Nastolatki stworzyły aplikację do walki z obrzezaniem. Mogą ocalić miliony kobiet!

Obrzezanie praktykowane jest w Afryce od tysięcy lat. Według danych ONZ co minutę na świecie bestialskiemu rytuałowi poddawanych jest sześć dziewcząt, co przekłada się na miliony okaleczonych młodych dziewcząt rocznie! Ofiarami obrzezania najczęściej są dziewczynki w wieku od 4 do 14 lat. Porywane są nocami ze swoich domów i brutalnie ranione. Często wykrwawiają się na śmierć albo umierają z powodu powikłań, gdyż zabieg wykonuje się często nieprzystosowanymi i zanieczyszczonymi narzędziami. W Kenii, mimo oficjalnego zakazu, nadal praktykowane jest wycinanie łechtaczki. By położyć temu kres, pięć nastoletnich Kenijek z miasta Kisumu stworzyło aplikację o nazwie "iCut", która ma uchronić kobiety przed obrzezaniem. Jak? Dzięki prostemu interfejsowi składającemu się z pięciu opcji (pomoc, ratunek, raportowanie, informacje na temat obrzezania, dostarczanie i przekazywanie informacji zwrotnych) znajdująca się w niebezpieczeństwie kobieta będzie mogła szybko poinformować o zagrożeniu najbliższe centrum ratownicze, które przyjdzie jej z pomocą! Za swój niezwykły wynalazek nastolatki zostały nominowane do nagrody Technovation 2017 przyznawanej przez Google i ONZ. Jak mówią, praca nad aplikacją nie była łatwa z powodu ograniczonego dostępu do komputerów i internetu, ale osiągnęły swój cel. Jeśli wygrają, otrzymają 15 tysięcy dolarów na dalsze prace nad projektem. Kenijki mają nadzieję, że ich aplikacja przyczyni się przynajmniej do ograniczenia praktykowania okropnego rytuały w państwach afrykańskich. Trzymamy za nie bardzo mocno kciuki!

walkazobrzezaniemkobietaaplikacja

Jedno zdjęcie wystarczy, by znaleźć obcą osobę w mediach społecznościowych? Ta aplikacja to fikcja!

Wyobraź sobie, że spacerujesz po parku ze smartfonem w ręku. Mijasz wiele osób, ale ta jedna przyciąga twoją uwagę. Robisz jej ukradkiem zdjęcie i... w mig znajdujesz ją na Facebooku. Wiesz kim jest, skąd pochodzi, czy jest w związku, czy nie... Taką funkcję miała posiadać aplikacja Facezam, której premierę zapowiadano na 21 marca. W zaledwie kilka sekund miała ona przeskanować miliony facebookowych profilów w celu znalezienia tej jednej, interesującej nas osoby. Skuteczność wyszukiwania miała wahać się od 50 do 70 procent... Miała, bo wszystko okazało się jedną wielką mistyfikacją! Głosy o aplikacji zaniepokoiły nie tylko facebookowiczów, ale i przedstawicieli serwisu, którzy zgłosili zastrzeżenia dotyczące naruszenia polityki prywatności swoich użytkowników. Wtedy jeszcze nie wiedzieli, że Facezam to fikcja. Wchodząc na stronę Facezam.com, dowiadujemy się, że jest ona elementem kampanii marketingowej agencji kreatywnej Zacozo! Możemy więc spać spokojnie. Scenariusz niczym z serialu "Black Mirror" jeszcze się nie urzeczywistni.

FacezamFacebookaplikacja

Ta aplikacja pomoże niewidomym w poruszaniu się!

Aipoly to aplikacja skierowana do osób niewidomych i innych niepełnosprawnych. Jak z niej korzystać? Wystarczy, że najedziemy urządzeniem z kamerą na przedmiot przed nami. Zostanie on zeskanowany, a aplikacja powie nam co to jest. Aipoly powstała już w 2015 roku, jednak dopiero teraz jej baza danych jest tak ogromna, że potrafi rozpoznać niemal każdy przedmiot z codziennego użytku. Użytkownicy aplikacji mogą również sami wprowadzać do niej nowe rzeczy, które nie zostały przez nią jeszcze zapisane. Dostępna jest ona na razie w 7 językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, japońskim, włoskim, arabskim i japońskim. Twórcy aplikacji pracują teraz nad specjalnymi okularami, dzięki którym niewidomi ludzie będą mogli w łatwiejszy sposób się poruszać, wiedząc co znajduje się dookoła nich.

niewidomiaplikacja

Lego z Facebookiem dla najmłodszych

Duński producent najsłynniejszych klocków na świecie ruszył z portalem społecznościowym dla dzieci, które nie ukończyły 13 lat! Lego Life w założeniu ma być bezpieczniejszą wersją Facebooka czy Instagrama. Najmłodsi nie będą mogli dzielić się jednak szczegółami ze swojego prywatnego życia. Za awatary będą im służyć jedynie figurki LEGO, a na swoich profilach będą mogli zamieszczać jedynie fotografie, na których są figurki czy konstrukcje z klocków. O fotografiach przedstawiających ludzi nie może być mowy. Każde zdjęcie przed opublikowaniem będzie dokładnie sprawdzane! Oczywiście nie zabraknie możliwości komentowania, tagowania, udostępniania i lajkowania. Aplikacja Lego Life dostępna jest już w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych, a wkrótce ma także zawitać do naszego kraju. Czy dzieci będą z niej korzystać? W jakim wieku zaczyna się ich przygoda z portalami społecznościowymi?

LegoLifeaplikacjadzieci

Młody Polak wyróżniony przez magazyn Forbes

19-letni Mateusz Mach trafił na listę 30 najważniejszych przedsiębiorców internetowych w Europie, którzy nie ukończyli jeszcze trzydziestki. Wszystko to za sprawą Five App, aplikacji umożliwiającej posługiwanie się osobom niesłyszącym lub niedosłyszącym w ich własnym języku. Początkowo produkt skierowany był dla środowiska rapowego, jednak z czasem zmienił swoje pierwotne przeznaczenie. Forbes tak argumentuje umieszczenie Polaka na liście: "Mach stworzył Five App, kiedy był w liceum, jako naiwną lifestyle'ową aplikację dla nastolatków, pozwalającą wysyłać znaki dłońmi znajomym. Five App szybko trafiła do społeczności osób niesłyszących i stała się pierwszym na świecie komunikatorem języka migowego". Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

MateuszMachaplikacjaFiveApp

Wioska Świętego Mikołaja w Google

Z początkiem grudnia wystartowała stworzona przez Google aplikacja Santa Tracker, dzięki której można sprawdzić, jak podróżuje święty Mikołaj. Codziennie w jego Wiosce pojawia się jedna gra, która nie tylko zapewnia nam wyjątkową rozrywkę, ale także wprawia nas w wesoły, przedświąteczny nastrój. Oprócz gier znajdziemy tam również ciekawostki na temat świątecznych tradycji z różnych zakątków świata. O nadchodzącej Gwiazdce nie pozwoli nam zapomnieć również zegar, który umieszczony na stronie głównej odlicza czas do świąt co do sekundy! Trasę Świętego Mikołaja znajdziecie na https://santatracker.google.com/intl/pl/village.html. Czy razem z elfami będziecie bawić się i uczyć przez cały grudzień? ;)

santatrackeraplikacjachristmas

Jak zaoszczędzić czas w sklepie? Wystarczy jedna aplikacja!

Jeśli nie lubisz stać w kolejce do kasy, aplikacja "Skanuj i kupuj" jest stworzona dla Ciebie! Po jej uruchomieniu klient sam może skanować wybrane produkty. Idea nie jest nowa i może przypominać kasy samoobsługowe w takich sklepach jak Auchan, Tesco czy Ikea. Różnica polega na tym, że nie trzeba wyciągać z koszyków produktów przy kasie i z powrotem ich pakować. Klient na bieżąco skanuje kody, a przy kasie płaci za zakupy. To zdecydowanie skraca czas spędzony w sklepie. Ze "Skanuj i kupuj" można już korzystać w "Piotrze i Pawle", jednak to dopiero program pilotażowy dostępny w jednym sklepie w Poznaniu. Jeśli pomysł się sprawdzi, aplikacja będzie wykorzystywana również w placówkach w innych miejscowościach. Zakładając sukces, można spodziewać się wprowadzenia jej również przez sklepy konkurencyjne. Na razie pozostaje nam czekać...

skanujikupujaplikacjanowetechnologie

Nowa funkcja Instagrama ma pomóc osobom z depresją

Nowa funkcja Instagrama będzie wychwytywać zachowania użytkowników, którzy mają problemy emocjonalne. Twórcy zapowiadają, że ich serwis pomoże osobom z depresją, a ich ingerencja może zapobiegać samobójstwom. Czy aplikacja może mieć aż taki wpływ na życia jej użytkowników? Skłonności samobójcze mają być wykrywane przez... hashtagi pod zdjęciem osoby potencjalnie chorej. W przypadku oznaczenia fotografii hasłami nawiązującymi do samookaleczania i samobójstwa, na ekranie smartfona wyświetli się komunikat o następującej treści: "Posty ze słowami lub znacznikami, które często wyszukujesz, zachęcają do zachowań, które mogą wyrządzać krzywdę, a nawet prowadzić do śmierci. Jeżeli przeżywasz trudne chwile, chcielibyśmy pomóc". Po kliknięciu w hiperłącze użytkownik Instargama dostanie trzy sugestie co do szukania pomocy: wysłanie wiadomości do osoby, której ufa, kontakt z telefonem zaufania lub listę porad mających być szczególnie przydatnymi w trudnym okresie. Jeśli dzięki nowej funkcji Instagrama uda się pomóc chociaż jednej osobie, o jej skuteczności nie trzeba będzie nikogo przekonywać.

depresjainstagramaplikacja

TramBus - nowa aplikacja pokaże, gdzie utknął twój autobus

Komunikacja miejska nieraz zalazła nam za skórę. Kończyliśmy późno pracę, zajęcia na uczelni lub w szkole, byliśmy zmęczeni i jedyne o czym marzyliśmy to gorąca herbata w domu. Ale jak się do niego najszybciej dostać, kiedy żaden autobus ani tramwaj nie przyjeżdża? Niestety ten problem występuje bardzo, bardzo często...Teraz przynajmniej mieszkańcy stolicy będą mogli dowiedzieć się, kiedy dokładnie (!) na ich przystanku pojawi się jakiś pojazd. Wszystko dzięki aplikacji TramBus, która korzystając z geolokalizacji GPS, uwzględnia sytuację na drogach, a także prędkość z jaką porusza się nasz środek transportu. Jesteśmy ciekawi, kiedy taka aplikacja pojawi się w innych miastach naszego kraju. Przecież korki i denerwujący się pasażerowie to nie tylko problem stolicy...

TramBusdlapasażerówaplikacjatransport

Traficar - innowacyjna wypożyczalnia samochodów

W Krakowie działa nowa aplikacja, która ma umożliwić nam poruszanie się po mieście. Traficar to system wynajmu samochodów, dzięki któremu, jak obiecuje pomysłodawca, unikniemy stania w korkach, opłat za miejsca parkingowe, kosztów niezwiązanych z pokonaną trasą, problemów z pustym bakiem i wiele, wiele innych. Innowacyjny sposób wypożyczania samochodów ma ułatwić nam życie codzienne. Koszty użytkowania tego rodzaju carsharingu to: 50 gr - minuta jazdy oraz 80 gr - przejechany kilometr. O tym, co na temat nowego rodzaju transportu w Krakowie myślą kierowcy, przeczytacie w materiałach poniżej.

traficaraplikacjatransport

Wydarzenia na Facebooku będą mieć swoją aplikację

Wydarzenia na Facebooku będą miały swoją osobną aplikację. Według badań codziennie 100 tysięcy osób korzysta z tej funkcji w urządzeniach, aby dowiedzieć się jakie eventy odbędą się w pobliżu miejsca zamieszkania. W nowej aplikacji Wydarzenia będą podpięte do Facebooka przez co również zobaczymy co będą robić nasi znajomi . Do aplikacji zostanie dodana interaktywna mapa, pokazująca inne powiązane koncerty, wystawy, imprezy. Aplikacja już teraz dostępna jest w amerykańskim App Store, zaś "niedługo" pojawi się także na telefonach z systemem Android.

NowaAplikacjaFacebookaFacebookaplikacja

"Zamów sobie ojca" - ta aplikacja robi furorę w Wielkiej Brytanii

"Zamów sobie ojca" czyli "London Sperm Bank Donors" to aplikacja, dzięki której kobieta, która pragnie zostać matką a nie znalazła jeszcze odpowiedniego kandydata na ojca może go zamówić online! Chodzi oczywiście o wybór dawcy nasienia, nic poza tym. Jak działa aplikacja? Kobieta chcąca zajść w ciążę przegląda anonimowe opisy mężczyzn w telefonie, wybiera preferowany kolor oczu czy rasę, a następnie podejmuje decyzję. Z aplikacji opłaca kwotę 950 funtów za nasienie, które potem trafia do wybranej przez kobietę kliniki, w której zostanie ona poddana zabiegowi. Twórcy aplikacji zapewniają, że zarówno dawcy nasienia, jak i korzystający z aplikacji użytkownicy mogą liczyć na anonimowość. Myślicie, że ten pomysł nie spotkał się z akceptacją wśród Brytyjczyków? Mylicie się! Z aplikacji korzysta wiele osób, a program został zaaprobowany przez Human Fertilization and Embryology Authority (HFEA), organizację regulującą kwestię zapłodnienia in vitro w Anglii. Czy polski rząd też przystałby na coś takiego? Jak myślicie?

aplikacjainvitro

Instagram kopiuje Snapchata

Najpierw na Messengerze pojawiła się funkcja skanowania kodów prowadzących do naszych profili... Brzmi znajomo? Twórcy aplikacji na smartfony chyba przestraszyli się popularności Snapchata, który cieszy się największym uznaniem wśród młodych. Instagram wprowadził dzisiaj nowy dodatek. Stories (nawet nazwa kojarzy się z My Story) umożliwia dodawanie użytkownikom zdjęć... widocznych przez 24 godziny. Ograniczenie komentowania i lajkowania Snapów przełożyło się także na najnowszą funkcję Instagrama. Tak jak nasze telefony łączą zastosowania budzika, kalkulatora, aparatu fotograficznego i wielu innych, tak przyszłość aplikacji zmierza do ograniczenia ich liczby? A może Instagram nieporadnie prowadzi walkę z największym rywalem? Jakie jest Wasze zdanie?

aplikacja

"Bobki Twojego psa w cudzych rękach” - pomysł na ciekawą aplikację

Mamy świetną wiadomość dla posiadaczy czworonogów. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce będziecie mogli posprzątać po swoim psie, korzystając przy tym wyłącznie ze swojego smartfona! Apllikacja "Pooper" ma umożliwić kontakt z ludźmi, którzy bez zastanowienia wykonają tę nielubianą przez Was czynność, oczywiście nie za darmo, ale za drobną opłatą. Jak to możliwe? Wystarczy uruchomić aplikację, zrobić zdjęcie psiego odchodu i...oznaczyć go na mapie. Wasze zgłoszenie zostanie przyjęte przez osobę, która znajduje się najbliżej Was. Jesteśmy ciekawi, co pomyśleliście sobie, gdy przeczytaliście ten tekst. My też nie możemy w to uwierzyć :D Czy będzie korzystać z tej apki, kiedy już się pojawi?

aplikacjapsyPooper

Meet Poland- nowa aplikacja mobilna dla odwiedzających nasz kraj

Pojawiła się nowa aplikacja Meet Poland! To wspaniała wizytówka Polski, a zarazem niesamowity przewodnik po najpiękniejszych jej częściach i nieznanych zakątkach. Meet Poland powstała z myślą o licznych turystach, którzy każdego roku odwiedzają nasz kraj, ale także- nie ma co kryć- dla pielgrzymów, którzy zjechali do Krakowa z okazji Światowych Dni Młodzieży. Na aplikację składa się 6 działów: Patrząc wstecz, Skarby natury, Polska w kalejdoskopie, Kultura i sztuka, Biznes i innowacje oraz Smakowita Polska. Apka opisuje ciekawe miejsca i atrakcje naszego kraju, a także zawiera propozycje wycieczek, które w każdej chwili można wcielić w życie. Meet Poland dostępna jest na razie w angielskiej wersji językowej, ale już na jesień planowane jest uruchomienie aplikacji w polskiej wersji. Macie już ją na swoich telefonach? My też możemy przecież z niej korzystać ;)

aplikacjaMeetPolandzwiedzanie

Perfekcyjny makijaż z nową apką Instant Makeover

Pojawiła się nowa aplikacja Instant Makeover. O co w niej chodzi, na czym polega? Apka ta zawiera gotowe zestawy makijażowe, ale nie tylko. Umożliwia ona również pomalowanie wybranej części twarzy. Zobaczcie filmik, który pokazuje jej funkcje krok po kroku. Co Wy na to? Czyżby teraz perfekcyjny makijaż na zdjęciu na Facebooka i Instagrama przestał być problemem? ;)

aplikacjamakijażInstantMakeover

Pokedates, czyli randki w Pokemon GO!

Chcesz umówić się na randkę w Pokemon GO? Właśnie powstała aplikacja Pokedates, która to umożliwia! Każdy użytkownik, który chce znaleźć swoją drugą połówkę w świecie Pokemonów, musi wypełnić specjalny formularz zawierający kilka pytań. Odpowiedzi na pytania mają oczywiście na celu ustalenie naszego profilu. Wskazujemy też Gym lub PokeStop, w którym chcielibyśmy się umówić. Po drugiej stronie znajduje się osoba (tak, prawdziwa osoba, nie żaden algorytm!), która analizuje te informacje i dobiera zgłoszenia w pary, a następnie aranżuje randki. Niestety takie spotkania będą kosztowały 20 $. Dla zachęty pierwsze gratis! Co myślicie o Pokedates? Czy aplikacja ta będzie cieszyła się tak wielkim zainteresowaniem, że trafi do Polski? Jedno jest pewne- pokemonowe szaleństwo trwa dalej! Co będzie następne?!

PokemonGoaplikacjaPokedates

W Krakowie możesz cofnąć się w czasie!

Od wczoraj możemy pobrać na swoje smartfony darmową aplikację, Pastguide, dzięki której mamy możliwość zobaczenia, jak Kraków wyglądał kiedyś. Wizualizacje w 3D na ekranach urządzeń mobilnych pokazują miejskie życie w czasach Kazimierza Wielkiego. Już nie tylko Pokemon GO zachęca do wyjścia z domu!

PastguideKrakówaplikacja

Prisma: skrajne emocje względem popularnej aplikacji

Od kilku dni media społecznościowe zalewane są zdjęciami przypominającymi obrazy ekspresjonistów. Użytkownikom Instagrama najwyraźniej znudziły się podstawowe filtry, ponieważ swoje "dzieła" udoskonalają teraz za pomocą nowej aplikacji, Prismy. Wiadomo, że twórcy pozwalają na korzystanie z niej całkowicie bezpłatnie. Ogromny sukces appki przysłania jednak kilka jej wad. Do tej pory dostępna jest jedynie wersja na iOS, a właściciele iPhone'ów skarżą się na politykę prywatności i warunki użytkowania. Poza tym obróbka odbywa się w chmurze, więc aby "poprawiać" swoje zdjęcia, konieczne jest połączenie z internetem.

aplikacjainstagramPrisma

DESK.WORKS. Co to takiego?

Rośnie popularność aplikacji DESK.WORKS, która oferuje wynajęcie biurka do pracy w dowolnym miejscu na świecie. Jej pomysłodawcą jest Waldemar Ariel Gala, wychowany w Niemczech, ale jego matka jest Polką. Jego DESK.WORKS zaledwie po trzech miesiącach od startu została wyceniona przez inwestorów na...35 milionów złotych! Aplikacja w sklepie Apple znalazła się już w połowie grudnia, ale prace nad nią trwają dalej. Już niedługo będą ją mogli mieć użytkownicy Androida, a także Windows Phone.

deksworksaplikacjawynajembiurka