Drugie życie złomu, czyli otwarcie Galerii Figur Stalowych w Krakowie

W Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie pojawiła się nowa wystawa czasowa, przedstawiająca kilkadziesiąt stalowych rzeźb inspirowanych światem Disneya, filmami science fiction, zwierzętami, celebrytami, a także modelami światowej sławy marek samochodów. Największe wrażenie na zwiedzających robią modele pojazdów, które są perfekcyjnym odzwierciedleniem najdroższych samochodów świata, m.in. Lamborghini Veneo czy Bugatti Veyron. Największą zaś frajdę sprawia fakt, że do każdej stalowej rzeźby można wejść, usiąść za "kierownicą" i poczuć się jak kierowca popularnych maszyn. Wystawa czynna będzie do 30 czerwca 2018.

GaleriaFigurStalowychkulturalnyKrakówmotoryzacja

"50 twarzy seksu" - w Walentynki otwarcie pierwszej w Polsce Wystawy Sztuki Erotycznej

Już 14 lutego będziemy mogli poznać historię erotyzmu od czasów Kleopatry do "Pięćdziesięciu twarzy Greya". I to w jednym miejscu! Przy krakowskim Rynku Głównym 23 odbędzie się otwarcie pierwszej w Polsce Wystawy Sztuki Erotycznej. Zgromadzone dzieła to eksponaty inspirowane Kamasutrą, przegląd sztuki miłosnej, a także elektroniczne gadżety dla dorosłych. Wystawa powstała z inicjatywy 23 pasjonatów historii, sztuki i erotyki. Jej miejsce nie jest przypadkowe. Kamienica, w której powstało "50 twarzy seksu", należała do Pauliny Jaworskiej. To jej z miłosnych uniesień zwierzał się Jan Matejko. Planowo wystawa będzie otwarta dla zwiedzających do końca maja, ale jej autorzy przewidują duże zainteresowanie tematem, jakiego się podjęli. Seks przecież nadal pozostaje w sferze tabu...

WalentynkikulturalnyKrakówdladorosłych

WOŚP Kraków 2017 - Wiemy, kto zagra!

Znamy pierwsze zespoły, które zagrają na 25. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie! W tym roku imprezie Jurka Owsiaka patronuje - po raz pierwszy - stacja TVN. W trakcie setek inicjatyw w Polsce i za granicą organizowane będą zbiórki pieniędzy na ratowanie zdrowia i życia dzieci oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom. Na ulice wyjdzie nawet 120 tys. wolontariuszy. Podczas ubiegłorocznego Finału WOŚP zebrano rekordową sumę 72 696 501,53 złotych. Miejmy nadzieję, że tym razem pobijemy ten rekord! Tymczasem poznaliśmy pierwsze zespoły tegorocznej edycji. 15 stycznia na krakowskim rynku wystąpi polsko-norweska grupa De Press, Zenek z Kabanosem, Golden Life, People Of The Haze, Flatmind oraz Navigator. Lista zespół nie została jeszcze zamknięta. Do zobaczenia!

WOŚPkulturalnyKrakówkoncerty

Festiwal "Etiuda&Anima" dobiegł końca. Znamy zwycięzców!

23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Etiuda&Anima" właśnie się zakończył. Gala zamknięcia miała miejsce w krakowskim Kijów Centrum. W trakcie uroczystości zostały przyznane nagrody dla filmów w dwóch kategoriach: Anima oraz Etiuda. Twórcy z całego świata, oprócz prestiżowego wyróżnienia, walczyli o 15 tys. złotych. Najważniejsze wyróżnienia: Etiuda: Złoty Dinozaur - "Nauka" reż. Emi Buchwald, prod. PWSFTviT, Poland, Srebrny Dinozaur - "Die Stille" ("Spokój") reż. Lily Erlinger, prod. Filmakademie Baden-Württemberg, Niemcy, Brązowy Dinozaur - "Nabelschnur ("Pępowina") reż. Eliza Petkova, prod. German Film and Television Academy Berlin (dffb), Niemcy. Anima: Złoty Jabberwocky - "Before Love" ("Przed miłością") reż. Igor Kovalyov, Srebrny Jabberwocky - "Nočna Ptica" ("Nocny jastrząb") reż. Špela Čadež. Brązowy Jabberwocky’ego - "Café Froid" ("Mrożona kawa") reż. Stephanie Lansaque, Francois Leroy

EtiudaAnimafilmowenagrodykulturalnyKraków

Otwarcie Galerii Zdzisława Beksińskiego w Krakowie

Widzieliście już "Ostatnią rodzinę"? Macie ochotę poznać twórczość Zdzisława Beksińskiego? Dnia 7. października 2016 roku w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie została otwarta stała ekspozycja obrazów autorstwa sanockiego artysty. Oprócz prac malarskich podczas ekspozycji czasowych będą prezentowane również grafiki i fotografie stworzone przez Zdzisława Beksińskiego. Łącznie wystawionych zostanie 250 prac.

ZdzislawBeksinskikulturalnyKrakówWystawy

Kino samochodowe w Krakowie już w ten weekend!

10 września o godz. 19 będziemy mogli obejrzeć pokaz „Złotych czasów radia” w reżyserii Woody'ego Allena oraz „Marsjanina” Ridley'a Scotta w niesamowitej atmosferze lat 70-tych. Plenerowe kino uruchomione zostanie w zabytkowym hangarze dawnego lotniska Kraków-Czyżyny. Mieścić się w nim będzie ok. 50 samochodów. Tych, którzy auta nie posiadają, na miejsce zawiezie stary autobus, tzw. "ogórek". Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązywać będą wejściówki dostępne od 7 września w kasie Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie (rezerwacja telefoniczna: (12) 421-12-42 wew. 136).

kulturalnyKrakówkinokinopodchmurką

Kultura do 20 zł w Twoim mieście!

Powstał portal, który informuje o wydarzeniach kulturalnych w wybranym mieście Polski. Głównym założeniem pomysłodawców było zestawienie seansów filmowych, spektakli teatralnych, wystaw sztuki oraz spotkań autorskich z wstępem wolnym lub biletami nie droższymi niż 20 zł. Internauci sami mogą zgłaszać wydarzenia przez wypełnienie odpowiedniego formularza. Portal został niedawno uruchomiony przez Ministerstwo Kultury i na razie proponowanych imprez jest niewiele, ale nie wątpimy, że szybko się rozwinie :) Sprawdźcie sami pod adresem: kulturadostępna.pl.

taniakulturakulturalnyKrakówkulturalnaWarszawa

Paolo Sorrentino w Krakowie

O nazwisku Paolo Sorrentino usłyszał cały świat w 2014 roku, kiedy "Wielkie piękno" zdobył Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Włoski reżyser rok temu stworzył kolejny, refleksyjny obraz o swoistym rozliczeniu z przeszłością- "Młodość". Poniżej przedstawiamy repertuary krakowskich kin, w których nadal możecie obejrzeć te wspaniałe filmy.

kulturalnyKrakówWielkiePięknoMłodość

"Męski świat" w Kinie Pod Baranami

Jutro rozpoczyna się drugi tydzień wakacyjnego festiwalu filmowego Kina Pod Baranami. W dniach 8-14 lipca za cenę zaledwie 7 zł będzie można obejrzeć jeden z 23 filmów odsłaniających różne oblicza "męskiego świata". Oprócz znanej już każdemu "Zjawy", "Creed'a: Narodziny legendy" i "Locke'a" warto także wybrać się na baśniowego "Fúsi lub "Do utraty tchu" z 1960 roku. "Letnie Tanie Kinobranie" to przede wszystkim najgłośniejsze premiery ostatniego sezonu, ale również unikatowe produkcje spoza głównego nurtu dystrybucji.

męskiekinoKinoPodBaranamikulturalnyKraków