Filip Chajzer spłacił dług 93-letniego powstańca. "Chwała bohaterom"!

Prezenter radiowy i telewizyjny Filip Chajzer znany jest z akcji, którymi wspiera osoby w trudnych sytuacjach. W zeszłym roku dzięki jego inicjatywie udało się zebrac 300 tys. zł. na pomoc weteranom wojennym, szczególnie powstańcom. Niezwykłe wsparcie oraz patriotyzm wykazał również tego lata. Chajzer otrzymał niedawno wiadomość z kancelarii komorniczej zajmującej się długiem 93-letniego mężczyzny walczącego w Powstaniu Warszawskim. Ponieważ emerytura weterana nie wystarczała na spłatę należności, urzędnicy poprosili o pomoc. "Ośmielam się do Pana napisać, ponieważ Pana szanuję i wiem, że nie jest Pan obojętny na ludzką krzywdę, a los Powstańców Warszawskich, zwłaszcza w tej porze roku, jest Panu bliski. Pracuję w kancelarii komorniczej w Warszawie jako asesor komorniczy, dziś przyszedł do nas Pan Zdzisław (ps. Ryś), rocznik '24, Powstaniec Warszawski, jeden z ostatnich żyjących, jeśli nie ostatni weteran walk na Ochocie, który ma nieszczęście bycia dłużnikiem jednego z operatorów komórkowych" - napisał w liście pracownik kancelarii. Reakcja Chajzera po raz kolejny wzruszyła setki internautów. "Ślicznie dziękuję za wrażliwość i wiadomość. Jeszcze dziś sprawa będzie załatwiona. Chwała bohaterom" - odpisał. Po kilkunastu godzinach od otrzymania niecodziennej prośby prezenter spłacił dług 93-letniego mężczyzny, a na Facebooku opublikował informację o przesłaniu ponad tysiąca złotych na odpowiednie konto.

PowstanieWarszawskieFilipChajzerpomoc

Ambasady USA i Niemiec upamiętniają rocznicę Powstania Warszawskiego

W 73.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego nie tylko Polska i Polacy upamiętniają ten dzień. Heroiczna chęć obrony miasta przez Warszawiaków jest dziś doceniana w wielu innych miejscach. Także dziś w bardzo niezwykłym geście Powstańców upamiętniła Ambasada Stanów Zjednoczonych. Na swoim oficjalnym Twitterze zostało dodane zdjęcie żołnierza amerykańskiej Marynarki Wojennej, który w dłoniach trzyma Znak Polski Walczącej. Także ambasada Niemiec opuściła dziś do połowy swoje flagi, aby w ten sposób uczcić poległych podczas powstania - również swoich własnych rodaków. W mediach społecznościowych trwa też akcja, do której może przyłączyć się każdy. Celem jest wstawienie zdjęcia lub filmiku z opisem #PokażJakPamiętasz dla uczczenia ofiar tamtych dni.

PowstanieWarszawskieUsahistoria

W rocznicę Powstania Warszawskiego "przelej krew". Zbiórki krwi ruszają w całej Polsce!

Dokładnie 73 lata temu, 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, największa w Europie zbrojna operacja podziemia skierowana przeciw Niemcom. Przez 63 dni powstańcy na ulicach stolicy walczyli z wojskami niemieckimi o wolną, niepodległą ojczyznę. Dziś wszyscy wspominamy ich heroiczny bój. W całym kraju, a szczególnie w Warszawie, odbywają się uroczyste obchody kolejnej rocznicy wybuchu Powstania. Oprócz udziału w uroczystościach w ten szczególny dzień w kilku polskich miejscowościach i miastach będzie można oddać krew, której szczególnie latem brakuje w szpitalach. Do akcji "Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego" promującej oddawanie krwi połączone z pamięcią, o tych, którzy przelali krew w obronie Ojczyzny przyłączyły się m.in. Warszawa, Szczecin, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Bielsko-Biała czy Elbląg. "Pokazujemy, że patriotyczna postawa to nie nałożenie koszulki, udział w marszu czy spotkaniu z okazji rocznic, ale poświęcenie swojego czasu, zdobycie się na odwagę i realna pomoc drugiemu człowiekowi" - mówił Bartłomiej Ilcewicz, koordynator wydarzenia, w rozmowie z Polskim Radiem. W dniach od 1 do 5 sierpnia krew będą mogły oddać osoby powyżej 18. roku życia, które ważą więcej niż 50 kilogramów. Inicjatywa oddawania krwi w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zrodziła się 3 lata temu w Szczecinie, a od dwóch lat ma wymiar ogólnopolski. Wspierają ją m.in. terenowe akcje krwiodawstwa, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i sami powstańcy. Dzisiaj nie tylko zatrzymajmy się o godzinie 17, gdy zawyją syreny, ale też, oddając krew, pomóżmy potrzebującym!

akcjaoddawaniakrwihistoriaPowstanieWarszawskie

Poruszające spoty na rocznicę Powstania Warszawskiego podbiły serca internautów!

Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji zbliżającej się 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowało dwa poruszające spoty mające przypomnieć nam o wadze tego wydarzenia dla naszej historii, a także o jego bohaterach, którym należy się pamięć i szacunek. Mimo że "Kamienica" i "Szpital" (taką nazwę otrzymały spoty) trwają zaledwie minutę, to poruszają do głębi. Aktorzy młodego pokolenia u boku doświadczonych aktorów sceny filmowej i teatralnej, wspaniała muzyka i miejsce akcji są tym, na co postawili twórcy z Warszawskiej Szkoły Filmowej. Uzyskany przez nich efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. "Jestem z tych spotów niezwykle dumny nie tylko dlatego, że ta sprawa jest święta, ale także dlatego, że mój ojciec był Powstańcem Warszawskim. Zmarł w tym roku i nie zobaczy już tych spotów, ale myślę, że byłby z nich niezmiernie zadowolony. Kiedy widzę wspaniałego aktora Stasia Brudnego, z którym miałem okazję wielokrotnie współpracować, to jest tak, jakbym widział swojego tatę. To mnie bardzo porusza i wydaje mi się, że te spoty zostaną długo w pamięci mojej i wszystkich widzów" - mówił Maciej Ślesicki, założyciel i kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej. Spoty będące częścią akcji "Wolność łączy" podbiły serca internautów. Pochlebnych komentarzy wciąż przybywa! Zobaczcie "Kamienicę" i "Szpital" i przyznajcie, że nie da się przy nich nie wzruszyć!

PowstanieWarszawskiehistoriaYouTube

"Reduta Ordona" w wykonaniu YouTuberów

Pamiętacie Reżysera Życia? YouTubera, który przeprowadził eksperyment społeczny wzorowany na norweskim filmie o chłopcu bez kurtki, który zimą siedzi sam na ławce? Oprócz znanego wszystkim już projektu, Reżyser Życia zajmuje się także dającymi do myślenia, świetnie zrealizowanymi sondami ulicznymi, krótkimi vlogami oraz filmami dokumentalnymi. Z okazji 72. rocznicy Powstania Warszawskiego opublikował swoją wersję "Reduty Ordona" z udziałem innym YouTuberów oraz polskich artystów. Zobaczcie, jak im to wyszło! Realizacja i montaż stoją na naprawdę mistrzowskim poziomie!

PowstanieWarszawskieYouTubeReżyserŻycia

Akcja "BohaterON" dla powstańców

Cała Polska 1 sierpnia oddawała hołd powstańcom w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. By pamiętać o bohaterach z 1944 roku nie tylko w kolejne rocznice Powstania, ale i na co dzień, powstała akcja "BohaterOn"! Jej celem jest oczywiście uhonorowanie postawy powstańców, ale także przypomnienie ich dramatycznych przeżyć. Bardzo ważnym elementem projektu jest akcja "Wyślij kartkę do powstańca". W specjalnych kartkach, które będziecie mogli nabyć m.in. w placówkach Poczty Polskiej czy w pociągach PKP Intercity, możecie podziękować polskim bohaterom anonimowo lub podpisać się i nawiązać z nimi dłuższą korespondencję. Strona internetowa bohateron.pl przybliży Wam ich sylwetki, a także relacje z tamtego okresu. W spocie promującym całą akcję wystąpili dobrze Wam znani aktorzy. Zobaczcie sami!

PowstanieWarszawskieakcjaBohaterOn

Dziś oddajemy cześć bohaterom Powstania Warszawskiego!

1 sierpnia 1944 roku to pamiętna data w polskim kalendarzu, data wybuchu Powstania Warszawskiego. Wymierzony przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim zryw to 63 dni nieustannej walki i bohaterska śmierć prawie 200 tys. ludzi...Dzisiaj obchodzimy jego 72. rocznicę. Przez cały dzień w różnych miastach naszego kraju będą odbywać się msze, apele pamięci, liczne wystawy i koncerty, o godz. 17 wybrzmią dźwięki syren, a na ulicach zatrzyma się ruch. Zatrzymaj się i Ty! Pamiętaj!

PowstanieWarszawskiewojnapamięć

"Tacy jak my" - nietypowy film o Powstaniu Warszawskim

"Tacy jak My" to dokument o Powstaniu Warszawskim, który różni się od innych, znanych Wam produkcji utrzymanych w powstańczej tematyce. To próba zobrazowania wpływu, jaki wywarło Powstanie Warszawskie na współczesnych młodych Warszawiaków, ale przede wszystkim na artystów, którzy w swojej twórczości bardzo często odwołują się do wydarzeń tamtego okresu. W filmie Piotra Mularuka ("Yuma") i Marii Siniarskiej zobaczymy popularnych muzyków sceny rockowej, reggae oraz hip-hopowej m.in. Kazika Staszewskiego, Lao Che, Marikę czy zespół Hemp Gru. W filmie oprócz ich wypowiedzi przedstawione zostaną też autentyczne nagrania i fotografie z Powstania. Co ciekawe, produkcję, zanim wejdzie ona do kin, będzie można zobaczyć w niedzielę 4 sierpnia, dzień przed kinową premierą na kanale Canal + Discovery. Zobaczcie zwiastun!

PowstanieWarszawskiedokumentTacyjakmy