowego "dymka"? W firmie, której siedziba znajduje się w mającym kilka pięter budynku, pewnie kilka minut. Ale w przedsiębiorstwie mieszczącym się np. na najwyższym piętrze wieżowca już kilkanaście minut (i tak parę razy dziennie). Dla szefostwa jest to dość problematyczne, dlatego nie dziwi, że poszukuje się rozwiązań tej "palącej" kwestii. Na nietypowy pomysł, który w tej materii może okazać się strzałem w dziesiątkę, wpadły władze Piala Inc., japońskiej firmy marketingowej. Swoim niepalącym pracownikom zaproponowały sześć dodatkowych dni płatnego urlopu. Siedziba ich firmy znajduje się na 29. piętrze wieżowca w Tokio. Jak wyliczyli, palącemu papierosy pracownikowi przerwa na "dymka" zajmuje średnio 15 minut, a przecież na jednym papierosie się nie kończy. Przedstawiciele Piala Inc. propozycję wprowadzenia dodatkowych dni wolnych otrzymali anonimowo od jednego z pracowników. Mają nadzieję, że tym sposobem niepalącym pracownikom zrekompensują brak wielu przerw, a ich palących kolegów zachęcą do rezygnacji ze szkodliwego nałogu. Jak widzielibyście takie rozwiązanie w Polsce?

dodatkowyurlopdlaniepalącychpracapalenie

"Już nie musisz prosić żula" - pierwszy sklep z papierosami dla dzieci w Polsce! Prowokacja?

Na jednym z lokali w stolicy przy ulicy Szpitalnej pojawiły się krzykliwe plakaty informujące o otwarciu pierwszego w naszym kraju sklepu, w którym będzie można kupić papierosy... dla dzieci! Miejsce będzie nosiło nazwę SMOK i budzi już niemałe kontrowersje. Polskie prawo zabrania przecież sprzedawania wyrobów tytoniowych osobom poniżej 18. roku życia. Na stronie internetowej sklepu (http://www.papierosydladzieci24.pl/) możemy znaleźć produkty z filtrami o różnych smakach m.in. malinowo-brzoskwiniowym, porzeczkowym, jabłkowo-miętowym... Każdą kolorową paczkę zdobi osobliwy napis: "Poczęstuj koleżankę", Kto Ci zabroni", czy "Palenie smoków to sama przyjemność". Niektórzy zwracają uwagę na to, że sklep może być prowokacją, sprytnie zakamuflowaną kampanią społeczną. Ostatnio w Warszawie przetoczyła się bowiem dyskusja dotycząca smogu i jego szkodliwego działania. Pojawiły się stwierdzenia, że stężenie może być wysokie z powodu ilości wypalonych przez mieszkańców papierosów. Twórcy sklepu informują, że ich działania są w pełni legalne. Kolejne dni z pewnością przyniosą odpowiedź na nurtujące nas pytania dotyczące jego funkcjonowania.

papierosydladziecidzieckopalenie

Billboard kaszle na palaczy. Pomysłowa kampania antynikotynowa ze Szwecji

Apotek Hjärtat, druga pod względem wielkości sieć aptek w Szwecji, postanowiła w oryginalny sposób zwrócić uwagę przechodniów na to, jak palenie papierosów szkodzi nie tylko zdrowiu palacza, ale i zdrowiu osób z jego otoczenia. W największych szwedzkich miastach pojawiły się wyjątkowe billboardy - widniejący na nich mężczyzna kaszle, gdy tylko poczuje dym z papierosa! Wszystko dzięki czujnikom dymu! Gdy mężczyzna przestaje kaszleć, na billboardzie pokazują się środki mające pomóc zerwać z nałogiem. Na udostępnionym na YouTube filmiku (znajdziecie go na: https://www.youtube.com/watch?v=_Uj-MMAys4M) można zobaczyć reakcje Szwedów. Jedni patrzą z niedowierzaniem, drudzy wybuchają śmiechem. Na pewno ta kampania daje do myślenia...

kaszlącybillboardkampaniaspołecznapalenie

E-papieros omal go nie spalił!

Kamera monitoringu umieszczona przed jednym z klubów w Tuluzie we Francji zarejestrowała moment wybuchu e-papierosa, który znajdował się w kieszeni właściciela lokalu Amine Britela! Poszkodowany trafił do szpitala z poparzeniami trzeciego stopnia! Co spowodowało wybuch? Britlel podejrzewa, że była to moneta, która w kieszeni spodni zetknęła się z baterią elektronicznego papierosa. Mężczyzna przyznał, że bateria była chińską podróbką... - Nagle usłyszałem huk i odgłos odpalanej racy, tyle że 10 razy głośniejszy. Po chwili zorientowałem się, że się palę. Nie do końca wiedziałem, co się ze mną dzieję. Ból przyszedł chwilę po wszystkim - mówił po zdarzeniu. Wideo, które umieściliśmy poniżej pokazuje, jak może skończyć się korzystanie z podrabianych urządzeń...

wybuchowyepapierosepapierospalenie

Palący ojcowie narażają swoje przyszłe dzieci na poważne choroby?

Według najnowszych badań dzieci, których ojcowie palili przed ich poczęciem, są ponad trzy razy bardziej narażone na astmę. Na rozwój dziecka wpływa nie tylko styl życia matki podczas ciąży i przed nią, ale również i styl życia ojca. Naukowcy uważają, że plemniki palaczy są uszkodzone przez nikotynę. Według badań ojcowie, którzy zaczęli palić przed 15 rokiem życia zwiększają ryzyko uszkodzenia genów u swojego przyszłego dziecka. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że środowisko życia ojca ma wpływ na rozwój późniejszych pokoleń. Również palenie marihuany częściej niż raz w tygodniu obniża o około 29 procent męską płodność. Według badaczy nawyki żywieniowe mogą wpłynąć na sposób w jaki jego potomstwo metabolizuje glukozę i radzi sobie z cholesterolem. Panowie, rzucicie palenie? :)

paleniezdrowiemarihuana

Koniec z paleniem e-papierosów w miejscach publicznych

W życie weszła ustawa dotycząca sprzedaży i palenia e-papierosów przez osoby niepełnoletnie. Zakaz dotyczy również miejsc publicznych jak np. przystanki czy szkoły, gdzie nie można będzie już palić. E-papierosy znikną ze sklepów internetowych oraz licytacji w internecie. Ci, którzy nie będą chcieli przestrzegać tych zasad mogą słono zapłacić, aż 200 tys. zł. Natomiast osoby palące w miejscach publicznych 500 zł. Produkty będzie można znaleźć w specjalnych sklepach, przez co papieros ma być niedostępny dla dzieci. Jeśli sprzedawca będzie miał jakiekolwiek wątpliwości co do wieku klienta, może poprosić o dokumenty potwierdzające tożsamość. Na wszelakich opakowaniach wyrobów tytoniowych i e-papierosów pojawiać się od tej pory będą komunikaty informujące, że "palenie zabija".

epapierosustawapalenie