Łodzianie już szykują się na święta. Po żywego karpia ustawiały się gigantyczne kolejki!

W sobotę w jednym z hipermarketów w Łodzi doszło do absurdalnej sytuacji. Klienci ustawiali się w gigantycznych kolejkach po... żywego karpia! Chociaż do Wigilii pozostało jeszcze dużo czasu, promocja ściągnęła do sklepu prawdziwe tłumy. Tesco postanowiło zachęcić klientów atrakcyjną ceną ryby - karpia można było kupić za "jedyne" 9.99 zł za kilogram. Kolejki przez cały dzień były na tyle duże, że niektórzy musieli w nich spędzić nawet kilkadziesiąt minut. Łodzianie pytani, czemu kupują karpia tak wcześnie, odpowiadali, że chodzi przede wszystkim o pieniądze. Kusząca promocja sprawiła bowiem, że na rybie mogli wiele zaoszczędzić. Internauci jak zwykle nie przeszli obok akcji obojętnie. "W listopadzie!?", "To jest straszne!" - możemy przeczytać w licznych komentarzach w sieci. W jednym z poniższych materiałów znajdziecie nagranie z łódzkiego Tesco. Co myślicie o kupnie karpia w listopadzie?

kolejkipokarpiachristmasTesco

Tesco ujawniło, ile ton jedzenia wyrzuciło w ciągu roku. Ma to być początek walki z marnowaniem żywności!

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ile jedzenia codziennie marnuje. Robimy za duże zakupy, za dużo gotujemy... Greenpeace Polska niedawno alarmował, że nasz kraj zajmuje 5. miejsce w Unii Europejskiej pod względem ilości marnowanej żywności - rocznie ma to być prawie 9 milionów ton! Jak uporać się z tym problemem? Powinny pomóc akcje uświadamiające. Brytyjska sieć hipermarketów i supermarketów Tesco jako pierwsza sieć handlowa w Polsce i Europie Środkowej postanowiła ujawnić dane dotyczące trwonienia żywności, by uświadomić jak wielką rolę odgrywają w tym procederze wielkie przedsiębiorstwa i jak wiele tracą na tym potrzebujący. W roku finansowym 2016/2017 firma nie sprzedała klientom w Polsce ponad 16,8 ton żywności, z czego ponad 6 ton wciąż nadawało się do spożycia. Według danych tylko niewiele ponad 1,6 ton nadających się do spożycia produktów trafiło do organizacji pożytku publicznego. Reszta niestety trafiła na śmietnik... "Publikacja danych na temat skali marnowania żywności to odważny, ale bardzo potrzebny krok. Aby skutecznie walczyć ze zjawiskiem marnowaniem żywności, bardzo ważne jest bowiem dokładne poznanie jego przyczyn i powodów. Od lat zachęcamy firmy do zwrócenia większej uwagi na problem marnowania, dlatego z dużym zadowoleniem przyjmujemy fakt, iż Tesco podchodzi do walki z marnotrawstwem jedzenia w tak kompleksowy i dokładny sposób" - mówił Marek Borowski, prezes zarządu Federacji Polskich Banków Żywności. Wyobrażaliście sobie, że to aż tak duże liczby? A to tylko Tesco... Największą część zmarnowanego przez sieć jedzenia stanowiły warzywa i owoce (42%), pieczywo (18%), a także gotowe produkty (10%). Grupa Tesco wraz z 24 największymi globalnymi dostawcami firmy ogłosiło ważną deklarację, której celem jest zmniejszenie skali marnowania żywności w ich organizacjach o połowę do 2030 roku. Oby inni poszli tym samym śladem!

marnowanieżywnościjedzenieTesco

Żywe karpie na podłodze Tesco. Obrońcy praw zwierząt oburzeni. Sieć tłumaczy...

Zdjęcie z hipermarketu szybko obiegło sieć... Obraz kilkudziesięciu żywych karpi leżących na podłodze sklepu Tesco wywołało prawdziwą burzę. Internauci nie zgadzają się na barbarzyńskie traktowanie zwierząt i reagują. Fotografia zamieszczona na facebookowym profilu Fundacji Międzynarodowego Ruchu na Rzecz Zwierząt VIVA! została udostępniona prawie 3 tysiące razy (w ciągu niespełna 20 godzin od publikacji). Biuro prasowe Tesco odniosło się do sytuacji w specjalnym oświadczeniu, tłumacząc, że doszło do rozszczelnienia basenu z natlenianą wodą. Dzięki szybkiej interwencji karpie miały zostać bezpiecznie przeniesione do innego basenu. Według relacji jednego ze świadków, pracownik sklepu w Tychach sam przewrócił zbiornik z żywymi karpiami, a później rzucał nimi z dużej odległości do pustego akwarium...

okrucieństwowobeczwierzątzwierzętaTesco