Wiemy jak wyglądała Maria Magdalena. Archeolodzy odtworzyli jej twarz

W miasteczku Saint-Maximin-la-Sainte-Baume w Południowej Francji istnieje bazylika św. Marii Magdaleny. Najprawdopodobniej to właśnie tam spoczywa kobieta, która była najbliżej Jezusa. Kości i czaszka świętej pozostają w szczelnym zamknięciu, dlatego naukowcy zrobili relikwiom ponad 500 zdjęć pod różnymi kątami. Dzięki temu mogli wykonać komputerową animację 3D na podstawie, której odtworzyli jej kształt twarzy. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów na to, że czaszka należała do Marii Magdaleny. Taka teoria panuje jednak wśród wierzących już od XIII w.. Badacze pomimo tego, chcieli sprawdzić, jak wyglądałaby kobieta. Ustalono, że pochodziła ona z terenów Morza Śródziemnego, na co wskazują ciemne włosy i obecność w nich gliny, która chroniła tamtejszych ludzi przed wszami. W chwili śmierci miała około 50 lat. Naukowcy chcą kontynuować badania, które mogłyby pomóc w ustaleniu dokładnej daty śmierci kobiety. Chcą też zbadać jej DNA. Jednak, aby tego dokonać musieliby pobrać fragmenty czaszki, a nie pozwala na to Kościół Katolicki. Maria Magdalena, to postać dla wielu kontrowersyjna. Uważa się ją za nawróconą prostytutkę. Była też osobą, której po Zmartwychwstaniu ukazał się sam Jezus.

kościółarcheologiaświętaMagdalena

Wielkie odkrycie w Rzymie. Szczątki ucznia Jezusa odnalezione w kościele!

Podczas remontu ponad tysiącletniej świątyni w Rzymie-Santa Maria in Cappella, pracownicy odkryli niezwykłe znalezisko. W pobliżu ołtarza znajdowały się stare i zaplombowane donice. W ich wnętrzu spoczywały ludzkie szczątki. Inskrypcje wskazują do kogo mogą one należeć. Najprawdopodobniej są to ko0ści pierwszego papieża i samego ucznia Jezusa- świętego Piotra! O wydarzeniu został poinformowany Watykan, a także archeolodzy, którzy dokładnie zbadają szczątki pod względem tego, czy są one fragmentami ciała świętego. Jeśli okaże się prawdą archeolodzy staną przed kolejnym zadaniem, a mianowicie jak znalazły się on w świątyni. W chwili obecnej prawdopodobną wersją wydarzeń jest ta, że przeniósł je do świątyni Urban II podczas odbywającej się w kościele schizmy. W obecnej chwili relikwie św. Piotra są wystawione dla pielgrzymów w Watykanie, aby mogli oni sami zobaczyć je na własne oczy.

kościółarcheologiapapież

Selfie dla Maryi - wielka akcja ojców Paulinów

W Częstochowie na Jasnej Górze już 17 sierpnia rozpoczną się obchody związane z 300-leciem koronacji Matki Bożej. Główne uroczystości zaplanowano natomiast na dzień 26/27 sierpnia. Co roku tłumy pielgrzymów wędrują lub też przyjeżdżają do tego miejsca, aby pomodlić się przed Cudownym Obrazem i uprosić łaski. Aby dać jeszcze większy wyraz wdzięczności dla Królowej, ojcowie Paulini postanowili zorganizować nietypową akcję - "selfie dla Maryi". Każdy z wiernych może wysłać swoje zdjęcie - selfie- do klasztoru. Wszystko po to by później właśnie z nich utworzyć specjalną Mozaikę Obrazu Jasnogórskiego. Do ojców napłynęło już ok. 18 tys. zdjęć w formie papierowej. Do inicjatywy dołączył już m.in kard. Dziwisz, aktor Radosław Pazura wraz z żoną, Maciej Musiał. W klasztorze osobom, które nie potrafią wykonywać sobie selfie pomagają wolontariusze. Oni razem z o. Tomasz Tlałka mówią o przeróżnych fotografiach, które otrzymali - są tam zdjęcia ze snapchata z uszami, duże emocje wywołują zdjęcia chorych dzieci na raka, które przesyłają swoje wizerunki, aby współtworzyć z innymi współczesny dar dla Maryi. Fotografie zbierane są jeszcze do 15 sierpnia.

selfiedlaMaryikościółfotografia

88-latka przepisała mieszkanie na księdza... Została oszukana

Samotna 88-letnia Lidia ze Słupska około czterech lat temu zamieniła swoje duże mieszkanie na znacznie mniejsze, jednak znajdujące się blisko morza, na strzeżonym osiedlu - warte około 500 tys. zł. W nowej parafii poznała proboszcza - ks. Jasiewicza. To właśnie do niego kobieta udała się po radę, kiedy zaczęła zastanawiać się, co zrobić z nowym mieszkaniem w wypadku jej śmierci. Chciała przepisać je na Caritas, jednak ksiądz doradził jej aby zrobiła to na kogoś innego - na właśnie jego osobę. Kobieta, która księży darzyła dużym szacunkiem, posłuchała mężczyzny. Umowę podpisano u notariusza, ksiądz zobowiązał się opiekować 88-latką i płacić wszelkie rachunki w domu w zamian za mieszkanie. Umowy jednak nie dotrzymywał, a schorowana kobieta musiała sama o siebie zadbać i spłacić rachunki. Ksiądz przychodził często bez zapowiedzi do domu staruszki, co zaczęło ją strasznie irytować. O umowie powiedziała niedawno swojej sąsiadce, która zabrała ją do adwokata. Prawnik wysłał list zobowiązujący księdza do dobrowolnego przeniesienia własności z powodu niewywiązywania się z umowy. Jednak ks. Jasiewicz został przeniesiony do innej parafii, a mieszkanie zapisał swojemu bratu: Zbigniewowi Jasiewiczowi - byłemu szefowi gdańskiego TVP. To on miałby teraz zajmować się kobietą, której nigdy nie widział na oczy. 88-latka chce walczyć w sądzie o swój dom. Sprawę ma rozstrzygnąć Sąd Okręgowy w Gdańsku. Jednak jak podkreśla prawnik, zachowanie księdza znacznie utrudni ten proces, a kobieta najprawdopodobniej zostanie bez mieszkania.

mieszkaniedlaksiędzakościółprawo

Incydent podczas ślubu w kościele. Mężczyzna zaatakował księdza

W hiszpańskim kościele San Pablo w Valladolid w miniony weekend odbywała się uroczystość ślubna. W pewnym momencie do ołtarza zaczął zbliżać się agresywny mężczyzna. Świadkowie opisali, że miał brązową brodę i ciemne rysy twarzy. Był to 22-letni marokański student, mieszkający w mieście. Podchodząc do ołtarza zaatakował księdza, zrzucał też na ziemie wszystkie przedmioty liturgiczne. Zebrani goście twierdzą, że mężczyzna idąc w stronę ołtarza krzyczał "Allah jest wielki". W kościele znajdowało się około 100 osób, wielu z nich zaczęło uciekać z ławek bojąc się o swoje życie, zwłaszcza po zamachach do których doszło w Manchesterze czy innych miejscach w Europie. Marokańczyka mimo strachu, że może mieć ze sobą bombę, siłą zatrzymało kilku mężczyzn, którzy wyprowadzili go na zewnątrz i wezwali policję. Jak podaje Daily Mail i Sputnik Deutschland, nie był on jednak w żaden sposób uzbrojony.

islamkościółataki

W Argentynie zatrzymano zakonnicę, która miała pomagać księżom pedofilom

Kosaka Kumiko, która urodziła się w Japonii, a do Argentyny przybyła wraz z rodziną w 1977 roku została zatrzymana przez policję. Kobieta wstąpiła w 2000 roku do zakonu i pracowała w licznych kościelnych instytucjach. Od 2004 roku pracowała w ośrodku dla dzieci głuchoniemych i niesłyszących. Zakonnica była osobą bardzo przyjazną i godną zaufania - tak twierdzili niektóre osoby, z grona siostry. Jednak na światło dzienne zaczęły wypływać różne afery związane z molestowaniem i pedofilią wśród księży pracujących w ośrodku. W zeszłym roku aresztowano dwóch księży: 82-letniego Nicola Corradi i 56-letniego Horacio Corbacho. Obaj mięli molestować około 20 dzieci w wieku 10-12 lat. Jedna z ofiar molestowania wyznała również, że ze sprawą powiązana jest właśnie siostra Kumiko, która według ofiary miała zakładać dzieciom pieluszki i tamować powstające w wyniku stosunku krwotoki. Zakonnica miała też bić dzieci - te, które się stawiały zostawiała w spokoju, te bardziej posłuszne wybierane były przez nią jako ofiary dla księży pedofilii. Kobieta przez dłuższy czas ukrywała się przed policją, jednak w zeszłym tygodniu jak podaje TVN24 zgłosiła się sama w ręce policji. Wciąż nie przyznaje się do stawianych jej zarzutów twierdząc, że są to specjalne oszczerstwa.

kościółprawopedofilia

Trzęsienie we Włoszech karą boską? Za co?

Włochy ostatnio nawiedzają liczne trzęsienia ziemi. Wielu ludzi nie ma dachu nad głową, stracili wszystko co mieli. Jednak jaki jest tego powód? Słuchając włoskiego Radia Maryja, możemy tylko drżeć ze strachu! Ksiądz Giovanni Cavalcoli, który prowadził audycję w katolickim radiu powiedział, że trzęsienie ziemi jest karą Boga za związki partnerskie, które "obrażają rodzinę i godność małżeństwa". Watykan ostro jednak skrytykował tą wypowiedź, nie utożsamiając się z nauką głoszoną przez księdza Cavalcoliego. Ksiądz natomiast swojego zdania zmienić nie zamierza i tkwi we własnym przekonaniu. Mówi też, ze jest teologiem, a urzędnicy watykańscy powinni przeczytać lepiej katechizm Kościoła Katolickiego. Został on tymczasowo zawieszony w radiu. Watykan natomiast przeprosił za słowa jakie padły na antenie. Mają być one jedynie osobistym zdaniem owego księdza.

trzesienieziemiwewloszechkościółkaraboża

Tego nie wolno Ci w kościele! Księża opublikowali listę zakazów i nakazów

Księża z Parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Białymstoku postanowili wyjść naprzeciw swoim "zagubionym" w kościelnych zasadach parafianom (bardziej chyba jednak parafiankom) i opublikowali na stronie internetowej parafii listę stanowiącą zbiór najważniejszych reguł panujących podczas mszy. Zacznijmy od tego, czego nie wolno. „Kobieta siedząca w pierwszej ławce ubrana w krótką sukienkę czy spódnicę, rozstawiająca nogi czy zakładająca nogę na nogę przeszkadza swym widokiem osobom będącym przy ołtarzu w spełnianiu ich posługi i daje im też w ten sposób wyraz swojego lekceważenia i nonszalancji” - to jeden z punktów listy. Warto dodać do tego także zakaz siadania w pobliżu konfesjonału podczas spowiedzi czy rozkładania osobistych rzeczy na ławce. Dokładnie określono również ułożenie kobiecych i męskich kolan - kolana kobiet koniecznie muszą się stykać, natomiast kolana panów muszą znajdować się w odległości kilku centymetrów od siebie. Krzyżowanie nóg surowo zabronione! Czy publikowanie takich list to dobry pomysł? Może najlepiej podsumuje to komentarz jednej z internautek, która napisała: "Drodzy parafianie, uwolnijcie swoich pasterzy od swojego nieobyczajnego widoku i pozostańcie w domach. Dla dobra stanu swoich nerwów, jak i kręgosłupów, czy kolan".

zakazywkościelepolskakościół

Kolejna ujawniona seksafera z udziałem księdza

Sprawa pedofilii w kościele budzi zawsze wielkie emocje. Zbigniew Stonoga znany ze swoich czasem szokujących publikacji, udostępnił w sieci materiał dotyczący proboszcza z Zawiercia. Ksiądz Dariusz Z. miał molestować 16- letniego chłopca. Nagranie pokazuje twarz księdza podczas stosunku z ofiarą. Sytuacja miała trwać prawie 2 lata. Jak opowiada chłopak na początku ksiądz zaproponował mu pracę w ogrodzie znając sytuację jaka panowała w domu dziecka. Później zaczęło się molestowanie seksualne. Bardzo prawdopodobne, że ksiądz mógł wykorzystać jeszcze więcej dzieci. W parafii krążyły pogłoski na temat rzekomego romansu księdza z inną parafianką. Jednak takiego czegoś ludzie w Zawierciu się nie spodziewali. Kuria w Częstochowie wydała oświadczenie, w którym napisane jest, iż wobec Dariusza Z. wszczęta została procedura kanoniczna i wydany został tymczasowy zakaz pracy z młodzieżą i dziećmi oraz zakaz publicznego sprawowania Sakramentów świętych. Wobec mężczyzny wszczęto postępowanie śledcze.To nie jedyna sprawa dotycząca księdza-pedofila, którą nagłośnił Stonoga. Co uważacie na temat takiego zachowania księży?

pedofiliawPolscekościółksiądz

Modlitwa na różańcu z powodu zbliżającej się wojny?!

Niecodzienna treść ogłoszenia znalazła się na stronie internetowej jednej ze wspólnot parafii św. Andrzeja Boboli w Łomży. Członkowie wzywają tam do co tygodniowej modlitwy na różańcu, ze względu na...planowaną wojnę! Według informacji zawartej na tej stronie Niemcy i Rosja zbroją się aby wywołać konflikt. Wszystko przez jawne słowa rządu niemieckiego, który nie tak dawno kazał swoim obywatelom przygotować większe zapasy żywności na wypadek kryzysu. Informacje takie zawarte są również w Apokalipsie! Członkowie powołują się na historię, kiedy to w 1920 roku Polska została pod obroną Opatrzności Matki Bożej ochroniona przed klęską w Bitwie Warszawskiej. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Co o tym sądzicie?

konfliktkościół

Tatuaż symbolem szatana?

Ostrzeżenie przed wykonywaniem tatuaży wydało Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach w Gdańsku. Na specjalnym plakacie tej instytucji możemy przeczytać, iż tatuowanie własnego ciała otwiera się na "złego ducha". Jest to według duszpasterzy pieczęć diabła i nie należy wykonywać tego typu czynności. Tatuaże bywają także uzależniające przez co "sprzyjają próżności i grzechom nieczystym poprzez wystawienie swojego ciała na pokaz". Co zatem mają zrobić osoby, które już posiadają na swoim ciele ten "nieczysty znak"? Najlepiej jest usunąć tatuaż i wyspowiadać się, a także zasięgnąć pomocy kapłana, który może nas uzdrowić.

tatuażkościółkara

Ksiądz-pedofil popełnił samobójstwo

Bonifacio Buzzi, ksiądz z Brazylii, którego nazwisko pojawiło się w filmie "Spotlight", powiesił się w swojej więziennej celi. Buzii dziewięć lat temu został skazany za molestowanie seksualne chłopca. Z więzienia wyszedł w tamtym roku, jednak w piątek ponownie trafił do aresztu w związku z podejrzeniami o gwałty na 9-latku i 13-latku. Nagrodzona dwoma Oscarami produkcja przedstawia śledztwo dziennikarzy bostońskiej gazety dotyczące przypadków molestowania seksualnego przez katolickich księży. Napisy końcowe zawierają nazwiska duchownych zamieszanych w pedofilskie skandale. Na liście znalazły się także polskie nazwiska.

Spotlightkościół

Wolontariusze ŚDM mają więcej czasu na rejestrację

Już po raz kolejny została przedłużona rejestracja wolontariuszy na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w tym roku w Krakwie. Planowo rejestracja miała zakończyć się już w marcu, ale została przedłużona do kwietnia. Teraz znów o kolejny miesiąc - do końca maja. Jak podaje departament wolontariatu Komitetu Organizacyjnego ŚDM, do tej pory wpłynęło ponad 20 tys. zgłoszeń, a organizatorzy mają nadzieję, że chętnych będzie więcej, zwłaszcza z terenu Archidiecezji Krakowskiej. Wolontariusze ŚDM będą na dworcach i lotniskach, w punktach informacyjnych i medycznych, w Centrum Medialnym, w miejscach katechez, Festiwalu Młodych oraz wydarzeń centralnych. Do tej pory z około 13 tys. zgłoszonych w Polsce, potwierdzenie przyjęcia na wolontariat uzyskało około 7 tys osób.

SDMkościółKraków

W małżeństwie trzeba trwać, nawet pomimo zdrady

Czy zdrada małżeńska może być powodem do rozwodu? Na pewno nie dla katolików. Metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski w ramach sobotniego spotkania z cyklu "Dialogi w katedrze" podkreślił , że przysięga małżeńska nie powinna być traktowana lekkomyślnie. "Trzeba trwać, mimo, że ból jest ciężki i trudno to zaakceptować" - powiedział, podając przykład Chrystusa, który wybaczył zdradę św. Piotrowi.

religiakościółmałżeństwo