Na Facebooku pojawiła się nowa, tęczowa reakcja. To dlatego, że czerwiec jest wyjątkowym miesiącem!

Po kwiatowej, wyrażającej wdzięczność reakcji, którą Facebook zaproponował nam z okazji Dnia Matki, pojawiła się kolorowa tęcza z podpisem "Duma". Nowa ikonka jest ukłonem w kierunku społeczności LGBTQ (Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender, Queer), która czerwiec określa mianem Miesiąca Dumy. To bowiem w czerwcu 1969 roku w Stonewall w Nowym Jorku wybuchły zamieszki, których efektem było powstanie LGBT. Skąd tęcza jako symbol tej grupy? Flaga w takich kolorach została zaprojektowana przez Gilberta Bakera w 1978 roku, a następujące kolory oznaczają: czerwony - życie, pomarańczowy - ukojenie, żółty - światło słoneczne, zielony - naturę, turkusowy - sztukę, indygo - spokój i harmonię, a fioletowy - duchowość. Każdy z nas na posty swoich znajomych może tęczowo reagować. Wystarczy jedynie polubić stronę LGBT na Facebooku, a następnie odświeżyć przeglądarkę. Tęcza jest dostępna również w aplikacji mobilnej, ale żeby można było ją zobaczyć, należy zamknąć aplikację, a następnie uruchomić ją od nowa. "Duma nas łączy. Przed nami wciąż długa droga do równości, ale zmierzamy w dobrym kierunku. Zrobię wszystko, by Facebook stał się bezpiecznym miejscem dla środowiska LGBT i wszystkich ludzi na świecie" - mówił Mark Zuckerbeg, tłumacząc wybór tęczy na nową reakcję. Prawdopodobnie będzie ona dostępna tylko do końca czerwca, więc spieszcie się, jeśli chcecie zaskoczyć nią swoich znajomych!

tęczowareakcjaFacebookLGBT

Ludzie na całym świecie całują się, by wesprzeć społeczność LGBT w Rosji

Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT jest tematem nieustającego sporu w Rosji. W ostatnich dniach szczególnie dużo mówi się o nieludzkim traktowaniu gejów. Jak podaje Nowa Gazieta, homoseksualiści są przetrzymywani i torturowani w tajnych czeczeńskich więzieniach. Rzecznik prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa nazwał owe doniesienie kłamstwem, ponieważ "nie można zatrzymywać i prześladować kogoś, kogo po prostu nie ma" (więcej informacji w linkach poniżej). W geście solidarności z rosyjskimi przedstawicielami ruchu LGBT ruszyła globalna kampania #kiss4lgbtqrights. Ludzie z całego świata publikują w sieci zdjęcia, do których chętnie pozują, całując przedstawicieli tej samej płci.

LGBTinstagramrównouprawnienie

Tęczowe światełka przeciwko homofobii

Amerykanka postanowiła "uświadomić" sąsiadów... Ozdobiła swój dom 10 tys. tęczowych światełek, tłumacząc na Facebooku skąd pomysł na tę akcję. Rosey Crotch jest byłą Mormonką. Z Kościoła odeszła m.in. ze względu na dyskryminacyjne traktowanie ludzi LGBT. Jej "pasywna agresja" wobec sąsiadów-bigotów ma na celu zwrócenie uwagi na problem braku akceptacji osób prowadzących "inny tryb życia". Kobieta szczególnie wstrząśnięta jest zachowaniem sąsiadki, która przeniosła swoje dzieci do innej szkoły, ponieważ w poprzedniej nie podobało jej się to, że prowadzono w niej edukację antydyskryminacyjną, a nauczyciele opowiadali uczniom o transpłciowości... Grudzień nie jest przypadkowym momentem, kiedy Rosey zorganizowała swój osobisty protest. Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia powinny być czasem jednoczenia i pojednania, na co szczególnie zwraca uwagę .

niehomofobiirównouprawnienieLGBT

Turcja: Aktywistka LGBT brutalnie zgwałcona i spalona żywcem

W jednym z tureckich lasów znaleziono zwęglone zwłoki 23-latki. Hande Kader została brutalnie zgwałcona i spalona żywcem. Transseksualistka aktywnie walczyła o prawa homoseksualistów. Pracowała jako prostytutka. W ubiegłym roku stała się twarzą środowiska LGBT, po tym jak interweniowała, gdy policja zaatakowała uczestników zakazanej w Turcji Parady Równości. Środowisko gejowskie próbuje skłonić władze do przerwania milczenia w sprawie innych zabójstw popełnianych na tle homofobicznym. Do tej pory petycja zebrała 28 tys. podpisów. O tym jak istotna jest walka o swoje przekonania, szczególnie w kraju, gdzie grozi za to śmierć, internauci wypowiadają się na Tweeterze tagując swoje komentarze #HandeKadereSesVer.

dyskryminacjaLGBT