Już niedługo ujrzymy "Super księżyc"! Poznaliśmy szczegóły

Już 31 stycznia będziemy mogli doświadczyć zjawiska tzw. "Super księżyca"! Jest to sytuacja, w której przy pełni jest on z naszej perspektywy większy, a co najważniejsze, jaśniej świeci. Czy będziemy w stanie go zobaczyć? Oczywiście, że tak. Nie potrzebujemy do tego żadnego specjalistycznego sprzętu. Bardziej ciekawscy mogą użyć zwykłej lunetki. Obiecujemy, że będzie warto! Czekamy na Wasze relacje z tego niezwykłego zjawiska!

superksiężycjużniedługoKosmosnauka

Dzisiaj Jowisz spotka się z Wenus. Czeka nas kosmiczne widowisko!

Zjawisko, do jakiego własnie dochodzi w kosmosie, to niezła gratka nie tylko dla miłośników astronomii! 12, 13 i 14 listopada będziemy świadkami koniunkcji Jowisza i Wenus, czyli ustawienia tych ciał niebieskich w jednej linii. Jak opisuje portal space com., zaobserwujemy "wtulenie się" dwóch planet, które sprawią wrażenie przemiany w jedną gwiazdę. Aby podziwiać kosmiczne zjawisko, niepotrzebny okaże się teleskop. Zbliżenie Jowisza i Wenus, dwóch najjaśniejszych punktów na nocnym niebie, dostrzeżemy gołym okiem! Widowisko rozpocznie się w poniedziałkowy poranek na wschodnim horyzoncie. Koniunkcję najlepiej widać będzie o 5:50 - to wtedy, ze względu na coraz dłuższe listopadowe noce, warunki będą najbardziej sprzyjać obserwacjom. Miejmy nadzieję na pogodną noc!

spotkanieJowiszazWenusKosmosniebo

Znany raper chce udowodnić, że Ziemia jest płaska. Potrzebuje jedynie miliona dolarów

O amerykańskim raperze B.o.B., którego teledyski są wyświetlane na YouTubie setki milionów razy, robi się w sieci coraz głośniej... bynajmniej nie ze względu na jego talent muzyczny. Bobby Ray Simmons Jr wierzy, że Ziemia w rzeczywistości jest dyskiem, nie kulą i ma zamiar udowodnić swoją teorię. Według niego kulistość naszej planety to kłamstwo NASA, a jego badania to potwierdzą. Zanim jednak rozpocznie realizację swojego planu, B.o.B. musi zebrać, bagatela, milion dolarów. Zbiórkę na wysłanie swojego satelity z kosmos prowadzi poprzez kampanię crowdfundingową. "Pomóżcie mi zobaczyć tę krzywiznę Ziemi!" - apeluje raper, udostępniając na Twitterze zdjęcie z "miastami oddalonymi od siebie o ok. 16 mil". Po tygodniu od rozpoczęcia akcji muzyka udało się zebrać 4 tysiące dolarów. To jednak niewiele w porównaniu do kwoty, jakiej wymaga pomysłodawca projektu. Jak myślicie, fani rapera z Atlanty są na tyle zdeterminowani, by pomóc mu w realizacji nawet najbardziej pokręconego pomysłu?

płaskaZiemiaraperaKosmoswpadkicelebrytów

Podróże w kosmos. Te kobiety są najodważniejszymi w całym Układzie Słonecznym!

Kto z Was nie marzył o podróży w kosmos. Zobaczenie Ziemi z góry to wielkie przeżycie i zapierający dech w piersiach widok. Te panie nie poprzestały na marzeniach i spełniły je. Pierwsza to Peggy Whitson, 57-latka, która tym samym stała się najstarszą kobieta w kosmosie. Poza ziemią spędziła łącznie w trzech misjach 665 dni! Karierą astronautki zainteresowała się po Programie Apollo. Podczas ostatniej swojej wyprawy prowadziła badania na temat nad rakiem płuc, miękiszem gąbczastym oraz komórkami tkanki kostnej. Drugą jest Sunita Williams, która w kosmosie spędziła ponad 322 dni. W przestrzeni kosmicznej spacerowała przez blisko 50 godzin – najdłużej spośród kobiet. W rozmowie dla National Geographic kobieta mówiła, że gdy czasem się nudzi udaje się do stacji rosyjskiej, a tam z innymi astronautami pije herbatę i rozmawia o życiu. Sunita jest też jedną z kobiet, która w kosmosie uprawiała triathlon. Biegała na bieżni, jeździła na rowerze, zamiast pływania natomiast wykonywała specjalne ćwiczenia zastępujące tą czynność! Obie panie pokazują, że nie trzeba być mężczyzną aby dokonywać rzeczy wydających się nie do zrealizowania! Niech dziś zostaną one naszymi autorytetami, dzięki którym sięgniemy po własne marzenia!

kobietaKosmospracawkosmosie

Jak się myje włosy w kosmosie? To nagranie jest hitem internetu! [WIDEO]

Wykonywanie najprostszych czynności w kosmosie wymaga niezwykłych umiejętności i skutecznych rozwiązań. Kiedy nie ma grawitacji, potrzebne są genialne, choć proste pomysły. Zastanawialiście się kiedyś, jak np. myje się włosy w przestrzeni, której nie obejmuje przyciąganie ziemskie? Stanie pod prysznicem okazuje się niemożliwe, a woda po prostu... ucieka. Astronautka NASA Karen Nyberg pokazała, jak na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej radzi sobie z brakiem grawitacji. Aby odświeżyć włosy, używa ciepłej wody, szamponu, który nie wymaga spłukania oraz białego ręcznika. Film z jej udziałem stał się hitem internetu. Obejrzycie nagranie i zobaczcie, jak jedna z najprostszych, codziennych czynności wykonywana jest w przestrzeni kosmicznej, z dala od bieżącej wody i przyciągania ziemskiego!

kąpielbezgrawitacjiKosmosnauka

Całkowite zaćmienie Słońca jeszcze w sierpniu. Za dnia zapanuje ciemność!

Jedno z najbardziej widowiskowych całkowitych zaćmień Słońca obserwowaliśmy w 1999 roku. W ciągu dnia zapanowała zupełna ciemność po tym, jak pomiędzy Ziemią a Słońcem znalazł się Księżyc. Fotografie i nagrania z tej niecodziennej chwili nadal wzbudzają zachwyt. Kolejny raz to bardzo rzadkie zjawisko astronomiczne będziemy mieć okazję podziwiać już całkiem niedługo! Światło dziennie ponownie zniknie 21 sierpnia 2017 roku. Nadchodzące zaćmienie obejmie mrokiem niebo od Oregonu do Karoliny Południowej wzdłuż odcinka o szerokości około 110 kilometrów - amerykańskie stany Oregon, Idaho, Wyoming, Nebraska, Kansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Tennessee, North Carolina, Georgia, South Carolina. Potrwa 2 minuty i 40 sekund. Wszyscy miłośnicy podobnych zjawisk astronomicznych muszą pamiętać o specjalnych okularach do obserwacji Słońca. Niestety, w naszej części świata podziwianie zaćmienia nie będzie możliwe. Całkowite zaćmienie Słońca zaobserwujemy w Polsce dopiero w 2135 roku. Zawiedzionych odsyłamy jednak na stronę www.nasa.gov/eclipselive, gdzie zaćmienie będzie transmitowane na żywo!

całkowitezaćmienieSłońca2017Kosmosniebo

9-latek wysłał wzruszający list motywacyjny do NASA. Niedługo potem dostał odpowiedź!

Ludzie z całego świata wysyłają do NASA listy motywacyjne po tym, jak ogłoszono, że amerykańska agencja kosmiczna poszukuje oficera obrony planetarnej. Wśród chętnych na to stanowisko znalazł się m.in. 9-letni Jack Davis z New Jersey. Zafascynowany kosmosem chłopiec napisał wzruszający list, którym tłumaczy, dlaczego to własnie on jest najlepszym kandydatem. Jego prośba nie pozostała bez odpowiedzi. "Jednym z argumentów za jest to, że moja siostra ma mnie za kosmitę" - pisze Davis. "Obejrzałem też wszystkie filmy o kosmosie i kosmitach, jakie tylko się da. (...) Jestem świetny w grach video i młody, więc mogę nauczyć się myśleć jak kosmita. Z poważaniem, Jack Davis, Strażnik Galaktyki, czwartoklasista". Dyrektor jednej z sekcji NASA dr James L. Green odpisał chłopcu: "Cały czas szukamy błyskotliwych, przyszłych naukowców i inżynierów, którzy będą mogli nam pomóc, więc mam nadzieję, że będziesz uczył się pilnie i dobrze radził sobie w szkole. Mamy nadzieję zobaczyć cię kiedyś w NASA". Do Davisa zatelefonował także inny dyrektor z NASA, Jonathan Rall i pogratulował chłopcu zainteresowań oraz ambicji. Trzymamy kciuki za odważnego 9-latka. Pamiętajmy, że marzenia się spełniają! Niekiedy potrzeba jedynie czasu :)

9latekdlaNASAKosmosdziecko

Świetlista Europa widziana z kosmosu

Jak wyglądała wieczorna Europa kilka dni temu?Z jednego miejsca można podziwiać w jednej chwili widok całego kontynentu! To stacja kosmiczna, na której przebywa, opisywany już przez nas w naszym serwisie Thomas Pesquet. Na nagraniu można zaobserwować w jaki sposób nocą oświetlona jest Europa. Jak z najdalszej odległości widać miasta. Który kraj jest najbardziej oświetlony? Oczywiście Belgia, która ma na swoich drogach wszędzie lampy uliczne. Oprócz świateł zaobserwować można tu także powstające burze, oraz zmieniający się kolor atmosfery. Zobaczcie sami jak piękna jest Europa widziana z kosmosu.

Kosmoszdjęcia

To będzie wyjątkowa podróż! Para turystów okrąży Księżyc już w 2018 roku!

Para turystów, których tożsamość nie została jeszcze podana do informacji publicznej, pod koniec 2018 roku wybierze się w niezwykłą podróż, w trakcie której okrąży Księżyc! Poza Ziemią spędzą aż tydzień! Organizacją przedsięwzięcia zajmuje się prywatna firma kosmiczna SpaceX z wizjonerem Elonem Muskiem na czele. W ten sposób firma chce świętować 50. rocznicę pierwszego lotu wokół Księżyca. Pierwszy załogowy lot do Księżyca odbył się w 1968 roku. Wzięli w nim udział trzej astronauci: Frank Borman, James Lovell i William Anders, którzy wtedy okrążyli naszego satelitę 10 razy! Wybrańcy Muska wpłacili już zaliczki. Nie podano jednak, jak duża była to suma. Na pewno zawrotna! Dennis Tito, który w 2001 roku przez ponad tydzień znajdował się na orbicie, za podróż zapłacił Rosjanom... 20 milionów dolarów! Para turystów została już poinformowana o ryzyku lotu, zostaną teraz poddani szczegółowym badaniom, które ocenią ich stan zdrowia i kondycję. Gdybyście mieli środki, zdecydowalibyście się na tak odważne posunięcie?

turyściwkosmosieKosmospodróże

Niesamowity taniec 17-letniej Polki w tunelu aerodynamicznym

Maja Kuczyńska to mistrzyni świata juniorów w indoor skydivingu, czyli akrobacjach w tunelu aerodynamicznym. W tegorocznych mistrzostwach Wind Games w Hiszpanii zajęła trzecie miejsce. Nagranie z występu zdolnej 17-latki umieszczono na oficjalnej stronie imprezy. Film wyświetlono już ponad 27 milionów razy! Po obejrzeniu wideo przekonacie się, że jej sukces nie powinien nikogo dziwić. Jest niesamowita!

taniecbezgrawitacjiKosmostaniec

Jeden z bliźniaków został na Ziemi, drugi poleciał w kosmos. "Takich wyników nikt się nie spodziewał"!

Scott i Mark Kelly to bliźniacy jednojajowi, którzy obaj kochają kosmos. Scott jest aktywnym astronautą, natomiast jego brat jest astronautą w stanie spoczynku. Obaj wzięli udział w eksperymencie NASA, który ma pokazać, jak kosmiczne podróże wpływają na nasze ciało. W marcu 2016 roku po 340 dniach spędzonych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. International Space Station, ISS) Scott wrócił na Ziemię. Przez cały czas regularnie był poddawany różnorakim badaniom, tak jak jego brat Mark. Po niemal roku od rozpoczęcia eksperymentu, NASA opublikowała pierwsze wyniki. Okazały się one być zaskakujące nawet dla samych naukowców! Dlaczego? Spodziewano się odwrotnych rezultatów! Eksperci NASA zaobserwowali u przebywającego poza Ziemią Scotta coś, co można by określić... odmłodzeniem organizmu! Odnotowano bowiem wydłużenie telomerów, końcówek chromosomów, które z wiekiem się skracają! Gdy Scott wrócił na Ziemię, chromosomy wróciły jednak do normy. Czy to oznacza, że w kosmosie się nie starzejemy? U Scotta zaobserwowano również niepokojące zmiany - osłabienie umiejętności poznawczych w sferach szybkości i precyzji. Na publikację pełnych danych będziemy musieli jeszcze poczekać, ale już teraz badanie NASA można określić przełomowym! Więcej na temat tego niezwykłego eksperymentu przeczytacie na: https://www.nasa.gov/twins-study.

bliźniacywKosmosieNASAKosmos

Mannequin Challenge w przestrzeni kosmicznej!

Widzieliśmy już zastygające w bezruchu dzieci, sportowców, gwiazdy, dziennikarzy czy polityków, ale w tym pokaźnym gronie brakowało nam astronautów, którzy mogliby pochwalić się swoim wykonaniem Mannequin Challenge w nietypowych warunkach. Do teraz! Popularne wyzwanie na koniec 2016 roku podjęli bowiem astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)! Filmik z ich poczyń pojawił się na na Twitterze francuskiego astronauty Thomasa Pesqueta. Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście!

wyzwaniewkosmosieKosmosMannequinChallenge

Spacer po Księżycu dla każdego!

Wasze marzenie o kosmicznych podróżach właśnie zostało po części spełnione! Już wyjaśniamy. Na pewno nieraz zastanawialiście się, jakie to uczucie znaleźć się daleko od Ziemi, co można zobaczyć w Kosmosie, jakie tajemnice on kryje...Może zazdrościliście Armstrongowi spaceru po Srebrnym Globie? Teraz i Wy możecie poczuć dreszczyk kosmicznych podróży i... "postawić" stopę na Księżycu! Jak to? Wszystko za sprawą redaktorów "USA Today". Przygotowali oni 360-stopniowy film ze zdjęć naszego satelity zrobionych w 1972 roku przez dwóch amerykańskich astronautów - Eugena Cernana i Jacka Schmitta, którzy jako ostatni ludzie chodzili po jego powierzchni. Film daje ogromne możliwości! Sprawdźcie sami i na chwilę oderwijcie się od swoich przyziemnych spraw ;)

spacerpoKsiężycuastronomiaKosmos

Największa wystawa NASA zawita do Polski!

Po Stanach Zjednoczonych, Afryce Południowej i wielu miastach Europy największa na świecie wystawa o kosmosie zatytułowana "GATEWAY TO SPACE" w końcu trafi do Polski! Aż 100 kosmicznych eksponatów będzie można zobaczyć od 19 listopada do 19 lutego w warszawskiej hali przy ulicy Mińskiej 65. Modele rakiet, promów kosmicznych, łaziki, oryginalne skafandry kosmonautów to tylko namiastka eksponatów. Zwiedzający wystawę będą mogli odbyć też wirtualną podróż na Księżyc czy wziąć udział w budowie instalacji kosmicznych. Zapowiada się naprawdę ciekawie! Za to niesamowite przedsięwzięcie odpowiedzialni są naukowcy z NASA i specjaliści z US Space Rocket Center.

kosmicznawystawaNASAKosmos

Tak mieszkają astronauci!

Jesteście ciekawi, jak wygląda życie astronautów w przestrzeni kosmicznej? W jakich warunkach śpią czy jedzą? Swoją ciekawość będziecie mogli zaspokoić filmikiem od NASA, który pokazuje Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) od środka! Dzięki jakości 4K dostrzeżecie każdy najdrobniejszy szczegół tego nietypowego mieszkania. Krąży ono nad naszymi głowami na wysokości 400 kilometrów! Imponujące? Chcielibyście w takim zamieszkać?

mieszkanieastronautówastronomiaKosmos

Prawda na temat UFO i pozaziemskich cywilizacji ujrzy światło dzienne

Na pewno nieraz zastanawialiście się nad tym, czy obce cywilizacje istnieją. Od czasu do czasu pojawiają się przecież nagrania ukazujące tajemnicze pojazdy latające, a także zdjęcia przedstawiające np. kręgi w zbożu. Nie od dziś mnożą się teorie, które mówią o tym, że to przywódcy państw ukrywają przed nami prawdę na temat życia poza Ziemią. Być może tego, jak to faktycznie jest z obcymi cywilizacjami, dowiemy się z filmu dokumentalnego "Unacknowledged: An Exposé of the Greatest Secret in Human History" ("Wstęp do największego sekretu w historii ludzkości"), którego premiera odbędzie się w 2017 roku. Jego zafascynowany kosmosem twórca, Steven Greer, odbył rozmowy z najwyższymi urzędnikami państwowymi (m.in. dyrektorem CIA, generałami Pentagonu) i zebrał potrzebną do produkcji dokumentację. Jak zapowiada, film wstrząśnie światem! Jesteśmy bardzo ciekawi, jakie światło rzuci on na istnienie UFO i pozaziemskich cywilizacji. A Wy? Macie swoje teorie na temat pozaziemskiego życia?

prawdaokosmitachKosmosufo

Polskie satelity zostaną wysłane w kosmos!

Polskie przedsiębiorstwo SatRevolution S.A. podpisało umowę z amerykańską firmą Interorbital Systems, dzięki której jej 3 satelity zostaną wysłane w kosmos! Pierwszy polski prywatny satelita komercyjny o nazwie Światowit zostanie wyniesiony na orbitę w pierwszym kwartale 2018 roku. Do tej pory w kosmosie umieszczono 3 polskie satelity niekomercyjne oraz 2 satelity naukowe. Amerykański rząd udzielił licencji na wylot satelitów właśnie w pierwszym kwartale 2018 roku, co jest terminem późniejszym niż pierwotnie planowano. Rakieta Neptune N3 wystartuje z pływającej platformy na Oceanie Spokojnym i przeleci nad pustynią Mojave.

PolskiSatelitawKosmosieastronomiaKosmos

Animowana historia samotnej sondy Rosetta!

12 lat temu rozpoczęła samobójczą misję... sonda Rosetta przygotowana dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jej zadaniem było wejście na orbitę wokół jądra komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko i osadzenie na jego powierzchni lądownika. Przez 12 lat przesłała na Ziemię olbrzymie ilości zdjęć i danych naukowych, m.in. mijając planetoidę Šteins (5 września 2008) oraz Lutetia (10 lipca 2010). 12 listopada 2014 roku wylądowała na powierzchni komety, na której przez półtora roku zbierała potrzebne dane. Samobójczą misję zakończyła 30 września 2016 roku o godzinie 12:39 podczas kontrolowanego rozbicia o kometę komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Nie wiadomo dokładnie co stało się po zetknięciu sondy z jej powierzchnią, ponieważ tuż przed tym wydarzeniem wyłączono wszystkie urządzenia na jej pokładzie. Upadek nie był gwałtowny, jednak niektórzy twierdzą, że mogła kilkakrotnie odbić się od komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

HistoriaSondyRosettyKosmosEuropejskaAgencjaKosmiczna

Dzisiaj czeka nas najpiękniejsza Noc Spadających Gwiazd od lat!

W nocy z 11 na 12 sierpnia, między 2.00 a 6.00 nad ranem spodziewane jest tzw. maksimum roju Perseidów. Naukowcy twierdzą, że podczas tej Nocy Spadających Gwiazd będzie można zaobserwować nawet 200 meteorów na godzinę! W tym roku będzie ona wyjątkowa z powodu siły grawitacyjnej Jowisza. Dzięki niej Ziemia znajdzie się w centrum chmury Perseidów! Z reguły nasza planeta ledwie zahacza o jej skraj. Sprawdziliśmy prognozy - zapowiada się bezchmurne niebo!

NocSpadajacychGwiazdKosmosperseidy

Legenda z branży filmowej zaprojektuje skafandry kosmiczne dla SpaceX

Zleceniodawca nazywa się Elon Musk i już jest legendą w branży kosmicznej, bo dokonał rzeczy, których nie udało się nikomu przed nim. Swoje projekty realizuje bezczelnie i z rozmachem, a skafandry kosmiczne, które zamówił, mają być "zarąbiste", bo aktualne wyposażenie N.A.S.A. jest po prostu jego zdaniem za słabe. Zleceniobiorcą jest Jose Fernandez, który projektował kostiumy na potrzeby takich megaprodukcji, jak "Batman i Superman", "Iron Man", "Avengers", "Tron: Dziedzictwo" i wielu innych. Efekty tej współpracy możgą być nie z tej ziemi!

spacexKosmoselonmusk