"Salvator Mundi" Leonarda da Vinci będzie wystawiany w saudyjskim Luwrze

"Salvator Mundi", czyli "Zbawiciel Świata" Leonarda Da Vinci został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za rekordową sumę 450 milionów dolarów. Jest to najwyższa cena w historii sprzedaży dzieł malarstwa na publicznych aukcjach. Obraz przedstawia Jezusa trzymającego w lewej ręce kryształową kulę, symbol świata, z prawą dłonią uniesioną do błogosławieństwa. Dzieło zaginęło w XVIII wieku i do XX było uważane za bezpowrotnie utracone. W 1958 roku wyceniono go na zaledwie 59 dolarów, ponieważ uznawano je za kopię. Mimo że wielu znawców malarstwa włoskiego renesansu potwierdziło jego autentyczność, wielu uważa, że obraz namalował ktoś inny. Dom aukcyjny Christie's nie ujawnił tożsamości nowego właściciela obrazu, który zakupił go telefonicznie. Słynne dzieło będzie wystawione w Luwrze w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Arabski Luwr ma wystawić 600 dzieł sztuki, m.in. Leonarda da Vinci czy Vincenta van Gogha. Połowa z nich zostanie wypożyczona z francuskich muzeów.

SalvatorMundisztukamuzeum

Brodka, Gortat i Kamiński w nowej kampanii Muzeum Narodowego. "A ty, co zobaczysz?" - pytają

Muzeum Narodowe w Warszawie wystartowało z pierwszą kampanią wizerunkową z udziałem znanych twarzy. W trzech genialnych spotach (niczym teledyskach) widzimy, jak ze sztuką mierzą się Monika Brodka, Marcin Gortat i Marek Kamiński. W każdym z nich zadają jedno, zasadnicze pytanie -"A ty, co zobaczysz?", które stało się głównym hasłem całej kampanii. Dlaczego ono? Jej twórcom chodziło o podkreślenie, że każdy kontakt ze sztuką jest indywidualny i każdy z nas może zobaczyć, poczuć, usłyszeć zgoła inne rzeczy od kogoś stojącego tuż obok. Brodka patrząc na obrazy, słyszy muzykę, Gortat widząc malowidło przedstawiające bitwę, dostrzega podobieństwa do meczu, a dla Marka Kamińskiego sztuka to wyprawa w czasie i przestrzeni. Śladem nowych ambasadorów zachęcamy do odwiedzenie Muzeum Narodowego, ale i innych miejsc związanych ze sztuką i pytamy: "A Wy, co zobaczycie?". W poniższych linkach znajdziecie wszystkie spoty! Który najbardziej do Was przemawia?

spotyMuzeumNarodowegomuzeumkultura

Chciał zrobić sobie selfie z rzeźbą. Uszkodził ją

Przy Akademii Sztuk Pięknych w Mediolanie znajduje się XIX-wieczna replika słynnej rzeźby "Śpiący Satyr". Właśnie tam jeden ze studentów zafascynowany tym dziełem postanowił zrobić sobie z nim selfie. Usiadł on na kolanach repliki. Niestety nie były one zbyt mocne i pod ciężarem mężczyzny rzeźbie złamały się nogi. Student uciekł z miejsca zdarzenia, a wszystko zarejestrowały kamery monitoringu uczelni. Jak widać dążenie do zrobienia dobrego zdjęcia spowodowało zniszczenie dzieła sztuki. czy było warto? Oryginał powstał w II w p.n.e. i obecnie znajduje się w muzeum w Monachium.

sztukamuzeumrzeźba

Ciężarówka z zamachu w Berlinie trafi do muzeum?

Dyrektor muzeum historycznego w Bonn chce, aby ciężarówka zamordowanego w Berlinie podczas ataku terrorystycznego Łukasza Urbana trafiła na ekspozycję. Ponieważ umieszczenie całego pojazdu w muzeum byłoby problematyczne, Hans Walter Hütter mówi o pozyskaniu chociaż jego fragmentu. Placówka gromadzi eksponaty związane z terroryzmem w Niemczech, a także poza granicami kraju. Element polskiej ciężarówki miałby się znaleźć m.in. obok metalowych szczątków wież World Trade Center. "Trzeba zaczekać na właściwy czas. Ale potem trzeba działać jak muzealnik, który jest odpowiedzialny za zabezpieczenie materialnego dziedzictwa przeszłości" - powiedział Hütter. Przeciwnicy jego pomysłu twierdzą, że w ten sposób muzeum będzie promować terroryzm i sprawcę zamachu. 19 grudnia w Berlinie zginęło 12 osób, 48 zostało rannych. Powiązany z Państwem Islamskim Tunezyjczyk wtargnął do kabiny ciężarówki i wjechał w tłum podczas jarmarku świątecznego. Łukasz Urban zginął od kul terrorysty po tym, jak usiłował wyrwać mu kierownicę z rąk.

zamachwBerlinieterroryzmmuzeum

"Najpiękniejsze obozy koncentracyjne Niemiec" - skandaliczna wystawa

Na terenie dwóch muzeów byłych obozów koncentracyjnych Sachsenhausen oraz Esterwegen zorganizowano wystawę pod nazwą "Najpiękniejsze obozy koncentracyjne Niemiec". Ekspozycja dotyczy prac architekta Bernharda Kuiperowa, SS-mana wykonującego projekty dla Adolfa Hitlera. Na wystawę składają się archiwalne plany, fotografie, obiekty, oraz modele prezentujące budowę obydwu obozów. Mimo że nazwa ta funkcjonuje od listopada ubiegłego roku, dopiero teraz doszło do pierwszej interwencji w jej sprawie. Anonimowy obywatel Niemiec skierował do współorganizatora wystawy protest przeciwko gloryfikacji nazistowskiego architekta. Zażądał też natychmiastowego jej zamknięcia oraz wydania oficjalnych przeprosin skierowanych do wszystkich ofiar obozów koncentracyjnych. Jego próśb nie spełniono. Władze powiatu tłumaczą się niezrozumieniem przez mężczyznę idei wystawy.

obozykoncentracyjnemuzeumIIwojnaświatowa

Niesamowita wystawa dzieł van Gogha w Krakowie!

Już 20 sierpnia do nowo powstałego centrum wystawienniczego w Zabytkowym Budynku Dworca Głównego PKP w Krakowie zawita wystawa "Van Gogh Alive – The Experience"! Po Mediolanie, Szanghaju, Singapurze czy Warszawie w końcu Kraków będzie mógł podziwiać dzieła znanego malarza i to w całkiem innym, wyjątkowym wydaniu. Niezwykła wystawa powstała dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii. Jakiej? Jak czytamy na stronie poświęconej wydarzeniu, "wykorzystanie technologii SENSORY4™, nowoczesnej platformy multimedialnej pozwala wykreować tętniącą życiem przestrzeń na każdej galeryjnej powierzchni: ścianach, kolumnach, suficie czy podłodze". Wyobrażacie to sobie? Krótki filmik pokaże Wam, jak to mniej więcej wygląda. Warto się chyba wybrać, prawda? :)

wystawamuzeumVincentvanGogh