Za prąd przyszło jej zapłacić 284 miliardy dolarów. Winne miały być lampki świąteczne

Poświąteczny rachunek za prąd każdego z nas może zaskoczyć. Żaden jednak nie będzie na pewno tak gigantyczny jak ten, który otrzymała 58-letnia Mary Horomanski z Erie w amerykańskim stanie Pensylwania. Kobieta po otwarciu elektronicznej faktury zobaczyła kwotę, która niejednego mogłaby przyprawić o atak serca. Według dostawcy energii miała zapłacić za prąd aż 284 miliony dolarów, przy czym pierwsza, grudniowa rata została wyznaczona na kwotę 28 tysięcy dolarów! Ogromny rachunek miał zostać opłacony w całości do listopada przyszłego roku. 58-latka winą za niego obarczyła, jak sądziła, wadliwe lampki świąteczne, którymi obwiesiła dom. Prawda okazała się jednak całkiem inna. Jej syn po skontaktowaniu się z dostawcą prądu dowiedział się, że kwota widoczna na fakturze jest... błędna. W rzeczywistości Mary musi zapłacić 284 dolary i 46 centów. Rzecznik firmy przeprosił już kobietę, ale 58-latka pewnie jeszcze długo z lękiem będzie sprawdzała rachunki...

gigantycznyrachunekfinansepieniądze

"Piotr i Paweł" znikną z Polski? Chce go kupić inna duża firma

Carrefour jest zainteresowany przejęciem jednej z największych sieci hipermarketów w Polsce. "Piotr i Paweł" szukają kogoś, kto zająłby większość udziałów. Oznacza to, że polska firma zostanie "wchłonięta" przez większą sieć, a jednocześnie przestanie istnieć. Nie jest to jeszcze pewne, rozmowy mają odbyć się dopiero w 2018 roku, a sama transakcja może potrwać około sześciu miesięcy. Czy znana, polska marka przestanie istnieć? Dajcie znać, co o tym myślicie!

koniecPiotraiPawłajedzeniefinanse

Ujawniono, ile zarabia Krychowiak! Niesamowita kwota

"Super Express" ujawnił, ile zarabia Grzegorz Krychowiak. Reprezentant Polski gra obecnie w angielskim West Bromwich Albion i inkasuje 108 tysięcy funtów miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki daje nam to ponad 500 tysięcy złotych. Dziennikarze "SE" porównali tę kwotę do średniej krajowej w Polsce. Piłkarz WBA dostaje około 25 milionów złotych rocznie. Przeciętny "Kowalski" musiałby pracować na to 432 lata. Przypomniano również jednego z najsłynniejszych piłkarzy naszego kraju, Kazimierza Deynę, który grał w Manchesterze City, jednak nawet on zarabiał 70 razy mniej. Tym samym Krychowiak został najlepiej zarabiającym polskim zawodnikiem w historii Premier League. Co o tym myślicie? Dajcie znać!

zarobkikrychowiakasportfinanse

Pieniądze za to, że się urodziłeś. Eksperyment czy realne zdarzenie?

W Finlandii testowany jest trwający do dwóch lat projekt, gdzie dwa tysiące losowo wybranych bezrobotnych co miesiąc dostaje od państwa po 560 euro. Władze chcą zobaczyć czy takie świadczenia pomogą zmniejszyć biedę lub całkowicie ją zredukować, a także zmniejszyć wykluczenie społeczne i wyeliminować biurokrację. Jeśli plan się powiedzie, kolejnym krokiem będzie wprowadzenie stawki 800 euro miesięcznie dla każdego Fina niezależnie od wieku - od urodzenia aż do śmierci. Wszystko przez rozwijające się nowe technologie i zmniejszenie liczby potrzebnych pracowników, którzy będą w niedalekiej przyszłości zmuszeni zrezygnować z wykonywanego zawodu i zająć się mniej płatną pracą (np. bibliotekarze, telemarketerzy, recepcjoniści). Być może niedługo wszystkie państwa za przykładem Finlandii wprowadzą tzw. ideę Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego, gdzie każdy obywatel będzie dostawał stałą kwotę pieniędzy. Taki system pomógłby wielu ludziom, którzy wykonują pracę bo muszą zarabiać pieniądze, ale ni jest ona dobrze płatna. Podobna idea jest aktualnie prowadzona w amerykańskim stanie Alaska, gdzie mieszkańcy otrzymują rocznie ok 2 tys. dolarów. Idea brzmi utopijnie i aktualnie żaden kraj w pełni nie wykorzystuje tych pomysłów. Przy wprowadzeniu tego planu w życie spadła by również wartość pieniądza. A może w ciągu kilkunastu najbliższych lat właśnie tak będzie wyglądał nasz rynek gospodarczy?

finanserodzinapaństwo

Czy roboty będą płacić podatki? Rewolucyjny pomysł Billa Gatesa

Bill Gates, założyciel Microsoftu, w wywiadzie dla magazynu "Quart" stwierdził, że roboty wykonujące określoną pracę powinny płacić podatki! Oczywiście nie roboty same w sobie, a zatrudniające ich firmy. Przedsiębiorca uważa bowiem, że roboty zatrudnione na podobnych stanowiskach co ludzie są im równe pod każdym względem. A praca ludzkich pracowników jest przecież opodatkowana. Według niego "zastępując zawód robotnika, nie można rezygnować z odprowadzanych przez niego podatków". Dodaje, że pieniądze pozyskane w ten sposób solidnie wsparłyby budżet państwa i mogłyby one zostać przeznaczone na finansowanie szkół, czy pomoc osobom niepełnosprawnym. Faktem jest, że obecnie wiele zawodów jest zagrożonych z powodu robotyzacji. Pozostaje pytanie, czy to źle? Póki co, Parlament Europejski pracuje nad stworzeniem prawa dla robotów, jednak pomysł, by je opodatkować, odrzucił.

podatkirobotówprawofinanse

W kościele na tacę zapłacimy... kartą?

Najpopularniejszą obecnie formą wsparcia Kościoła jest bezpośrednie przekazanie datków na tacę. Z bezgotówkowych form ofiary możemy wybrać np. przelew na wskazany rachunek bankowy. Całkiem możliwe, że dzięki zaprezentowanemu w Warszawie urządzeniu Donation Box, na tacę zapłacimy również... kartą. Rewolucyjna maszyna przypomina wyglądem puszkę, do której wrzuca się datki. Została stworzona z myślą o wspieraniu organizacji charytatywnych i niewykluczone, że zostanie użyta podczas tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na razie nie wiadomo, czy nowe urządzenie firmy Ingenico stanie się powszechnie wykorzystywane w świątyniach. Składanie ofiar kartą płatniczą praktykowane jest już w Skandynawii i Stanach Zjednoczonych. Może czas na Polskę?

nowetechnologiereligiafinanse

Gigantyczny wyciek danych Polaków z bazy PESEL. Co robić?

"Gdzieś ktoś ma kilka milionów bardzo precyzyjnych danych i składa teraz wnioski kredytowe" - ostrzega Bertold Kittel. Zdaniem dziennikarza śledczego wyciek danych może dotyczyć nawet połowy dorosłych obywateli. Prokuratura sprawdza, kto stoi za gigantycznym wyciekiem z bazy PESEL. Najnowsze informacje dotyczą kancelarii komorniczych w Łodzi i w Warszawie. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Biuro Informacji Kredytowej radzi zamówienie alertu, co pozwoli na monitorowanie zapytań kredytowych złożonych na nasze dane. Działania oszustów wykorzystujących informacje o nas może także utrudnić wymiana dowodu osobistego na nowy. Warto też ze szczególną ostrożnością korzystać z poczty e-mail, nie otwierać podejrzanych wiadomości, nie odpowiadać na nie i nie przesyłać dalej.

finansenewscyberatak

Mężczyzna od 9 lat nie płaci podatków, ponieważ są "sprzeczne z konstytucją"

Bezrobotny mieszkaniec Reńskiej Wsi (woj. opolskie) odmawia płacenia podatków za swój dom i ziemię rolną. Pan Stefan Tokar sam interpretuje prawo, do którego ma wiele zastrzeżeń. 82 ary to według niego za mało, aby mówić o ustawowym gospodarstwie rolnym. "Artykuł 4 tej ustawy (o podatku rolnym) mówi, że do wyliczenia podatku przyjmuje się liczbę hektarów wynikającą z ewidencji gruntów" - tłumaczy. Natomiast podatek od nieruchomości jest nakładany na niego "sprzecznie z konstytucyjną zasadą ochrony własności prywatnej". Egzekucja należności trwa już 9 lat, ponieważ pan Stefan odwołuje się od każdej decyzji władz. Na swoim domu napisał, że jego własność gwarantuje mu konstytucja.

podatkiprawofinanse

Wzrośnie minimalna stawka godzinowa za pracę!

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o minimalnej stawce godzinowej za pracę. To dobra wiadomość dla tych z nas, którzy dorywczo pracują np. w gastronomii. Od 2017 roku pracodawcy nie będą mogli płacić nam mniej niż 12 zł za godzinę. Wypłata ma mieć charakter rozliczenia pieniężnego przynajmniej raz w miesiącu. Za nieprzestrzeganie nowego prawa pracodawcom będzie groziła kara grzywny od 1 do 30 tys.zł. Przedsiębiorcy ostro krytykują przyjęcie nowej minimalnej stawki godzinowej. Już teraz wielu studentów (i nie tylko!) przyjmowanych do pracy jest "na czarno". Czy liczba nielegalnie zatrudnianych Polaków wzrośnie w 2017 roku? Działania rządu uporządkują rynek pracy czy poszerzą tylko szarą strefę?

finansepraca