Polscy emigranci. Kim są i dokąd chcą wyjechać?

Według danych zawartych w najnowszym Raporcie Migracyjnym Workservice najczęstszym kierunkiem emigracji jest dziś Wielka Brytania. Aż 19 procent Polaków ma zamiar wyjechać do tego właśnie kraju. Jest to skok 5 punktów procentowych w porównaniu do roku 2016. Na drugim miejscu znalazły sie Niemcy 15 proc. oraz Holandia 12 proc. Jako główny powód większość badanych podaje możliwość większych zarobków oraz wyższy standard życia. Wiele osób jest skłonnych do wyjazdu ponieważ dzięki temu widzą możliwość podróżowania oraz rozwoju zawodowego. Kim są statystyczni emigranci? Większość ludzi to osoby w wieku od 18 do 24 lat. Najczęściej wyjeżdżają zaraz po skończeniu szkoły średniej lub zawodowej, nie posiadają też wyższego wykształcenia. Co ciekawe, aż 59 proc. posiada praca w Polsce. Jednak nie zarabia wystarczającej i satysfakcjonującej kwoty pieniędzy (zazwyczaj poniżej 2000 zł brutto). Eksperci uważają, że wzrost zainteresowania wyjazdem do pracy zarobkowej do Wielkiej Brytanii jest także efektem Brexitu. Ponad połowa badanych ma zamiar wykorzystać sytuację przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europjskiej i zdążyć nabyć dotychczasowe prawa obowiązujące imigrantów z innych państw zanim wejśie na brytyjski rynek pracy zostanie całkowicie utrudnione.

pracaBrexit

McDonald's ucieka z Unii Europejskiej?

Sieć znanych amerykańskich restauracji fast food postanowiła przenieść swoją centralną siedzibę w Europie na Wyspy Brytyjskie. Wszystko po zeszłorocznych dochodzeniach i śledztwach dotyczących płacenia przez firmę zbyt niskich podatków. McDonald dostał 100 mln euro kary za odprowadzanie wpływów przez Luksemburg i Szwajcarię. Oprócz tego Francja domagała się także spłaty pozostałych firmie 200 mln. Jak wiadomo Wielka Brytania dokonała Brexitu, stąd pod pewnym względem stara się być niezależna od Unii Europejskiej. McDonald's postanowił właśnie tam przenieść swoją europejską siedzibę, aby uniknąć płacenia na rzecz UE i również z powodu umów zawartych w Luksemburgu na niekorzyść sieci restauracji. Już teraz władze Wysp cieszą się z tego. Stają się ważnym miejscem dla różnych firm i spółek, gdzie można lokować swoje przedsiębiorstwa nie zważając na politykę UE. Czy Unia straci czy zyska na Brexicie?

mcdonaldBrexitrestauracjefastfood

Brytyjczycy decydują o przyszłości UE. Ostatnie sondaże wskazują na niedużą różnicę

Wielka Brytania zagłosowała za wyjściem z Unii Europejskiej. W referendum wzięło udział ponad 33,5 mln obywateli i prawie 17,5 mln zagłosowało za opuszczeniem Wspólnoty. Frekwencja wyniosła aż 72,2 proc. Zdecydowanie więcej zwolenników pozostania w UE było tylko w Szkocji i Irlandii Północnej. W mediach w całej Europie wrze. Komentarze są jednoznaczne - Unia musi się zmienić albo czeka ją katastrofa.

BrexitwielkabrytaniaUE