Zamieściła zdjęcie seksistowskiej czapki, jednak reakcja internautów ją zaskoczyła!

Oburzona Sian Robson postanowiła zamieścić na swoim Twitterze zdjęcie, które przedstawia metkę czapki znanej firmy odzieżowej. Pod instrukcją dotyczącą prania widnieje napis: "...albo daj swojej mamie, ona Ci wypierze". Firma tłumaczyła, że to jedynie niewinny żart, jednak Sian chodzi o to, że przez takie "niewinne" żarciki, kobiety szufladkuje się do roli sprzątaczek. Amerykanka liczyła na wsparcie ze strony internautów, lecz spotkała się jedynie z oburzonymi ludźmi, którzy pouczali ją, że czasem w życiu trzeba mieć dystans. A co Wy uważacie?

seksistowskametkafeminizmkontrowersje

Feministka zarzuca rasizm gwałcicielowi, ponieważ... molestował tylko białe aktorki

Podczas gdy kobiety odważnie wyznają przed całym światem, że były molestowane, używając w mediach społecznościowych tagu #MeToo (#JaTeż), czarnoskóra dziennikarka gwałcicielom zarzuca... rasizm. Przynajmniej temu, od którego cała akcja się zaczęła. "Myślę, że powinniśmy być zaniepokojeni, że seryjny gwałciciel nie uwzględnia różnorodności rasowej wśród swoich ofiar" - o Harveyu Weinsteinie napisała Bim Adewunmi, od lat działająca na rzecz praw kobiet i równouprawnienia. Kilka dni temu w swoim artykule feministka oskarżyła producenta filmowego o dyskryminację rasową. Jak zauważyła, wszystkie kobiety molestowane przez niego, były białe. Wiązać się to ma z ogólnym problemem rasizmu w Hollywood - Adewunmi twierdzi, że czarnoskóre aktorki nie dostają ról głównych w amerykańskich filmach. Swoje ubolewanie nad faktem, że wszystkie ofiary Weinsteina były białe wyraziła słowami: "Myślę, że dla niego czarna kobieta, taka jak ja, nie jest uważana za godne pożadania trofeum seksualne. On zapewne jest przekonany, że 'pie****na' przez niego kobieta doznaje zaszczytu, ale czarnoskóra kobieta nie zasługuje na taki honor. To jest głęboko zakorzenione w głowach takich jak on białych samców".

MeToofeminizmdyskryminacja

Mężczyźni odpowiadają na akcję #MeToo. "Panowie, nasza kolej"!

Tysiące kobiet z całej Polski wyznaje, że były molestowane seksualnie. Wszystko za sprawą akcji #MeToo, której początek dała seksafera ze znanym producentem Hollywood w roli głównej, Harveyem Weinsteinem. Krótkie wyznanie #MeToo czy #JaTeż opanowało media społecznościowe. W odpowiedzi na ogólnoświatową akcję kobiet głos zabrali mężczyźni. Panowie tweetują #HowIWillChange i zapowiadają walkę przeciwko "kulturze gwałtu". Męska odpowiedź w formie hashtagu została stworzona przez australijskiego dziennikarza i scenarzystę Benjamina Lawa (widoczny na zdjęciu). "Panowie, nasza kolej" - pisze na Tweeterze Law. "Po wczorajszej fali #MeToo, historii o nadużyciach, napaściach i prześladowaniach seksualnych względem kobiet, dziś mówimy #HowIWillChange'". Ciekawe, czy 10 lat temu aktywistka Tarana Burke, która jako pierwsza użyła hashtagu #MeToo, wierzyła, że dzięki m.in. aktorce Alyssie Milano akcja zaangażuje samych mężczyzn!

HowIWillChangefeminizmMeToo

Ekspert TVP o demonstracjach kobiet: "Cały czas myślałem: kto to r*cha"

"Ładne laski idą na dyskotekę, a brzydkie, których nikt nie chce bzykać, to idą na demonstracje" - powiedział prawnik Roman Sklepowicz w internetowej telewizji wRealu24 (link do wideo zamieszczony poniżej). Jego oburzające słowa dotyczyły "czarnego wtorku" oraz wydarzeń z nim związanych. 3 października 2017 roku kobiety ponownie wyszły na ulice polskich miast, by zaprotestować m.in. wobec zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. "Ja stałem i patrzyłem, i sobie myślałem, którą bym bzyknął. Ta? O Jezus, o Boże. Tą? O nie. Wierzcie mi, że cały czas myślałem: kto to r*cha. I doszedłem do wniosku, że nikt. I dlatego idą w tej manifestacji" - kontynuował swój wywód Sklepowicz, który jeszcze niedawno występował w TVP w roli eksperta, na co śmiechem zareagował dziennikarz Marcin Rola. Prowadzącego rozmowę widocznie seksistowskie i skandaliczne "żarty" bawią. Wystąpienie gościa programu wRealu24 internauci określili najgorszą wypowiedzią na temat kobiet w historii polskiej publicystyki.

czarnyprotestfeminizmdyskryminacja

22-letnia blogerka fitness nie goli się od roku, by "pokazać naturalne piękno"

22-letnia Morgan Mikenas to blogerka fitness, która promuje zdrowy tryb życia - odpowiednio się odżywia i dużo trenuje. Swoimi postępami dzieli się na Instagramie. Jest jednak coś, co wyróżnia ją na tle innych, podobnych jej dziewczyn. Morgan rok temu postanowiła, że przestanie usuwać "zbędne" owłosienie. Dzisiaj pokazuje, jak zmieniło się jej ciało i tłumaczy, dlaczego podjęła tę kontrowersyjną decyzję. "Moim celem nie było zniechęcenie innych kobiet do golenia się. Zależało mi, aby zadały sobie pytanie: 'Co sprawia, że czuję się komfortowo?"' - mówi w udostępnionym na YouTubie filmie (link do wideo znajdziecie poniżej). Swoimi zdjęciami na Instagramie inspiruje tysiące obserwatorek do tego, by czuły się piękne bez obsesyjnego dbania o siebie. Zdania internautów odnośnie do jej decyzji są jednak podzielone. Gdzie jest granica pomiędzy samoakceptacją a zwykłymi zaniedbaniem?

feminizminstagramkobieta

Kobiety chcą usunąć Korwin-Mikkego z europarlamentu. Petycję podpisało już ponad 50 tys. osób!

W zeszłym tygodniu w całej Europie (a także poza jej granicami!) głośno było na temat wypowiedzi Janusza Korwin-Mikkego. Polityk w Parlamencie Europejskim powiedział wtedy, że kobiety powinny zarabiać mniej od mężczyzn, ponieważ są "słabsze, mniejsze i mniej inteligentne". Słowa europarlamentarzysty oburzyły nie tylko Polaków, którzy nie chcą być w ten sposób reprezentowani na arenie międzynarodowej, ale przede wszystkim kobiety na całym świecie. To, że Szef PE Antonio Tajani rozpoczął dochodzenie w sprawie seksistowskiej uwagi Korwin-Mikkego, nie wystarczyło, by puścić w niepamięć jego wystąpienie. Działaczka społeczna Montse Sampere stworzyła petycję, którą domaga się usunięcia polskiego polityka z PE. Jej apel podpisało już ponad 50 tys. kobiet z całej Unii Europejskiej. Link do petycji znajdziecie poniżej.

KorwinMikkefeminizmPolskazagranicą

"Kobiety muszą zarabiać mniej, bo są słabsze, mniejsze i mniej inteligentne" - o tej wypowiedzi Korwin-Mikkego mówi cały świat

"Oczywiście, że kobiety muszą zarabiać mniej niż mężczyźni. Ponieważ są słabsze, są mniejsze, są mniej inteligentne i muszą zarabiać mniej. To tyle" - powiedział w Parlamencie Europejskim Janusz Korwin-Mikke. Stwierdzenie polityka z środowej debaty rozpętało prawdziwą burzę. Jakby tego było mało, europoseł zamieścił na Facebooku oraz na swoim blogu wpisy, które miały wytłumaczyć jego wypowiedź. Zamiast uzasadnić ekscentryczne zachowanie, Korwin-Mikke ponownie obraził kobiety. "Stary dowcip: 'Czy wolisz być łysym, czy idiotą?' – 'Idiotą, bo nie widać!' Gdy napisałem, że 'kobiety są przeciętnie niższe, lżejsze, słabsze, – oraz mniej inteligentne, odważne i agresywne - od mężczyzn' – to niektóre Panie zakwestionowały tylko niższą inteligencję. Bo mniej widać. Przy czym niektóre UDOWODNIŁY swoimi wpisami, że są mniej inteligentne niż 60% mężczyzn – bo nie rozumieją, co znaczy 'przeciętnie'" - napisał dzisiaj na Facebooku Korwin-Mikke (link do całego wpisu znajdziecie poniżej). Za sprawą kontrowersyjnej wypowiedzi o polskim polityku usłyszał cały świat. Jego wystąpienie opisują największe światowe serwisy. Niektóre zagraniczne media nazwały poglądy Korwina-Mikkego pro-putinowskimi. Szef PE rozpoczął dochodzenie w sprawie seksistowskiej uwagi. Korwin-Mikke może zostać zawieszony w prawach.

KorwinMikkefeminizmdyskryminacja

Feministki zapraszają na Manifę kontrowersyjnym spotem. Przesada?

W niedzielę 5 marca odbędzie się Manifa. Wydarzenie organizowane w Poznaniu, Krakowie, Lublinie i innych polskich miastach jest wstępem do Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, który zaplanowany jest na 8 marca. Hasło przewodnie manifestacji brzmi "Przeciw przemocy władzy. Dość kompromisów". Jej organizatorzy chcą zwrócić uwagę na liczne kompromisy, które codziennie podejmują kobiety - te związane z aborcją, a także z łączeniem życia zawodowego z domowym. Wokół podobnych strajków zawsze jest wiele kontrowersji. Tym razem najliczniejsze budzi spot zapowiadający poznańską Manifę. Feministyczny materiał trwający nieco ponad minutę ukazuje kobiece ciało w sytuacjach... niekomfortowych. Pływanie w basenie podczas menstruacji, siadanie na sedesie publicznej toalety - to tylko niektóre z przedstawionych scen. "Kobiece ciało wciąż uwięzione jest w kulturowej klatce" - mówi Zofia Holeczek, jedna z twórczyń spotu.

DOŚĆKOMPROMISÓWfeminizmstrajkkobiet

Kolejny Strajk Kobiet już 8 marca. "Nie przychodź, jesteś tylko kobietą"

Kobiety z całej Polski, a także spoza granic kraju, zrzeszają się kolejny raz, by ponownie wyjść na ulice największych miast i manifestować swoje poglądy. "Stanowimy ponad połowę ludzkości i to w naszych rękach spoczywa moc. Nie zapominajcie, że od decyzji kobiet zależy kontynuacja życia na Ziemi" - czytamy na stronie wydarzenia Strajku Kobiet na Facebooku. Wobec czego będą protestować tym razem? Utrudnionego dostępu do antykoncepcji, ograniczonej opieki lekarskiej, nierówności płci, założeń wiary katolickiej wpływających na życie społeczne... Przedsięwzięcie promuje emocjonalne wideo zatytułowane "Nie przychodź".

strajkkobietkobietafeminizm

W lutym kobiety przestają się depilować. Wszystko dla ofiar przemocy domowej

Jeszcze w listopadzie pisaliśmy o międzynarodowej akcji Movember, podczas której mężczyźni zapuszczali wąsy, by wpłynąć na podniesienie świadomości społecznej na temat raka prostaty i innych nowotworów przeważnie dotykających osoby płci męskiej. Przyszedł luty i teraz kobiety rozpoczęły swoją akcję. Get Hairy February zachęca kobiety z całego świata do tego, żeby w tym miesiącu zrezygnowały z maszynek, depilatorów i wosku. Zamiast przeznaczać pieniądze na ich zakup, kobiety mają wpłacać pieniądze na konto organizacji, która wszystkie zebrane środki przekaże na pomoc ofiarom przemocy domowej. Ta kampania jest również odpowiedzią na apel feministek, które sprzeciwiają się poglądowi, że owłosienie u kobiet "przeszkadza". Zdjęcia z hashtagiem #gethairyfebruary na pewno będą królowały w tym miesiącu!

GetHairyFebruaryfeminizmakcja

"Jak nazwiesz siebie feministką, nikomu nie stanie na twój widok"

Paulina Młynarska znana jest ze swoich bezkompromisowych wypowiedzi na temat sytuacji kobiet w Polsce. Wkłada wiele wysiłku w próbę odczarowania negatywnego wizerunku feministek, używając coraz ostrzejszych słów. "Każdy facet fantazjuje o wyzwolonej kobiecie" - powiedziała Młynarska w wywiadzie dla "Cosmopolitan". Dziennikarka przekonuje też, że każda kobieta jest feministką: "Zacznijmy od tego, że feministka to kobieta, która sprzeciwia się nierówności ze względu na płeć. A ponieważ chyba każdy z nas jest za równością i sprawiedliwością to… każda kobieta jest feministką. Wiele kobiet boi się jednak używać tego słowa, bo ono w naszym społeczeństwie zostało zaczarowane i jest rozumiane tak: jeśli jesteś feministką, to choćbyś wyglądała jak Anja Rubik i miała umysł Marii Skłodowskiej-Curie, to i tak każdy będzie widział w tobie nieatrakcyjnego kaszalota. Uważaj, bo jak nazwiesz siebie feministką, to nikomu nie stanie na twój widok i co wtedy? To taki szantaż, bo oczywiście wiadomo, że wszystkim staje na widok feministek".

feminizmkobietaMłynarska

Koniec z "chudym ideałem" kobiety? Poznajcie Barbie "plus size"

Najpopularniejsza lalka na świecie ma wreszcie pełne kształty! Twórcy Barbie rezygnują z nienaturalnie szczupłej sylwetki dziewczyny, z którą od pokoleń porównują się nawet kilkulatki. Nowa lalka została zrobiona na podobieństwo znanej modelki "plus size"Ashley Graham. "Jestem podekscytowana, że Barbie się rozwija” - powiedziała Graham. "Musimy pracować razem, by zmienić światowy wizerunek piękna i zawalczyć o bardziej tolerancyjny świat” - dodała.

Barbiemodelingfeminizm

"Zacznę wracać do domu z przypadkowymi, pijanymi kolesiami i będę ich okradać"...

"To nie będzie moja wina... przecież byli pijani. Powinni wiedzieć, że tak będzie. Ujdzie mi to na sucho w 90% przypadków, ale kiedy znajdzie się jeden odważny mężczyzna, który wezwie mnie do sądu, będę się bronić słowami: nie sądziłam, że mówiąc "nie kradnij mojego Audi" miał dokładnie to na myśli (...) Powinniście go widzieć w klubie. Miał na sobie drogą koszulę i buty. To oznaczało tylko jedno: chciał, żebym go okradła. Prosił się o to. Kiedy go okradałam, a on mówił "nie", nie byłam pewna czy naprawdę tego nie chce. "Nie" nie jest wystarczająco obiektywne. Może znaczyć wiele". Tak Alice Brine skomentowała próby tłumaczenia gwałtów na kobietach pod wpływem alkoholu. Do opublikowania posta na Facebooku zainspirowały ją artykuły opisujące sprawy oskarżonych o molestowanie seksualne. W kwietniu czterem z sześciu sprawców gwałtu zbiorowego w Pietrzykowicach postawiono wyrok - dwa lata w zawieszeniu. Nie zostali pozbawieni wolności, ponieważ szesnastolatka była pod wpływem alkoholu. W Polsce coraz mniej sprawców gwałtów jest skazywanych. Na pozytywną zmianę w prawie na razie nic nie wskazuje.

feminizmkobieta

"Chcę, żebyś drżała, gdy usłyszysz, że nadchodzę"- życie po ślubie w Peru

"Chcę, żebyś wiedziała, że cię nienawidzę. Obiecuję, że codziennie będę cię bił. Chcę cię poniżać i znieważać dopóki nie przestaniesz ufać sobie, a zaczniesz tylko mi. Chcę, żebyś należała wyłącznie do mnie, żyła w izolacji i drżała, gdy usłyszysz, że nadchodzę"- tymi słowami oświadcza się mężczyzna w społecznej kampanii peruwiańskiej organizacji walczącej o prawa kobiet. Akcja, której hasło brzmi "Jeśli oprawca ostrzegłby, nie byłoby ofiar" skierowana jest do osób, które doświadczyły przemocy lub były jej świadkami. W krajach Ameryki Południowej ok. 60% kobiet pada ofiarą przemocy domowej. Skala ataków na żony i matki jest tak wysoka, że do kodeksów karnych wprowadzono termin "feminicidio"- kobietobójstwo.

feminizmkobietaYouTube

Odciął żonie ręce, bo nie mogła zajść w ciążę

Kenijczyk Stephen Ngila ciężko zranił żonę w głowę i maczetą odciął jej dwie ręce. Kobieta została w ten sposób "ukarana", ponieważ przez siedem lat małżeństwa nie urodziła dziecka. Według lekarzy pracujących w szpitalu, do którego trafiła Jackline Mwende, problem niepłodności leży po stronie mężczyzny. Jak donosi CNN, oprawca już wcześniej groził kobiecie, że ją zabije, czego świadkiem był jej ojciec. Zbrodnia poruszyła polityków na całym świecie i wywołała żywe dyskusje na temat traktowania kobiet w Afryce. Jeden z kenijskich aktywistów napisał na Twitterze: "Wiem, że jesteśmy lepsi. To był zdeprawowany akt przemocy seksualnej. Jestem wstrząśnięty. Społeczeństwo, które w całości nie jest bezpieczne, nie jest bezpieczne w ogóle".

feminizmAfryka

Muzułmanie zabronili kobietom kąpieli w basenie

W ciągu 25 lat populacja muzułmanów w Anglii wzrosła trzykrotnie. Brytyjscy nacjonaliści organizują tzw. "chrześcijańskie patrole". W Zjednoczonym Królestwie dochodzi do słownych utarczek, a islamiści czują się dyskryminowani. Z drugiej jednak strony coraz częściej "walczą o swoje". "Jesteście zazdrośni, bo przejmujemy ten kraj?”- mówili prawicowym aktywistom, którzy przeszli zdominowaną przez muzułmanów dzielnicą Luton, trzymając w rękach krzyże. W mieście tym ograniczono ostatnio kobietom korzystanie z publicznej pływalni ze względu na "powody kulturowe". Duży basen w każdy piątek dostępny będzie jedynie dla mężczyzn. Przedstawiciel grupy "The Strong Believer" stwierdził, że oglądanie roznegliżowanych kobiecych ciał nie powinno być częścią popieranej przez Mahometa aktywności. Za pływanie w Inspire Sports Village kobiety będą musiały płacić więcej, chociaż wyznaczony dla nich basen jest ponad dwukrotnie mniejszy od "męskiego". Decyzja władz pływalni to szanowanie praw każdej grupy społecznej czy zgoda na zdobywanie przez muzułmanów coraz liczniejszych przestrzeni?

islamfeminizm

Hillary Clinton: pierwsza kandydatka partii na prezydenta

Hillary Clinton jest pierwszą kandydatką na prezydenta wybraną przez jedną z amerykańskich partii. Emocje związane z walką o Biały Dom są prawie tak wielkie jak osiem lat temu, kiedy demokraci musieli podjąć decyzję o nominowaniu pierwszego czarnoskórego mężczyzny lub pierwszej kobiety na prezydenta USA. Obama i Clinton byli wtedy rywalami i walczyli o głos Demokratów. Teraz obydwoje współpracują w kampanii prezydenckiej żony Billa Clintona. "Nigdy nie było mężczyzny ani kobiety - w tym mnie i Billa - bardziej wykwalifikowanego do bycia prezydentem"- mówił Barack Obama w Filadelfii. Po wystąpieniu prezydenta na scenę weszła sama Hillary Clinton. Politycy przytulili się, wzięli za ręce i machali do tłumu. Myślicie, że w Polsce byłoby to możliwe? W wyborach 8 listopada kandydatka Partii Demokratycznej zmierzy się z Donaldem Trumpem, którego slogan wyborczy brzmi "Make America Great Again". Hillary Clinton walczy w obronie praw człowieka o ekonomiczne i polityczne równouprawnienie kobiet, a także legalizację małżeństw tej samej płci.

feminizmAmeryka

Lego promuje równouprawnienie kobiet

Kilka dni temu pisaliśmy o pomyśle Barbie na stworzenie lalki prezydent i wiceprezydent. Wprowadzenie do sprzedaży nowych zabawek ma na celu uświadamianie dziewczynek, że jako kobiety również mogą obejmować wysokie stanowiska. Od kilku lat młode dziewczęta na całym świecie mogą także bawić się reprodukcyjną wersją lalki z 1965 roku, "Miss Astronaut". Projektanci zabawek rezygnują z wypuszczania na rynek różowych, posypanych brokatem długonogich blondynek. Współczesna kobieta jest silna i może robić, co chce. Koncepcja ta spodobała się również Lego. Przedsiębiorstwo zabawkarskie uhonorowało informatyczkę, astronautkę, matematyczkę, lekarkę oraz zarządzającą projektem NASA, bez których pracy i dokonań Amerykanie m.in. nie polecieliby na Księżyc. Aby figurki weszły do sprzedaży, projekt musi wesprzeć 10 tys. osób. Link, dzięki któremu możesz oddać swój głos na "The Woman who put men on the Moon", znajduje się w materiale poniżej.

feminizmLego

Lalki przekonują dziewczynki o tym, że "mogą być, kim chcą"

Według tegorocznych badań przeprowadzonych na zlecenie „Barbie. Możesz być, kim chcesz” wynika, że większość dziewczynek nie marzy nawet o byciu w przyszłości liderkami. 39% najmłodszych Amerykanek chciałoby być bizneswoman lub panią dyrektor- w Polsce niespełna 1%. Dorastanie w kraju, w którym na wysokich stanowiskach wciąż brakuje kobiet, nie ułatwia dziewczynkom zrozumienia, że bez względu na płeć mogą być, kim chcą. Marka wprowadziła własnie do sprzedaży lalkę prezydent oraz wiceprezydent. Barbie podjęła współpracę z niepartyjną, żeńską organizacją "She Should Run". Razem chcą promować postawy przywódcze wśród kobiet. Produkcja zabawek będących przedstawicielkami zawodów, które kojarzone są raczej z pracami męskimi, mają zainspirować dziewczynki do wielkich marzeń i podejmowania rozmów z rodzicami o swoich planach na przyszłość. Barbie była już m.in. oficerem marynarki, przedsiębiorcą, strażakiem i astronautą.

feminizmBarbie

130 kobiet rozebrało się w ramach protestu politycznego. Mamy zdjęcia!

Ponad sto kobiet zrzuciło swoje ubrania w ramach protestu przeciwko kandydaturze Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta USA. Zasłaniały się jedynie lustrami, które miały symbolizować kobiecy blask, piękno i siłę, odbijając jednocześnie ziemię, słońce, chmury i okoliczne budynki. Akcja odbyła się w Cleveland (gdzie nagie protesty są nielegalne), niedaleko miejsca zjazdu republikanów i była pomysłem fotografa, Spencera Tunicka. Artysta do projektu osnutego hasłem "Everything She Says Means Everything" przygotowywał się trzy lata. "Republikanie szukają wymówek, usprawiedliwiając nienawiść, którą szerzą. Mamy córki i chcemy, by dorastały w społeczeństwie, w którym kobiety mają pełnię praw"- mówi.

nagiprotestfeminizmprotestpolityczny