Koniec ze starzeniem się? Wielki sukces naukowców z Kalifornii

Kalifornijscy naukowcy z Instytutu Salka donoszą o wielkim przełomie - odnieśli sukces w odwracaniu procesu starzenia u myszy! Zwierzęta dzięki ich niesamowitej technice cieszyły się zdrowiem, wyglądały młodziej i dodatkowo żyły o 30% dłużej! Rewolucyjna metoda badaczy polega na stymulacji czterech genów, tzw. czynników Yamanaki, które największą aktywność wykazują podczas rozwoju człowieka, gdy ten jest jeszcze zarodkiem. Jeżeli eksperyment uda się powtórzyć na ludziach, średnia długość życia będzie mogła w niedługim czasie przekroczyć sto lat!

pokonaniestarościbadanianauka

Już niedługo ujrzymy "Super księżyc"! Poznaliśmy szczegóły

Już 31 stycznia będziemy mogli doświadczyć zjawiska tzw. "Super księżyca"! Jest to sytuacja, w której przy pełni jest on z naszej perspektywy większy, a co najważniejsze, jaśniej świeci. Czy będziemy w stanie go zobaczyć? Oczywiście, że tak. Nie potrzebujemy do tego żadnego specjalistycznego sprzętu. Bardziej ciekawscy mogą użyć zwykłej lunetki. Obiecujemy, że będzie warto! Czekamy na Wasze relacje z tego niezwykłego zjawiska!

superksiężycjużniedługoKosmosnauka

Na świat przyszło dziecko z zarodka zamrożonego 25 lat temu. To medyczny cud!

25 listopada przyszło na świat dziecko o rok młodsze od swojej matki. Jak to możliwe? Małżeństwo Tina i Benjamin Gibson z Tennessee w USA nie mogło liczyć na własne potomstwo poczęte w sposób naturalny ze względu na bezpłodność mężczyzny. Para zdecydowała się na adopcję embrionalną. Tina i Benjamin nie spodziewali się jednak, że dając początek nowemu życiu, pobiją światowy rekord. Od momentu zamrożenia komórki jajowej do chwili zapłodnienia minęło... ćwierć wieku. Zarodek przekazany przez biologicznych rodziców trafił do banku komórek rozrodczych dokładnie 25 lat temu. "Czy zdajecie sobie sprawę, że mam tylko 25 lat? Mogłybyśmy być przyjaciółkami" - mówi Tina. Kobieta urodziła zdrową dziewczynkę o imieniu Emma. Doktor Jeffrey Keenan, który prowadził zabieg, liczy, że historia Ginsonów zainspiruje innych ludzi do oddawania materiału genetycznego. Lekarz próbuje przekazać, że metoda zapłodnienia in vintro potrafi dać radość rodzicielstwa nawet tym, których szanse na zostanie mamą czy tatą prawie skreślono.

25letnizarodeknaukadziecko

Według naukowców bycie fanem Harry'ego Pottera czyni Cię lepszym!

Naukowcy z Journal of Applied Social Psychology przeprowadzili badania na 34 uczniów szkół podstawowych. Podzielili ich na dwie grupy. Jedna z nich dostała fragment "Komnaty Tajemnic", w której Draco nazywa Hermionę "brudną szlamą". W uniwersum Pottera jest to jedno z najgorszych wyzwisk, jakim można nazwać czarodzieja. Druga grupa dostała neutralne fragmenty, np. moment kupienia pierwszej różdżki przez Harry'ego. Tydzień później naukowcy wrócili do szkoły i poprosili dzieci o wypełnienie ankiety, która dotyczyła imigrantów. Bardziej wyrozumiałe dla obcokrajowców okazały się oczywiście dzieci, które dostały fragment z Malfoyem. "Harry Potter utożsamia się z postaciami pochodzącymi ze stygmatyzowanych części społeczeństwa, stara się zrozumieć ich cierpienie, a także pracuje na to, by osiągnąć społeczną równość" - twierdzi doktor Loris Vezzali, wykładowca Uniwersytetu w Modenie. Mamy więc nadzieję, że książki J.K. Rowling nadal będą odnosić sukces, chociażby ze względu na pozytywny wpływ na dzieci.

HarryPotterczynicięlepszymnaukadziecko

Najbogatszy człowiek świata zakłada własne, nowoczesne miasto!

Bill Gates, założyciel Microsoftu, zainwestował 80 milionów dolarów w kupno ziemi. Wszystko po to, aby wybudować tzw. "inteligentne miasto" o nazwie Belmont. Powierzchnia wynosi 100 kilometrów kwadratowych. Ma się tam znaleźć 80 tysięcy mieszkań, ogromne powierzchnie przemysłowe i biurowe, szkoły publiczne i mnóstwo zieleni do spacerów i rekreacji. "Belmont stworzy nowoczesną społeczność, której kręgosłup będzie oparty na komunikacji i infrastrukturze. Dla budowy społeczności kluczowe znaczenie ma mieć najnowocześniejsza, przełomowa technologia skupiona wokół sieci wysokich prędkości, centrów danych, nowych modeli produkcji i dystrybucji i autonomicznej logistyki" - pisze w oficjalnym oświadczeniu spółka Belmont Partners. A Wy chcielibyście zamieszkać w najnowocześniejszym mieście świata?

GatesbudujemiastoTechnologienauka

Według naukowców słuchanie świątecznych piosenek ma na nas zły wpływ

Zanim na dobre rozpocznie się sezon na słuchanie "Last Christmas" i innych kolęd, specjaliści postanowili ostrzec przed ich złym działaniem na nasz mózg. Według nich dźwięki świątecznych utworów, tym bardziej tych, w których słychać dzwoneczki, sprawia, że nie jesteśmy w stanie się odpowiednio skupić. Podobnie jest z zapachem choinki lub cynamonowych świeczek. Jak można się domyślić, ten fakt wykorzystują galerie handlowe, dzięki czemu klienci spędzają w ich placówkach więcej czasu, a tym samym kupują więcej produktów. Najbardziej "niebezpieczne" są podobno piosenki spokojne i powolne. Mózg się rozleniwia, przez co my nie czujemy presji czasu. Pamiętajcie o tym, gdy zaczniecie szykować prezenty pod choinkę dla swoich bliskich!

zływpływkolędnanaszezdrowienaukachristmas

Białe żyrafy po raz pierwszy zarejestrowane na filmie! Ich przypadłość to NIE albinizm [WIDEO]

Żyrafy to ssaki z rodziny parzystokopytnych, które zamieszkują tereny południowej i wschodniej Afryki. Kilka miesięcy temu Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody poinformowała, że w ciągu minionych 30 lat ich populacja spadła o 40 proc. Żyrafy znalazły się na liście zagrożonych gatunków. Tymczasem w Kenii po raz pierwszy udało się zarejestrować na filmie dwóch niezwykle rzadkich przedstawicieli gatunku, którzy są... zupełnie biali! Żyrafy pozbawione swoich charakterystycznych cętek to niecodzienny widok! Co ciekawe, za wyjątkowość żyrafy i żyrafiątka widocznych na filmie nie odpowiada, jak mogłoby się wydawać, popularny wśród zwierząt albinizm. Ich biel jest wynikiem dysfunkcji organizmu nazywanej "leucyzmem". Od albinosów różni ich to, że oprócz zablokowanej możliwości produkcji melaniny, zwierzęta te mają niedobór wszystkich rodzajów barwnika w skórze. Natura potrafi zaskakiwać!

białeżyrafynaukazwierzęta

Jak się myje włosy w kosmosie? To nagranie jest hitem internetu! [WIDEO]

Wykonywanie najprostszych czynności w kosmosie wymaga niezwykłych umiejętności i skutecznych rozwiązań. Kiedy nie ma grawitacji, potrzebne są genialne, choć proste pomysły. Zastanawialiście się kiedyś, jak np. myje się włosy w przestrzeni, której nie obejmuje przyciąganie ziemskie? Stanie pod prysznicem okazuje się niemożliwe, a woda po prostu... ucieka. Astronautka NASA Karen Nyberg pokazała, jak na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej radzi sobie z brakiem grawitacji. Aby odświeżyć włosy, używa ciepłej wody, szamponu, który nie wymaga spłukania oraz białego ręcznika. Film z jej udziałem stał się hitem internetu. Obejrzycie nagranie i zobaczcie, jak jedna z najprostszych, codziennych czynności wykonywana jest w przestrzeni kosmicznej, z dala od bieżącej wody i przyciągania ziemskiego!

kąpielbezgrawitacjiKosmosnauka

Uniwersytet Szczeciński nagim męskim torsem próbował przyciągnąć przyszłych studentów italianistyki. Nie wyszło...

Uczelnie co roku prześcigają się w pomysłach na to, jak przyciągnąć w swoje mury liczne grono studentów. Oryginalne specjalności czy nietypowa promocja to to, na co stawia większość z nich. Nieco ognia do i tak gorącego, rekrutacyjnego okresu postanowił dorzucić Uniwersytet Szczeciński, który maturzystów (a raczej maturzystki) zachęcał do studiowania italianistyki z elementami studiów nad chrześcijaństwem... nagim, umięśnionym męskim torsem! Kierunek Wydziału Teologicznego na Facebooku szczecińskiej uczelni przestawiony został jako nauka o "języku, historii, kulturze, geografii i religii Włoch". Prócz półnagiego mężczyzny z rękawicami bokserskimi na rękach i mającym go definiować włoskim słowem "forza" ("siła") Uniwersytet Szczeciński do promowania italianistyki użył także pizzy, spaghetti i piłki nożnej. Internauci na "oryginalnej" reklamie nie pozostawili suchej nitki. "Chyba mało chętnych mają na ten kierunek, że gołą klatą trzeba zachęcać" - napisała jedna z użytkowniczek, zanim post szczecińskiej uczelni został usunięty. Zdążył on jednak zdobyć rozgłos w internecie i udostępniono go na profilu "Seksizmu naszego powszedniego", gdzie internauci również dali wyraz swojemu oburzeniu. "Żałosne. Jak uczelnia może się tak ośmieszać?", "No niby obrazek pasuje do wyrazu, ale śmiem wątpić, że użyto go tutaj losowo. Tzw. szczucie cycem - ooo, męska umięśniona klata, może skuszą się nowe studentki" - pisali. Znaleźli się jednak i tacy, którzy docenili umięśniony tors... A jak Wam podoba się taki sposób promowania nauki?

italianistykanaUSnaukareklamy

Lekarze usunęli 13 kg kału z jego ciała. 22-latek myślał, że to zwykłe zaparcia

22-letniemu mężczyźnie z Chin usunięto jelito pełne kału. Fekalia miały ważyć ponad 13 kg. Przyjęty w szanghajskim szpitalu Tenth People's pacjent myślał, że jego dolegliwości trawienne związane są ze zwykłymi zaparciami. Przez lata przybierał na wadze, a jego brzuch miał wyglądać, jakby mężczyzna był w dziewiątym miesiącu ciąży. Jak podaje serwis Daily Mail (link do artykułu znajdziecie poniżej), 22-latek cierpi na chorobę Hirschsprunga, rzadką przypadłość dotykającą 1 na 5000 dzieci. Jej objawy pojawiają się już u noworodków. Chorzy skarżą się na zaparcia i przybieranie na wadze, kiedy w ich organizmie kumulowane są niewydalone w prawidłowy sposób fekalia. Jelita nie radzą sobie z ich transportem i wskutek magazynowania ekskrementów w ciele chorego powstaje niebezpieczne zgrubienie. Najczęściej jedyną szansą dla chorego jest interwencja chirurgiczna i usunięcie fragmentu jelita.

usuniętejelitozdrowienauka

Producent wódki otwiera własny uniwersytet! Przyszli studenci będą uczyć się o tradycyjnej produkcji alkoholu

Wódka Moutai, występująca też pod nazwą Maotai, to najpopularniejszy tego typu trunek w Chinach (uchodzący za napój narodowy), którego zawartość alkoholu wynosi od 38 do ponad 55 procent. Produkująca go państwowa spółka Kweichow Moutai z troski o chiński przemysł alkoholowy postanowiła założyć własny uniwersytet, w którego wnętrzach studenci będą zdobywać wiedzę na temat szeroko pojętej produkcji alkoholu (także win). Uczelnia o nazwie Uniwersytet Moutai ma powstać w mieście Renhuai, które znajduje się w południowej prowincji kraju - Guangzhou. Koszt jej powstania szacuje się na 1,9 mld juanów (1 mld złotych)! Pierwszy rocznik studentów ma pochodzić z Guangzhou, a kolejne już z terenu całego kraju. Jak podaje "South China Morning Post", pierwsi studenci rozpoczną naukę już w tym roku. To nietypowe przedsięwzięcie nie jest jedynym w Państwie Środka. W Chinach można bowiem zdobywać wiedzę z dziedziny rakoznawstwa czy... nauk o gorącym makaronie! Takie studia to chyba prawdziwy fun! ;)

uniwersytetodwódkinaukaalkohol

Eksperci z CD Projekt, Reality Pump Studios i GameDesire poprowadzą warsztaty w Krakowie

Fanatycy gier komputerowych mają powody do radości. W lipcu w Krakowie rusza pierwszy w historii kurs pisania scenariuszy komputerowych. Każdy kto chce zgłębić tajniki cyfrowego świata, może w nim uczestniczyć. Udział jest bezpłatny, a warsztaty poprowadzą eksperci z CD Prokjekt, Reality Pump Studios i GameDesire. Szkoła Letnia Scenariuszy Gier Komputerowych to projekt nie tylko dla informatyków, ale także dla scenarzystów, twórców literackich i copywriterów. Spotkania są organizowane w ramach cyklu "Write the game”. Będą odbywać się w dniach 16 – 26 lipca 2017 roku w Willi Decjusza w Krakowie. Szczegóły dotyczące zgłoszeń znajdują się na stronie internetowej www.villa.org.pl.

SzkołaScenariuszyGiertechnologianauka

Słomka, która wykrywa, czy w drinku jest tabletka gwałtu - niezwykły wynalazek licealistek!

Trzy licealistki z Florydy stworzyły gadżet, który ma wpłynąć na bezpieczeństwo wielu kobiet. Niezwykłe odkrycie nastolatek niewątpliwie wpłynie na walkę z przemocą seksualną. Susana Cappello, Carolina Baigorri oraz Victoria Roca zaprojektowały słomkę, która wykrywa obecność substancji GHB, ketaminy oraz Rohypnolu, czyli składników tzw. pigułek gwałtu. Doniesienie o innowacyjnym pomyśle szybko obiegło świat. O trójce dziewczyn błyskawicznie zrobiło się głośno. Ich działalność jest szczególnie istotna ze względu na niemal niemożliwe wykrycie (przynajmniej do tej pory!) narkotyku w drinku - jest bezwonny, nie ma smaku i szybko rozpuszcza się w napojach. Licealistki niedawno złożyły wniosek o patent, a obecnie rozpoczynają kampanię crowdfundingową, dzięki której uda im się sfinansować produkcję większej liczby "inteligentnych słomek".

wykrywacztabletkigwałtunaukanarkotyki

Po tym, jak omal nie stracił matki, 18-latek zaprojektował biustonosz, który wykrywa raka piersi

Julián Ríos Cantú to 18-latek, którego projekt być może ocali życia wielu kobiet. Meksykanin zaprojektował biustonosz mający pomóc we wczesnym wykryciu raka piersi. Swój wynalazek nazwał Eva. Zamieszczone w bieliźnie biosensory w sposób szybszy, łatwiejszy, tańszy i mniej inwazyjny od mammografii określą, czy w ciele nastąpiły niepokojące zmiany. W biustonosz powinny zaopatrzyć się szczególnie kobiety, których ryzyko zachorowalności na raka jest zwiększone - np. kiedy nowotwór dotknął matkę lub babcię. Noszenie zaprojektowanego przez 18-latka stanika zaledwie półtorej godziny tygodniowo pozwala na zarejestrowanie zmiany temperatury lub kształtu piersi. Do powstania biustonosza, który może okazać się przełomowym wynalazkiem w walce z rakiem, Juliána zainspirowała historia jego matki. Kiedy chłopiec miał 13 lat, u jego mamy powtórnie zdiagnozowano raka piersi. Kobieta pokonała chorobę, ale musiała poddać się mastektomii. 18-latek za swój wynalazek otrzymał najwyższe wyróżnienie przyznawane studentom prowadzącym własną firmę - nagrodę Global Student Entrepreneur Awards (GSEA).

biustonoszwykrywającyrakanaukachoroba

Kontrowersyjne wyniki badań - inteligencję dziedziczymy po matkach

Badania nad dziedziczeniem zdolności intelektualnych prowadzone są przynajmniej od 30 lat, ale ich wyniki wciąż są żywo komentowane i podważane. Eksperymenty na myszach przeprowadzone w Glasgow dowodzą, że materiał genetyczny matek i ojców koncentruje się osobno. Oznacza to, że pewne funkcje, jak np. pamięć czy nawyki żywieniowe dziedziczymy po naszych rodzicach. Rozmaite prace przeprowadzane przez ostatnie miesiące mają także dowodzić, że geny odpowiadające za zdolności intelektualne przenoszone są na chromosomie X - a ten przekazywany jest potomstwu przez matki. Ojcowie, nie martwcie się! Pocieszenie znajdą także ci, którzy wierzą, że ich inteligencja zdeterminowana jest jedynie przez otrzymany przez rodziców materiał genetyczny - nic bardziej mylnego! W 40-60 proc. inteligencja kształtowana jest przez otoczenie.

inteligencjapomatcenaukarodzicielstwo

Francuska aktorka Paola Baldion wykonała test DNA. Kim są jej przodkowie?

Paola Baldion to aktorka pochodząca i mieszkająca w Paryżu. Postanowiła wykonać test DNA, poprzez który mogła dowiedzieć się, jakie jest jej pochodzenie. Informacje o wynikach przedstawiła w filmiku na Facebooku. Kim są jej przodkowie? W 30 % ma w sobie korzenie pochodzące z Półwyspu Iberyjskiego, 29% pochodzenia nacji rdzennych Amerykanów, 22% Włoch i Grecji. W dużej mierze jej przodkowie pochodzili też z Wielkiej Brytanii. W jej żyłach płynie również krew afrykańska, azjatycka oraz ludzi zamieszkujących Bliski Wschód. Na końcu pojawia się napis #IamMigration, pokazujący, że przez własne korzenie może czuć się również imigrantką. Filmik znajdziecie w materiałach poniżej.

imigrancinaukaDNA

Babcia uczy wnuczkę języka migowego. Jej reakcja skradnie Wam serca!

64-letnia Pamela McMahon jest babcią 2-miesięcznej Arii. Wideo, na którym kobieta uczy dziewczynkę słowa "babcia", rozczuliło internautów na całym świecie. W zaledwie 3 dni od publikacji film wyświetlono 13 milionów razy! Mama Arii, Shari, udostępniła na Facebooku nagranie, które z prędkością światła obiegło cały internet! Co jest w nim tak niezwykłego? 60-sekundowe wideo przedstawia lekcję języka migowego, jaką daje małej Arii jej babcia. Dziewczynka od urodzenia nie słyszy, podobnie jak Shari oraz Pamela. W sposobie, jakim dziecko wyraża zainteresowanie nowo nabytą umiejętnością komunikowania się ze światem, jest tyle emocji i uroku, że nie sposób przejść obok niego obojętnie. Moment, w którym mała Aria podnosi rączkę, by odpowiedzieć babci, skradł nasze serca :) Oglądając wideo, koniecznie zwróćcie uwagę na jego opis. Pod obrazem znajdziecie transkrypcję rozmowy babci z wnuczką :)

pierwszesłowonaukadziecko

Księżyc zostanie planetą? Naukowcy spierają się o definicje

Kirby Runyon z Johns Hopkins University twierdzi, że pojęcie planety powinno zostać zmienione. W 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna zdecydowała, iż Pluton nie będzie należał do obecnie 8 planet znajdujących się w Układzie Słonecznym. Wszystko przez to, iż według Unii Pluton to tylko duży, kulisty obiekt kosmiczny, a w jego wnętrzu nie zachodzą żadne reakcje termojądrowe. Runyon i inni naukowcy twierdzą, iż o tym czy dany obiekt jest planetą powinny decydować cechy takie jak orbita badanego ciała niebieskiego, a także cechy innych obiektów wokół niego. Dodatkowo obiekt musi oddziaływać z sąsiadującymi obiektami oraz ze Słońcem i mieć grawitację, żeby utrzymać kształt . Status planety według naukowców powinien być zwrócony Plutonowi, a także m.in Księżycowi ziemskiemu! Definicja planety miałaby się odnosić do obecnych planet i obiektów znajdujących się obok nich.

naukaplanety

Stworzono chimerę człowieka i świni. To pierwszy taki opisany przypadek

Specjaliści Salk Institute w Kalifornii uzyskali zarodek świni zawierający ludzkie komórki. "Po raz pierwszy ujrzeliśmy komórki ciała człowieka rozwijające się w ciele dużego zwierzęcia" - powiedział prof. Juana Carlosa Izpisua Belmonte w rozmowie z BBC News. Badania dotyczące stworzenia ludzko-świńskich płodów hybrydowych mają zapoczątkować prace nad hodowlą zwierząt, których organy będą nadawać się do przeszczepu ludziom. Chimera osiągnęła jedynie stadium embrionalne. "Po czterech tygodniach świnię wraz z płodem poddano eutanazji, a zwłoki spalono" - informuje Washington Post.

chimerabadanianauka

Szwajcarskie zegarki czy szwajcarskie serce?

Szwajcaria, jak każdy wie, słynie z dobrych zegarków. Andreas Haeberlin z Uniwersytetu Berneńskiego wspólnie z Adrianem Zurbuchenem z Uniwersytetu Michigan wykorzystali technologię kinetycznego nakręcania mechanizmów, by doprowadzić do kinetycznego bicia serca. Implant zasilany byłby rytmem uderzeń mięśnia. Eksperymenty przeprowadzone na świniach zakończyły się pozytywnie. Automatyczny zegar jest sposobem do pozyskiwania energii z serca jak i innych narządów w organizmie. Emily Waltz zamieściła takie informacje na stronie IEEE Spectrum.

nowetechnologienaukaczas