Duszący smog w Krakowie!

W dzisiejszym dniu normy stężenia pyłów w powietrzu zostały przekroczone nawet siedmiokrotnie! W Krakowie normy wahają się od 300 do około 350 µg/m3. Miasto, oraz gminy sąsiadujące wprowadziły darmową komunikację miejską. Smog staje się wielkim problemem dla miasta i jest nie do zniesienia dla mieszkańców. Czym skutkuje zanieczyszczone powietrze u ludzi? Złe samopoczucie, bóle głowy, infekcje oddechowe. Dodatkowo smog zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory, choroby układu oddechowego, czy też naczyniowo-sercowego. Wszyscy specjaliści radzą, aby w tych dniach ograniczyć swoją obecność poza domem do minimum.

alarmsmogowy

Minister zdrowia minimalizuje znaczenie smogu.

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł w rozmowie z Michałem Janczurą w Radiu TOK FM 3 stycznia 2017 roku nazwał smog „zagrożeniem teoretycznym” oraz przekonywał że nie powinniśmy w kwestii smogu panikować. Niewątpliwie panika nie jest wskazana jednak nazwanie tak źródła ponad 48 tysięcy zgonów Polaków rocznie brzmi niepokojąco w ustach Ministra Zdrowia. Podobne odczucia wywołuje kolejna wypowiedź Konstantego Radziwiłła, w której sugeruje że większym zagrożeniem dla naszych płuc jest palenie papierosów, co było by prawdą gdyby nie fakt że oddychając smogiem, mieszkańcy małopolski w ciągu jednego dnia wdychają ilość szkodliwych substancji równą wypaleniu 7 papierosów. Trudno domyślić się skąd u naszego Ministra takie lekceważenie ogólnopolskiego problemu.

smogalarmsmogowykonstantyradziwił

Mapa trucicieli w Legionowie!

Aktualnie problem smogu to jeden z głośniejszych tematów w naszym kraju. Normy przekraczane o kilkaset procent stwarzają niebezpieczeństwo dla zdrowia mieszkańców poszczególnych miast. Co można zrobić, aby zmniejszyć występowanie tego problemu? Czy odstawienie samochodów da zamierzony efekt? Wiadome jest, że same pojazdy nie są jego główną przyczyną. Nie można wykluczyć ich z naszego życia. Większość mieszkańców miast i wsi używa ich, aby dostać się do swoich miejsc pracy. Największym problemem staje się jednak palenie w piecach różnymi śmieciami, a w pewnym stopniu i węglem. Unoszące się do atmosfery opary sprawiają, że truje się nie tylko osoba paląca, ale również otoczenie. W Legionowie mieszkańcy stworzyli unikalną mapę, dzięki której zaznaczają "trucicieli"- sąsiadów palących śmieciami, gumą, plastikiem lub innymi paliwami o niskiej jakości. Jak można przeczytać na stronie alarm.legionowo.info.pl: "To co się wydobywa z kominów przydomowych (i nie tylko) kotłowni MUSIMY wdychać wszyscy. Zatem w interesie wszystkich jest piętnowanie i karanie osób, które najbardziej przyczyniają się do produkcji morderczego smogu. Są to posiadacze stało paliwowych kotłów, które są opalane niskiej jakości paliwami stałymi i/lub są rozpalane w sposób nieumiejętny i/lub opalają swoje kotły zabronionymi substancjami. Te osoby: skryci, cykliczni, cisi truciciele, sukcesywnie i powoli zabijają siebie i swoich sąsiadów. Mapa powstała, by truciciele przemyśleli swoje postępowanie i w poczuciu wstydu zmienili je". Co myślicie o tej akcji? Czy oznaczenie sąsiadów da efekt zmienienia pieca i zmniejszenia ilości smogu?

mapatrucicielismogalarmsmogowy