Automat z samochodami stoi już w Singapurze! To hit

W Singapurze mieszkańcy mogą od niedawna korzystać ze specjalnego automatu samochodów. Działa on na podobnej zasadzie, jak zwykłe automaty znane z codziennego naszego życia z napojami, czy przekąskami. Wszystko trwa raptem dwie minuty. W ponad 45-metrowej wieży znajduje się 60 używanych samochodów takich jak Bentley, Ferrari czy Lamborghini. Za pomocą specjalnej aplikacji na swoim urządzeniu klienci wybierają konkretny model pojazdu, a ten po krótkim czasie zjeżdża na dół. Od tego momentu można już udać się na wymarzoną przejażdżkę swoim własnym luksusowym samochodem.

transportTechnologiesamochodymarzeń

Kurier z paczką? Mamy przecież drony!

W Wielkiej Brytanii firma Amazon wykorzystała do dostarczenia przesyłki nie kuriera lecz drona! Pierwszy lot paczki odbył się niedaleko Cambridge. Jej zawartość to : popcorn oraz urządzenie Fire TV służące do strumieniowania wideo. Cały lot zajął jedyne 13 minut! Są to jednak tylko wersje próbne, w najbliższych miesiącach zaplanowano większa liczbę takich testów. Drony z paczkami mają latać nad miejscami mniej zaludnionymi. W przyszłości Amazon planuje postawić na właśnie takie doręczanie paczek do odbiorcy.

dronyTechnologie

Jedno z polskich miast zabezpieczone przez wielki power bank

Władze leżącego na wybrzeżu miasta Puck postanowili postawić magazyn energii o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh. Tak wielki power bank ma zabezpieczyć mieszkańców w przypadku problemów w dostawie energii. Wystarczy on, aby przez 2h zasilać całe miasto Puck! Magazyn składa się z dwóch kontenerów o 12 metrach długości, 2,5 metra szerokości i 3 metrów wysokości. W każdym z nich znajdują się po 792 ogniwa litowo-jonowe, które oferują ponad 3000 cykli ładowania. Firma Energa, która jest właścicielem tego power banka planuje budowę kolejnych w najróżniejszych częściach Polski.

MiejskiPowerBankTechnologieEnergia

Inteligentne słuchawki do tłumaczenia języków

firma Waverly Labs skonstruowała słuchawkę, która w czasie rzeczywistym tłumaczy wypowiedzi osób mówiących do nas w języku obcym. Aktualnie potrafi ona przetłumaczyć słowa w języku angielskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim. Niedługo ma też rozumieć języki słowiańskie. System nazwa się Pilot. Wszystkie dźwięki są zarejestrowane, i kolejno przesyłane do aplikacji mobilnej, która tłumaczy wypowiedź. Później odczytuje już tekst w naszym ojczystym języku.

językiobceTechnologiesłuchawki

Pływające elektrownie atomowe

Chiny chcą wybudować specjalne okręty, które będą wytwarzaly prąd za pomocą elektrowni atomowych. Ma to pomóc w dostawie energii do oddalonych od lądu zakątków, głównie sztucznych wysp. Budową statku zajmie się państwowa spółka. W planach ma powstać około 20 takich okrętów.

ChinyTechnologieEnergia