Szwajcarskie zegarki czy szwajcarskie serce?

Szwajcaria, jak każdy wie, słynie z dobrych zegarków. Andreas Haeberlin z Uniwersytetu Berneńskiego wspólnie z Adrianem Zurbuchenem z Uniwersytetu Michigan wykorzystali technologię kinetycznego nakręcania mechanizmów, by doprowadzić do kinetycznego bicia serca. Implant zasilany byłby rytmem uderzeń mięśnia. Eksperymenty przeprowadzone na świniach zakończyły się pozytywnie. Automatyczny zegar jest sposobem do pozyskiwania energii z serca jak i innych narządów w organizmie. Emily Waltz zamieściła takie informacje na stronie IEEE Spectrum.

nowetechnologienaukaczas

Dni wolne w 2017 roku. Kiedy wziąć urlop?

Planowanie urlopu nigdy nie jest łatwe. W 2017 roku nie zabraknie jednak okazji do odpoczynku :) Zanim zdecydujemy się podać przełożonym konkretny termin urlopu, warto wcześniej sprawdzić w kalendarzu, kiedy będzie on dla nas najkorzystniejszy. Jak policzyliśmy, wystarczy 14 dni wolnych od pracy, żeby odpoczywać przez 41! Pierwsza okazja do dłuższego weekendu już w styczniu!

dniwolnekalendarzczas

Koniec ze zmianą czasu?

"Pozostanie przez cały rok przy czasie letnim przyniesie oszczędności oraz pozytywnie wpłynie na zdrowie psychiczne" - argumentował poseł Lajos Kepli. Komisja węgierskiego parlamentu przyjęła projekt zmiany prawa zakładający zniesienie dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu. Nie oznacza to jeszcze, że nowe prawo wejdzie od razu w życie. Projekt zmian będą jeszcze przedyskutowywać parlamentarzyści. Pomysł popiera aż 80 proc. obywateli, więc jego urzeczywistnienie jest bardzo prawdopodobne. Ostatnimi europejskimi krajami, które zaprzestały zmiany czasu, były Rosja, Białoruś i Turcja. Czy w przyszłości będzie to także Polska?

konieczmianczasuczasWęgry