Słomka, która wykrywa, czy w drinku jest tabletka gwałtu - niezwykły wynalazek licealistek!

Trzy licealistki z Florydy stworzyły gadżet, który ma wpłynąć na bezpieczeństwo wielu kobiet. Niezwykłe odkrycie nastolatek niewątpliwie wpłynie na walkę z przemocą seksualną. Susana Cappello, Carolina Baigorri oraz Victoria Roca zaprojektowały słomkę, która wykrywa obecność substancji GHB, ketaminy oraz Rohypnolu, czyli składników tzw. pigułek gwałtu. Doniesienie o innowacyjnym pomyśle szybko obiegło świat. O trójce dziewczyn błyskawicznie zrobiło się głośno. Ich działalność jest szczególnie istotna ze względu na niemal niemożliwe wykrycie (przynajmniej do tej pory!) narkotyku w drinku - jest bezwonny, nie ma smaku i szybko rozpuszcza się w napojach. Licealistki niedawno złożyły wniosek o patent, a obecnie rozpoczynają kampanię crowdfundingową, dzięki której uda im się sfinansować produkcję większej liczby "inteligentnych słomek".

wykrywacztabletkigwałtunaukanarkotyki

Po tym, jak omal nie stracił matki, 18-latek zaprojektował biustonosz, który wykrywa raka piersi

Julián Ríos Cantú to 18-latek, którego projekt być może ocali życia wielu kobiet. Meksykanin zaprojektował biustonosz mający pomóc we wczesnym wykryciu raka piersi. Swój wynalazek nazwał Eva. Zamieszczone w bieliźnie biosensory w sposób szybszy, łatwiejszy, tańszy i mniej inwazyjny od mammografii określą, czy w ciele nastąpiły niepokojące zmiany. W biustonosz powinny zaopatrzyć się szczególnie kobiety, których ryzyko zachorowalności na raka jest zwiększone - np. kiedy nowotwór dotknął matkę lub babcię. Noszenie zaprojektowanego przez 18-latka stanika zaledwie półtorej godziny tygodniowo pozwala na zarejestrowanie zmiany temperatury lub kształtu piersi. Do powstania biustonosza, który może okazać się przełomowym wynalazkiem w walce z rakiem, Juliána zainspirowała historia jego matki. Kiedy chłopiec miał 13 lat, u jego mamy powtórnie zdiagnozowano raka piersi. Kobieta pokonała chorobę, ale musiała poddać się mastektomii. 18-latek za swój wynalazek otrzymał najwyższe wyróżnienie przyznawane studentom prowadzącym własną firmę - nagrodę Global Student Entrepreneur Awards (GSEA).

biustonoszwykrywającyrakanaukachoroba

Kontrowersyjne wyniki badań - inteligencję dziedziczymy po matkach

Badania nad dziedziczeniem zdolności intelektualnych prowadzone są przynajmniej od 30 lat, ale ich wyniki wciąż są żywo komentowane i podważane. Eksperymenty na myszach przeprowadzone w Glasgow dowodzą, że materiał genetyczny matek i ojców koncentruje się osobno. Oznacza to, że pewne funkcje, jak np. pamięć czy nawyki żywieniowe dziedziczymy po naszych rodzicach. Rozmaite prace przeprowadzane przez ostatnie miesiące mają także dowodzić, że geny odpowiadające za zdolności intelektualne przenoszone są na chromosomie X - a ten przekazywany jest potomstwu przez matki. Ojcowie, nie martwcie się! Pocieszenie znajdą także ci, którzy wierzą, że ich inteligencja zdeterminowana jest jedynie przez otrzymany przez rodziców materiał genetyczny - nic bardziej mylnego! W 40-60 proc. inteligencja kształtowana jest przez otoczenie.

inteligencjapomatcenaukarodzicielstwo

Francuska aktorka Paola Baldion wykonała test DNA. Kim są jej przodkowie?

Paola Baldion to aktorka pochodząca i mieszkająca w Paryżu. Postanowiła wykonać test DNA, poprzez który mogła dowiedzieć się, jakie jest jej pochodzenie. Informacje o wynikach przedstawiła w filmiku na Facebooku. Kim są jej przodkowie? W 30 % ma w sobie korzenie pochodzące z Półwyspu Iberyjskiego, 29% pochodzenia nacji rdzennych Amerykanów, 22% Włoch i Grecji. W dużej mierze jej przodkowie pochodzili też z Wielkiej Brytanii. W jej żyłach płynie również krew afrykańska, azjatycka oraz ludzi zamieszkujących Bliski Wschód. Na końcu pojawia się napis #IamMigration, pokazujący, że przez własne korzenie może czuć się również imigrantką. Filmik znajdziecie w materiałach poniżej.

imigrancinaukaDNA

Babcia uczy wnuczkę języka migowego. Jej reakcja skradnie Wam serca!

64-letnia Pamela McMahon jest babcią 2-miesięcznej Arii. Wideo, na którym kobieta uczy dziewczynkę słowa "babcia", rozczuliło internautów na całym świecie. W zaledwie 3 dni od publikacji film wyświetlono 13 milionów razy! Mama Arii, Shari, udostępniła na Facebooku nagranie, które z prędkością światła obiegło cały internet! Co jest w nim tak niezwykłego? 60-sekundowe wideo przedstawia lekcję języka migowego, jaką daje małej Arii jej babcia. Dziewczynka od urodzenia nie słyszy, podobnie jak Shari oraz Pamela. W sposobie, jakim dziecko wyraża zainteresowanie nowo nabytą umiejętnością komunikowania się ze światem, jest tyle emocji i uroku, że nie sposób przejść obok niego obojętnie. Moment, w którym mała Aria podnosi rączkę, by odpowiedzieć babci, skradł nasze serca :) Oglądając wideo, koniecznie zwróćcie uwagę na jego opis. Pod obrazem znajdziecie transkrypcję rozmowy babci z wnuczką :)

pierwszesłowonaukadziecko

Księżyc zostanie planetą? Naukowcy spierają się o definicje

Kirby Runyon z Johns Hopkins University twierdzi, że pojęcie planety powinno zostać zmienione. W 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna zdecydowała, iż Pluton nie będzie należał do obecnie 8 planet znajdujących się w Układzie Słonecznym. Wszystko przez to, iż według Unii Pluton to tylko duży, kulisty obiekt kosmiczny, a w jego wnętrzu nie zachodzą żadne reakcje termojądrowe. Runyon i inni naukowcy twierdzą, iż o tym czy dany obiekt jest planetą powinny decydować cechy takie jak orbita badanego ciała niebieskiego, a także cechy innych obiektów wokół niego. Dodatkowo obiekt musi oddziaływać z sąsiadującymi obiektami oraz ze Słońcem i mieć grawitację, żeby utrzymać kształt . Status planety według naukowców powinien być zwrócony Plutonowi, a także m.in Księżycowi ziemskiemu! Definicja planety miałaby się odnosić do obecnych planet i obiektów znajdujących się obok nich.

naukaplanety

Stworzono chimerę człowieka i świni. To pierwszy taki opisany przypadek

Specjaliści Salk Institute w Kalifornii uzyskali zarodek świni zawierający ludzkie komórki. "Po raz pierwszy ujrzeliśmy komórki ciała człowieka rozwijające się w ciele dużego zwierzęcia" - powiedział prof. Juana Carlosa Izpisua Belmonte w rozmowie z BBC News. Badania dotyczące stworzenia ludzko-świńskich płodów hybrydowych mają zapoczątkować prace nad hodowlą zwierząt, których organy będą nadawać się do przeszczepu ludziom. Chimera osiągnęła jedynie stadium embrionalne. "Po czterech tygodniach świnię wraz z płodem poddano eutanazji, a zwłoki spalono" - informuje Washington Post.

chimerabadanianauka

Szwajcarskie zegarki czy szwajcarskie serce?

Szwajcaria, jak każdy wie, słynie z dobrych zegarków. Andreas Haeberlin z Uniwersytetu Berneńskiego wspólnie z Adrianem Zurbuchenem z Uniwersytetu Michigan wykorzystali technologię kinetycznego nakręcania mechanizmów, by doprowadzić do kinetycznego bicia serca. Implant zasilany byłby rytmem uderzeń mięśnia. Eksperymenty przeprowadzone na świniach zakończyły się pozytywnie. Automatyczny zegar jest sposobem do pozyskiwania energii z serca jak i innych narządów w organizmie. Emily Waltz zamieściła takie informacje na stronie IEEE Spectrum.

nowetechnologienaukaczas

Językoznawcy i internauci wybrali. Te słowa były najpopularniejsze w 2016 roku!

Organizowany przez Uniwersytet Warszawski i Instytut Języka Polskiego UW plebiscyt na "Słowo roku 2016" został rozstrzygnięty! Już wiemy, jakie słowa były w minionym roku na ustach milionów Polaków. Kapituła, w której zasiedli m.in. prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek i prof. Jerzy Bartmiński, jako najważniejsze uznała słowo "trybunał", gdyż, jak uzasadnia, słowo to przez cały rok było obecne we wszystkich mediach. Prócz "trybunału" językoznawcy wyróżnili następujące słowa: "Brexit", "demokracja", "edukacja", "dobra zmiana", "miłosierdzie", "Pięćset Plus", "post-prawda", "(czarny) protest"oraz "suweren". Internauci również zagłosowali. Według nich najważniejszym słowem 2016 roku było "Pięćset Plus". Ich inne typy to: "protest", "edukacja", "Brexit", "ekshumacja", "marsz", "Trybunał Konstytucyjny", a także..."koleś". Według prof. Bartmińskiego różnica między wyborem kapituły a internautów pokazuje "co komu jest bliskie, co kogo najbardziej boli i cieszy: wartości obywatelskie czy sprawy socjalno-bytowe". A Wy dodalibyście jeszcze coś do tej listy?

SłowoRokupolskanauka

Koniec ze starzeniem się? Wielki sukces naukowców z Kalifornii

Kalifornijscy naukowcy z Instytutu Salka donoszą o wielkim przełomie - odnieśli sukces w odwracaniu procesu starzenia u myszy! Zwierzęta dzięki ich niesamowitej technice cieszyły się zdrowiem, wyglądały młodziej i dodatkowo żyły o 30% dłużej! Rewolucyjna metoda badaczy polega na stymulacji czterech genów, tzw. czynników Yamanaki, które największą aktywność wykazują podczas rozwoju człowieka, gdy ten jest jeszcze zarodkiem. Jeżeli eksperyment uda się powtórzyć na ludziach, średnia długość życia będzie mogła w niedługim czasie przekroczyć sto lat!

pokonaniestarościbadanianauka

Naukowcy przypadkowo odkryli jak zrobić alkohol z powietrza!

Naukowcy z Oak Ridge National Laboratory w Tennessee przeprowadzali badania i przez przypadek udało im się odkryć coś niesamowitego! Za pomocą jednego katalizatora z dwutlenku węgla i wody wytworzyli bezpośrednio... etanol! Wcześniej ten sam zespół szukał już takiego sposobu, jednak nie sądzili, że jest to aż tak proste. Aby tego dokonać potrzeba "nanomateriału pokrywającego chip w rozmiarze zaledwie centymetra kwadratowego. Jego powierzchnia najeżona jest maleńkimi „kolcami” zbudowanymi z azotu, mającymi przekrój kilku atomów. Każdy z „kolców” znajduje się w osłonce węglowej, a całość zwieńczona jest maleńką kulką miedzi osadzoną na szczycie. Miedź działa jak mikroskopijny piorunochron, który przyciąga energię elektryczną, rozpoczynając proces przekształcania dwutlenku węgla i wody w alkohol. Następnie cząsteczki wędrują do osłonki węglowej", która to kończy reakcję tworząc ciekły etanol. Cała reakcja odbywa się w temperaturze pokojowej.

DwutlenekWęglawAlkoholnaukapoalkoholu

Co sprawia, że niektórzy mają jasne włosy? Tylko jeden sprytny gen

Może się nam wydawać, że różnice w odcieniu skóry czy kolorze włosów to zasługa złożonych procesów biologicznych. Naukowcy odkryli jeden kodujący białko gen o nazwie Kitlg. Najprościej mówiąc przekazuje on informację znacznie dalej położonemu od siebie genowi odpowiedzialnemu za produkcję melaniny w skórze i włosach. Jeśli wysyła silny sygnał - będą ciemne, jeśli słaby - jasne. Dodatkowy, niezależny mechanizm odpowiada za blond włosy na głowach Europejczyków. Złośliwcy stracą powód do żartów, gdyż oto pojawił się naukowy dowód na brak powiązania między kolorem czupryny a inteligencją osób o blond włosach.

genetykablondnauka