Trwała w nałogu przez lata. Teraz tłumaczy, o co nigdy nie pytać alkoholika

Anne T. Donahue jest trzeźwa od 4 lat. O alkoholizmie wie dużo. Nie ukrywa, że sama jest uzależniona. Opierając się na własnych doświadczeniach, postanowiła wystosować do społeczeństwa kilka rad i wytłumaczyć, jakich zdań nie powinno się wypowiadać w obecności alkoholika. Jak na ironię sformułowanie, którego Anne najbardziej nie znosi, słyszy najczęściej: "Czy to w porządku, jeśli ja się napiję?". Kolejna kwestia, która jest szczególnie uciążliwa, to pytanie o to, dlaczego nie pije. "To niewygodnie pytanie nie tylko dla osób uzależnionych od alkoholu" - mówi Anne. - "Ale także dla ludzi zmagających się z innymi chorobami lub kobiet w ciąży". Równie irytującym jest także pytanie o to, dlaczego alkoholik musi pić... Dociekania takie nie tylko nie mają sensu, ale także wzmagają poczucie wstydu, co negatywnie oddziałuje na chęć sięgnięcia po kieliszek. Czasami chcąc komuś pomóc, tylko szkodzimy. Pamiętajmy, że alkoholizm jest chorobą i wymaga specjalistycznego leczenia.

prośbaalkoholiczkialkoholuzależnienie

Dzięki tej soli każde Twoje danie może mieć smak... wina!

Na rynku istnieje już sól spożywcza z dodatkiem czarnego czosnku, białej trufli czy laski wanilii. Teraz nadszedł czas na solne kryształki dla wielbicieli... wina! Producent Ben Jacobsen we współpracy z Johnem Grouchau stworzyli przyprawę, która wzbudziła niemałe zainteresowanie konsumentów na całym świecie. Fioletowa sól jest infuzowana winem Pinot Noir i mimo że całkowicie pozbawiona jest alkoholu, jej aromat ma przypominać smak szlachetnego trunku. Podobno najlepiej nadaje się do steków, duszonej wołowiny, spaghetti marinara czy kurzych wątróbek, ale jesteśmy pewni, że niektórzy będą ją dodawać do niemal każdego dania! Winna sól na razie dostępna jest wyłącznie na rynku amerykańskim, ale niewykluczone, że z czasem podbije także Europę!

winnasóljedzeniealkohol

Piwo mocniejsze niż niejedna wódka zyskuje na popularności! Czy ktoś pobije "Jad Węża"?

"Snake Venom", czyli "Jad Węża" to zdecydowanie najmocniejsze piwo na świecie. Wyprodukowany przez szkocki browar Brewmeister trunek zawartością alkoholu i swoją ceną niejednego piwosza zwali z nóg. "Snake Venom" może poszczycić się bowiem stężeniem alkoholu wynoszącym aż 67,5 procent (dla porównania najmocniejsze polskie piwa sięgają 20 procent).! Tym samym piwo to jest mocniejsze o 2,5 procent od poprzedniego rekordzisty, którego nazwano "Armageddon". Oczywiście przyjemność skosztowania słodkawego w smaku "Jadu Węża" nie należy do najtańszych - butelka o pojemności 330 mililitrów kosztuje 55 funtów (w polskich sklepach to wydatek około 500 zł). Twórcy piwa z lokalnego browaru mogą cieszyć się z sukcesu - zapytania o ich produkt płyną z całego świata! Czy ktoś zdoła pobić rekord Brewmeistera? Trudno w to wątpić, gdyż branża piwowarska rozwija się niezwykle prężnie. Czy jednak takie wynalazki nie gubią gdzieś prawdziwej istoty piwa? Niektórzy twierdzą, że tak mocne trunki należy traktować jak likiery czy whisky! Jakie jest Wasze zdanie? Próbowaliście "Jadu Węża"?

najmnocniejszepiwopiwoalkohol

Test alkoholu - Jeppson's Malort. Czy smakuje aż tak źle?

Grupę młodych osób poproszono o spróbowanie alkoholowego napoju Jeppson's Malört. Jest to szwedzka marka alkoholu, którą rozprzestrzenił w USA imigrant ze Szwecji Carl Jeppson. Napój słynie z tego, że ma bardzo dziwny smak, a osoby, które piją go po raz pierwszy są w szoku. Takie też było zamierzenie całej marki, aby alkohol był skierowany do osób, które producent nazwał wyjątkowymi. Jak ocenili alkohol testerzy z różnych miejsc na ziemi? Osoby znajdujące się w filmiku były bardzo zgodne. Zarówno Amerykanie, Anglicy, jak i osób z Turcji czy Francji powiedzieli, że Malort smakuje jak kombinacja sprayu, ołówka, benzyny lub nawet dezodorantu! udzie nie chcieli próbować tego smaku ponownie. A czy Wy piliście ten specjał?

alkoholYouTubetest

Alkohol wytwarzany z węgla - szansa dla polskich kopalni?

Alkohol można zrobić prawie ze wszystkiego. Polaków nie trzeba o tym przekonywać :D Na pomysł produkcji alkoholu z węgla wpadli Chińczycy. I pomysł ten zrealizowali! Proces wytwarzania etanolu z węgla kamiennego rozpoczął się w styczniu. Przemysłowa linia produkcyjna ma być zdolna do wytworzenia 100 tysięcy ton czystego alkoholu etylowego w ciągu roku. Chińczycy przekonują, że w ich kraju produkcja alkoholu z kukurydzy, trzciny cukrowej czy innego jedzenia jest nieopłacalna ze względu na ogromną populację. Liu Zhongmin, zastępca dyrektora Instytutu Chemii Fizycznej Uniwersytetu w Dalian przekonuje, że przeobrażanie obfitych zasobów węgla w etanol pomoże chronić chińską energię i żywność. Myślicie, że pomysł ten sprawdziłby się również w Polsce? Być może nasze kopalnie czeka jeszcze świetlana przyszłość!

alkoholzwęgladladorosłychalkohol

Urządzili zawody w piciu wódki. Skończyło się tragedią...

W barze przy ulicy Wolności w Zabrzu dwóch mężczyzn postanowiło zmierzyć się w piciu wódki. 54-latek i jego 50-letni kompan byli już pod wpływem alkoholu, gdy na stole przed nimi pojawiła się butelka wódki. Zwyciężyć miał ten, kto wypije więcej... Świadkowie twierdzą, że mężczyźni nie zdążyli opróżnić całej butelki, bowiem padli pod stół. Do nieprzytomnych "zawodników" wezwano karetkę. Niestety 54-latka nie udało się uratować. Ilość wypitego alkoholu w tak krótkim czasie okazała się dla jego organizmu zbyt duża. Drugi mężczyzna miał więcej szczęścia. Z objawami zatrucia alkoholowego trafił do szpitala, gdzie został poddany odtruciu. Policja pracująca na miejscu zabezpieczyła alkohol, który feralnej nocy spożywali koledzy. Badania wykażą, czy jego skład mógł przyczynić się do śmierci 54-latka i zatrucia drugiego mężczyzny. Prokurator zalecił także sekcję zwłok. Dlaczego świadkowie "zawodów" nie zareagowali? Gdzie podziała się zasada, że osobie nietrzeźwej alkoholu się nie sprzedaje?

procentowezawodypolskaalkohol

Piwo o smaku Twoich ulubionych ciastek? To smakuje jak Oreo!

Wyobrażasz sobie połączenie swoich ulubionych czekoladowych ciasteczek i piwa? Czyż to nie kombinacja idealna? Istnieje browar, który proponuje piwo o smaku niezwykle popularnych w Stanach Zjednoczonych ciasteczek Oreo! Któż z nas nie smakował dwóch okrągłych czekoladowych herbatników przełożonych słodkim kremem? Do produkcji piwa Hornswoggler używa się właśnie ich! Piwo to jest klasycznym milk stoutem, czyli ciemnym piwem z dodatkiem laktozy o intensywnym czekoladowym smaku. Jego produkcją zajmuje się Veil Brewing Company, browar położony w Richmond w stanie Wirginia. Co ciekawe, pijąc ich piwo poczujecie nie tylko smak Oreo, ale też zobaczycie kawałeczki ciasteczek w puszce! Pomysłowy trunek okazał się wielkim hitem! Nie należy jednak do najtańszych... Czteropak kosztuje aż 70 zł! Wkrótce w sprzedaży mają pojawić się kolejne jego serie, ale oficjalna data nie jest jeszcze znana. Przykra informacja jest taka, że piwo dostępne jest na razie wyłącznie na terenie USA... Pozostaje nam wierzyć, że jego rosnąca popularność przyczyni się do rozszerzenia oferty na inne kraje, w tym oczywiście na nasz!

słodkibrowarpiwoalkohol

Piwo nad Wisłą legalne! Tak orzekł Sąd Najwyższy

Miłośnicy piwa pod chmurką mogą świętować. Sąd Najwyższy rozstrzygnął wczoraj trwający od wielu lat spór o to, czy na bulwarach Flotylli Wiślanej w Warszawie można pić piwo. Można? Można! Według Sądu Najwyższego, w sprawach dotyczących picia nad Wisłą sądy powinny brać pod uwagę węższą definicję "ulicy", czyli taką, która zawarta została w ustawie o drogach publicznych. Według niej, bulwar nie może być nazwany ulicą, nie podlega więc ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Pytanie o picie nad Wisłą skierował do Sądu Najwyższego stołeczny Sąd Okręgowy w związku ze sprawą Marka Tatały (później inicjatora akcji "Legalnie nad Wisłą"), który odmówił zapłacenia mandatu za picie piwa na nadwiślańskim bulwarze. Bulwary czeka wiosną prawdziwe oblężenie :)

piwonadWisłąprawoalkohol

Jack Daniels rusza z produkcją kawy o smaku whiskey

Znany producent whiskey postanowił wyprodukować kawę o smaku luksusowego trunku. Do sprzedaży trafiła kawa, która pachnie i smakuje jak Jack Daniels! Trzeba jednak wiedzieć, że w jej składzie nie znajdziemy alkoholu. Jak na razie produkt można kupić w sklepach w Tennessee oraz przez stronę producenta. Jej 250-gramowa puszka kosztuje 22 dolary.

kawaalkoholJackDaniels

"Piwna joga" - sposób na łączenie przyjemnego z pożytecznym!

Chciałabyś wpłynąć na swoją sylwetkę i zadbać o zdrowie, ale od wyjść na siłownię wolisz wieczory spędzone przy barze? Istnieje miejsce, w którym możesz łączyć te dwie aktywności! "Piwna joga" to idealny sposób na zadbanie o swoje ciało i duszę bez konieczności rezygnacji z chmielowego napoju. Korzyści płynące z łączenia jogi i piwa to przede wszystkim redukcja codziennego stresu - przekonały się już o tym kobiety i mężczyźni (!) w Niemczech. Czy takie miejsce ma szanse na powstanie również w Polsce?

piwnajogazdrowiealkohol

Koktajle za 1040 euro? Najdroższe napoje świata!

Alkoholowe trunki bywają często bardzo drogie. Doświadczyła tego pewna para, która przebywając w szwajcarskim pięciogwiazdkowym hotelu Widder Hotel w Zurichu, zapłaciła za swojego drinka 1040 euro (około 400 funtów za kieliszek). I nie była to pomyłka! Barman przygotowujący napój wytłumaczył, że jest on zrobiony ze specjalnych cytrusów i posiada delikatny truflowy smak starego, kubańskiego rumu! Ponoć klient był tak zachwycony napojem, że poprosił o jeszcze jeden kieliszek! Może faktycznie są takie smaki, za które odda się wiele?

nowesmakialkoholowealkoholkoktajle

Godzina biegu czy kieliszek wina? Naukowcy twierdzą, że efekt będzie taki sam!

Męczy Cię bieganie, ale chciałbyś mieć dobrą kondycję? Naukowcy z University of Alberta w Kanadzie dowiedli, że picie kieliszka wina dziennie może zastąpić godzinny bieg. Nowe odkrycie określają "ćwiczeniami fizycznymi w pigułce". Cały sekret kryje się w nazwie resweratrolu czyli jednego ze składników winogron. Według naukowców spożywanie produktów bogatych w ten składnik, czyli takich jak wino, wpływa na nas tak samo jak godzinny trening. Warto pamiętać, że uczeni brali pod uwagę alkohol wysokogatunkowy. Kolejnym punktem do zapamiętania jest fakt, że badanie zakładało picie wyłącznie jednego kieliszka dziennie. 3 kieliszki wina nie równają się 3 godzinom na siłowni! Ponadto nie przeprowadzono jeszcze żadnych testów, które miałyby potwierdzić wyniki teoretycznych badań.

winoczybieganiealkoholpoprawakondycji

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znalazło się... piwo!

W stolicy Etiopii Addis Abebie Międzyrządowy Komitet ds. ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO poszerzył swoją listę o kilka nowych pozycji! Prócz kubańskiej, ognistej rumby czy obchodzonego w 12 krajach noworocznego święta Nouruz na liście znalazło się... belgijskie piwo! Produkcja tego złotego trunku i jego znawstwo odgrywają ważną rolę w życiu codziennym belgijskich obywateli, dlatego UNESCO zdecydowało się umieścić je w swoim zestawieniu. Na decyzję komisji wpłynęła też imponująca liczba produkowanych gatunków piwa - w Belgii powstaje bowiem aż 1500 rozmaitych jego odmian, które poddawane są aż 4 różnym rodzajom fermentacji! W porównaniu z innymi państwami są oni bezkonkurencyjni! Czy któryś z polskich alkoholi powinien z,naleźć się na tej liście?

UNESCOzpiwempiwoalkohol

Sięgamy po alkohol, bo irytuje nas nasz komputer?

Wielu z nas zapewne nie raz straciło wiele czasu, nerwów i pieniędzy, by nasz komputer działał w miarę zadowalający sposób... Mimo napraw przestarzały sprzęt jednak dalej nas irytuje, ale to nie wszystko! Według najnowszych badań Microsoftu, mało wydajna praca komputera oraz jego częste awarie powodują, że sięgamy po alkohol! Przeprowadzona przez giganta z Redmond ankieta wśród Brytyjczyków wskazała, że aż 65 procent komputerów w wieku od 5 do 10 lat wywołało u swoich użytkowników tak duży atak frustracji, że ci krzyczeli w jego kierunku, uderzali go pięściami, płakali, a nawet sięgali po alkohol! Do korzystania z barku z trunkami w takich sytuacjach przyznało się 6 procent ankietowanych! Na pewno znajdzie się ktoś, kto powie, że jak tu się nie napić, skoro z wyliczeń Microsoftu wynika, że w ciągu roku tracimy prawie całą dobę, czekając aż nasz stary sprzęt się uruchomi...Mamy jednak nadzieję, że Wy takich rozwiązań nie preferujecie!

komputerowyalkoholizmbadaniaalkohol

Napij się wina z "Gry o tron"!

Wieczory bez nowych odcinków "Gry o tron" dłużą nam się niemiłosiernie... Nie możemy znaleźć sobie miejsca, produkcje filmowe nie porywają nas w takim stopniu jak przygody bohaterów z Westeros i Essos... Jak w takim razie mamy spędzać długie wieczory, żeby nie czuć, że opuszczamy ten niezwykły świat? HBO postanowiło trochę temu zaradzić! Stacja we współpracy z Vintage Wine Estates z Santa Rosa stworzyła trzy rodzaje wina inspirowanego właśnie "Grą o tron"! Śmiało można powiedzieć, że ten czerwony trunek jest nieodłączną częścią prawie każdego odcinka tego popularnego serialu, stąd pomysł wypuszczenia na rynek jego wyjątkowej linii. Wina trafią do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych wiosną 2017 roku, więc przed premierą nowego sezonu. Nie wiadomo, czy ich sprzedaż zostanie rozszerzona na inne państwa, ale przyznajcie, że pomysł na spędzanie wolnego czasu już jest!

winozGryotronGraoTronalkohol

We Włoszech powstała fontanna z...winem!

We włoskiej miejscowości Ortona, przy lokalnej winnicy powstała niezwykła fontanna. I nie jest ona wypełniona absolutnie wodą. W jej wnętrzu bezustannie pływa wino! Przez miasteczko biegnie popularna droga św. Tomasza, popularna wśród pielgrzymów. Fontanna według właścicieli ma być symbolem powitania dla nich, a także zachęceniem do refleksji i modlitwy w miejscowości. Wiele osób zarzuca właścicielom, że stworzyli bezpłatne "miejsce dla pijaków". Z fontanny można bowiem korzystać bezpłatnie. Ona sama swoją budową przypomina dużą beczkę, taką w jakiej trzyma się wina. Czy będąc we Włoszech wstąpicie na lampkę wina z fontanny?

fontannazwinempodróżealkohol

Polska wódka nie jest wódką! Producent przeprasza

Okazało się, że jest na polskim rynku trunek, który do tej pory bezpodstawnie nazywaliśmy wódką! Zgodnie z prawem obowiązującym w naszym kraju wódką można nazwać tylko i wyłącznie ten napój alkoholowy, który zawiera w sobie minimum 37,5 procent alkoholu, a "Żołądkowa Gorzka" nie spełnia tych wymogów, gdyż zawiera "jedynie" 36 procent alkoholu! Producent, firma Stock Polska, na łamach "Rzeczypospolitej" umieściła więc sporych rozmiarów przeprosiny, które rozbawiło jednak wiele osób. "To największy triumf prawdy w tym roku" - pisał jeden z użytkowników Twittera. Wniosek? Jeśli kiedykolwiek mieliście wyrzuty, że wypiliście choćby kieliszek wódki, to teraz oficjalne możecie przestać się tym zadręczać. Przecież 1,5 procent robi różnicę ;)

ŻołądkowaGorzkapolskarzeczywistośćalkohol

Dzisiaj Dzień Taniego Wina!

Po pięciu dniach w pracy czy na uczelni nadszedł czas na weekend. 4 listopada, który jest piątkiem (przypadek?), jest również... Dniem Taniego Wina! Z tej okazji życzymy Wam udanego wieczoru i pamiętajcie, by nie świętować w samotności!

DzieńTaniegoWinaweekendalkohol

To w tym barze wyleczysz kaca!

Kac to zmora prawie każdego imprezowicza. Pomysłów od znajomych na jego wyeliminowanie jest co niemiara, jednak po wypróbowaniu większości z nich stwierdzamy, że polecane nam metody są po prostu nieskuteczne. Teraz chociaż w Amsterdamie walka z kacem będzie odbywała się tak jak powinna, w komfortowych warunkach. W stolicy Holandii powstał bowiem pierwszy na świecie kac-bar! Wejść do niego mogą oczywiście jedynie nietrzeźwi - ilość alkoholu we krwi zostanie dokładnie zmierzona. Menu "Hangover Bar" zawiera wszystko, co może pomóc pozbyć się kaca - przede wszystkim postawiono na witaminowe soki i smoothie. Najcięższe przypadki z kolei mają zapewniony bar tlenowy! "Zmęczenie" będzie można wyleczyć leżąc na wygodnym materacu, przed którym ustawiony jest telewizor! Gratulujemy pomysłu i czekamy na rodzimy odpowiednik!

bardlaskacowanychalkoholAmsterdam