Nagrano rekina widmo. Jest starszy od dinozaurów!

National Geographic udostępnił film, na którym po raz pierwszy uwieczniono "rekina widmo". Nagranie pochodzi z 2009 roku, ale dopiero teraz trafiło do sieci. Zarejestrowany na wideo rekin znalazł się na nim przypadkowo. Dokonali tego geolodzy podczas badań u wybrzeży Hawajów i Kalifornii na głębokości ponad dwóch tysięcy metrów. Naukowcy ustalili, że jest to gatunek Hydrolagus trolli z rodziny chimerowatych (nazywanych "ghostsharks"), który jest starszy od dinozaurów.

rekinwidmozwierzętaNationalGeographic

Ratownik TOPR nominowany do tytułu Podróżnika Roku National Geopraphic

Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) Krzysztof Starnawski został nominowany do tytułu Podróżnika Roku 2016 magazynu National Geographic. W konkursie o nagrodę Adventure of the Year Polak bierze udział po tym, jak we wrześniu tego roku odkrył najgłębszą jaskinię podwodną na świecie. Przypominamy, że w 2014 roku prestiżowy tytuł przypadł innemu naszemu rodakowi, Aleksandrowi Dobie. Autor książki "Na fali i pod prąd" jest pierwszym na świecie kajakarzem, który dwukrotnie przepłynął Atlantyk od kontynentu do kontynentu. Mamy nadzieję, że Starnawski powtórzy ten sukces! Na ratownika TOPR można glosować codziennie do 16 grudnia na stronie, którą znajdziecie poniżej.

polskierekordytatryNationalGeographic

Groźny drapieżnik z głową Muppeta

Naukowcy z ekspedycji Nautilus , którzy badali wybrzeże Kanady i USA, natknęli się na zwierzątko przypominające pluszową zabawkę. Jest to ośmiornica z gatunku "rossia pacifica". Posiada wielkie oczy, które wydają się być namalowane. Jak tłumaczyli naukowcy, służą jej one do łowów w ciemnościach głębi oceanów. Na filmie nagranym przez ekspedycje zwierzę jest nieruchome. "Myślę, że ośmiornica wystraszyła się z powodu sprzętu, którym oświetlaliśmy otoczenie"- mówi Mike Vecchione, uczestnik badań. Zobaczcie sami, jak wyglądało to zwierzątko.

badaniazwierzętaNationalGeographic