Ed Sheeran wydał autobiografię! Będzie bestseller?

Ed Sheeran to jedna z największych gwiazd muzyki. Artysta wydał ostatnio autobiografię, zatytułowaną "Plusy i minusy". Ujawnia tam m.in. jak wyglądało jego życie rodzinne, kim byli jego rodzice i jak rozpoczęła się jego przygoda z muzyką. Książka prawdopodobnie pobije rekordy popularności i stanie się bestsellerem. Ciekawe, czy nakłady będą wyprzedawać się tak szybko, jak bilety na koncerty. Życzymy powodzenia w zdobyciu swojego egzemplarza i miłego czytania!

EdSheeranwydajebiografiemuzykaksiążki

Świetlicki nie chce być na liście lektur. "Stanowczo sobie tego nie życzę"

Poeta Marcin Świetlicki, znany także ze swojej muzycznej działalności, opublikował na Facebooku oświadczenie, którym wyraził swój sprzeciw wobec decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej o nowej liście lektur. Wiersze artysty miały znaleźć się na nowej liście podstawowych lektur dla liceów i techników. "Ogłaszam, że sobie tego stanowczo nie życzę. W przeciwieństwie do Homera i Herberta żyję jeszcze i mam możliwość zaprotestowania" - pisze Świelicki. "Podejrzewam również, że Prawdziwi i Jedyni Polscy Poeci z tej listy (Wencel, Polkowski) wcale nie cieszyliby się z mojego towarzystwa na stronach podręcznika. Toteż błagam o pominięcie moich wierszy. Ci licealiści, którym na tym zależy dotrą do nich bez Waszej pomocy. Pozdrawiam. Marcin Świetlicki." - dodaje.

Świetlickiniewlekturachksiążkiedukacja

Lubisz czytać w podróży? To miejsce zdecydowanie dla Ciebie!

Podróżujący po Polsce nie będą już nudzić się w trakcie oczekiwania na pociąg. Przynajmniej jeśli ich trasa obejmie np. Wrocław. To właśnie tam otwarto niedawno bibliotekę na... dworcu! Korzystać z ok. 20 tysięcy książek, komiksów, czasopism oraz filmów można przez 6 dni w tygodniu. Założeniem projektantów było to, aby czytelnicy poczuli się jak w apartamencie, dlatego biblioteka posiada na wyposażeniu fotele i kanapy, stanowiska komputerowe oraz Pokój Sztuki. Jej wnętrze w niczym nie przypomina dworca PKP! Wrocław nie jest pierwszym miastem, które oferuje podróżnym podobne atrakcje. Czekając na pociąg, z księgozbiorów możemy skorzystać również w innych polskich miejscowościach. W zeszłym roku biblioteka główna na dworcu kolejowym w Rumi (woj. Pomorskie) wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards w kategorii "Single Space Design" dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotecznych, stając się tym samym najpiękniejszą biblioteką na świecie :) W linkach poniżej znajdziecie film, który przedstawia Stację Kulturę w Rumi.

bibliotekanadworcuksiążkiczytelnictwo

Polska blogerka ucharakteryzowana na Matkę Boską karmi piersią na okładce książki. W sieci zawrzało

Niemal tradycją stało się wydawanie książek przez celebrytów (Ilona Felicjańska, Anna Mucha, Karolina Szostak) czy trudniące się różną tematyką blogerki (Red Lipstick Monster, Kasia Tusk, LittleMooonster96). Do grona tych ostatnich dołączyła Matylda Kozakiewicz, znana z podejmowania kontrowersyjnych tematów blogerka występująca pod pseudonimem Segritta (autorka bloga segritta.pl). Jej książka "Złe matki są najlepsze. Poradnik szczęśliwej mamy" będzie miała swoją premierę 24 maja. Na Instagramie Kozakiewicz postanowiła pochwalić się okładką publikacji. Pozuje na niej ustylizowana na Maryję karmiącą piersią dwuletnie dziecko! Nawiązanie do wizerunku Matki Boskiej przy takim tytule nie wszystkim internautom przypadło do gustu. Piszą oni, że mimo dobrej intencji popularyzowania publicznego karmienia piersią jest to "chłamliwie tani chwyt" i porównują blogerkę do wciąż próbującej o sobie przypominać Kim Kardashian. Sama Kozakiewicz twierdzi, że pomysł na okładkę powstał spontanicznie: "Od początku chciałam, żeby to była okładka z kamieniem piersią, ale element maryjny nie był wcześniej planowany. Po prostu wpadliśmy na to całą ekipą, podczas sesji zdjęciowej, a ja zakochałam się w pomyśle. Bo karmienie piersią jest niestety w Polsce tematem trudnym, nieakceptowanym i budzącym zupełnie niezrozumiałe kontrowersje" - mówiła w rozmowie z WP blogerka. Czy dzięki kontrowersyjnej okładce książka Segritty osiągnie imponujący wynik sprzedaży?

polskaMatkaBoskaksiążkirodzicielstwo

63 proc. Polaków nie przeczytało żadnej książki w ciągu roku. "Polskie nieczytanie jest stabilne"

Według raportu Biblioteki Narodowej o czytelnictwie 63 proc. Polaków nie przeczytało w zeszłym roku ani jednej książki. Od 2008 roku liczba deklarujących kontakt z literaturą wyraźnie spada - również wśród studentów. Jak pokazują badania, rośnie za to liczba domów, w których nie ma żadnych książek lub obecne są w nich tylko podręczniki szkolne. "Polacy podobno nie czytają, ale spróbujmy im tego zabronić!" - brzmi hasło kampanii społecznej "Czytaj! Zobacz więcej", projektu Bibliocreatio i Biblioteki UW. W ramach akcji zrealizowano niespełna 3-minutowy film z udziałem znanych dziennikarzy, artystów, pisarzy oraz ludzi kultury i sztuki. Zobaczcie efekt ich pracy! Spot ma na celu zmianę wizerunku książki. 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. Może warto z tej okazji po jakąś sięgnąć? :)

czytelnictwopolskarzeczywistośćksiążki

Hermiona czy może Hermajołn? Jak wymawiać imię bohaterki "Harrego Pottera"?

Fani książek o Harrym Poterze, zwłaszcza anglojęzyczni, mieli nie lada problm z wymawianiem imienia głównej bohaterki. Chodzi o "Hermione". Niektórzy odczytywali jej imię jako Hermajołn, inni Hermojne. Nie obyło się bez interwencji samej autorki książki, która imię zaczerpnęła już od samego Szekspira. Na swoim Twitterze napisała: "Nigdy nie śmiej się z ludzi, którzy błędnie wymawiają słowa. Oznacza to, że nauczyli się go przez czytanie". Sama bohaterka w jednym z rozdziałów książki uczy wymawiać swoje imię jako Her-maj-oł-ny. "Moim ulubionym błędem w wymowie "Hermione" była "Hermy-won". Pasuje do niej!:- dodaje J.K Rowling. A wy jak wymawiacie jej imię? W Polsce dzięki tłumaczeniom nie ma z tym większego problemu

HarryPotterksiążkiczytelnictwo

Poczytałbyś nieznanemu chłopcu w księgarni? Zobacz reakcje Polaków

Kilkuletni chłopiec podchodził do nieznajomych w księgarni i prosił ich o przeczytanie mu fragmentu książki. To, jak reagowali dorośli, sprawiło, że mały Hubert poczuł się lekceważony i odtrącany. Byli też tacy, których zachowanie przywraca wiarę w ludzkość. Obejrzyjcie kolejny eksperyment społeczny Reżysera Życia. YouTuber zasłynął w internecie dzięki krótkiemu filmowi „Chłopiec bez kurtki”. Od 2007 roku zrealizował już ponad 50 produkcji.

eksperymentspołecznyksiążkidziecko

Znamy kandydatów do Nagrody Literackiej Nike

Jury spośród dwudziestu nominowanych książek wyłoniło siedem, które mają szansę na statuetkę i 100 tysięcy złotych. Kto w tym roku znalazł się w siódemce wspaniałych? Nominowani to: "1945. Wojna i pokój" Magdaleny Grzebałkowskiej, "Tatuaż z tryzubem" Ziemowita Szczerka, esej Renaty Lis "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu", wiersze Piotra Matywieckiego "Którędy na zawsze", poematy prozą Bronki Nowickiej "Nakarmić kamień" oraz tomy prozatorskie Macieja Płazy "Skoruń" i Weroniki Murek "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina". Laureata jubileuszowej, bo 20. już edycji nagrody poznamy w niedzielę 2 października. Czytaliście którąś z nominowanych książek? Macie swojego faworyta?

nagrodaNikeksiążkiczytelnictwo

Prawnicy blokują wydanie książki na faktach autentycznych, ponieważ pisarz znalazł coś czego nie powinien!

Mariusz Zielke, dziennikarz i autor ośmiu powieści, w 2015 roku rozpoczął pisanie książki na podstawie akt sądowych. Jak pisze na własnej stronie "podczas badań natrafia na wiele niewyjaśnionych wątków: korupcję na wysokich szczeblach i knowań w służbach, tajemniczych agentów i powiązań, wreszcie na serię morderstw. Na kanwie prawdziwej historii pisze całkowicie zmyśloną, niegroźną dla nikogo powieść życia." Po 11 miesiącach pisania dostarcza jej treść do zleceniodawcy. Wtedy też zabrania mu się publikacji powieści przez następne 25 lat, a później 50. Po tym jak Mariusz Zielke nie zgodził się na to prawnicy drogą sądową uniemożliwiają jej publikacji. Autor prosi, aby internauci przeczytali tę książkę sami i... napisali opinie co sądzą o tej sytuacji. Książka dostępna jest za darmo do pobrania na stronie http://www.stopcenzurze.pl/ .

książkipolityka

Spersonalizowane strefy kultury. Czy na pewno tego chcemy?

Empik w sondzie ulicznej pytał przechodniów o ich ulubione książki, filmy i muzykę. Po krótkiej rozmowie za ankietowanymi pojawiał się regał zapełniony ich kulturowymi wyborami. Akcja została uwieczniona na nagraniu wideo. Materiał ma na celu promować nowy program lojalnościowy Empiku. Dzięki historii zakupów system dopasuje do nas indywidualne oferty. Specjalnie przygotowane zniżki i promocje będą personalizowane zgodnie z naszymi wcześniejszymi wyborami zakupowymi. Myślicie, że "Mój Empik" to dobry pomysł, który ułatwi szukanie interesujących nas produktów, czy kolejny krok do zatracenia anonimowości w wirtualnym świecie?

reklamaksiążkiEmpik

"Głos z ciemności" Romana Kostrzewskeigo (Kat)

14 września na księgarniane półki trafi "Roman Kostrzewski. Głos z ciemności”. 344 stronicowa książka będzie długą rozmową Mateusza Żyły z wokalistą zespołu Kat. "To nie bilet do piekła ani relacja z czarnej mszy. To zaproszenie do trudnej, chwilami dramatycznej, często wesołej wędrówki z niezwykłym człowiekiem" - do lektury zaprasza wydawca.

książkiKatRomanKostrzewski

Nastolatkowie nie chcą czytać książek o... dziewczynkach

Badania "Czytelnictwo dzieci i młodzieży" wykazują, że młodzież coraz rzadziej sięga po książki. W dobie nowoczesnej technologii i przewagi gier komputerowych na półkach najmłodszych to nic odkrywczego. Ciekawym jest fakt, że problem ten dotyczy szczególnie chłopców. Prawie co czwarty nie czyta książek, zwłaszcza gdy bohaterami są... dziewczynki! Podobno w środowiskach dojrzewających nastolatków wstydem jest interesowanie się literaturą, a żeńskie postaci są "mniej ciekawe". Dla dziewcząt płeć książkowych bohaterów nie ma znaczenia.

książki

To koniec Harry'ego Pottera!

Niestety, spełniły się najgorsze obawy wszystkich wielbicieli przygód zgranej paczki czarodziei z książek J.K. Rowling. Autorka potwierdziła, że "Harry Potter and the Cursed Child" ("Harry Potter i przeklęte dziecko") to ostatnia część serii, która trafia na księgarniane półki. Podczas premiery przedstawienia opartego na tej właśnie książce, autorka zapytana o to, czy zamierza kontynuować historię Pottera, powiedziała: "Nie, nie. Przez te dwie sztuki przebył on sporą podróż i myślę, że już skończyliśmy. Wiecie, to już kolejne pokolenie. Jestem podekscytowana widząc, jak to się pięknie realizuje, ale nie, Harry jest już skończony". Wam też jest tak przykro jak nam?

HarryPotterksiążkiRowling

Przedpremierowy pokaz "Harry Potter and the Cursed Child" za nami!

Zagraniczne media, które w dużej mierze stanowiły widownię pierwszego, bo przedpremierowego przedstawienia "Harry Potter and the Cursed Child", są nim zachwycone, a pierwsze zdjęcia z niego właśnie trafiły do sieci! Nie wiecie, o czym jest ta sztuka? Akcja rozgrywa się 19 lat po wydarzeniach z ostatniej części przygód Harry’ego. Uwielbiany na całym świecie czarodziej jest przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii, mężem oraz ojcem trójki dzieci. Akcja w dużej mierze skupia się na Aldusie, jego najmłodszym synu, któremu przychodzi zmierzyć się z rodzinnym dziedzictwem...Premiera sztuki ma mieć miejsce 30 lipca w London’s West End, a dla tych, którzy nie będą mogli zobaczyć przedstawienia na własne oczy, mamy dobrą wiadomość - 31 lipca pojawi się książkowa wersja. A tymczasem zobaczcie zdjęcia z przedstawienia!

HarryPotterksiążkisztuka

"Ojciec 44" już na księgarnianych półkach

Wakacje to idealny moment na zatracenie się w lekturze. Podawaliśmy Wam już propozycje najciekawszych książek na lato, ale nie uwzględniliśmy wtedy nowej, niezwykle ciekawej pozycji wydawnictwa Czarna Owca- "Ojciec 44" autorstwa Jerzego Ciszewskiego, która niedawno trafiła na księgarniane półki. To lektura oparta na faktach, poświęcona wydarzeniom Powstania Warszawskiego, coś w sam dla wielbicieli mocnych wrażeń. Jerzy Ciszewski opisał w niej dramatyczne przeżycia z życia swego ojca, powstańca. Wiele pisało się o tym Powstaniu, ale książka Ciszewskiego jest inna, niesie indywidualne spojrzenie na tragiczne wydarzenia tamtego okresu, odkłamuje je. Jesteście ciekawi tej historii? Jeśli tak, to nie traćcie czasu, bo książka szybko może zniknąć. Mówią o niej wszyscy! Idealną zachętą dla Was będą słowa polskiego reżysera Patryka Vegi, który tak podsumował utwór Ciszewskiego: "Autentyczny bohater, tło historyczne i akcja na miarę Quentina Tarantino! Ciszewski oddał hołd swojemu ojcu i dał nam kawał świetnej literatury! Polecam!".

Ojciec44książkiJerzyCiszewski

"Alicja" warta miliony

Ostatnio pisaliśmy o najnowszym filmie "Alicja w Krainie czarów". Dziś wiemy, że pierwsze wydanie książkowe z 1965 roku Lewisa Carrolla jest wystawione na sprzedaż w domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku. Może być warta nawet 3 miliony dolarów. Jest to jeden z prawdopodobnie 22 zachowanych egzemplarzy. Z katalogu aukcji dowiadujemy się, że książka jest "w prawdziwie oryginalnym stanie, z tekstem i bindowaniem dokładnie takim, w jakim powstały".

AlicjazKrainyCzarówksiążkilektura

Nowy festiwal literacki Apostrof!

Pierwsza edycja Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury, którego organizatorem jest Empik, odbędzie się jednocześnie w ośmiu polskich miastach w dniach 16-22 maja. Festiwal zawita do Warszawy, Krakowa, Gdańska, Szczecina, Katowic, Łodzi, Poznania i Wrocławia. Pojawią się wybitni pisarze, nie tylko polscy, ale również zagraniczni- Jaume Cabré, Lars Saabye Christensen czy Paullina Simons. Swoją najnowszą powieść zaprezentuje Katarzyna Grochola, a prócz niej w wydarzeniu weźmie udział Olga Tokarczuk i Zygmunt Miłoszewski. Celem festiwalu jest promocja czytelnictwa.

FestiwalApostrofksiążkiczytelnicwo

Wielbiciele Shakespeare'a mają większe szanse u kobiet

Największy na świecie portal randkowy Match.com po przejrzeniu baz danych ogłosił, że mężczyźni, którzy wspominają lub cytują na swoich profilach Williama Shakespeare'a, mają o 27% większe szanse na odpowiedź ze strony kobiety, a co za tym idzie - na randkę. Informacje te zostały opublikowane z okazji 400. rocznicy śmierci wielkiego twórcy angielskiego.

Shakespeareksiążki

Polacy nie czytają książek

Według Raportu o Stanie Czytelnictwa 2015 przedstawionego przez Bibliotekę Narodową, aż 63% Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku żadnej książki. Liczba pochłanianych przez nas lektur nie była tak mała od czasów PRLu. Wielu ankietowanych narzeka na wysokie ceny książek, w ten sposób tłumacząc niechęć do sięgania po nie. Co ciekawe, w naszym kraju jest wiele świetnie wyposażonych wypożyczalni. Polska zajęła wysokie, piąte miejsce w światowym rankingu dotyczącym liczby bibliotek i książek w nich dostępnych.

książkiRaportOStanieCzytelnictwa