Jabłko, wiśnia, borówka i inne owoce na Facebooku. O co chodzi?

Od kilku dni na Facebooku pojawiają się posty z nazwami owoców w opisie. Jabłko, wiśnia, borówka i... nic więcej. Kobiety komentują krótko - wklejają tajemnicze serduszka. O co chodzi? Okazuje się, że nowy trend jest częścią zorganizowanej akcji, która ma za zadanie wzbudzać świadomość zagrożenia rakiem piersi. Pamiętacie, jak kilka lat temu dziewczyny pisały na swoich tablicach nazwy kolorów? Losowe barwy, jak mogło się wydawać mężczyznom, miały oznaczać odcienie bielizny. Tym razem akcja odnosi się do statusu życia miłosnego. I tak np. borówka oznacza "wolna", ananas – "to skomplikowane", malina – "nie chcę się angażować", jabłko – "zaręczona", wiśnia – "w związku". Cel jest jednak ten sam! Poprzednio sprawa szybko trafiła do mediów. Mamy nadzieję, że w bieżącym roku będzie podobnie!

owocenaFacebookuzdrowiekobieta

"Żony ISIS" - kontrowersyjny skecz wyśmiewa kobiety ISIS

Brytyjska telewizja BBC wyemitowała kontrowersyjny skecz, który większość odbiorców oburzył "niesmacznym traktowaniem poważnego tematu". Miniprodukcja "The Real Housewives of ISIS" do złudzenia przypomina "Żony Hollywood" - o inspiracjach twórców świadczy sam tytuł. "Do ścięcia zakładników zostały trzy dni, a ja nie wiem co mam na siebie włożyć" - to miałby być jeden z problemów muzułmanek. Czy taki rodzaj poczucia humoru przekracza granice dobrego smaku?

żonyISISkobietaISIS

"Jesteśmy kobietami, nie przedmiotami" - to wideo obrazuje problem seksizmu w reklamach

"Uwielbiam sypiać z mężczyznami, którzy nie znają mojego imienia", "Lubię dostawać drinki kosztem mojej godności", "Sprzedałabym swoje ciało za burgera" - brzmi absurdalnie? Mniej więcej w ten sposób przedstawiane są kobiety w reklamach, które oglądamy codziennie - w internecie, w przerwach między odcinkami serialu telewizyjnego, a także na ulicy, w miejscach publicznych... Seksizm w reklamach stał się tak naturalny, że przestał bulwersować... Dlatego tak ważne jest uzmysłowienie, szczególnie dzieciom, że obraz kobiety kreowany przez marketingowców to często krzywdzący stereotyp. "Jestem twoją matką, córką, siostrą, współpracowniczką, kierowniczką, dyrektorką" - tymi słowami kończy się wideo zatytułowane "We Are #WomenNotObjects". Mimo że zostało nakręcone prawie rok temu, jego przesłanie nie traci na aktualności. Obejrzyjmy je jeszcze raz.

seksizmkobietarównouprawnienie

Gwizdki antygwałtowe ochroną dla austriackich kobiet

Austriacka policja "znalazła" sposób na gwałty, jakich dopuszczają się przybysze z Bliskiego Wschodu i Afryki. Remedium na hordy obcych obmacujących Europejki ma być specjalny elektroniczny gwizdek! W obawie przed powtórką wydarzeń z zeszłego Sylwestra, austriackim kobietom rozdano ich już ponad 6 tysięcy. Gwizdki przypominające brelok mogą być aktywowane, kiedy kobieta zostanie osaczona przez napastników. Głośny dźwięk ma z założenia zniechęcić do ataku i skłonić do oddalenia się. W zeszłym roku doszło do gorszących wydarzeń prawie we wszystkich krajach goszczących uchodźców. Najwięcej przestępstw zanotowano w Kolonii, gdzie kilkaset kobiet padło ofiarami przemocy na tle seksualnym. Napastnikami byli przeważnie młodzi Arabowie i Afrykańczycy. Gwizdek zdoła obronić kobiety przed gwałtem? Niestety wątpliwe...

gwizdkiantygwałtoweUchodźcykobieta

Noszenie szpilek zwiększa atrakcyjność!

Nie od dziś wiadomo, że obcasy potrafią odmienić kobiecą sylwetkę. Dzięki nim poprawia się wygląd kobiety, wydaje się szczuplejsza, a jej sposób poruszania jest zmysłowy i pewny siebie. Wysokość szpilek ma wpływ na atrakcyjność i dzięki nim można przyciągnąć uwagę mężczyzn. Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Bretanii przeprowadzili pewien eksperyment. Zebrano grupę kilku 19-letnich dziewcząt, które miały zakładać buty, prosząc o pomoc mężczyzn w wieku 25-50 lat. Za każdym razem było to obuwie o innej wysokości obcasa. Zauważono, że obcas o wysokości 0,5 cm przyciągnął uwagę 46,7 procent mężczyzn, o wysokości 5 cm - 63 procent, a najwyższy 9-centymetrowy aż 83 procent panów! Badania te wywołały oburzenie wśród feministek, bowiem kolejny raz pokazano kobietę w świetle stereotypu!

szpilkikobietabadania

Sfrustrowany mężczyzna jest zdolny do wszystkiego!

Do czego może posunąć się sfrustrowany seksualnie mąż? Tego na pewno nie przewidziała 34-letnia Manjhri Devi. Wraz ze swoim mężem mieszkają w północnej części Indii. Małżeństwem są od ponad 18 lat, mają córkę i dwóch synów. Jednak w ich związku od dawna nie dzieje się dobrze. Manjhri twierdzi, że to wina jej męża Ghasi Rama, który do domu wraca często pijany. On z kolei obwinia o wszystko żonę, która ponoć wcale go nie kocha. Twierdzi, że nie sypiają ze sobą od ponad 10 lat! Co zatem postanowił zrobić, kiedy ta po raz kolejny odrzuciła jego alkoholowe zaloty? Złapał za nóż i obciął sobie penisa! Jego męskość przecież nie była mu wtedy potrzebna! Żona wezwała na pomoc lekarza. Kobieta mówi, że teraz, kiedy nic już nie da się zrobić z jego narządem, mąż zaczął obwiniać o wszystko właśnie ją. Sprawą ma zająć się też policja.

sfrustrowanymężczynakobietazwiązki

"Barbie? Lepiej schudnij do tej roli!". Burza w sieci po ogłoszeniu nowej roli Schumer

Wytwórnia Sony szykuje aktorski film inspirowany słynną lalką firmy Mattel. W sieci ujawniono, kto zagra główną rolę. Ku niezadowoleniu większości, w Barbie wcieli się Amy Schumer. Znana z "Wykolejonej" aktorka dała się poznać jako kobieta o rubasznym poczuciu humoru, co może mieć zły wpływ na najmłodszych widzów. Największym problemem internautów jest jednak wygląd 35-latki. Wyznawcy kultu blondwłosej piękności zwracają uwagę na to, że Schumer nijak nie pasuje do ikony popkultury. Aktorka, która stała się celem obraźliwych komentarzy na Twitterze, udziałem w filmie kontynuuje swoją walkę ze stereotypami. Jej bohaterka jest mieszkanką fikcyjnej krainy. Zostanie jednak z niej wygnana do prawdziwego świata, ponieważ inne lalki uważają, że nie spełnia ideałów piękna. Twórcy przyznają, że inspirują się filmem "Zaczarowana".

Barbiekobietafilmywprodukcji

Gwałt da się usprawiedliwić - uważa co trzeci Polak

Kobieta była pijana? Umówiła się z poznanym w internecie mężczyzną? Miała krótką, obcisłą sukienkę? - w takich wypadkach gwałt da się usprawiedliwić lub zaakceptować. Przynajmniej według 30 proc. Polaków... Z raportu badań przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że aż 27 proc. Europejczyków znajduje uzasadnienie dla "seksu bez zgody drugiej osoby". Takie samo zdanie ma co trzeci Polak. W przypadku niektórych krajów Europy Wschodniej (Rumunia, Węgry, Bułgaria), uważa tak nawet co drugi pytany... W badaniu dotyczącym przemocy seksualnej brało udział 30 tys. osób z 28 państw członkowskich UE.

kulturagwałtupolskarzeczywistośćkobieta

Przeżyła koszmar gwałtu. Potem oprawcy przyznano prawa rodzicielskie...

18-letnia Naomi po tym jak została zgwałcona, zaszła w ciążę i podjęła decyzję o urodzeniu dziecka. Jej oprawca został skazany na więzienie. Pięć miesięcy po porodzie zaczął domagać się kontaktu z córką. Koszmar kobiety będzie trwał przynajmniej 18 lat - sąd przyznał gwałcicielowi prawa rodzicielskie... Historia Noemi nie jest jedyna. Co roku 5 tysięcy kobiet staje przed sądem by dowiedzieć się, że ich dzieci będą mówić "tato" ich oprawcom. 29 stanów USA daje gwałcicielom możliwość ubiegania się o prawa rodzicielskie. 25-letnia już Noemi przygotowuje właśnie swój projekt zmian przepisów prawa w stanie, w którym mieszka. (Więcej w zamieszczonym poniżej materiale CNN).

prawarodzicielskiegwałcicielaprawokobieta

Ciężarna i karmiąca Barbie bez makijażu ma pokazać dzieciom prawdziwe życie

Mama dwóch chłopców w wieku 3 i 5 lat stworzyła lalki, które, jak mówi, mają pokazać dzieciom prawdziwe życie. Betty Strachan chce przedstawić najmłodszym realny obraz macierzyństwa. Stworzyła lalki nieupiększone przez makijaż, bez burzy pięknych loków i błyszczących sukienek. Jej "zabawki" zachodzą w ciążę i karmią piersią... mają podkrążone oczy i widocznie zmęczone twarze. Przemalowane i ucharakteryzowane lalki artystka nazywa "Mamas Worldwide Barbie". Swoje hobby rozwija już od czterech lat.

ciężarnalalkakobietadziecko

"Jak nazwiesz siebie feministką, nikomu nie stanie na twój widok"

Paulina Młynarska znana jest ze swoich bezkompromisowych wypowiedzi na temat sytuacji kobiet w Polsce. Wkłada wiele wysiłku w próbę odczarowania negatywnego wizerunku feministek, używając coraz ostrzejszych słów. "Każdy facet fantazjuje o wyzwolonej kobiecie" - powiedziała Młynarska w wywiadzie dla "Cosmopolitan". Dziennikarka przekonuje też, że każda kobieta jest feministką: "Zacznijmy od tego, że feministka to kobieta, która sprzeciwia się nierówności ze względu na płeć. A ponieważ chyba każdy z nas jest za równością i sprawiedliwością to… każda kobieta jest feministką. Wiele kobiet boi się jednak używać tego słowa, bo ono w naszym społeczeństwie zostało zaczarowane i jest rozumiane tak: jeśli jesteś feministką, to choćbyś wyglądała jak Anja Rubik i miała umysł Marii Skłodowskiej-Curie, to i tak każdy będzie widział w tobie nieatrakcyjnego kaszalota. Uważaj, bo jak nazwiesz siebie feministką, to nikomu nie stanie na twój widok i co wtedy? To taki szantaż, bo oczywiście wiadomo, że wszystkim staje na widok feministek".

feminizmkobietaMłynarska

"Gwałciciel uniknie kary, jeśli ożeni się z ofiarą" - projekt nowej ustawy...

Projekt absurdalnej ustawy nazywany jest inaczej "amnestią dla gwałcicieli". Tureccy parlamentarzyści rozmawiają o pomyśle wprowadzenia nowego prawa. Zakładałoby ono, że w określonych sytuacjach gwałciciel uniknąłby kary za swój czyn, jeśli ożeni się z nieletnią (!) ofiarą przemocy seksualnej. Przepisy dotyczyłyby przestępstw popełnionych przed 11 listopada 2016 roku. Miałoby to "zapobiegać temu, aby dzieci poczęte w drodze gwałtu nie pozostawały bez środków do życia, gdy ojciec pójdzie do więzienia". ONZ wyraziło "głębokie zaniepokojenie" treścią projektu. Swój sprzeciw wyrażają także Turczynki. Kobiety tłumnie protestują na ulicach największych miast.

amnestiadlagwałcicieliprawokobieta

Tatuażami ukrywają blizny po cesarskim cięciu

Szeroka blizna po cesarskim cięciu może być powodem do dumy, śladem upamiętniającym wyjątkowy moment w życiu lub szpecącym problemem. Te matki, dla których blizna na podbrzuszu jest kompleksem, decydują się na zakrycie jej tatuażem. Jeśli dzięki małemu dziełu sztuki czują się bardziej atrakcyjne i pewne siebie, mówimy tak! Obejrzyjcie galerię,w której znajdziecie kilka tatuaży świeżo upieczonych mam!

tatuażekobieta

Ma 27 lat. Jest pierwszą kobietą, która odwiedzi wszystkie 196 krajów świata

Cassie rozpoczęła swoją podróż dookoła świata, gdy miała 25 lat. Jej marzeniem od zawsze było zostanie pierwszą kobietą na świecie, która odwiedziła wszystkie 196 krajów. W zaledwie 15 miesięcy udało jej się przekroczyć aż 180 nowych granic. Swoją misję ma zamiar zakończyć w przeciągu najbliższych 42 dni. Młoda Amerykanka w każdym odwiedzonym kraju spędza kilka dni. Jej głównym celem nie jest jak najszybsze zostanie rekordzistką, ale poznanie nowych kultur, zwyczajów, religii oraz ludzi. Dzięki przychylności sponsorów Cassie znalazła źródło finansowania swoich podróży. Cała wyprawa ma ją kosztować prawie 200 tys dol. Swoją przygodę dokumentuje na Instagramie, gdzie publikuje zdjęcia z całego świata! Trzymamy kciuki za sukces tej przedsiębiorczej kobiety!

dookołaświatapodróżekobieta

Bono z U2 został "Kobietą roku"

Magazyn Glamour od trzydziestu lat publikuje listy "Kobiet roku". Tym razem w zestawieniu pojawił się także mężczyzna. Bono, lider legendarnego zespołu U2, na tytuł zasłużył sobie działalnością na rzecz walki o równouprawnienie kobiet. Po opublikowaniu pierwszego męskiego nazwiska w historii tej kategorii naczelna amerykańskiego Glamour zmieniła nazwę nagrody na "Kobieta i Mężczyzna Roku". Irlandzki muzyk w 2003 i 2005 roku otrzymał także nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla.

równouprawnieniekobietau2

4 tys. zł za urodzenie chorego dziecka? - nowa propozycja rządu

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy "Za życiem", który przewiduje pomoc kobietom w przypadkach tzw. trudnych ciąż. Projekt zakłada m.in. jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł przyznawane rodzicowi lub opiekunowi dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Wsparcie ma dotyczyć także dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Realizowane będzie bez względu na dochód rodziny. Inicjatywą rządu oburzone są uczestniczki czarnych marszy. Pomysł wprowadzenia nowego prawa nazywają "wycenieniem donoszenia trudnej ciąży".

zażyciemkobietaprolife

Natalia Przybysz przyznała się do aborcji: "Pięć minut i masz z powrotem swoje życie"

W wywiadzie dla "Wysokich obcasów" Natalia Przybysz oświadczyła, że w tamtym roku poddała się zabiegowi przerwania ciąży. Nie z powodu potencjalnej choroby dziecka ani zagrożenia własnego zdrowia. Piosenkarka przyznała, że to było życie, którego nie chciała. Jej pierwszą próbą wywołania poronienia było zażycie 42 tabletek na wrzody żołądka. Gdy okazało się, że ta metoda nie przyniosła zamierzonych skutków, Przybysz wyjechała do Słowacji, gdzie za 1000 zł miała aborcję. "Czuję wielką ulgę. Nagle cieszysz się wszystkim w swoim życiu, tym, co masz. To najbardziej uskrzydlające przebudzenie. Pięć minut - i masz z powrotem swoje życie" - powiedziała artystka. Historię swojej aborcji przedstawiła w nowej piosence "Przez sen", która miała być jej reakcją na czarny protest. Link do utworu oraz całego wywiadu znajdziecie w materiałach poniżej.

czarnyprotestkobietaNataliaPrzybysz

Dlaczego kobiety w barach zaczęły pytać o Angelę? - kampania przeciwko przemocy seksualnej

Władze jednego z angielskich hrabstw przygotowały kampanię, której celem jest zmniejszenie liczby przestępstw na tle seksualnym. Internauci popierają inicjatywę, tagując swoje wpisy w mediach społecznościowym hasłem "no more". W akcję zaangażowały się także restauracje oraz bary. To właśnie w barach i pubach najczęściej dochodzi do aktów przemocy seksualnej wobec kobiet. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego i akademickiego w klubach dochodzi do coraz większej liczby niepokojących sytuacji. Kampania ma pomagać kobietom czuć się bezpiecznie. Od września mogą one podejść do obsługi lokali i zapytać o... Angelę. To umówione hasło ma dać barmanom do zrozumienia, że dziewczyna potrzebuje pomocy i sposobu na dyskretne opuszczenie pubu. Plakaty informujące o tej akcji rozwieszone zostały w damskich toaletach. Pomysłodawcy są przekonani, że w ten sposób uda im się zapobiec najgorszemu i ich akcja powinna przyjąć charakter międzynarodowy.

nomorekobietaprzemoc

"Czarnym protestem" zajmuje się prokuratura. Dlaczego kobiety działały bezprawnie?

Prokuratura ustala, kto był organizatorem "czarnego protestu" w Warszawie. Śledczy domagają się nazwisk osób, które zgłosiły w ratuszu manifestację. Chodzi o logotyp, który został bezprawnie wykorzystany m.in. do celów promocyjnych. Zawiadomienie do prokuratury skierowała Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność". Prawa do motywu graficznego wykorzystywanego przez protestujące kobiety należą do związku. Symbol, który pojawiał się głównie w mediach społecznościowych, a później także na transparentach, przedstawia wizerunek kobiety w kapeluszu na tle napisu "Solidarność". Jest to nawiązanie do plakatu autorstwa Tomasza Szarneckiego - "W samo południe" - który w roku 1989 miał zachęcać do głosowania w wyborach.

czarnyprotestkobieta