Wstrząsające wspomnienia z Auschwitz. To wideo obejrzało prawie 200 milionów osób

Na fanpage'u serwisu BuzzFeed opublikowano we wrześniu krótki film, w którym Eva Mozes Kor opisuje doświadczenia związane z jej życiem podczas holokaustu. Wideo obejrzało ponad 180 milionów widzów na Facebook'u, a na YouTubie ponad 4,5 miliona. Kobieta swoją opowieść zaczyna od własnych doświadczeń, kiedy trafiła razem z całą rodziną w maju 1944 roku do Auschwitz. "Nigdy dotąd nie widziałam czegoś podobnego. Kiedy wróciłam, zorientowałam się, że mój ojciec i moje dwie starsze siostry zniknęły. Nigdy więcej ich już nie zobaczyłam" – mówi Eva. Nazistom najbardziej zależało na bliźniętach. Uważali, że są to wyjątkowi ludzie. Eva i jej siostra Miriam były bliźniaczkami. Matka, chcąc chronić córki i myśląc, że uratuje dziewczynki, powiedziała nazistom, że to bliźnięta. Dziewczynki stały się obiektami eksperymentów dra Mengle, znanego później jako "Anioł Śmierci", który prowadził eksperymenty z zakresu medycyny, patologii i genetyki. Kobieta wspomina, że dostawała wiele zastrzyków. Po jednej z dawek zachorowała i została przeniesiona do szpitala, gdzie Mengle stwierdził, że dziewczyna umrze po 2 tygodniach. Diagnoza jednak nie była prawidłowa, a Eva przeżyła.. Gdy wyzdrowiała, odnalazła swoją siostrę, która nie chciała powiedzieć, co jej zrobiono. W styczniu 1945 roku Eva i Miriam opuściły Auschwitz. Ich historia poruszy każdego. Warto obejrzeć cały film i zwrócić uwagę na to, jak byłe więźniarki i więźniowie opisują Auschwitz.

wspomnieniazAuschwitzhistoriawojna

Sensacyjne odkrycie w jednej z rzeźb Chrystusa! Znaleziono stare dokumenty... w pośladkach

W miejscowości Sotillo de la Ribera w Hiszpanii doszło do niezwykłego odkrycia. Podczas renowacji jednej z drewnianych rzeźb, przedstawiającej Chrystusa, pracownicy zauważyli pergamin wystający spomiędzy pośladków. Były w nim dokumenty, spisane w 1777 roku przez tamtejszego księdza, Joaquína Míngueza. Miały być czymś, co dzisiaj nazywany kapsułą czasu. Opisują życie codzienne mieszkańców, jak spędzali wolny czas lub jaki był wtedy ustrój. Oryginały zachowano dla dalszych badań, a do rzeźby włożono kopie, aby kontynuować misję kościelnego z XVIII wieku. Możemy jedynie pogratulować odkrywcom i życzyć dalszych sukcesów!

dokumentywpośladkachhistorianiesamowite

Odnaleziono grób jedynego czarnoskórego, który walczył w Powstaniu Warszawskim!

Chrześcijański klub "Idź pod prąd", który zajmuje się odnawianiem grobów polskich bohaterów, poinformował, że odnalazł miejsce spoczynku jedynego czarnoskórego uczestnika walk z 1944 roku. August Agbola O’Brown (ps. "Ali") był z pochodzenia Nigeryjczykiem. Jako żołnierz Związku Walki Zbrojnej" brał udział w Powstaniu Warszawskim, gdzie walczył ramię w ramię z m.in. Janem Radeckim (ps. "Czarny"). W 1958 roku wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Członkowie londyńskiej grupy "Idź pod prąd" znaleźli jego akt zgonu, a następnie skontaktowali się z pobliskimi cmentarzami. O'Brown został pochowany na Hampstead Cemetery w Londynie. Jeśli jesteście ciekawi dłuższej historii czarnoskórego powstańca to polecamy książkę pt. "Afryka w Warszawie" dr Zbigniewa Osiatyńskiego. Jednocześnie gratulujemy bardzo ważnego odkrycia!

czarnoskorypowstaniecpolskahistoria

Brutalna zabawa nastolatek z Polski. Chciały zdobyć popularność znęcając się na zwierzętach

Dzięki aplikacji Sanpchat internet dowiedział się jak brutalne potrafią być młode osoby, oraz w jaki sposób wykorzystują wiedzę historyczną. Dwie młode dziewczyny pochodzące z województwa lubuskiego nagrały materiał filmowy i udostępniły go publicznie. Na filmiku widać jak jedna z nich pali papierosa, a następnie wciągnięty dym wdmuchuje do pudełka trzymanego w rękach. Najprawdopodobniej w pudełku znajdowała się żywa mysz. Dziewczyna używa zwrotu "no to się, k***a, w Hitlera pobawię" co ma być nawiązaniem do komór gazowych gdzie w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej zabijano ludzi. Tym nagraniem dziewczyny chciały zdobyć większą popularność. Jednak chyba należy znać pewne granice.

prawazwierząthistoriawojna

Ambasady USA i Niemiec upamiętniają rocznicę Powstania Warszawskiego

W 73.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego nie tylko Polska i Polacy upamiętniają ten dzień. Heroiczna chęć obrony miasta przez Warszawiaków jest dziś doceniana w wielu innych miejscach. Także dziś w bardzo niezwykłym geście Powstańców upamiętniła Ambasada Stanów Zjednoczonych. Na swoim oficjalnym Twitterze zostało dodane zdjęcie żołnierza amerykańskiej Marynarki Wojennej, który w dłoniach trzyma Znak Polski Walczącej. Także ambasada Niemiec opuściła dziś do połowy swoje flagi, aby w ten sposób uczcić poległych podczas powstania - również swoich własnych rodaków. W mediach społecznościowych trwa też akcja, do której może przyłączyć się każdy. Celem jest wstawienie zdjęcia lub filmiku z opisem #PokażJakPamiętasz dla uczczenia ofiar tamtych dni.

PowstanieWarszawskieUsahistoria

W rocznicę Powstania Warszawskiego "przelej krew". Zbiórki krwi ruszają w całej Polsce!

Dokładnie 73 lata temu, 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, największa w Europie zbrojna operacja podziemia skierowana przeciw Niemcom. Przez 63 dni powstańcy na ulicach stolicy walczyli z wojskami niemieckimi o wolną, niepodległą ojczyznę. Dziś wszyscy wspominamy ich heroiczny bój. W całym kraju, a szczególnie w Warszawie, odbywają się uroczyste obchody kolejnej rocznicy wybuchu Powstania. Oprócz udziału w uroczystościach w ten szczególny dzień w kilku polskich miejscowościach i miastach będzie można oddać krew, której szczególnie latem brakuje w szpitalach. Do akcji "Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego" promującej oddawanie krwi połączone z pamięcią, o tych, którzy przelali krew w obronie Ojczyzny przyłączyły się m.in. Warszawa, Szczecin, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Bielsko-Biała czy Elbląg. "Pokazujemy, że patriotyczna postawa to nie nałożenie koszulki, udział w marszu czy spotkaniu z okazji rocznic, ale poświęcenie swojego czasu, zdobycie się na odwagę i realna pomoc drugiemu człowiekowi" - mówił Bartłomiej Ilcewicz, koordynator wydarzenia, w rozmowie z Polskim Radiem. W dniach od 1 do 5 sierpnia krew będą mogły oddać osoby powyżej 18. roku życia, które ważą więcej niż 50 kilogramów. Inicjatywa oddawania krwi w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zrodziła się 3 lata temu w Szczecinie, a od dwóch lat ma wymiar ogólnopolski. Wspierają ją m.in. terenowe akcje krwiodawstwa, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i sami powstańcy. Dzisiaj nie tylko zatrzymajmy się o godzinie 17, gdy zawyją syreny, ale też, oddając krew, pomóżmy potrzebującym!

akcjaoddawaniakrwihistoriaPowstanieWarszawskie

Poruszające spoty na rocznicę Powstania Warszawskiego podbiły serca internautów!

Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji zbliżającej się 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowało dwa poruszające spoty mające przypomnieć nam o wadze tego wydarzenia dla naszej historii, a także o jego bohaterach, którym należy się pamięć i szacunek. Mimo że "Kamienica" i "Szpital" (taką nazwę otrzymały spoty) trwają zaledwie minutę, to poruszają do głębi. Aktorzy młodego pokolenia u boku doświadczonych aktorów sceny filmowej i teatralnej, wspaniała muzyka i miejsce akcji są tym, na co postawili twórcy z Warszawskiej Szkoły Filmowej. Uzyskany przez nich efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. "Jestem z tych spotów niezwykle dumny nie tylko dlatego, że ta sprawa jest święta, ale także dlatego, że mój ojciec był Powstańcem Warszawskim. Zmarł w tym roku i nie zobaczy już tych spotów, ale myślę, że byłby z nich niezmiernie zadowolony. Kiedy widzę wspaniałego aktora Stasia Brudnego, z którym miałem okazję wielokrotnie współpracować, to jest tak, jakbym widział swojego tatę. To mnie bardzo porusza i wydaje mi się, że te spoty zostaną długo w pamięci mojej i wszystkich widzów" - mówił Maciej Ślesicki, założyciel i kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej. Spoty będące częścią akcji "Wolność łączy" podbiły serca internautów. Pochlebnych komentarzy wciąż przybywa! Zobaczcie "Kamienicę" i "Szpital" i przyznajcie, że nie da się przy nich nie wzruszyć!

PowstanieWarszawskiehistoriaYouTube

Żart w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen obiegł sieć. Jego sprawcą był 16-latek

Uczeń Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy znieważył ostatnio miejsce kaźni. Podczas zwiedzania byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy 16-latek zrobił sobie zdjęcie, na którym udawał, że oddaje mocz pod szubienicą znajdującą się w na placu apelowym. Fotografia szybko obiegła sieć i wywołała oburzenie wielu środowisk. Wieść o incydencie dotarła również do jego nauczycieli i dyrekcji szkoły, którzy ukarali go naganą i obniżyli mu ocenę z zachowania. Sam nastolatek przeprosił za swoje kontrowersyjne postępowanie zarówno pedagogów, jak i inne osoby, które poczuły się urażone. Ponownie pojechał do obozu, by oddać hołd pomordowanym więźniom, a cała klasa została ponownie zaproszona do Muzeum Gross-Rosen na specjalną lekcję historii.

żartwoboziehistoriakontrowersje

Jak 100 lat temu kobiety broniły się przed mężczyznami? W Japonii istniał specjalny podręcznik

100 lat temu, w 1914 roku w Japonii wydano specjalny podręcznik "Samoobrona dla kobiet", w którym opisano w jaki sposób kobiety mogą atakować mężczyzn. Jego autorką jest Nabatake Yaeko pod pseudonimem Nohata Showa. Tekst opisuje kilka ruchów ze sztuk walki, które kobiety mogą używać do samoobrony, w tym m.in.: rzuty, technikę kopania i sposób na złamanie ramienia napastnika. Książka zawiera też szczegółowy schemat pokazujący "słabe punkty" na człowieku nazywany Kyusho. w książce przeczytamy: "Kyusho są punktami na ciele, które mogą powodować szkody, jeśli się mocno w nie uderzy lub też mogą być wykorzystane do reanimacji osoby". Autorka książki opisuje w niej wzrost przemocy wobec kobiet, oraz własne sytuacje, kiedy musiała z owych technik skorzystać. "Jeśli zakorzenisz te technik w swoim ciele, to nawet słodka, słaba dziewczyna może owinąć dużego człowieka i osiągnąć zwycięstwo". Podręcznik został przetłumaczony przez Erica Shahana, który specjalizuje się w transkrypcji książek o sztuce japońskiej XIX i XX wieku.

samoobronakobietkobietyhistoria

Przodek Roberta De Niro na obrazie w Muzeum we Wrocławiu? Zapraszenie dla aktora

Oglądając jeden z XVII-wieczny portretów znajdujących się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, nie sposób nie zastanowić się, kogo owa postać na nim przypomina. Dzieło autorstwa Bartłomieja Strobla przedstawia portret Johanna Vogta, a powstał w 1628 roku. Władze muzeum dopatrzyły się w mężczyźnie podobieństw do znanego aktora Roberta Deniro. Ta dwójka posiada kilka charakterystycznych cech. Jedną z nich jest brodawka na policzku, która jednak znajduje się w trochę innym miejscu, a także podobieństwo nosa, zmarszczek, brwi czy też błysk w oku. Oczywiście może być to zwykły przypadek, że mężczyźni są do siebie podobni, ale naukowcy nie wykluczają, że być może ta dwójka ma wspólne geny. Jak wiadomo potomkowie obecnych Amerykanów to ludzie z całej Europy. Dyrekcja postanowiła w związku z tym zaprosić aktora do muzeum, aby sam zainteresowany zobaczył na własne oczy portret. Czy myślicie, ze Vogot to przodek De Niro?

sztukahistoriageny

Najpopularniejszy statek znów można zobaczyć! Niesamowita wystawa austriaciego artysty

Dla fanów "Titanica" ta wystawa to coś niesamowitego- "Titanic: The Promise of Modernity". I nie chodzi tu o obrazy pokazujące to, co już widzieliśmy w melodramacie Jamesa Camerona. Austriacki artysta Yadegar Asisi's stworzył w jednej ze starych niemieckich rotund dzieło, które zaskakuje widzów ogromem i realnością. Oglądający mogą podziwiać dzięki umieszczonym w budynku wielkim ekranom wrak 'Titanica' znajdujący się na dnie oceanu Atlantyckiego. Autor pozwala im zanurzyć się ponad 3800 metrów pod poziom morza i przeżywać każdemu z osobna tą historię. Asisi mówi, że wystawę przygotował z własną interpretacją tego wydarzenia. "W 'Titanicu' nie mówię ci o upadku z 1912 r. Nie mówię nic o samej tragedii. 'Titanic' ma być obrazem męstwa człowieka, który zawsze stara się zdominować naturę i ostatecznie nie udaje się mu to". Niedługo, bo 14 kwietnia minie 104. rocznica katastrofy statku pasażerskiego Titanic.

titanichistoriasztuka

Rekonstrukcja Pompejów w 3D

Kto z nas nie zna historii włoskich Pompejów? Naukowcy z Uniwersytetu w Lund postanowili pokazać całemu światu, jak przepięknie prezentowało się architektonicznie to miasto tuż przed wybuchem Wezuwiusza. Ich praca była bardzo ciężka i pochłonęła wiele godzin. Brali w nich udział archeolodzy, architekci i graficy komputerowi skanując każdą część jedenej z zachowanych dzielnic Pompejów i rekonstruowali ją w postaci cyfrowej w 3D. Efekt zapiera dech w piersiach... Zobaczcie sami.

RekonstrukcjaPompejowhistoriaYouTube

Adidas Predator inspirowane rzymskimi butami sprzed 2000 lat?

Na terenie byłego rzymskiego obozu w Brytanii Vindolanda archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. W rowie służącym kiedyś za wysypisko śmieci, odnaleźli buty sprzed około 2000 lat. Jedna z par należała prawdopodobnie do dziecka z zamożnej rodziny w wieku 8-10 lat, o czym świadczy jego rozmiar. But w dużym stopniu przypomina ten, który produkowany jest przez znaną na całym świecie firmę Adidas - Adidas Predator. Obuwie to ma charakterystyczne wypukłości i miejsca na sznurowadła, podobnie jak Predator. Archeolodzy twierdzą, że buty te były bardzo starannie wykonane, co świadczy o tym, że już w tamtych czasach ludzie bardzo dużo uwagi przykładali do mody i swojego wyglądu. Na podstawie kolejnych badań, będą mogli oni powiedzieć jacy ludzie tam mieszkali, buty z lepszego tworzywa świadczą o zamożności. Na terenie wykopalisk odnaleziono ponad 200 par obuwia starożytnych Rzymian.

modaarcheologiahistoria

Pokażą nam śmierć Stalina!

Trwają rozmowy w sprawie zebrania obsady do najnowszego filmu "The Death of Stalin". Produkcja ta ma być ekranizacją powieści graficznej Fabiena Nury'ego i Thierry'ego Robina. Ukazane są w niej ostatnie dni życia Stalina, jego śmieć oraz to co nastąpiło zaraz po niej. Reżyserem filmu jest Armando Iannucci, a w obsadzie natkniemy się na takie nazwiska jak Toby Kebbel, Michael Palin, Simon Russell Beale, Paddy Considine.

filmkinohistoria

Pod Sanokiem znaleziono skarb!

do Muzeum Historycznego w Sanoku trafiły znalezione przez Mieczysława Skrowrońskiego mieszkańca pobliskiej wsi, monety pochodzące z XVII w. Zostały znalezione niedaleko dworu. Jak podaje portal Nowiny24, był to skarb monet z II połowy XVII wieku, tzw. depozyt. Składały się na niego srebrny szóstak króla Jana Kazimierza, siedem srebrnych trójkrajcarówek cesarza austriackiego Leopolda I Habsburga oraz 29 miedzianych szelągów, najpewniej bitych również w trakcie panowania Jana Kazimierza. Badacze nie wykluczają,że w okolicy może być więcej takich skarbów.

sanokhistoriaskarb

Ślub rotmistrza Pileckiego - rekonstrukcja

Wczoraj w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się rekonstrukcja ślubu rotmistrza Witolda Pileckiego i Marii Ostrowskiej z 1931 roku. W uroczystości brali udział m.in wicepremier Piotr Giliński. Rolę młodej pary odegrali aktorzy z filmu "Pilecki"-Marcin Kwaśny i Małgorzata Kowalska. O wydarzeniu na swoim profilu na Facebooku poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie obyło się tam jednak bez fali hejtu, zarówno ze strony internautów jak i środowisk przeciwnych polityce partii rządzącej. A wy co myślicie o tej rekonstrukcji?

rekonstrukcjahistoriagiliński