Ta genialna kampania ośmiesza argumenty gwałciciela. Musicie to zobaczyć! [WIDEO]

Głośna akcja #MeToo, która zyskała ogólnoświatowy rozgłos, miała na celu m.in. pokazanie porażającej skali wykorzystywania seksualnego oraz udowodnienie, że wina nigdy nie leży po stronie ofiary. O tym, jak nielogiczne są argumenty broniące gwałciciela, mówi również seria krótkich filmików amerykańskiej organizacji "It's on us". "Wiedziałaś, co robisz, ubierając się w ten sposób", "mówiłaś 'nie', ale przecież widziałem, że tego chcesz", "to była biologiczna potrzeba, nie byłem w stanie tego powstrzymać" - to niektóre z absurdalnych sposobów przerzucania winy, jakimi próbują usprawiedliwić się sprawcy przemocy seksualnej. Genialna kampania celnie trafia w ich słaby punkt i pokazuje, jak ośmieszające jest zachowanie oprawców. W linkach zamieszczonych poniżej znajdziecie trzy krótkie filmy: o torcie, wystawie muzealnej i toalecie. Obejrzyjcie je, bo naprawdę dają do myślenia!

logikagwałcicielaprzemockulturagwałtu

Gwałt da się usprawiedliwić - uważa co trzeci Polak

Kobieta była pijana? Umówiła się z poznanym w internecie mężczyzną? Miała krótką, obcisłą sukienkę? - w takich wypadkach gwałt da się usprawiedliwić lub zaakceptować. Przynajmniej według 30 proc. Polaków... Z raportu badań przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że aż 27 proc. Europejczyków znajduje uzasadnienie dla "seksu bez zgody drugiej osoby". Takie samo zdanie ma co trzeci Polak. W przypadku niektórych krajów Europy Wschodniej (Rumunia, Węgry, Bułgaria), uważa tak nawet co drugi pytany... W badaniu dotyczącym przemocy seksualnej brało udział 30 tys. osób z 28 państw członkowskich UE.

kulturagwałtupolskarzeczywistośćkobieta

Kultura gwałtu w Polsce

Piła pani alkohol? Ile pani wypiła? Jak pani była ubrana? Jak długa była ta sukienka? Czy była pani zabezpieczona?- to pytania, jakie słyszy ofiara gwałtu, gdy przychodzi na policję. 9-minutowy film Pauli Kufel, studentki szkoły filmowej, oddaje dramat kobiety, która zeznaje w sprawie traumatycznego przeżycia.

kulturagwałtupolskarzeczywistośćfeminizm