Wiemy jak wyglądała Maria Magdalena. Archeolodzy odtworzyli jej twarz

W miasteczku Saint-Maximin-la-Sainte-Baume w Południowej Francji istnieje bazylika św. Marii Magdaleny. Najprawdopodobniej to właśnie tam spoczywa kobieta, która była najbliżej Jezusa. Kości i czaszka świętej pozostają w szczelnym zamknięciu, dlatego naukowcy zrobili relikwiom ponad 500 zdjęć pod różnymi kątami. Dzięki temu mogli wykonać komputerową animację 3D na podstawie, której odtworzyli jej kształt twarzy. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów na to, że czaszka należała do Marii Magdaleny. Taka teoria panuje jednak wśród wierzących już od XIII w.. Badacze pomimo tego, chcieli sprawdzić, jak wyglądałaby kobieta. Ustalono, że pochodziła ona z terenów Morza Śródziemnego, na co wskazują ciemne włosy i obecność w nich gliny, która chroniła tamtejszych ludzi przed wszami. W chwili śmierci miała około 50 lat. Naukowcy chcą kontynuować badania, które mogłyby pomóc w ustaleniu dokładnej daty śmierci kobiety. Chcą też zbadać jej DNA. Jednak, aby tego dokonać musieliby pobrać fragmenty czaszki, a nie pozwala na to Kościół Katolicki. Maria Magdalena, to postać dla wielu kontrowersyjna. Uważa się ją za nawróconą prostytutkę. Była też osobą, której po Zmartwychwstaniu ukazał się sam Jezus.

kościółarcheologiaświętaMagdalena

Wielkie odkrycie w Rzymie. Szczątki ucznia Jezusa odnalezione w kościele!

Podczas remontu ponad tysiącletniej świątyni w Rzymie-Santa Maria in Cappella, pracownicy odkryli niezwykłe znalezisko. W pobliżu ołtarza znajdowały się stare i zaplombowane donice. W ich wnętrzu spoczywały ludzkie szczątki. Inskrypcje wskazują do kogo mogą one należeć. Najprawdopodobniej są to ko0ści pierwszego papieża i samego ucznia Jezusa- świętego Piotra! O wydarzeniu został poinformowany Watykan, a także archeolodzy, którzy dokładnie zbadają szczątki pod względem tego, czy są one fragmentami ciała świętego. Jeśli okaże się prawdą archeolodzy staną przed kolejnym zadaniem, a mianowicie jak znalazły się on w świątyni. W chwili obecnej prawdopodobną wersją wydarzeń jest ta, że przeniósł je do świątyni Urban II podczas odbywającej się w kościele schizmy. W obecnej chwili relikwie św. Piotra są wystawione dla pielgrzymów w Watykanie, aby mogli oni sami zobaczyć je na własne oczy.

kościółarcheologiapapież

Dziecko urodziło się w grobie. Niezwykłe odkrycie archeologów

W północnych Włoszech około 72 km od Genui na cmentarzu, archeolodzy odkryli grób kobiety, która urodziła dziecko tuż po śmierci. To bardzo rzadki przypadek. Doszło do niego wskutek wydalenia przez martwe ciało płodu. Jest to wynik wzrostu ciśnienia gazów w rozkładającym się ciele. Kobieta była w 38-40 tygodniu ciąży. Razem z nią pochowano również inne dzieci w wieku mniej więcej 12 i 3 lat. Archeolodzy wciąż badają pokrewieństwo tych postaci. Najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci była trwająca w XIV wieku w Europie epidemia dżumy. Badacze, dzięki specjalistycznym badaniom odkryli, że kobieta cierpiała na wiele innych chorób: zapalenie ozębnej i hipoplazję szkliwa, miała wrodzoną wadę stawu biodrowego. Cierpiała też na chorobę Legga-Calvégo-Perthesa przez co prawdopodobnie utykała. U starszego dziecka stwierdzono niedożywienie. Przez Genuię przechodził główny szklak komunikacyjny, którym pielgrzymi udawali się do Rzymu. Naukowcy jednak obalili tezę, jako że ta schorowana kobieta w ciąży miałaby podróżować pieszo. Kobieta w chwili śmierci była w wieku 30-39 lat.

archeologiadziecko

Adidas Predator inspirowane rzymskimi butami sprzed 2000 lat?

Na terenie byłego rzymskiego obozu w Brytanii Vindolanda archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. W rowie służącym kiedyś za wysypisko śmieci, odnaleźli buty sprzed około 2000 lat. Jedna z par należała prawdopodobnie do dziecka z zamożnej rodziny w wieku 8-10 lat, o czym świadczy jego rozmiar. But w dużym stopniu przypomina ten, który produkowany jest przez znaną na całym świecie firmę Adidas - Adidas Predator. Obuwie to ma charakterystyczne wypukłości i miejsca na sznurowadła, podobnie jak Predator. Archeolodzy twierdzą, że buty te były bardzo starannie wykonane, co świadczy o tym, że już w tamtych czasach ludzie bardzo dużo uwagi przykładali do mody i swojego wyglądu. Na podstawie kolejnych badań, będą mogli oni powiedzieć jacy ludzie tam mieszkali, buty z lepszego tworzywa świadczą o zamożności. Na terenie wykopalisk odnaleziono ponad 200 par obuwia starożytnych Rzymian.

modaarcheologiahistoria

Oetzi w technologii 3D

Dzięki technice 3D naukowcy zaprezentowali w środę w muzeum w Bolzan replikę Oetziego- człowieka żyjącego 5300 lat temu. Zakonserwowana mumia Oetziego została wiernie zrekonstruowana w żywicy dzięki tomografii komputerowej, a następnie wydrukowana w technologii 3D. Całość pomalował amerykański artysta Gary Staab.

archeologiatechnologiaotezi