Tusk Tower, czyli spotkanie Donalda Tuska z Donaldem Trumpem

Podczas odbywającego się w czwartek szczytu NATO w Brukseli prezydent USA Donald Trump spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, oraz przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem. Rozmowy dotyczyły walki z terroryzmem, sytuacji na Ukrainie oraz polityki klimatycznej i handlowej. Podczas wejścia do sali, gdzie odbywały się rozmowy, całej trójce towarzyszyły kamery. One zarejestrowały moment, kiedy Donald Tusk, pragnąc rozluźnić atmosferę powiedział do Trumpa, że wieżowiec za oknem nazywany jest "Tusk Tower". Miało być to aluzją do wieżowca znajdującego się w Nowym Jorku - Trump Tower - należącego do Donalda Trumpa. Jaka była reakcja prezydenta USA? Trump wydawał się wymijająco kiwać głową i nie zwracać uwagi na słowa przewodniczącego Rady Europejskiej. Co więcej, chwile wcześniej Tusk ustawiając się do zdjęcia z Trumpem i Junckerem, zapytał prezydenta, czy ten wie, że w tym momencie jest dwóch prezydentów w Unii Europejskiej. Trump odparł twierdząco. W tym momencie wtrącił się Juncker, który powiedział: "O jednego za dużo!" Miał być to żart, jednak niektórzy dopatrują się tu publicznego zakpienia z Donalda Tuska.

politykaUniaEuropejskaTrump

Według Komisji Europejskiej oglądanie pirackich streamów jest legalne!

Na początku bieżącego miesiąca przed oblicze Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu trafiła ciekawa sprawa z Holandii. Jeden z holenderskich sklepów sprzedawał odtwarzacze z preinstalowanym programem, który umożliwiał oglądanie pirackich streamów w internecie. Mimo że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie wypowiedział się jeszcze na ten temat, zrobiła to Komisja Europejska, przyznając rację holenderskiemu sklepowi. KE argumentowała to tym, że "nie wierzy, aby oglądanie pirackich streamów było naruszaniem praw autorskich, a zatem łamaniem prawa, zrównując tę czynność z oglądaniem a nie pobieraniem". A Wy co o tym sądzicie? Korzystacie z takich streamów?

PirackieStreamyUniaEuropejska

Polska w czołówce....najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia najbardziej zanieczyszczonym miastem Europy jest Żywiec. Spośród 50 zanieczyszczonych miast na liście UE 33 z nich znajdują się właśnie w Polsce. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze: Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka i Godów. Jak podaje WHO długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji.

zanieczyszczeniepolskaUniaEuropejska