"Skupmy się na tym, co nas łączy". Wzruszająca kampania podbija sieć

"Łatwo jest szufladkować ludzi. Jesteśmy my i oni. Bogaci i ci, którzy zarabiają by przetrwać. Ci, którym ufamy i ci, których staramy się unikać" - tymi słowami zaczyna się trzyminutowy spot reklamowy duńskiej telewizji TV2. Wideo poruszyło nie tylko Duńczyków. W zaledwie kilka dni wersję angielską oraz oryginalną wyświetlono ponad 20 mln razy. Jego autorzy pokazali, jak błędne jest posługiwanie się stereotypami. W momencie poznania drugiego, z pozoru zupełnie innego człowieka, pierwotne podziały szybko tracą aktualność. "Być może łączy nas więcej, niż myślimy"...

równouprawnieniekampaniaspołecznastereotypy

Melanż kontra rzeczywistość

Impreza jak w hollywoodzkich filmach? Często wyobrażenie o niej odbiega dalece od rzeczywistości. Własnie dlatego Główny Inspektorat Sanitarny stworzył kampanię społeczną, skierowaną do młodych ludzi. Łącznie ukazało się kilka filmików, pokazujących wyobrażenia na temat imprez i używek, oraz to jak naprawdę to wygląda. Z perspektywy drugiej osoby. Ma to przestrzec młodych ludzi przed nadmiernym stosowaniem środków odurzających oraz pokazać konsekwencje wynikające z ich używania. Zobaczcie sami. W linkach poniżej znajdziecie inne filmiki serii.

kampaniaspołecznaużywkiimpreza

Ojcowie, którzy bawią się Barbie! Nowa kampania marki

W najnowszej kampanii firmy Mattel zobaczyć możemy ojców, którzy razem se swoimi małymi córkami spędzają czas bawiąc się lalkami Barbie! Nazwa kampanii to "Dads who play Barbie" i odchodzi ona od stereotypowego myślenia, że lalkami bawią się tylko dziewczynki, a także, iż te zabawy wykonują tylko z matkami. W tym krótkim filmiku ojcowie wyznają, że uwielbiają bawić się lalkami, sprawiając radość swoim córkom. Znajdują oni dla nich czas pomimo innych obowiązków. Dzięki temu, dziewczynki spędzają mnóstwo czasu ze swoimi ojcami. Na końcu możemy przeczytać zachętę do zabawy dla wszystkich mężczyzn "Czas spędzony w jej wymyślonym świecie jest inwestycją w jej prawdziwy świat". Poprzez wykonane badania naukowcy dowiedli, iż córki spędzające czas z ojcami są bardziej samodzielne i niezależne w późniejszym życiu. Zatem ojcowie, obejrzyjcie spot!

Barbiekampaniaspołeczna

Billboard kaszle na palaczy. Pomysłowa kampania antynikotynowa ze Szwecji

Apotek Hjärtat, druga pod względem wielkości sieć aptek w Szwecji, postanowiła w oryginalny sposób zwrócić uwagę przechodniów na to, jak palenie papierosów szkodzi nie tylko zdrowiu palacza, ale i zdrowiu osób z jego otoczenia. W największych szwedzkich miastach pojawiły się wyjątkowe billboardy - widniejący na nich mężczyzna kaszle, gdy tylko poczuje dym z papierosa! Wszystko dzięki czujnikom dymu! Gdy mężczyzna przestaje kaszleć, na billboardzie pokazują się środki mające pomóc zerwać z nałogiem. Na udostępnionym na YouTube filmiku (znajdziecie go na: https://www.youtube.com/watch?v=_Uj-MMAys4M) można zobaczyć reakcje Szwedów. Jedni patrzą z niedowierzaniem, drudzy wybuchają śmiechem. Na pewno ta kampania daje do myślenia...

kaszlącybillboardkampaniaspołecznapalenie

#MakeAPromise - kampania domu mody Louis Vuitton

#MakeAPromise to akcja prowadzona przez paryski dom mody. Ma ona na celu wspieranie ochrony życia i praw dzieci na całym świecie. Louis Vuitton współpracuje z tej okazji z UNICEF. Każdy kto chce dołączyć do akcji może zakupić specjalną bransoletkę lub naszyjnik z kolekcji Sliver Lockit. Kolekcja została zainspirowana specjalną kłódką z 1890 roku, którą zaprojektował syn właściciela- Georges. Chciał on zabezpieczyć wtedy swoich klientów przed kradzieżą ich najbardziej wartościowych rzeczy. Cena naszyjnika to 2.400 zł, a bransoletki 2.000 zł. Od każdej sprzedanej sztuki na konto UNICEFU zostanie przekazane 200 euro. Uroczyste obchodzenie akcji wypada w tym roku 12 stycznia!

MakeAPromisemodakampaniaspołeczna

Przytulanie własnego dziecka przejawem przemocy i molestowania? Mocna kampania społeczna!

Jedna z organizacji zajmująca się prawami dzieci, ich dostatnim i bezpiecznym wychowaniem (Safe kids, thriving families), stworzyła kampanię, w której mówi o nietykalności nieletnich. Na plakatach z wizerunkiem małej dziewczynki przeczytamy: "Mam 5 lat. Moje ciało jest MOIM ciałem. Nie zmuszaj mnie do pocałunków lub przytulania. Uczę się tego, na co mogę pozwalać innym i twoje wsparcie pomoże mi być bezpieczną w moim dalszym życiu”. Organizatorzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na to, że jeśli nasze dziecko nie ma zamiaru się przytulać lub nie chce być całowane, nie powinno się go na siłę zmuszać do okazywania w ten sposób uczuć. Organizatorzy tłumaczą, że dla niektórych dzieci takie sytuacje stają się niekomfortowe. Na kolejnym plakacie Święty Mikołaj mówi: "Nie zmuszajcie dzieci do siadania na moich kolanach! Mam dosyć rodziców, którzy nie pozwalają pociechom podejmować własnych decyzji dotyczących ich ciała. Niech maluch przytuli mnie, przybije mi piątkę lub pomacha, kiedy sam tego chce”. Co sądzicie o takim stosunku do okazywania uczuć?

dziecikampaniaspołecznaprawadziecka

Tatuaże Beckhama ożyły - kampania UNICEF przeciwko przemocy

Ciało Davida Beckhama pokrywa ponad 40 tatuaży, a każdy z nich ma swoją niepowtarzalną historię. Na potrzeby nowej kampanii UNICEF przeciwko przemocy wykorzystano niektóre z nich i przerobiono je na przerażające animowane historie. Kolejnym obrazom towarzyszy przejmująca muzyka, krzyk i płacz dzieci... Skąd pomysł na to, żeby do kampanii o takiej tematyce wykorzystać tatuaże? Jej twórcy twierdzą, że przemoc naznacza dzieci na zawsze, pozostawiając na ich ciałach niewidzialne blizny. Trudno się z tym nie zgodzić. Poruszający spot kończy zdanie: "Przemoc wobec dzieci naznacza je na całe życie. Jest zła. Skończ z nią”. Zobaczcie go koniecznie!

kampaniaUNICEFkampaniaspołecznaprzemoc

30-latek oświadcza się 13-latkom? Wszystko dzieje się w Europie!

Jak reagują ojcowie na wieść, że ich 13-letnia córka poślubi mężczyznę, starszego od niej o prawie 20 lat? Sprawdziła to fundacja Bornefonden mająca swoją siedzibę w Danii! Przeprowadzono bardzo nietypowy eksperyment, będący częścią kampanii społecznej. Lucas Alexander mający 30 lat odwiedza kilka duńskich domów, w których mieszkają 13-latki. Kiedy drzwi zostają otworzone przez ojców, Lucas informuje, że zamierza poślubić ich dziecko. Wszystkie dziewczynki również wiedziały o eksperymencie i z tego względu udawały, że znają 30-latka. Również ich matki były o wszystkim wcześniej powiadomione. Jak zatem reagowali ojcowie? Niektórzy mieli zamiar dzwonić po policję! Kampania ma zwracać uwagę na problem występujący w Afryce, gdzie ponad piętnaście procent dziewczynek przed ukończeniem 15 lat zostaje wydanych za mąż za dorosłych mężczyzn. Zobaczcie materiał wideo! Jak radził sobie Lucas?

ślubzestarszymmężczyznąkampaniaspołecznaoświadczyny

Tymi zdjęciami walczą z przesądami na temat AIDS!

Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS. Na całym świecie, w tym także w naszym kraju, organizowane są różnego rodzaju spotkania, konferencje, akcje edukacyjne czy happeningi, które przybliżają zagadnienie choroby i profilaktyki, a także, co najważniejsze, starają się zwalczać narosłe wokół dotkniętych tą chorobą przesądy. Francuska organizacja AIDES, która na co dzień zajmuje się tym zagadnieniem, we współpracy z fotografem Mathieu Césarem stworzyła niezwykłą kampanię, której celem jest właśnie walka z obecnym w społeczeństwie stereotypem nakazującym izolowanie osób zarażonych HIV. Efektem ich współpracy są czarno-białe fotografie przedstawiające pary hetero- i homoseksualne w nietypowych ujęciach. Zobaczcie sami!

przesądyoAIDSkampaniaspołecznachoroba

Te dzieci nigdy nie miały prawdziwych świąt...Wzruszająca kampania od SOS Wioski Dziecięce

Zasiadając do suto zastawionego wigilijnego stołu nie zastanawiamy się nad tym, czy w Polsce każdy przeżywa ten wyjątkowy czas z bliskimi, czy ma z kim połamać się opłatkiem, zaśpiewać kolędy, cieszyć się z drobnych upominków pod choinką...Są w naszym kraju dzieci, które nigdy nie miały w domu świąt, dzieci, które doznawały przemocy albo były świadkami kłótni pijanych rodziców...O nich właśnie przypomina nowa kampania organizacji SOS Wioski Dziecięce. Akcji „Podaruj dzieciom ich pierwsze święta” towarzyszy wzruszający spot, który naprawdę warto zobaczyć. Pamiętacie pierwszą zabawę w chowanego, pierwsze graffiti na ścianie, pierwszy koncert dla sąsiadów, pierwszą gwiazdkę? Te dzieci nie mają takich wspomnień! Podaruj im ich pierwsze Boże Narodzenie! Akcja trwa do końca grudnia!

pierwszeświętakampaniaspołecznachristmas

W święta "Odłóż smarfona na bok" - namawia producent telefonów komórkowych

Urządzenia mobilne są naszym codziennym uzależnieniem. Nawet w te najważniejsze dni... Aby zwrócić uwagę na nasz problem Huawei przygotował specjalną kampanię, w której przekonuje o tym, że są chwile ważniejsze od bycia online - #BePresent. Niezwykle istotnym jest zbliżający się okres świąteczny, który powinien być czasem szczególnie rodzinnym. "Raz w roku odłóżmy smartfony na bok" :)

BePresentkampaniaspołecznachristmas

"Kochanie to Sztuka" - artyści wprost o seksie i bliskości

40 lat temu Michalina Wisłocka, pisarka i seksuolog, dokonała prawdziwej rewolucji - opublikowała pierwszy w krajach Układu Warszawskiego podręcznik seksuologii "Sztuka kochania", który z miejsca stał się bestsellerem i rozszedł się w nakładzie 7 milionów egzemplarzy. Mimo tego, że autorka wprost mówiła wtedy o seksie, to można odnieść jednak wrażenie, że dzisiaj nadal temat ten jest tym ze sfery tabu - wstydzimy się mówić o bliskości, o miłości, o współżyciu nie wspominając...Dlatego właśnie powstała kampania "Kochanie to Sztuka", w której udział wzięli polscy artyści m.in Piotr Adamczyk, Czesław Mozzil, Magdalena Boczarska i Eryk Lubos. Kampania pokazuje, że rozmowa o seksie i sam seks są niezwykle ważne dla każdego człowieka, że można, a nawet powinno się mówić o tym otwarcie. "Wiesz dobrze, że uwielbiam twój temperament, prawda? Chociaż czasami czuję się tak, jakbyś się tylko ze mną bzykała. Ja potrzebuję twojej uwagi" - mówi w jednym z klipów Adamczyk. A co mówią inni? Zobaczcie wszystkie filmiki!

KochanietoSztukakampaniaspołecznaseks

Porzucasz psa, a on i tak kocha cię dalej - wzruszająca kampania społeczna

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka...Więc dlaczego tak łatwo przychodzi niektórym pozbycie się go? Jesteśmy bezduszni? Kochamy, ale po pewnym czasie się odkochujemy? Traktujemy zwierzęta jak zabawki? Dla tych, którzy porzucili psa lub myślą o zrobieniu tego, francuska fundacja 30 Millions d'Amis przygotowała wzruszający spot. Widzimy w nim psa, który mimo że został porzucony na pastwę losu w lesie, nie opuszcza swojego pana i ratuje mu życie! Spróbujcie nie uronić przy wideo ani jednej łzy...

bezwarunkowamiłośćpsakampaniaspołecznapsy

MenInHijab - kampania społeczna w ramach solidarności dla kobiet w Iranie

W Iranie mężczyźni biorą udział w kampanii #MenInHijab. Na różnych portalach społecznościowych umieszczają swoje zdjęcia w okryciu głowy. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę na zabieranie wolności kobietom. Jeden z nich mówił : "Kiedy nosiłem hidżab, nawet przez krótką chwilę, czułem, że nie byłem sobą. To jest najgorsze uczucie na świecie i absolutnie nie do przyjęcia dla każdej wyzwolonej osoby. Kobiety, gdy wychodzą na zewnątrz ( poza dom), codziennie muszą zostawić swoją prawdziwą tożsamość w domu.To straszne uczucie mieć podwójną tożsamość na całe życie". W Iranie od 1979 kobiety muszą nosić hidżab i jest to ściśle przestrzegane pod karą nawet i więzienia! Mężczyźni biorący udział w kampanii chcą wyrazić swoja solidarność z kobietami, a także zaprotestować wobec panującego prawa narzucającego na siłę noszenie chusty. Czy wy także wspieracie tą inicjatywę?

islamkampaniaspołecznahidżab

"Znajdź swoją psią połowę"- niezwykła kampania promująca adopcję psów

W schroniskach w całej Polsce przebywa około 100 tys. psów, a prawie 400 tys. jest pod opieką fundacji. Popularne stało się adoptowanie zwierzaków, niestety bardzo często wracają one z nowego, ciepłego domu do starego, smutnego i ciasnego schroniska...Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że adopcja psa to duża odpowiedzialność, dlatego powstała kampania, która promuje znalezienie "psiej połowy" na całe życie dzięki idealnemu dopasowaniu. W 3 spotach reklamowych Fundacji Zwierzęca Polana pod hasłem "Dopasowani Kompani" wystąpili znani aktorzy - Anita Sokołowska, Piotr Stramowski i Mirosław Zbrojewicz. Oni już wiedzą, że żeby adoptować psa muszą nadawać z nim na tych samych falach i kibicować tej samej drużynie. Zobaczcie te zabawne spoty!

kampaniaspołecznapsyadopcjapsów

Protest przeciw przemocy seksualnej

"It happens" to seria zdjęć wykonanych przez artystkę Yana Mazurkevich. Pokazują one sceny napaści na tle seksualnym. Każda ofiara (są nimi zatrudnieni aktorzy) patrzy wprost w obiektyw, a sceny pokazują historię i mężczyzn i kobiet wykorzystanych seksualnie. Ma to uświadomić innych, że takie rzeczy dzieją się przed naszymi oczami i nie możemy ignorować tych zachowań. Cała kampania jest odpowiedzią na wypuszczenie z więzienia jednego z gwałcicieli w Stanford. Brock Turner zgwałcił młodą kobietę przed akademikiem jednej z uczelni, w trakcie rozprawy prokurator zażądał 14 lat pozbawienia wolności dla niego, lecz sąd wydał dość szokujący wyrok- 6 miesięcy pozbawienia wolności. Turner za dobre zachowanie wyszedł po 3 miesiącach. Kampania nie jest pierwszą jaką robi Yana Mazurkevich. Wcześniejsza zatytułowana była "Dear Brock Turner" i pokazywała kobiety w bieliźnie, posypane kolorowym proszkiem z tabliczkami mówiącymi dlaczego mogły zostać zgwałcone.

gwałtkampaniaspołeczna

Mali wojownicy - sesja zdjęciowa dzieci z bliznami

Dzieci, które doznały różnych poważnych obrażeń z powodu wypadku lub choroby, z dumą pokazują swoje blizny. Children’s Healthcare w Atlancie przy współpracy z fotografką Kate T. Parker, stworzyło zdjęcia, które mają promować akceptacje swojego okaleczonego ciała przez najmłodszych. Autorzy mówią: "Dla dzieci, które walczyły z chorobami lub mają uraz, blizny są odznaką honoru, znakiem przetrwania." Zdjęcia te mają przełamywać istniejące bariery, aby nie wstydzić się swoich okaleczeń. Mają one też być wzorem dla innych dzieci, które przechodzą przez podobną walkę. Każde zdjęcie stało się inspirujące dla autorów, ponieważ dzieci i ich rodzice opowiadali, czym dla nich są te pozostawione na ciele ślady.

zdrowiekampaniaspołecznadzieci

„Wannabe" Spice Girls w kampanii społecznej

Kto by pomyślał, że hit „Wannabe" Spice Girls sprzed 20 lat powróci w takiej odsłonie! Słowa utworu nieistniejącego już zespołu Victorii Beckham zostały wykorzystane w kampanii Project Everyone stworzonej przez Global Goals, międzynarodową organizację wspieraną przez Narody Zjednoczone. Celem kampanii „What I really, really want” jest walka o wolność kobiet. Hasła, z którymi spotkamy się w krótkim klipie dotyczą równości praw i płac, edukacji dla dziewcząt i zaprzestania ohydnego procederu, jakim jest zawieranie małżeństw z dziećmi. Zobaczcie "Wannabe" w tej wersji!

kampaniaWhatIreallyreallywantkampaniaspołecznahitSpiceGirlspowraca

Pomagamy tylko "ładnym"

UNICEF przeprowadził w Gruzji eksperyment społeczny, który dowodzi, że nasza wrażliwość na niedolę dzieci zależy od... tego jak wyglądają. Obejrzyj krótki materiał video i zastanów się, jak sam byś zareagował. Akcja została przerwana, ponieważ młoda aktorka nie mogła poradzić sobie z odrzuceniem, jakie ją spotkało. Jeśli obecne tendencje się utrzymają, za 15 lat aż 167 mln dzieci będzie żyło w ubóstwie. Razem możemy to zmienić.

badaniaUNICEFkampaniaspołecznakampaniaUNICEF

Kampania "Ratujmy Kobiety"

Po masowych protestach w całej Polsce przeciwko planom zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej powstała kampania "Ratujmy Kobiety". W sieci pojawił się właśnie spot, w którym wystąpili m.in. Tomasz Raczek, Kazimiera Szczuka, Barbara Nowacka czy Wanda Nowicka. Opowiadają się oni za możliwością legalnego i bezpiecznego przerywania ciąży przez kobiety. Zobaczcie spot!

RatujmyKobietykampaniaspołeczna