Księżyc zostanie planetą? Naukowcy spierają się o definicje

Kirby Runyon z Johns Hopkins University twierdzi, że pojęcie planety powinno zostać zmienione. W 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna zdecydowała, iż Pluton nie będzie należał do obecnie 8 planet znajdujących się w Układzie Słonecznym. Wszystko przez to, iż według Unii Pluton to tylko duży, kulisty obiekt kosmiczny, a w jego wnętrzu nie zachodzą żadne reakcje termojądrowe. Runyon i inni naukowcy twierdzą, iż o tym czy dany obiekt jest planetą powinny decydować cechy takie jak orbita badanego ciała niebieskiego, a także cechy innych obiektów wokół niego. Dodatkowo obiekt musi oddziaływać z sąsiadującymi obiektami oraz ze Słońcem i mieć grawitację, żeby utrzymać kształt . Status planety według naukowców powinien być zwrócony Plutonowi, a także m.in Księżycowi ziemskiemu! Definicja planety miałaby się odnosić do obecnych planet i obiektów znajdujących się obok nich.

naukaplanety

Stworzono chimerę człowieka i świni. To pierwszy taki opisany przypadek

Specjaliści Salk Institute w Kalifornii uzyskali zarodek świni zawierający ludzkie komórki. "Po raz pierwszy ujrzeliśmy komórki ciała człowieka rozwijające się w ciele dużego zwierzęcia" - powiedział prof. Juana Carlosa Izpisua Belmonte w rozmowie z BBC News. Badania dotyczące stworzenia ludzko-świńskich płodów hybrydowych mają zapoczątkować prace nad hodowlą zwierząt, których organy będą nadawać się do przeszczepu ludziom. Chimera osiągnęła jedynie stadium embrionalne. "Po czterech tygodniach świnię wraz z płodem poddano eutanazji, a zwłoki spalono" - informuje Washington Post.

chimerabadanianauka

Szwajcarskie zegarki czy szwajcarskie serce?

Szwajcaria, jak każdy wie, słynie z dobrych zegarków. Andreas Haeberlin z Uniwersytetu Berneńskiego wspólnie z Adrianem Zurbuchenem z Uniwersytetu Michigan wykorzystali technologię kinetycznego nakręcania mechanizmów, by doprowadzić do kinetycznego bicia serca. Implant zasilany byłby rytmem uderzeń mięśnia. Eksperymenty przeprowadzone na świniach zakończyły się pozytywnie. Automatyczny zegar jest sposobem do pozyskiwania energii z serca jak i innych narządów w organizmie. Emily Waltz zamieściła takie informacje na stronie IEEE Spectrum.

nowetechnologienaukaczas

Językoznawcy i internauci wybrali. Te słowa były najpopularniejsze w 2016 roku!

Organizowany przez Uniwersytet Warszawski i Instytut Języka Polskiego UW plebiscyt na "Słowo roku 2016" został rozstrzygnięty! Już wiemy, jakie słowa były w minionym roku na ustach milionów Polaków. Kapituła, w której zasiedli m.in. prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek i prof. Jerzy Bartmiński, jako najważniejsze uznała słowo "trybunał", gdyż, jak uzasadnia, słowo to przez cały rok było obecne we wszystkich mediach. Prócz "trybunału" językoznawcy wyróżnili następujące słowa: "Brexit", "demokracja", "edukacja", "dobra zmiana", "miłosierdzie", "Pięćset Plus", "post-prawda", "(czarny) protest"oraz "suweren". Internauci również zagłosowali. Według nich najważniejszym słowem 2016 roku było "Pięćset Plus". Ich inne typy to: "protest", "edukacja", "Brexit", "ekshumacja", "marsz", "Trybunał Konstytucyjny", a także..."koleś". Według prof. Bartmińskiego różnica między wyborem kapituły a internautów pokazuje "co komu jest bliskie, co kogo najbardziej boli i cieszy: wartości obywatelskie czy sprawy socjalno-bytowe". A Wy dodalibyście jeszcze coś do tej listy?

SłowoRokupolskanauka

Koniec ze starzeniem się? Wielki sukces naukowców z Kalifornii

Kalifornijscy naukowcy z Instytutu Salka donoszą o wielkim przełomie - odnieśli sukces w odwracaniu procesu starzenia u myszy! Zwierzęta dzięki ich niesamowitej technice cieszyły się zdrowiem, wyglądały młodziej i dodatkowo żyły o 30% dłużej! Rewolucyjna metoda badaczy polega na stymulacji czterech genów, tzw. czynników Yamanaki, które największą aktywność wykazują podczas rozwoju człowieka, gdy ten jest jeszcze zarodkiem. Jeżeli eksperyment uda się powtórzyć na ludziach, średnia długość życia będzie mogła w niedługim czasie przekroczyć sto lat!

pokonaniestarościbadanianauka

Naukowcy przypadkowo odkryli jak zrobić alkohol z powietrza!

Naukowcy z Oak Ridge National Laboratory w Tennessee przeprowadzali badania i przez przypadek udało im się odkryć coś niesamowitego! Za pomocą jednego katalizatora z dwutlenku węgla i wody wytworzyli bezpośrednio... etanol! Wcześniej ten sam zespół szukał już takiego sposobu, jednak nie sądzili, że jest to aż tak proste. Aby tego dokonać potrzeba "nanomateriału pokrywającego chip w rozmiarze zaledwie centymetra kwadratowego. Jego powierzchnia najeżona jest maleńkimi „kolcami” zbudowanymi z azotu, mającymi przekrój kilku atomów. Każdy z „kolców” znajduje się w osłonce węglowej, a całość zwieńczona jest maleńką kulką miedzi osadzoną na szczycie. Miedź działa jak mikroskopijny piorunochron, który przyciąga energię elektryczną, rozpoczynając proces przekształcania dwutlenku węgla i wody w alkohol. Następnie cząsteczki wędrują do osłonki węglowej", która to kończy reakcję tworząc ciekły etanol. Cała reakcja odbywa się w temperaturze pokojowej.

DwutlenekWęglawAlkoholnaukapoalkoholu

Co sprawia, że niektórzy mają jasne włosy? Tylko jeden sprytny gen

Może się nam wydawać, że różnice w odcieniu skóry czy kolorze włosów to zasługa złożonych procesów biologicznych. Naukowcy odkryli jeden kodujący białko gen o nazwie Kitlg. Najprościej mówiąc przekazuje on informację znacznie dalej położonemu od siebie genowi odpowiedzialnemu za produkcję melaniny w skórze i włosach. Jeśli wysyła silny sygnał - będą ciemne, jeśli słaby - jasne. Dodatkowy, niezależny mechanizm odpowiada za blond włosy na głowach Europejczyków. Złośliwcy stracą powód do żartów, gdyż oto pojawił się naukowy dowód na brak powiązania między kolorem czupryny a inteligencją osób o blond włosach.

genetykablondnauka