Czy Apple wypuści własną markę samochodu?

Azjatycka firma Contemporary Amperex Technology Limited nawiązała współpracę z Apple. Wspólnie opracowywują rozwiązania do baterii dla elektrycznych samochodów. Dokładniejsze szczegóły nie są jeszcze dokładnie znane. Wiadomo jednak, że Apple wprowadzało także specjalne oprogramowania dla aut. Również firma z USA miała testować własne samochody - projekt pod nazwą Titan, jednak zaprzestano tego pomysłu i skupiono się tylko na programowaniu. Na chwilę obecną Apple wspomaga tylko inne firmy i nie ma zamiaru wypuszczać na rynek swoich własnych markowych pojazdów.

samochodymarzeńTechnologieapple

Roboty przejmą kontrolę nad światem! Co wydarzyło się na konferencji w Hongkongu?

Podczas odbywającej się konferencji technologicznej Rise w Hongkongu, poruszany był istotny temat sztucznej inteligencji. Czy roboty zastąpią ludzi? Na konferencji rozmowa toczyła się między przystojnym męskim robotem Hanem i jego siostrą Sophie, wzorowaną na postać Audrey Hepburn. Dotyczyła ona wszechświata, życia, science fiction oraz miłości. Maszyny wynalezione zostały przez Bena Goertzeal i Hanson Robotics. Obydwoje naukowców było dumnych ze swoich dzieł. Robot Han podczas prezentacji stwierdził: "Za dziesięć czy dwadzieścia lat roboty będą mogły wykonywać każdą pracę ludzką". Sophie dopowiedziała natomiast, ze pragnie współpracować z ludźmi. Nie obyło się bez żartu, ze strony jej "brata", który stwierdził, ze celem robotów jest przecież przejęcie świata. Maszyny zostały zaprogramowane tak, aby drażnić się i uczyć od siebie nawzajem. Przeszkolono je też z odbierania filmów z YouTube. Ich zmatowiona skóra jest kontrolowana przez dziesiątki silników, a komputery w ich torsach pomagają w wizji i ruchu. Mogą też połączyć się z siecią WiFi w celu korzystania z cloud computing, gdzie będą wzajemnie dzieliły się ogromną wiedzą. Roboty na scenie były oczywiście zaprogramowane według scenariusza, dzięki któremu opowiadały o wszystkich wcześniej wymienionych rzeczach. Robot Sophia pozwoliła sobie już na sesję w magazynie modowym, śpiewała na koncertach pop i pojawiła się w programach telewizyjnych.

robotyTechnologie

Automat z samochodami stoi już w Singapurze! To hit

W Singapurze mieszkańcy mogą od niedawna korzystać ze specjalnego automatu samochodów. Działa on na podobnej zasadzie, jak zwykłe automaty znane z codziennego naszego życia z napojami, czy przekąskami. Wszystko trwa raptem dwie minuty. W ponad 45-metrowej wieży znajduje się 60 używanych samochodów takich jak Bentley, Ferrari czy Lamborghini. Za pomocą specjalnej aplikacji na swoim urządzeniu klienci wybierają konkretny model pojazdu, a ten po krótkim czasie zjeżdża na dół. Od tego momentu można już udać się na wymarzoną przejażdżkę swoim własnym luksusowym samochodem.

transportTechnologiesamochodymarzeń

Kurier z paczką? Mamy przecież drony!

W Wielkiej Brytanii firma Amazon wykorzystała do dostarczenia przesyłki nie kuriera lecz drona! Pierwszy lot paczki odbył się niedaleko Cambridge. Jej zawartość to : popcorn oraz urządzenie Fire TV służące do strumieniowania wideo. Cały lot zajął jedyne 13 minut! Są to jednak tylko wersje próbne, w najbliższych miesiącach zaplanowano większa liczbę takich testów. Drony z paczkami mają latać nad miejscami mniej zaludnionymi. W przyszłości Amazon planuje postawić na właśnie takie doręczanie paczek do odbiorcy.

dronyTechnologie

Jedno z polskich miast zabezpieczone przez wielki power bank

Władze leżącego na wybrzeżu miasta Puck postanowili postawić magazyn energii o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh. Tak wielki power bank ma zabezpieczyć mieszkańców w przypadku problemów w dostawie energii. Wystarczy on, aby przez 2h zasilać całe miasto Puck! Magazyn składa się z dwóch kontenerów o 12 metrach długości, 2,5 metra szerokości i 3 metrów wysokości. W każdym z nich znajdują się po 792 ogniwa litowo-jonowe, które oferują ponad 3000 cykli ładowania. Firma Energa, która jest właścicielem tego power banka planuje budowę kolejnych w najróżniejszych częściach Polski.

MiejskiPowerBankTechnologieEnergia

Inteligentne słuchawki do tłumaczenia języków

firma Waverly Labs skonstruowała słuchawkę, która w czasie rzeczywistym tłumaczy wypowiedzi osób mówiących do nas w języku obcym. Aktualnie potrafi ona przetłumaczyć słowa w języku angielskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim. Niedługo ma też rozumieć języki słowiańskie. System nazwa się Pilot. Wszystkie dźwięki są zarejestrowane, i kolejno przesyłane do aplikacji mobilnej, która tłumaczy wypowiedź. Później odczytuje już tekst w naszym ojczystym języku.

językiobceTechnologiesłuchawki

Pływające elektrownie atomowe

Chiny chcą wybudować specjalne okręty, które będą wytwarzaly prąd za pomocą elektrowni atomowych. Ma to pomóc w dostawie energii do oddalonych od lądu zakątków, głównie sztucznych wysp. Budową statku zajmie się państwowa spółka. W planach ma powstać około 20 takich okrętów.

ChinyTechnologieEnergia