IKEA uczy gotowania! Ta mapa ma być rozwiązaniem kuchennych problemów

Być może złożenie mebli z IKEA nie należy do najłatwiejszych zadań, ale tym razem szwedzka marka proponuje nam niemałą pomoc! Wsparcie nie jest związane z konstrukcjami domowego wyposażenia, ale z... gotowaniem. Akcja "Ugotuj tę stronę" skierowana jest do kulinarnych laików, którzy nie czują się w kuchni zbyt pewnie. IKEA wpadła na pomysł rozwiązania tego problemu dzięki papierowi do pieczenia - ale nie takiemu zwykłemu! Projekt Leo Burnetta to swego rodzaju mapa. Na papierze do pieczenia rozrysowane są składniki np. Ravioli czy skandynawskich klopsików. Jedyne wyzwanie, jakie stoi przed kucharzem, to odmierzenie podanej ilości składników i postępowanie zgodnie z instrukcją. Obejrzyjcie przygotowany przez IKEA film instruktażowy i sami przekonajcie się, jak to proste!

IKEAuczygotowaćIkeakuchnia

Polski szef kuchni w zwiastunie filmu dokumentalnego. Obejrzyjcie produkcję na miarę Netflixa

Pierwszy polski kanał kulinarny Kuchnia+ zrealizuje film dokumentalny o gitarzyście Afromental i jurorze "The Voice Of Poland", Aleksanderze Baronie. Znana ze świata muzyki osobistość to także ceniony szef kuchni i właściciel restauracji Solec 44 w Warszawie. To właśnie talent kulinarny będzie motywem przewodnim nowej kampanii "Więcej niż gotowanie". Oprócz Barona wystąpią również najmłodszy zwycięzca Masterchefa w Europie Damian Kordas oraz podróżniczka i blogerka Marta Dymek. Każda z trzech postaci przedstawi nam krótką wideoprezentację dotyczącą drogi swojego kulinarnego i życiowego sukcesu. Obejrzyjcie niespełna 3-minutowy materiał zapowiadający historię Aleksandra Barona!

kuchniawtelewizjidokumentkuchnia

Polscy pasjonaci kuchni zgarniają nagrody w Chinach

Gourmand Cookbook Awards to gala, której tradycja sięga 1995 roku. Podczas tego przedsięwzięcia przyznaje się nagrody dla twórców najlepszych książek oraz programów kulinarnych. Tegoroczna uroczystość odbyła się w miniony weekend w Chinach. Jak się okazało, to podniosłe wydarzenie przyniosło Polakom same sukcesy. Aż trzy prestiżowe nagrody trafiły w ręce naszych rodaków. W kategorii Chef trzecie miejsce zajęła książka pt. "Suwała, Baron i inni. Przepisy i opowieści" będąca dziełem prawdziwych pasjonatów kuchni – Aleksandra Barona, Pawła Suwały, Grzegorza Kwapniewskiego, Dariusza Wolszczaka i Juliana Karewicza. Kolejna nagroda trafiła do Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek za książkę "Polish Culinary Paths". Publikacja ta została nagrodzona dwoma grand prix w kategoriach Diplomatic Gastronomy i Eastern Europe Cuisine. Nic więc dziwnego, że na półkach księgarń pojawia się coraz więcej książek o tematyce gastronomicznej. Polacy przecież mają powód do dumy.

nagrodzeniPolacykuchniaPolskazagranicą

Molestowanie zapachowe? Wyrok za kuchenne zapachy

Po raz pierwszy w historii we Włoskim sądzie prowadzono taką sprawę. Chodzi o "molestowanie zapachem" sąsiadów. Mieszkańcy bloku w miejscowości Monfalcone na północy Włoch, postanowili wytoczyć sprawę sądową swoim sąsiadom, którzy zajmowali mieszkanie na parterze budynku. Chodziło o to, że zbyt często z ich mieszkania wyłaniał się zapach smażonego tłuszczu, dymu i bardzo ostrych przypraw. Przeszkadzało to innym lokatorom. Małżeństwo miało nie tylko powodować nękanie zapachem, ale także głośnymi dźwiękami trwającymi podczas gotowania. Sąd Najwyższy zajmujący się sprawą, orzekł po latach sporów, że można wydać wyrok skazujący w sprawie dokuczliwych zapachów wobec osób gotujących we własnej kuchni. Wcześniej takie sprawy dotyczyły fabryk i zakładów produkcyjnych zatruwających powietrze. Lokatorzy dostali karę grzywny. Nie zapłacą jej jednak, ponieważ sprawa została uznana za przedawnioną. Nie zmienia to faktu, że to pierwsza tego typu sytuacja, gdzie w prawie zapadł wyrok w sprawie" molestowania zapachowego".

kuchniaprawo