Koniec ze starzeniem się? Wielki sukces naukowców z Kalifornii

Kalifornijscy naukowcy z Instytutu Salka donoszą o wielkim przełomie - odnieśli sukces w odwracaniu procesu starzenia u myszy! Zwierzęta dzięki ich niesamowitej technice cieszyły się zdrowiem, wyglądały młodziej i dodatkowo żyły o 30% dłużej! Rewolucyjna metoda badaczy polega na stymulacji czterech genów, tzw. czynników Yamanaki, które największą aktywność wykazują podczas rozwoju człowieka, gdy ten jest jeszcze zarodkiem. Jeżeli eksperyment uda się powtórzyć na ludziach, średnia długość życia będzie mogła w niedługim czasie przekroczyć sto lat!

pokonaniestarościbadanianauka

Energetyki kupią tylko pełnoletni? Najnowsze badania alarmują!

Na początku stycznia głośno było o decyzji brytyjskiej sieci supermarketów Waitrose, która od marca tego roku postanowiła wprowadzić zakaz sprzedaży wysokokofeinowych napojów energetyzujących osobom poniżej 16. roku życia. Wszystko z troski o zdrowie młodych, wśród których energetyki cieszą się ogromną popularnością (więcej na ten temat znajdziecie w jednym z poniższych materiałów). Decyzji sieci przyglądają się z zainteresowaniem inni, równie świadomi negatywnych skutków spożywania tych napojów. Fakt ten, a także najnowsze, bardzo niepokojące wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Waterloo w kanadyjskim Ontario być może przyczynią się wkrótce do ograniczenia ich dostępności (na Litwie i Łotwie zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia obowiązuje już od jakiegoś czasu). Specjaliści przebadali ponad 2000 młodych Kanadyjczyków w wieku od 12 do 24 lat, chcąc sprawdzić wpływ wysokokofeinowych napojów na ich zdrowie. Dlaczego wysokokofeinowych? Dla przypomnienia - popularne energy drinki zawierają zwykle 80 mg kofeiny na 100 ml napoju, czyli prawie tyle, ile mają trzy puszki Coca-Coli! Negatywne skutki spożycia napoju stwierdzono w ponad połowie przypadków! Dolegliwości, z jakimi zmagali się badani to przede wszystkim przyspieszone bicie serca, problemy z zasypianiem, a także bóle głowy. W niektórych przypadkach odnotowano biegunkę, nudności, wymioty i bóle w klatce piersiowej. U nielicznych osób zaobserwowano nawet drgawki będące objawem padaczki! Ilość wypitych energy drinków u badanych nie przekroczyła dwóch puszek... Profesora David Hammond z Uniwersytetu w Waterloo sugeruje, że należy zrobić więcej, aby ograniczyć spożycie szkodliwych napojów wśród dzieci i młodzieży. A Wy uważacie, że energetyki powinny być dostępne od 18. roku życia?

energetykitylkodladorosłychzdrowiebadania

Stworzono chimerę człowieka i świni. To pierwszy taki opisany przypadek

Specjaliści Salk Institute w Kalifornii uzyskali zarodek świni zawierający ludzkie komórki. "Po raz pierwszy ujrzeliśmy komórki ciała człowieka rozwijające się w ciele dużego zwierzęcia" - powiedział prof. Juana Carlosa Izpisua Belmonte w rozmowie z BBC News. Badania dotyczące stworzenia ludzko-świńskich płodów hybrydowych mają zapoczątkować prace nad hodowlą zwierząt, których organy będą nadawać się do przeszczepu ludziom. Chimera osiągnęła jedynie stadium embrionalne. "Po czterech tygodniach świnię wraz z płodem poddano eutanazji, a zwłoki spalono" - informuje Washington Post.

chimerabadanianauka

Noszenie szpilek zwiększa atrakcyjność!

Nie od dziś wiadomo, że obcasy potrafią odmienić kobiecą sylwetkę. Dzięki nim poprawia się wygląd kobiety, wydaje się szczuplejsza, a jej sposób poruszania jest zmysłowy i pewny siebie. Wysokość szpilek ma wpływ na atrakcyjność i dzięki nim można przyciągnąć uwagę mężczyzn. Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Bretanii przeprowadzili pewien eksperyment. Zebrano grupę kilku 19-letnich dziewcząt, które miały zakładać buty, prosząc o pomoc mężczyzn w wieku 25-50 lat. Za każdym razem było to obuwie o innej wysokości obcasa. Zauważono, że obcas o wysokości 0,5 cm przyciągnął uwagę 46,7 procent mężczyzn, o wysokości 5 cm - 63 procent, a najwyższy 9-centymetrowy aż 83 procent panów! Badania te wywołały oburzenie wśród feministek, bowiem kolejny raz pokazano kobietę w świetle stereotypu!

szpilkikobietabadania

Polska bije rekordy w zanieczyszczaniu powietrza!

Tegoroczny raport WHO (World Health Organization) o zanieczyszczeniu powietrza nie był dla nas łaskawy. W zestawieniu organizacji znalazło się 50 miast Unii Europejskiej, w których oddycha się najgorszym powietrzem. Ponad połowa z nich, bo aż 33 miasta, znajduje się w Polsce! W zanieczyszczaniu powietrza jesteśmy bezkonkurencyjni! Dlaczego? Produkujemy stanowczo za dużo groźnego dla naszego zdrowia i życia pyłu PM2.5, którego jednym z najbardziej niebezpiecznych składników jest rakotwórczy benzo(a)piren! Nieodpowiednio ogrzewamy mieszkania, zamiast korzystać z komunikacji miejskiej poruszamy się samochodami, palimy śmieci... Nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji swoich działań, a w skutkach są one tragiczne. WHO podaje, że w ten sposób zwiększamy ryzyko wystąpienia chorób płuc, zawału serca, udaru mózgu czy raka! Myślenie, że nas to nie dotyczy to błąd! W 2015 roku aż 40-krotnie przekroczyliśmy dopuszczalną przez WHO wartość (benzo(a)pirenu w powietrzu! Nic nie wskazuje na to, żeby w tym roku wynik był dla nas korzystniejszy...

zanieczyszczeniepowietrzapolskarzeczywistośćbadania

Lody podkręcają nasz mózg!

Truskawkowe, śmietankowe, czekoladowe... Każdy z nas ma swój ulubiony smak lodów. Lubimy je tak bardzo, że jemy je w sporych ilościach i często mamy z tego powodu wyrzuty sumienia. Ale koniec z tym! Dlaczego? Naukowcy z Tokio dowiedli, że jedzenie lodów pozytywnie wpływa na nasz mózg! Pod kierunkiem profesora Yoshihiko Koga stworzono dwie eksperymentalne grupy. Jednej podano na śniadanie lody, a drugiej zwykły posiłek. Potem przeprowadzono krótki test komputerowy, który miał sprawdzić szybkość reakcji badanych. Efekty? Grupa lodożerców znacznie lepiej i szybciej poradziła sobie z zadaniami. Profesor jest zdania, że lody zwiększyły poziom czujności i zarazem zmniejszyły poziom rozdrażnienia. Wniosek nasuwa się tylko jeden! Na śniadanie jedzmy wszyscy lody. ;)

lodydlamózgubadaniadeser

Sięgamy po alkohol, bo irytuje nas nasz komputer?

Wielu z nas zapewne nie raz straciło wiele czasu, nerwów i pieniędzy, by nasz komputer działał w miarę zadowalający sposób... Mimo napraw przestarzały sprzęt jednak dalej nas irytuje, ale to nie wszystko! Według najnowszych badań Microsoftu, mało wydajna praca komputera oraz jego częste awarie powodują, że sięgamy po alkohol! Przeprowadzona przez giganta z Redmond ankieta wśród Brytyjczyków wskazała, że aż 65 procent komputerów w wieku od 5 do 10 lat wywołało u swoich użytkowników tak duży atak frustracji, że ci krzyczeli w jego kierunku, uderzali go pięściami, płakali, a nawet sięgali po alkohol! Do korzystania z barku z trunkami w takich sytuacjach przyznało się 6 procent ankietowanych! Na pewno znajdzie się ktoś, kto powie, że jak tu się nie napić, skoro z wyliczeń Microsoftu wynika, że w ciągu roku tracimy prawie całą dobę, czekając aż nasz stary sprzęt się uruchomi...Mamy jednak nadzieję, że Wy takich rozwiązań nie preferujecie!

komputerowyalkoholizmbadaniaalkohol

Oglądasz selfie i czujesz się chory? Nic dziwnego!

Codzienne wchodzenie na Facebooka i Instagrama stało się obowiązkowym punktem naszego rozkładu dnia. Nie robimy tego raz dziennie, ale przynajmniej kilka...Przeglądając sieci społecznościowe, przebijamy się przez lawinę "szczęśliwych" fotek: nasza koleżanka zrobiła sobie selfie przed imprezą, druga, jak wynika ze zdjęć na jej profilu, była na zagranicznych wakacjach, a nasz znajomy właśnie ogłosił, że wziął ślub...Można tak w nieskończoność! Naukowcy z Penne State University donoszą, że oglądanie fotek "z rąsi" ma na nas zły wpływ! Zależność, jaką udało się dostrzec badaczom jest bardzo prosta - im więcej oglądamy selfie, tym mniej jesteśmy zadowoleni z samych siebie! Porównujemy swoje życie do życia znajomych i zawsze wypadamy gorzej. Z kolei dobry wpływ mają na nas zdjęcia grupowe! Naukowcy dowiedli, że podnoszą one nasze zadowolenie i samoocenę. Ma odpowiadać za to poczucie wspólnoty. Czy te badania zmienią Wasze podejście do selfie?

dołująceselfieselfiebadania

Mit, że sportowcy nie mogą uprawiać seksu przed ważnymi zawodami obalony!

Najnowsze badania naukowców opublikowane w "Frontiers in Psychology" (czasopismo publikujące badania w zakresie szeroko rozumianej psychologii) obalają funkcjonujące do tej pory wśród wielu przekonanie, że sportowcy nie mogą uprawiać seksu przed ważnymi zawodami! Według badań jest wręcz odwrotnie - aktywność seksualna może mieć korzystny wpływ na sportowe wyniki! Jedna z zaangażowanych w testy badaczek, Laura Stefani, stwierdziła, że do tej pory problem nie był dokładnie zbadany i brano pod uwagę jedynie anegdotyczne historie! Na całym świecie wielu znanych sportowców m.in. Muhammad Ali wyznawało zasadę " żadnego seksu przed zawodami", co miało zapewnić lepszą koncentrację...Teraz na pewno podejście wielu zawodników ulegnie zmianie!

sekssportowcówsportbadania

Wybrano najbardziej radosną piosenkę świata!

Wybór muzyki często zależy od nastroju, w jakim się znajdujemy. Gdy na zewnątrz pogoda nie rozpieszcza, jest zimno i wieje, najczęściej wybieramy piosenki, które opowiadają ponurej aurze, a to błąd! Powinniśmy przecież zaczynać dzień z uśmiechem na twarzy, a w tym pomogłyby nam żywe, wesołe rytmy ;) Ale jaka piosenka wpłynęłaby na nas najbardziej? Neurolog Jacob Jolij znalazł odpowiedź na to pytanie! Stworzył on formułę radosnych piosenek, analizując aż 126 utworów z okresu 50 lat! Z jego badań wynika, że czujemy się dobrze przy piosenkach, których średnie tempo jest szybsze niż średnie tempo piosenki pop (średnie tempo popowego utworu to około 118 uderzeń na minutę [BPM], a średnie tempo utworu, po którego wysłuchaniu czujemy się dobrze wynosi trochę więcej, bo od 140 do 150 uderzeń na minutę). Trochę to skomplikowane, ale ważne, że udało się znaleźć utwór, który doskonale spełnia te warunki. Jest nim piosenka zespołu Queen "Don't stop me now"! Spodziewaliście się tego? Jak widać, Queen rządzi! ;)

muzykabadaniaradosnepiosenki

Świnka Peppa niebezpieczna dla dzieci?

Specjaliści od wychowywania dzieci twierdzą jednogłośnie, że bajki takie jak " Świnka Peppa" stają się niebezpieczne dla rozwoju małych dzieci. Według ich badań, dzieci przez oglądanie bajek tracą zdolność do rozwijania umiejętność empatii do drugiej osoby oraz czytania języka ciała u innych. Rodzice, którzy myślą, że ich dziecko korzysta na oglądaniu bajek i uczy się, są według badaczy w błędzie. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy rodzic razem ze swoją pociechą ogląda bajkę, śpiewa z nim i tańczy. Wtedy rozwija się u najmłodszych relacja z otoczeniem. W internecie rodzice głośno komentowali wyniki badań ekspertów, jako złe, gdyż ich dzieci lubią oglądać "Świnkę Peppę", a oni sami nie zauważyli negatywnego wpływu na dziecko. Czy w dzisiejszych czasach relacje dziecka z otoczeniem są naprawdę ograniczone z powodu telewizji i dostępnych technologii?

dziecibadaniabajki

Groźny drapieżnik z głową Muppeta

Naukowcy z ekspedycji Nautilus , którzy badali wybrzeże Kanady i USA, natknęli się na zwierzątko przypominające pluszową zabawkę. Jest to ośmiornica z gatunku "rossia pacifica". Posiada wielkie oczy, które wydają się być namalowane. Jak tłumaczyli naukowcy, służą jej one do łowów w ciemnościach głębi oceanów. Na filmie nagranym przez ekspedycje zwierzę jest nieruchome. "Myślę, że ośmiornica wystraszyła się z powodu sprzętu, którym oświetlaliśmy otoczenie"- mówi Mike Vecchione, uczestnik badań. Zobaczcie sami, jak wyglądało to zwierzątko.

badaniazwierzętaNationalGeographic

Czy dopadła Cię już Drunkorexia?

Światło dzienne ujrzał ciekawy raport na temat zdrowia Brytyjczyków, którego wyniki niepokoją nie tylko mieszkańców Wysp, ale też nas Polaków. Okazuje się, że w Wielkiej Brytanii aż 40 procent osób między 18 a 34 rokiem życia przyznaje się do omijania posiłków albo radykalnego zmniejszenia ilości kalorii po to, by później zaszaleć z ilością...alkoholu! To postępowanie nie jest obce także osobom powyżej 55 roku życia. W tej grupie badanych przyznało się do tego 10 procent osób. To "zaburzenie" nazwano Drunkorexią. Spotkaliście się z czymś takim? Gdyby przeprowadzono takie badania w Polsce, jak myślicie, jakie byłyby ich wyniki? Czy wypadlibyśmy gorzej od Brytyjczyków? W końcu słyniemy z uwielbienia do procentów ;)

alkoholbadania

Burzowa stolica świata

Naukowcy ogłosili gdzie znajduje się nowa burzowa stolica świata - w Wenezueli. Dokładniej zostało nią jezioro Maracaibo. Nową stolicę wyznaczono dzięki danym pozyskanym z jednej z misji NASA - Misji Pomiaru Deszczów Tropikalnych (ang. Tropical Rainfall Measuring Mission). Według najnowszych badań w ciągu roku na kilometr kwadratowy pojawiają się tam 233 wyładowania. Do zlokalizowania tego miejsca użyto danych z 16 lat obserwacji burz.

burzastolicabadania