Truskawkowy Księżyc to wyjątkowe zjawisko! Zobaczymy je na niebie już w czerwcu!

Truskawkowy Księżyc to niezwykła pełnia Księżyca, podczas której nasz ziemski satelita przybiera czerwoną lub różową barwę. Zjawisko to zawdzięcza swoją nietypową nazwę Indianom z plemienia Algonquin, którzy w okresie jego występowania zbierali z pól truskawki. Truskawkowa pełnia Księżyca jest nadzwyczajna nie tylko z powodu niezwykłej barwy, ale także z powodu rozmiaru. Księżyc podczas tej pełni jest bowiem mniejszy niż zazwyczaj. Powodem tego jest jego odległość od Ziemi - znajduje się on w apogeum, czyli najbardziej oddalonym od naszej planety punkcie. Zjawisko określane również mianem Różanej Pełni to symbol nadchodzącego lata. Jeśli pogoda dopisze, będziemy mogli Truskawkowy Księżyc zobaczyć już 9 czerwca. Niestety teraz widoczna dla nas strona nie będzie miała charakterystycznej barwy. Czerwoną tarczę Księżyca można bowiem podziwiać jedynie podczas Krwawego Księżyca, który ostatnio był widoczny pod koniec września 2015 roku. Mimo wszystko takiej pełni nie można przegapić!

TruskawkowyKsiężycKsiężycniebo

Myśleli, że to UFO. Tajemnicze zjawisko na szwedzkim niebie

Narciarzy z regionu Duved w Szwecji zaskoczyło ostatnio tajemnicze zjawisko, które pojawiło się na niebie. Była to przypominająca kosmiczny spodek chmura. Wielu uwieczniło na zdjęciach tajemniczy "obiekt" z nadzieją, że ich fotografie będą mogły poświadczyć o istnieniu UFO... Na Ziemię (ku zaskoczeniu) jednak wcale nie przybyli kosmici, a prawda na temat nietypowego zjawiska okazała się bardzo przyziemna. Jak potwierdzili eksperci, niezwykły "obiekt" był tzw. chmurą soczewkową (altocumulus lenticularis), która tworzy się podczas przepływu mas powietrza o stabilnej wilgotności, głównie w pobliżu masywów górskich. Szwecja nie jest jedynym państwem, w którym pojawiły się ostatnio chmury soczewkowe. W ubiegłym tygodniu mogli je podziwiać mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Kalifornii.

chmuraUFOniebochmury

Do Ziemi zbliża się kometa. Zobaczysz ją przez lornetkę!

Jak ogłosiło NASA, do Ziemi zbliża się kometa, do której obserwacji wystarczy... lornetka! Tajemniczą kometę nazwaną C/2016 U1 NEOWISE będziemy mogli podziwiać aż do 14 stycznia. Aby cieszyć się zjawiskiem w pełnej krasie, powinniśmy wybrać się z dala od zabudowań miejskich i spoglądać w kierunku gwiazdozbioru Wężownika wczesnym rankiem! Mamy nadzieję, że uda nam się ją zobaczyć!

kometaastronomianiebo

Pierwsza gwiazdka - wiemy, o której godzinie pojawi się na niebie!

Co roku staramy się uporać ze świątecznymi przygotowaniami tak, żeby do wigilijnego stołu zgodnie z tradycją zasiąść po tym, jak na niebie zaświeci pierwsza gwiazdka! Z niecierpliwością wyczekują jej dzieci, ale dorośli równie chętnie wyglądają w jej poszukiwaniu przez okno. Żeby choć trochę ułatwić jej tropienie na ciemnym, zimowym niebie, meteorolodzy już kilka dni wcześniej podają, o której ona się pojawi. W tym roku, jeśli chmury nie przysłonią nam nieba, pierwszej gwiazdki należy wypatrywać około godziny 15.55! Zgodnie ze wskazówkami powinniśmy szukać jej na północno-wschodnim horyzoncie. Pierwszą gwiazdką będzie Kapella - najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Woźnicy i jednocześnie szósta pod względem jasności na niebie! Nie przegapcie jej!

pierwszagwiazdkaniebochristmas

Już w środę niesamowity kosmiczny spektakl spadających gwiazd!

Wiele ludzi wierzy w mit mówiący o tym, że spadające gwiazdy można zobaczyć tylko w okolicach 12 sierpnia. Nic bardziej mylnego, ponieważ w środę 14 grudnia na niebie będzie można zobaczyć wspaniałe widowisko, jakim są kosmiczne Geminidy! Jak wyjaśnia portal astronomia.media.pl, to właśnie Geminidy są bardziej okazałym rojem meteorytów, niż te które wszyscy znają, czyli Perseidy. Są one zazwyczaj dużo jaśniejsze i poruszają się znacznie wolniej, dzięki czemu dłużej widoczne są ich efektowne przeloty i ślady. Jest ich znacznie więcej, ponieważ w maksimum aktywności (okolice 14 grudnia) możemy dostrzec jasnego Geminida średnio co 30 sekund, prawie dwa razy częściej niż słabego Perseida (okolice 12 sierpnia). Tak więc mamy nadzieję, że pogoda dopisze i będziemy mogli bez problemu obserwować ten piękny rój. Do obserwacji przysiąść warto tak, aby przysłonięty był Księżyc, którego pełnia przypada właśnie na ten sam dzień.

Geminidyastronomianiebo

Pierwszy film 360 nakręcony w kosmosie!

Od kiedy YouTube wprowadził możliwość dodawania filmów realizowanych w technice 360 stopni, nagrania te cieszą się ogromną popularnością. Nawet jeśli przedstawiają zamknięte pomieszczenia jak np. salę lekcyjną czy boisko do piłki nożnej. A gdyby technologia ta została wykorzystana w bardziej wymagających warunkach, np. w... stacji kosmicznej? Obejrzyjcie pierwszą wirtualną panoramę kosmosu!

kosmos360stopniniebonowetechnologie

21 listopada burza elektromagnetyczna. Co to oznacza dla nas?

Problemy z telefonem to nie wszystko... 21 listopada możemy skarżyć się na zaburzenia koncentracji, rozdrażnienie, nerwowość, wzrost zmęczenia i problemy ze snem. Negatywne oddziaływania na ludzi i sprzęt elektryczny spowodują burze magnetyczne - nagłe i intensywne zmiany magnetosfery naszej planety. Szczególną uwagę podczas tego zjawiska powinniśmy tez zwrócić na funkcjonowanie naszych smartfonów, tabletów, nawigacji i dekoderów telewizji satelitarnej. 21 listopada mogą bowiem wystąpić przerwy w działaniu różnych urządzeń elektrycznych.

burzemagnetyczneniebo

Największa pełnia XXI wieku już za kilka dni!

Astronomowie przekonują, że superksiężyc, którego mieliśmy okazję podziwiać w połowie października, wcale nie był najbardziej zjawiskowy w tym roku. Największa pełnia XXI wieku dopiero przed nami! To w nocy z 13 na 14 listopada księżyc będzie najbliżej Ziemi. Listopadowy superksiężyc będzie o 14 proc. większy i o 30 proc. jaśniejszy od pełni, których świadkami jesteśmy w inne noce. Mamy nadzieję na bezchmurne niebo!

superksiężycniebo

Tak wiele może nam dać nocne niebo!

Astrofotografia (dziedzina fotografii zajmująca się wykonywaniem zdjęć sfery niebieskiej i znajdujących się na niej obiektów) cieszy się coraz większą popularnością, zarówno wśród amatorów, jak i zakochanych w swoim fachu profesjonalistów. Okazji do wspaniałych zdjęć nieba nie brakuje - superksiężyc czy spadające gwiazdy to tylko namiastka tego, co oferuje nam nocą niebo. Tym razem mamy dla Was niesamowite zdjęcia nocnego nieba z Nowej Zelandii. Pochodzący stamtąd astrofotografowie poświęcają porę na sen dla najlepszych ujęć. Każde wykonane zdjęcie wrzucają na Facebooka i opatrują opisem, który zdradza, jakie przygody spotkały ich podczas pracy nad nimi. Naprawdę mają się czym pochwalić! Zobaczcie sami!

fotografienocnegoniebazdjęcianiebo

Superksiężyc rozświetli dzisiejszą noc!

Superksiężyc to wyjątkowe zjawisko, inaczej Księżyc w pełni, który znajduje się bardzo blisko Ziemi (dzisiejszej nocy jego odległość od naszej planety wyniesie zaledwie 358,499 km!). Podczas pełni superksiężyca noc wydaje się dużo jaśniejsza, a sam satelita jest większy niż w momencie swojego normalnego położenia. Czy superksiężyc ma wpływ na ludzi? Niestety tak. Oprócz snucia apokaliptycznych wizji po jego wystąpieniu zjawisko to może być przyczyną bezsennej nocy, dlatego nie zdziwicie się, jeśli jutro wstaniecie niewyspani i zmęczeni! Apogeum superksiężyca będzie miało miejsce o godzinie 4:22, ale jeśli przegapicie je dzisiaj, to nie martwcie się, bo to niejedyna tak wyjątkowa noc w tym roku! Przed nami jeszcze dwa superksiężyce: pierwszy pokaże się na niebie 14 listopada i będzie znajdował się jeszcze bliżej Ziemi niż dzisiejszej nocy, a drugi rozświetli niebo 14 grudnia. Gorąco zachęcamy do nocnych obserwacji!

superksiężycastronomianiebo

Sierpniowe niebo nas zaskoczy

Sierpień to idealny miesiąc na obserwowanie zachodzących na niebie zjawisk. Tego roku zwłaszcza pierwsza połowa miesiąca, według zapowiedzi astronomów, ma być najlepsza do podziwiania spektakularnego zjawiska - deszczu perseidów nazywanych potocznie "spadającymi gwiazdami". Perseidy mają być w tym roku szczególnie nadzwyczajne ze względu na to, że ich częstotliwość będzie przynajmniej dwukrotnie wyższa niż w poprzednich latach- możemy oczekiwać aż od 150 do 200 meteorów na godzinę! Szykuje się niezapomniane widowisko! Nie przegapcie go!

astronomianiebospadającegwiazdy