Brodka, Gortat i Kamiński w nowej kampanii Muzeum Narodowego. "A ty, co zobaczysz?" - pytają

Muzeum Narodowe w Warszawie wystartowało z pierwszą kampanią wizerunkową z udziałem znanych twarzy. W trzech genialnych spotach (niczym teledyskach) widzimy, jak ze sztuką mierzą się Monika Brodka, Marcin Gortat i Marek Kamiński. W każdym z nich zadają jedno, zasadnicze pytanie -"A ty, co zobaczysz?", które stało się głównym hasłem całej kampanii. Dlaczego ono? Jej twórcom chodziło o podkreślenie, że każdy kontakt ze sztuką jest indywidualny i każdy z nas może zobaczyć, poczuć, usłyszeć zgoła inne rzeczy od kogoś stojącego tuż obok. Brodka patrząc na obrazy, słyszy muzykę, Gortat widząc malowidło przedstawiające bitwę, dostrzega podobieństwa do meczu, a dla Marka Kamińskiego sztuka to wyprawa w czasie i przestrzeni. Śladem nowych ambasadorów zachęcamy do odwiedzenie Muzeum Narodowego, ale i innych miejsc związanych ze sztuką i pytamy: "A Wy, co zobaczycie?". W poniższych linkach znajdziecie wszystkie spoty! Który najbardziej do Was przemawia?

spotyMuzeumNarodowegomuzeumkultura

Konkurs ubierania zwłok. W Japonii kultywuje się starą tradycję i miesza się ją z nowoczesnością

Podczas odbywających się w stolicy Japonii specjalnych targów- Tokyo's Life Ending Industry EXPO 2017, uczestniczyć można było wielu wydarzeniach. Jednym z nich był konkurs na jak najpiękniejsze przystrojenie zwłok. Oczywiście modelami byli udający zmarłych ochotnicy. Biorący udział w konkursie przedstawiciele domów pogrzebowych w rytualny sposób ubierali "zmarłego". Wszystko w nawiązaniu do tradycyjnej religii japońskiej Shintō. Uważa się tam, że po śmierci człowiek jest nieczysty, a odpowiednie ubranie go, w jak najbardziej odświętny strój ma oczyścić zmarłego i pomóc mu w dalszej wędrówce na tamten świat. Konkurs wygrała zaledwie 23-letnia mieszkanka Tokyo. Kimura Kouki, szef Akademii Okuribito, powiedział, że starzejące się społeczeństwo w Japonii zwiększyło zapotrzebowanie na przedsiębiorców o tych specjalnych umiejętnościach. Poprzez ten konkurs chciał, aby osoby, które zajmują się ubieraniem zmarłych zwiększały coraz bardziej swoje kompetencje, gdyż różnią się one w dużym stopniu od siebie. Konkurs ma także rozpowszechnić starą metodę na świecie Na targach można było zobaczyć również specjalnego robota,, który wcielał się w rolę kapłana ubranego w specjalne szaty. Jest to wkroczenie technologii w tradycyjne obrzędy religijne.

kulturapodróżeśmierć

21 sierpnia Big Ben zamilknie aż na 4 lata. Co jest tego powodem?

Najsłynniejszy dzwon na świecie, znajdujący się na wieży zegarowej brytyjskiego parlamentu - Big Ben - może zamilknąć aż na 4 lata! Wszystko przez plany przeprowadzenia remontów w budynku. Już 21 sierpnia mamy usłyszeć jego ostatnie dźwięki. Chociaż, jak zapewniają specjaliści zajmujący się remontem, mają pojawić się również wyjątki. Big Ben będzie podłączony do zegara w wyjątkowych momentach - m.in podczas obchodzonego Nowego Roku. To już nie pierwsze takie zdarzenie, że dzwon zostanie wyłączony. Ostatni aż miało to miejsce w 2007 roku, oraz w latach 1983-85 podczas remontu. Zegar z parlamentarnej wieży ma zostać poddany renowacji. Opiekun zegara Steve Jaggs, zaprosił Londyńczyków, aby 21 sierpnia zjawili się pod Big Benem, aby ostatni raz w ciągu najbliższych lat posłuchać jego bicia.

BigBenkulturazabytki

Co zniszczyło ISIS - wizualizacja 3D

Francuska firma Iconem stworzyła w ramach projektu "Syrian heritage" specjalną wizualizację 3D. Pokazują na niej zniszczenia jakich dokonali bojownicy z Państwa Islamskiego. Syria to kolebka naszej cywilizacji, znajdowało się w niej wiele zabytków starożytnego świata, jednak ISIS niszczy wszystko: grobowce, łuki triumfalne, pozostałości świątyń. Archeolodzy z całego świata próbują to co zostało w jakiś sposób ratować. W lipcu w Stambule odbyć się ma posiedzenia komisji światowego dziedzictwa. tedy również wszyscy poznają dokładny raport na temat zniszczonych zabytków. Miejmy nadzieję, ze mimo kosztów i długiego czasu uda się ocalić pozostałości kultury. Teraz możecie obejrzeć skalę zniszczeń.

ISISsyriakultura

Szykuje się kolejny obywatelski protest! Tym razem przeciwko politycznej cenzurze

8 października na Placu Defilad w Warszawie rozpocznie się obywatelski protest ludzi kultury przeciwko zawłaszczaniu kultury przez polityków i politycznej cenzurze! Organizatorzy protestu swoim wystąpieniem chcą zaznaczyć, że ludzi kultury i polityków powinna oddzielać gruba linia, a każda ich ingerencja w artystyczną działalność jest dla niej niezwykle szkodliwa! Protest "Nie oddamy wam kultury" reklamuje spot, w którym wystąpili przedstawiciele starszego i młodszego pokolenia artystów: Andrzej Chyra, Danuta Stenka, Zbigniew Zamachowski, Jerzy Radziwiłowicz, Dawid Ogrodnik czy Marta Nieradkiewicz. Wszyscy oni recytują tekst Wojciecha Młynarskiego "Smutne miasteczko", który ma idealnie odzwierciedlać obraz Polski ostatnich tygodni - "Raz państewko mi się przyśniło otoczone górami w koło, co od innych tym się różniło, że w nim strasznie było wesoło. Żarty brzmiały na każdym kroku, żartowali duzi i mali, ludzie całkiem nie mieli boków, bo ze śmiechu je pozrywali. Aż szef państwa rzekł do ministrów, co tych żartów słuchali bladzi: >Szkodliwemu temu zjawisku jakoś, wiecie, trzeba zaradzić

nieoddamywamkulturykulturaprotestywPolsce

Disney wycofuje strój dla dzieci i przeprasza mieszkańców Polinezji!

W kinach niedługo zobaczymy nowy film animowany produkcji Disneya "Vaiana: Skarb oceanu" (ang. Moana). Jest to historia polinezyjskiej księżniczki, która wyrusza w podróż, aby dokończyć dzieło swoich przodków. Na swojej drodze spotyka półboga Maui i później obydwoje razem przeżywają różne przygody. Niedawno w sklepach z produktami Walta Disneya pojawił się kostium dla dzieci właśnie z tego filmu. Strój jest jednoczęściowy: na dole przyszyta jest spódniczka "z liści", a na górze doczepiony jest naszyjnik z zębów. Na brązowym materiale wyglądającym jak skóra namalowane są tatuaże, i to właśnie one wzbudziły szereg kontrowersji. Ponoć niektóre z nich w kulturze mieszkańców Polinezji są uznawane za bardzo święte. Mnóstwo osób zaatakowało Disneya stwierdzeniami, że strój staje się brakiem szacunku dla tej kultury. Oczywiście sklep wycofał produkt ze sprzedaży i wydał oświadczenie: "Zespół odpowiedzialny za tworzenie filmu "Moana" dołożył wszelkich starań, aby respektować kulturę wysp Pacyfiku, które zainspirowały do stworzenia filmu i żałujemy, że kostium Maui obraził niektórych mieszkańców. Serdecznie przepraszamy i wycofujemy kostium z naszej strony internetowej i sklepów".

waltdisneybajkakultura